McIntosh MX100 A/V Processor

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κώστα ειχα ένα 5.1 σύστημα σε συνθήκες τυπικού σαλονιού. Μη φανταστείς κάτι σπουδαίο έναν denon x3400 και ένα σετ φοκαλ (926, 900) μπροστά και klipsch 600m πίσω.
και δεν ηταν ωραιο ?
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
και δεν ηταν ωραιο ?
Για κάνα netflix στο χαλαρό και youtube καλό ήταν , για μουσική ήταν άθλιο σε σχέση με τον αρκαμ του χιλιαρικου που είχα . Για ταινίες σημαντικό παράπονο είχα από κεντρικό κανάλι που μάλλον του ζητούσα να κάνει πολλά.

Η έλλειψη 2ου subwoofer φανηκε νωρις, και να σκεφτείς τοτε δεν έιχα διαβάσει καν τους γνωστους μπασοκεφαλους του avsite!

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσα να βάλω 2ο sub με την τότε διαρρυθμιση του σαλονιου.

Τεσπα σας διαβάζω όλους και σας ευχαριστώ. Με βλέπω να περιμένω να δω τις επιλογές σε μοντέλα του 2021 . Μέχρι τότε ... Πουρές με σουτζούκακια !
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Άμα είναι να φτάσεις κοντά στα 12-13k, πας λίγο παραπάνω και παίρνεις τρινοβ 16-αρη χωρίς καμία άλλη σκέψη. Καμία.

Αν δε ξεπερνά το μπάτζετ τα 10k, τότε βγάζεις από την εξίσωση οτιδήποτε ακριβότερο (του τρινοβ συμπεριλαμβανομένου), και βλέπεις τι διαθέτει η αγορά στο μπάτζετ σου.

Για κάθε κονδύλι, υπάρχουν διαθέσιμες κάποιες αξιόλογες προτάσεις.

Στην παρούσα φάση, και νομίζω για αρκετό καιρό ακόμα, λόγω αλλεπάλληλων αλλαγών στην τεχνολογία και στα πρότυπα, πρακτικά δεν υφίσταται bug free συσκευή, όλες θα έχουν κάποια μικροθέματα, άλλες λιγότερα άλλες περισσότερα. Αυτό δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου αποτρεπτική παράμετρο αγοράς..
Αν περιμένεις να μην έχει κανένα bug και όλες τις δυνατότητες, θα περιμένεις για πάντα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Άμα είναι να φτάσεις κοντά στα 12-13k, πας λίγο παραπάνω και παίρνεις τρινοβ 16-αρη χωρίς καμία άλλη σκέψη. Καμία.

Αν δε ξεπερνά το μπάτζετ τα 10k, τότε βγάζεις από την εξίσωση οτιδήποτε ακριβότερο (του τρινοβ συμπεριλαμβανομένου), και βλέπεις τι διαθέτει η αγορά στο μπάτζετ σου.

Για κάθε κονδύλι, υπάρχουν διαθέσιμες κάποιες αξιόλογες προτάσεις.

Στην παρούσα φάση, και νομίζω για αρκετό καιρό ακόμα, λόγω αλλεπάλληλων αλλαγών στην τεχνολογία και στα πρότυπα, πρακτικά δεν υφίσταται bug free συσκευή, όλες θα έχουν κάποια μικροθέματα, άλλες λιγότερα άλλες περισσότερα. Αυτό δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου αποτρεπτική παράμετρο αγοράς..
Αν περιμένεις να μην έχει κανένα bug και όλες τις δυνατότητες, θα περιμένεις για πάντα.
Ή παίρνεις έναν Anthem που δεν είχε ποτέ. Με ένα ταλιράκι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Ή παίρνεις έναν Anthem που δεν είχε ποτέ.
Δε το πιστεύω..
Όλα τα μηχανάκια έχουν τα χούγια τους.
Βεβαίως, όσα λιγότερα μπορεί να κάνει, τόσο λιγότερες οι δυνατότητες να τα μπλέξει..
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Η φήμη που κυκλοφορεί στην αγορά είναι με 10κ παιρνεις ότι θες !
Και έχεις και ρέστα
Τώρα αλήθεια ψέματα δεν ξέρω .
Το σίγουρο είναι ότι πρώτα τελειώνεις με τον χώρο και την σωστή τοποθέτηση των ηχείων και μετά κοιτάς τα αρνητικά του σετ απ' σου ώστε να κρίνεις Οία είναι η σωστότερη επένδυση των χρημάτων όπου σου περισσεύουν
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στην παρούσα φάση, και νομίζω για αρκετό καιρό ακόμα, λόγω αλλεπάλληλων αλλαγών στην τεχνολογία και στα πρότυπα, πρακτικά δεν υφίσταται bug free συσκευή, όλες θα έχουν κάποια μικροθέματα, άλλες λιγότερα άλλες περισσότερα. Αυτό δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου αποτρεπτική παράμετρο αγοράς..
Αν περιμένεις να μην έχει κανένα bug και όλες τις δυνατότητες, θα περιμένεις για πάντα.
Αφού οι προενισχυτές έγιναν ...υπολογιστές, μαζί με τα πολλά καλά τους, έφεραν και τα κακά τους...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δε το πιστεύω..
Όλα τα μηχανάκια έχουν τα χούγια τους.
Βεβαίως, όσα λιγότερα μπορεί να κάνει, τόσο λιγότερες οι δυνατότητες να τα μπλέξει..
Μη το πιστεύεις.
Μπορεί να μην τα κάνουν όλα όσα κάνει ένας Denon ή ένας Marantz σε θέματα features για να γίνει η ζωή ευκολότερη, αλλά όσα λένε ότι κάνουν τα κάνουν.
Για αυτό τους πάω. Δεν σου λέει κάνω παπάδες. Σου λέει κάνω αυτά, αλλά τα κάνω.
Αυτό για μένα είναι το ποιό σημαντικό.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τα αυτά είναι τόσο λίγα που είναι αστείο.
Για κάποιους.
Για άλλους είναι αρκετά.
Συν ότι το βάρος η εταιρεία το δίνει στην ποιότητα ήχου και όχι στα features.

