Marantz SR7010 - SR7011


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Ρε τυχερούλιδες με τα μοντέλα 10 και άνω, με εκνευρίζετε με τις συνεχείς αναβαθμίσεις σας και τα "δωράκια" σας.... Εγώ με τον 7009- τίποτα!
Για 150-200 ευρώ, τσιγκουνιάς, τιμωρούμε συνεχώς.....:drinks:
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Ρε τυχερούλιδες με τα μοντέλα 10 και άνω, με εκνευρίζετε με τις συνεχείς αναβαθμίσεις σας και τα "δωράκια" σας.... Εγώ με τον 7009- τίποτα!
Για 150-200 ευρώ, τσιγκουνιάς, τιμωρούμε συνεχώς.....:drinks:
Οταν στο λεγαμε μας ελεγες οτι δεν σε ενδιαφερει το atmos:gamer:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Έκτοτε πράγματι έχω αλλάξει τρόπο σκέψης σχετικά με τις επενδύσεις επάνω στο χόμπι μας, πραγματικά μου στοίχισε αυτή η αστοχία!
 



Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Ρε τυχερούλιδες με τα μοντέλα 10 και άνω, με εκνευρίζετε με τις συνεχείς αναβαθμίσεις σας και τα "δωράκια" σας.... Εγώ με τον 7009- τίποτα!
Για 150-200 ευρώ, τσιγκουνιάς, τιμωρούμε συνεχώς.....:drinks:


Καλά και συ μην τρελαίνεσαι , δεν είναι κάτι ιδιαίτερο οι αναβαθμίσεις που βγάζουν , σιγά τα ωα.
Όταν από το 2007 έβγαζε η DENON για τον avp a1hd , τις περνάγαμε και δεν βλέπαμε καμία σημαντική διαφορά εκτός μίας και μοναδικής που άλλαξε τον ήχο Αρδην , και αυτή ήταν η πιο ουσιαστική. Ολες οι υπόλοιπες διόρθωναν bugs και παπαρίτσες τις οποίες οι περισσότεροι από μας , πολλοί (200 και νοματέοι τότε στο audio forum το αμερικάνικο , δεν το θυμάμαι τώρα ακριβώς το όνομα του φόρουμ , και μετά φτάσαμε 500 και 1000 κάποια στιγμή ) δεν τις πέρναμε χαμπάρι οι πιο πολλοί , μόνο μερικοί στην αμέρικα που βλέπανε ταινίες από netflix και τα ρέστα. Οι υπόλοιποι ρωτάγαμε , ρε παιδιά έβγαλε αυτό χχχχ τι είναι τι κάνει? το περνάμε ?
Αφού το περνούσαν τα Αμερικανάκια , και δούλευε το περνούσαμε και οι υπόλοιποι .
θέλω να σου πω ότι γλυτώνεις από τον μπελά της αναβάθμισης , που τελικά μπορεί να μην σου προσφέρει και τίποτα.
Ξέρω που σου λέω Βάκη , έχω προενισχυτή που το 2013 είχε 9500e .
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Denon συνέχεια......
Αγόραζες το μηχάνημα και το έβαζες στο ιντερνετ με καλώδιο ή με γουαι φαι και το έβαζες να ψάξει αναβαθμίσεις , γιατί δεν ήξερες πότε ακριβώς είχε κατασκευαστεί ή τι firmware φόραγε.
Το άφηνες και έψαχνε μόνο του με τις ώρες. Μετά σου έλεγε έχω το 10.2.1 ΄λογισμικό , και υπάρχουν άλλα τρία διαθέσιμα μέχρι το 10.3.4 παράδειγμα. Το άφηνες να τα κατευάσει και να τα περάσει και μπορεί να έπερνε και μισή μέρα.
Ξέρω από τύπους στην αμερική που λόγω wi fi ήταν αργό και τους έπερνε μία μέρα. Ενώ εμένα μου πέρναγε τα πάντα σε 2 ώρες το max .
Εβγαζε συχνά αναβαθμίσεις η DENON , σχεδόν κάθε μήνα . Μετά κάθε 45 μέρες. Μέχρι το 13 νομίζω , μαζ'ι με το uprade kit που έβγαλε και το πληρώσαμε οι περισσότεροι , 700e εδώ , 1200$ οι Αμερικάνοι ,τελευταίο βγήκε ή έβγαλε κανά δυό ακόμα και μετά τέλος , δεν θυμάμαι ακριβώς.
Το θέμα με τα updates όπως τα αποκαλούσε , ήταν ότι δεν μπορούσαν να τα κάνουν όλοι λόγω του ότι δεν είχαν όλοι ethernet σύνδεση , κάποιοι το είχαν με wifi , εγώ το έχω ακόμα με ethernet σταθερά , και το ότι τα updates σχεδόν ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο , εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Εγώ έχω φανεί τυχερός ή προσεκτικός .
Κάποιοι άλλοι είχαν πάθει ζημιές με το wifi , έχοντας μηχανήματα ανάπηρα ή εντελώς δυσλειτουργικά.
Οι λόγοι πολλοί όπως και η απειρία του κόσμου.
Ενας ταλαίπωρος που του έκατσε η στραβή και έμεινε από ρεύμα μία εβδομάδα όταν πέρναγε το update , όταν μπόρεσε να ξαναξεκινήσει το μηχάημα του έλεγε , ανεπανάρθωτη καταστροφή. Το πήγε στο service και του περνάγανε ΟΛΑ τα updates των τελευταίων 4 ετών επάνω στο αρχικό που του ξαναπέρασαν από την αρχή . Εμεινε χωρίς μηχάνημα για δύο μήνες.
Εντάξει , μην μασάς που το δικό σου δεν παίρνει updates, χέστηκες τελικά.


