McIntosh MX100 A/V Processor







Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
"Audyssey MultEQ XT32 calibration".. :gotcha:
Αυτά είναι για τα παιδικά μοντέλα.

Έχει και μοντέλα για ενήλικες, με RoomPerfect (Lyngdorf)
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τοτε να πάω να πάρω lyngdorf.
Εκεί να το συζητήσουμε.
Δεν ξέρω γιατί με εξιταρει η εταιρεία αν και δεν είχα ποτέ μέχρι τότε .
Είναι σοβαρός αντίπαλος ;
Για τον δικό σου λέω dimifoot
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Τοτε να πάω να πάρω lyngdorf.
Εκεί να το συζητήσουμε.
Δεν ξέρω γιατί με εξιταρει η εταιρεία αν και δεν είχα ποτέ μέχρι τότε .
Είναι σοβαρός αντίπαλος ;
Για τον δικό σου λέω dimifoot
Δεν ξέρω τι δυνατότητες διαχείρισης έχει, αλλά λένε πως είναι καλό μηχάνημα, και καλή ισοστάθμιση.
Αν είναι ανταγωνισμός στα τρίνοβ, δεν ξέρω.

Καλό είναι για τους καταναλωτές να υπαρχει ανταγωνισμός.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Μετά απο ενα γρήγορο search mx170 αποτιμάται 15Κ $. Αν θυμάμαι καλά o altitude 32 κυμαίνεται απο 17Κ έως 30Κ (μπορεί να κάνω και λάθος).

Δε ξέρω ποσο καλός θα ειναι ο mx170 αν ειναι ενα 80% του trinnov θα ειναι τεράστια επιτυχία. Ο trinnov εξαιρετικό software, αναβαθμίσιμος με customer support άλλου πλανήτη ... ΝΑΙ σε ολα !

Ρε παιδιά όμως, για τους υπόλοιπους που δε θέλουμε να φτάσουμε τα νούμερα αυτά υπάρχει κάτι κοντά στο 5χίλιαρο το οποίο να μην για κλωτσιές ??? Το γράφω γιατί χάσαμε κάθε ελπίδα με NAD (M17 v2 και το Τ778) και με arcam (AV40) τους οποίους ο amirm περιποιήθηκε δεόντως !

Προσέξτε δε λέω trinnov με 5χιλίαρικα, μιλάω για ένα μηχάνημα το οποίο να μη λιωνεις στο debugging ως άλλος beta tester και να έχεις ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...

Αν για κάποιο λόγο σκέφτομαι τα ... σουτζουκάκια με πουρέ (soundbar) είναι το οτι νιώθω ότι τα χρήματα που θα δώσω για AV Processor θα είναι πεταμένα!

Κάνω λάθος ?
 
Last edited:


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Ναι.
Πάρε ένα Ναντ αφού μέχρι κει είναι το μπάτζετ και τελείωνε.
Τζάμπα το ζαλίζεις.
Για το σαλόνι θα ακολοθήσω την αλλή συμβουλή σου (σουτζουκάκια με πουρέ) !

Τα λεφτά που θα περισσέψουν θα πάνε για το γραφείο σε ενα ζευγάρι genelec 8050 και ενα genelec sub (θα τσοντάρω και κάτι παραπάνω για το 2ο εφόσον χρειαστει!)
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
1) Yamaha 5200 κάτω από 2500€
Εγώ θα περιμένα πάντως τον 5300 αρχές 21 ακούστηκε.
2) Ανθέμ προ γύρω στα 5000 ευρώ .
Και σε αυτόν θα περίμενα τον αντικαταστάτη .
3) χμ .... τελευταία ακούω πολλά καλά λόγια για denon .
Τιμή ανάμεσα στο 1 και 2.
Μαραντζ με τιποτα ! Έχω τόσες άλλες επιλογές .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
NAD (M17 v2 και το Τ778) και με arcam (AV40) τους οποίους ο amirm περιποιήθηκε δεόντως !
Δεν συμφωνώ με τα συμπεράσματά σου. Ο Αμίρ 1.κάνει μετρήσεις με αμφιλεγόμενο setup και συνδέσεις στα πολυκάναλα μηχανήματα- η Arcam του έδειξε τα λάθη του αλλά αυτός επιμένει και 2. τα συμπεράσματα που βγάζει απο αυτές τις αμφιλεγόμενες μετρήσεις είναι επίσης αμφιλεγόμενα: για παράδειγμα θεωρεί πως ενας prepro με THD+N μεγαλύτερο από 0,001% δεν είναι καλός. Και με το δεδομένο της θυσίας των 10db για να λειτουργήσει το LFE, αρχιζει και γίνεται κυνήγι μαγισσών η ιστορία.

Κάποιες μετρησεις φυσικα φαινονται χρήσιμες, ειδικά για μηχανήματα που δυσλειτουργούν σοβαρά, και πολλές φορές κατασκευαστές εχουν βοηθηθεί και εχουν κανει αλλαγές. Πχ το σκάνδαλο με τους προβληματικούς πυκνωτές σε εναν πρόσφατο Denon. Άραγε το ήξερε η εταιρία και το απέκρυψε, ή το κατάλαβαν μετα το review? Δεν ξέρω ποιο απο τα δυο ειναι χειρότερο.