Προϊόντα υπάρχουν για όλους. Ζυγίζεις και αγοράζεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δηλαδή αν αγόραζες σήμερα θα ήσουν ανάμεσα σε

Trinnov Altitude 16 vs JBL Synthesis SDP55;
To Trinnov πλεονεκτεί πολύ σε διαχείριση/παραμετροποίηση σήματος. Δεν νομίζω πως υπαρχει κατι αντίστοιχο, δεν ξέρω τι κανει το Storm .
Κατά τα άλλα το καινούργιο Dirac στην πλήρη έκδοση δεν εχει να ζηλέψει πολλά.

Το JBL δεν θα το προτιμούσα. Monoprice το συζητούσα, με ολα τα έξτρα Dirac, φόρους κτλ κάτω απο 8000€ σίγουρα.
Το Storm φτάνει κοντά στο Trinnov, αν ηταν 3000€ πιο κάτω το συζητούσα και αυτό, θα το έψαχνα περισσότερο.
Για Lyngdorf δεν ξέρω πολλά.
Και το Anthem το 60 είναι καλή και πολύ οικονομική πρόταση, αλλα basic σε παραμετροποίηση.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Παιδιά bug free συσκευή δεν υπαρχει, δεν υπήρξε ποτέ και δεν θα υπάρξει.

Δεν τρέφω αυταπάτες, γι'αυτό και το σωστό support κοστίζει (και πρέπει να κοστίζει) πολλά λεφτα.

O anthem 60 φαίνεται τίμιος, για το ARC (anthem room correction) διαβάζω καλά λόγια. Σίγουρα θα μου κάνει !

Ψάχνω να βρω δυνατότητα αναβάθμισης σε hdmi 2.1 ... Δε βρίσκω κάτι παραπάνω από το ότι το μοντέλο του 2021 θα έχει ! Δλδ να δώσω 5Κ τωρα και να δώσω αλλά 5Κ του χρόνου!

Θα μου πει κάποιος, καλά ρε λαλακα το θες το 2.1 ??? Ναι το θέλω και θα το θέλουν όλοι που θα θέλουν 4:4:4 στε 4Κ με 120hz.

Θα δω τον emotiva που προτείνει ο Δημήτρης, η ύπαρξη όμως του παράγοντα τελωνείου καθώς και η ανυπαρξία (?) τους στην Ευρώπη σε επίπεδο support δεν είναι ότι καλύτερο για αγορές τέτοιου επιπέδου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ψάχνω να βρω δυνατότητα αναβάθμισης σε hdmi 2.1 ...
Οταν θα υπάρξει δυνατότητα, θα εχει βγει το 2.2 :tongue:
Μονο με Trinnov είσαι σίγουρος πως θα αναβαθμίσεις ο,τι θελεις στο μέλλον
Θα δω τον emotiva που προτείνει ο Δημήτρης
Monoprice
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εδώ γράφει 2.1 (8Κ). Εύκολα καταλαβαίνει κάποιος ότι αριστερά γράφει HDMI.

Ποιό κάτω γράφει coming soon.

Όπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι upgradable τα μηχανάκια.

Στο site που ανέβηκαν οι photos λένε ότι είναι δεδομένο. Όχι εικασία.

IMG_20201025_120322.jpg
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.027
Δε θα ηταν ωραιο να υπηρχε μια εταιρεια που να νοικιαζε av για δοκιμη στο σπιτι;
Εται θα ησουν 100% σιγουρος αν σου κανει το ενα ή το αλλο μηχανακι και εαν χρειαζεται να δαπανησεις παραπανω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top