Αυτά από μένα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Καλή αυτή η ενημέρωση, διότι κατά τα άλλα το μηχανάκι σκίζει! Είναι η πρώτη μου αγορά av που σε ήχο τουλάχιστον, δεν παρουσιάζει τα γνωστά θέματα των av. Τουλάχιστον φαινομενικά! Έχουν δηλαδή καταφέρει να παρουσιάσουν αξιοπρεπή ήχο, που δεν ενοχλεί, όπως όλοι οι προηγούμενοί μου.
'Έτσι θα μείνει για αρκετό καιρό στο ρακ, μιας και είναι και δευτερεύων σε συμμετοχή στο σύστημα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Το home cinema είναι αποκλειστικά 5,1. Δεν είμαι φαν των πολλών ηχείων. Δεν το επιτρέπει καν ο χώρος .
Πάντως δεν είναι άσχημο το αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως το χόμπι μου είναι η ακρόαση μουσικής.
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Καλημερα.
Αγορασα αυτες τις μερες εναν 7011 απο ενα μελος του φορουμ και πριν λιγο τον εβαλα να δουλεψει.
Εχω ενα μεγαλο θεμα. Μου βουηζουν πολυ δυνατα τα πισω ηχεια. Απο οτι εχω δει, το κανουν μονο οταν ειναι αναμμενο και το sub.
Οταν ειχα τον προηγουμενο av (pioneer 922k) εκανε βαβουρα το sub αλλα απο τα υπολοιπα ηχεια δεν ακουγοταν το παραμικρο. Τωρα βουηζουν ολα και δεν ξερω τι μπορει να φταιει.
Το sub ειναι σε αλλη πριζα στο σπιτι.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Καλημερα.
Αγορασα αυτες τις μερες εναν 7011 απο ενα μελος του φορουμ και πριν λιγο τον εβαλα να δουλεψει.
Εχω ενα μεγαλο θεμα. Μου βουηζουν πολυ δυνατα τα πισω ηχεια. Απο οτι εχω δει, το κανουν μονο οταν ειναι αναμμενο και το sub.
Οταν ειχα τον προηγουμενο av (pioneer 922k) εκανε βαβουρα το sub αλλα απο τα υπολοιπα ηχεια δεν ακουγοταν το παραμικρο. Τωρα βουηζουν ολα και δεν ξερω τι μπορει να φταιει.
Το sub ειναι σε αλλη πριζα στο σπιτι.
Βάλε το σαμπ στην ίδια πρίζα. Επίσης το σαμπ έχει γείωση;
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Βάλε το σαμπ στην ίδια πρίζα. Επίσης το σαμπ έχει γείωση;
Θα το δοκιμασω. Παντως ακομη και με σβηστο sub βουηζουν. Αν βγαλω τα rca απο το sub ηρεμουν τα παντα.
[DOUBLEPOST=1545354350][/DOUBLEPOST]Πως θα δω αν εχει γειωση ή οχι;;;;;
[DOUBLEPOST=1545354392][/DOUBLEPOST]Πως θα δω αν εχει γειωση ή οχι;;;;;
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Θα το δοκιμασω. Παντως ακομη και με σβηστο sub βουηζουν. Αν βγαλω τα rca απο το sub ηρεμουν τα παντα.
[DOUBLEPOST=1545354350][/DOUBLEPOST]Πως θα δω αν εχει γειωση ή οχι;;;;;
[DOUBLEPOST=1545354392][/DOUBLEPOST]Πως θα δω αν εχει γειωση ή οχι;;;;;
Θες ground loop isolator στο rca του σαμπ και θα λυθεί λογικα.
https://www.emimikos.gr/SL-GL-201G/
Για βγάλε μία φώτο το βύσμα του ρευματος του σαμπ.
 



Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Λυθηκε.
Πηρα ενα ground loop isolator και λυθηκε επιτελους ενα προβλημα που ειχα επι χρονια και δε μπορουσα να το λυσω κι ας ηταν τοσο απλο.
Απολυτη σιγη απο ηχεια και το καταραμενο sub.
Ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Τώρα που λύθηκε το θέμα του ΟΡ

Αν ο βόμβος βγαίνει από το σαμπ, μπορεί να λειτουργήσει η ίδια λύση;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top