Media server error DLNA protocol error 2103,400,501.

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Aποφάσισα να ανοίξω καινούργιο thread παρόλο που έχει συζητηθεί το θέμα και σε άλλα γιατί θα ήθελα τη βοήθεια όσων νομίζουν οτι μπορούν να με βοηθήσουν να λύσω ένα πολύ εκνευριστικό πρόβλημα που έχω με το PS3.
Το έχω εδώ και λίγες μέρες, του έκανα αναβάθμιση στο 2.10 firmware και ενω γενικά δουλευει καλα,μου βγάζει συνεχώς μηνύματα λάθους όπως:
Media server error DLNA protocol error 2103,400,501[/COLOR]..[/B]
Ετσι δεν μπορει να λειτουργήσει η εποκοινωνία με το pc και το Tversity η οποία διακόπτεται συνεχώς.
Το έχω ψαξει και οσον αφορά το firewall,και μεσα απο τις ρυθμίσεις του Tversity αλλά τίποτα μέχρι τώρα.
Το Tversity το χρησιμοποιω εδω και πολύ καιρό και κάνω steaming απο το pc στο DLINK-D320 ασύρματα χωρίς τέτοια προβλήματα.
Καμμιά ιδέα ???????????????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:pc::respect:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Media server error DLNA protocol error 2103,400,501.

Τώρα που το σκέφτομαι.....
Υπάρχει πιθανότητα το router σου να χάνει την επαφή του με το PS3??
Πχ λόγω κάποιου προβλήματος που απλά έτυχε να εμφανιστεί τώρα???

Μπορείς να δανειστείς κάποιο router από φίλο σου να κάνεις δοκιμή??
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Media server error DLNA protocol error 2103,400,501.

Τώρα που το σκέφτομαι.....
Υπάρχει πιθανότητα το router σου να χάνει την επαφή του με το PS3??
Πχ λόγω κάποιου προβλήματος που απλά έτυχε να εμφανιστεί τώρα???

Μπορείς να δανειστείς κάποιο router από φίλο σου να κάνεις δοκιμή??
Αρχίζω και εγώ να πιστεύω ότι είναι θέμα router, σ'ευχαριστώ πολύ πάντως.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Και εμένα μου τό εκανε,με το firmware 2,17.με τό καινούργιο 2,20 ολα εντάξει ητανε θέμα firmware.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Και εμένα μου τό εκανε,με το firmware 2,17.με τό καινούργιο 2,20 ολα εντάξει ητανε θέμα firmware.
Eβαλα και εγω το 2.20 αλλά μου βγάζει τα ίδια μηνύματα.
ΤΟ ROYTER είναι Linksys WAG325N αλλα δεν ξέρω τι να του κάνω.Αν έχεις καμμια ιδέα θα το εκτιμούσα πολύ.
Thanks any way.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Eβαλα και εγω το 2.20 αλλά μου βγάζει τα ίδια μηνύματα.
ΤΟ ROYTER είναι Linksys WAG325N αλλα δεν ξέρω τι να του κάνω.Αν έχεις καμμια ιδέα θα το εκτιμούσα πολύ.
Thanks any way.
Tωρα βέβαια το μηνυμα 2103 έχει γίνει 2104?????????????????
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Δέν ξέρω τό μόνο που εχω κάνει εξ αρχης ειναι νά δίνω σταθερές IP σέ οτι μηχάνημα εχω πάνω στο δικτυο μου,αν σου λέει κάτι αυτό.
Αυτο τό server error μου τό εβγαζε στις προηγουμενες 2 αναβαθμισεις που ειχα κανει,παρ ολα αυτα ενω εβγαζε το error ειχε επικοινωνια κανονικα με το router και εν γενει με το ιντερνετ.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Για άσε να δώσει το router IP, μήπως τραβάει κανα σκάλωμα με τις στατικές. Υποθέτω ότι το firewall το έχει κάνει τελείως disable απο το router.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Για άσε να δώσει το router IP, μήπως τραβάει κανα σκάλωμα με τις στατικές. Υποθέτω ότι το firewall το έχει κάνει τελείως disable απο το router.
Καταρχήν δεν είναι οτι δεν επικοινωνεί καθόλου με το server -Tversity- αλλά βγάζει συνεχώς αυτά τα μηνύματα λάθους και ετσι διακόπτεται συνεχώς η επικοινωνία.
Οταν έκανα τις ρυθμίσεις στο ps3 το έβαλα στην αυτόματη ip.
Eπίσης και όταν ανόιγω τον browser του ps3 είναι απελπιστικά αργός.
Στον υπολογιστή μου βέβαια ασύρματα συνδεδεμένος με το ίδιο router δεν έχω κανένα πρόβλημα.?????????????????????????????????????????????????????????
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Για τσέκαρε και το UTP καλώδιο, μήπως δεν είναι σε καλή κατάσταση. Δοκίμασε να συνδέσεις το ps3 ασύρματα με το router να δείς τι κάνει.
 