Αντί να δει την συνολική χρήση του μηχανήματος, και το πόση παραμόρφωση θα φτάσει στα αυτιά του ακροατή μετά την εφαρμογή της ισοσταθμισης, τα εξετάζει σαν να ειναι dac ακουστικών.
Ας κατσει να αναλογιστεί πόση παραμόρφωση ακούει απο ενα dac χωρίς ισοσταθμιση και πολλαπλά sub, με την βουνοκορφές και τις χαράδρες των +-8db και τα ξαναλέμε.
Τελείως χαιενταδικη λογική, απο την ανάποδη αυτήν την φορά: Η λατρεία των μετρήσεων εντός του μηχανήματος, χωρίς συσχέτιση με τις μετρησεις που φτάνουν στον ακροατή.

Για να μην πούμε για την πολύ κακή παρουσίαση ηχείων που μέτρησαν σωστά στο spinorama, οπως το μικρο bookshelf της SVS, το οποίο το έθαψε χωρίς αιτιολογία.
Δείχνει να εχει συγκεκριμένα κίνητρα με τον τροπο που κινείται δυστυχώς.

Φυσικά αυτά του τα εχουν (έχουμε) γράψει επανειλλημένως.
Τελικά εχει οδηγήσει πολλούς σοβαρούς, οπως τον Toole, να μην γράφουν πλέον στο σάιτ του και χάνουμε μόρφωση.

Όσον αφορά τον M17, δεν νομίζω πως εχει κάποιο λόγο απόρριψης, πλην του οτι δεν εχει Auro3d upmixer. (Auromatic)

Ο Monoprice επίσης είναι άριστη επιλογή.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μετά απο ενα γρήγορο search mx170 αποτιμάται 15Κ $. Αν θυμάμαι καλά o altitude 32 κυμαίνεται απο 17Κ έως 30Κ (μπορεί να κάνω και λάθος).

Δε ξέρω ποσο καλός θα ειναι ο mx170 αν ειναι ενα 80% του trinnov θα ειναι τεράστια επιτυχία. Ο trinnov εξαιρετικό software, αναβαθμίσιμος με customer support άλλου πλανήτη ... ΝΑΙ σε ολα !

Ρε παιδιά όμως, για τους υπόλοιπους που δε θέλουμε να φτάσουμε τα νούμερα αυτά υπάρχει κάτι κοντά στο 5χίλιαρο το οποίο να μην για κλωτσιές ??? Το γράφω γιατί χάσαμε κάθε ελπίδα με NAD (M17 v2 και το Τ778) και με arcam (AV40) τους οποίους ο amirm περιποιήθηκε δεόντως !

Προσέξτε δε λέω trinnov με 5χιλίαρικα, μιλάω για ένα μηχάνημα το οποίο να μη λιωνεις στο debugging ως άλλος beta tester και να έχεις ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...

Αν για κάποιο λόγο σκέφτομαι τα ... σουτζουκάκια με πουρέ (soundbar) είναι το οτι νιώθω ότι τα χρήματα που θα δώσω για AV Processor θα είναι πεταμένα!

Κάνω λάθος ?
δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα λ7 για AV pre/pro..
......τον χωρο φτιαξε και παρε εναν pre/pro που να καλυπτει της αναγκες σου σε καναλια...
με εναν 8805 θα εισαι κομπλε φυσικα και οποτε θες του αλλαζεις την πλακετα hdmi σε 2.1
.....ολα τα λ7 που περισευουν ριχτα σε ηχεια και room treatment και ασε τους αλλους να ψαχνουν ......

αθηνα εισαι ;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα λ7 για AV pre/pro..
......τον χωρο φτιαξε και παρε εναν pre/pro που να καλυπτει της αναγκες σου σε καναλια...
με εναν 8805 θα εισαι κομπλε φυσικα και οποτε θες του αλλαζεις την πλακετα hdmi σε 2.1
.....ολα τα λ7 που περισευουν ριχτα σε ηχεια και room treatment και ασε τους αλλους να ψαχνουν ......

αθηνα εισαι ;
Ναι Κώστα, Αθήνα είμαι.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Μετά απο ενα γρήγορο search mx170 αποτιμάται 15Κ $. Αν θυμάμαι καλά o altitude 32 κυμαίνεται απο 17Κ έως 30Κ (μπορεί να κάνω και λάθος).

Δε ξέρω ποσο καλός θα ειναι ο mx170 αν ειναι ενα 80% του trinnov θα ειναι τεράστια επιτυχία. Ο trinnov εξαιρετικό software, αναβαθμίσιμος με customer support άλλου πλανήτη ... ΝΑΙ σε ολα !

Ρε παιδιά όμως, για τους υπόλοιπους που δε θέλουμε να φτάσουμε τα νούμερα αυτά υπάρχει κάτι κοντά στο 5χίλιαρο το οποίο να μην για κλωτσιές ??? Το γράφω γιατί χάσαμε κάθε ελπίδα με NAD (M17 v2 και το Τ778) και με arcam (AV40) τους οποίους ο amirm περιποιήθηκε δεόντως !

Προσέξτε δε λέω trinnov με 5χιλίαρικα, μιλάω για ένα μηχάνημα το οποίο να μη λιωνεις στο debugging ως άλλος beta tester και να έχεις ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...

Αν για κάποιο λόγο σκέφτομαι τα ... σουτζουκάκια με πουρέ (soundbar) είναι το οτι νιώθω ότι τα χρήματα που θα δώσω για AV Processor θα είναι πεταμένα!

Κάνω λάθος ?
JBL Synthesis SDP-55
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Κώστα ειχα ένα 5.1 σύστημα σε συνθήκες τυπικού σαλονιού. Μη φανταστείς κάτι σπουδαίο έναν denon x3400 και ένα σετ φοκαλ (926, 900) μπροστά και klipsch 600m πίσω.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top