Μηνύματα
590
Reaction score
1
εμένα όταν το απλό μου dls modem είναι αργό το σβήνω (απο το ρεύμα) το ξαναβάζω και τσούπ! ταχύτατο ξανα!!!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Και αυτό έχω κάνει,όλα τα έχω κάνει,αρχίζω να σκέφτομαι αν είναι θέμα του wireless του PS3.
 

Μηνύματα
133
Reaction score
0
ειναι θεμα της λαλακιας που τους δερνει...

χτες μου πειρε κανα τριωρο να κατεαβασω το update του prologue...

δεν εχει σχεσει το ρουτερ μιας και εχω απενεργοποιημενο το firewall και οι κονσολες μπαινουν στο νετ απο demilitarized zone.

ουτε το wireless, αμολησα καλουμπα χτες... ευτυχως που ειχα καλωδιο 25 μετρα και μπορεσα και το δοκιμασα χωρις πολλες μετακινησεις χωρις καμια επιτυχια.

γενικα στο θεμα update ειναι πολυ κουκουρουκου το ps3
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
ειναι θεμα της λαλακιας που τους δερνει...

χτες μου πειρε κανα τριωρο να κατεαβασω το update του prologue...

δεν εχει σχεσει το ρουτερ μιας και εχω απενεργοποιημενο το firewall και οι κονσολες μπαινουν στο νετ απο demilitarized zone.

ουτε το wireless, αμολησα καλουμπα χτες... ευτυχως που ειχα καλωδιο 25 μετρα και μπορεσα και το δοκιμασα χωρις πολλες μετακινησεις χωρις καμια επιτυχια.

γενικα στο θεμα update ειναι πολυ κουκουρουκου το ps3
Στο store παει σφαιρα το κατεβασμα 1mb/1sec και γενικα στα παιχνιδια.
Αυτο που μου εσπασε τα νευρα ειναι οντως στο prologue και στην MGS beta online που γινανε κουρελια τα νευρα μου.
Μαλλον οι δικοι τους σερβερς φταινε.
 

Μηνύματα
133
Reaction score
0
εχει προβλημα σε οτιδηποτε εχει να κανει με update δεν εχει διαφορα αν κανεις update σε σερβερ polyphony digital η konami...

αν και αμφιβαλλω κατα πολυ αν η καθε εταιρια εχει dedicated σερβερς. Μονο η EA χρηματοδωτει και συντηρει δικους της σερβερ
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Media server error DLNA protocol error 2103,400,501.

χτες μου πειρε κανα τριωρο να κατεαβασω το update του prologue...

Να δεις οπωσδήποτε αυτό!!


Ιδιαίτερα από το post #65 και μετά (7η σελίδα)
Αν δεν μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο που υπάρχει στο post #68 στείλε μου με πμ ένα email σου να στο στείλω!! :107:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.949
Μηνύματα
2.882.722
Members
37.968
Νεότερο μέλος
Iliasandreouu
Top