Metaxas & Sins

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
τι από τα προιόντα αυτά κατασκευάζεται στην Ελλάδα και τι έξω ....πως ακριβώς κινείται ο Metaxas....?
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081

Δεν ξέρω τι είναι πιο κιτς... η εμφάνιση αυτών ή των McIntosh
κιτς είναι (για τα γούστα μου τουλάχιστον) αλλά έχει ταυτόχρονα και το respect για τις κατασκευές του.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Η αλήθεια είναι ότι όσο μου άρεσαν αισθητικά οι παλιές του σειρές –από την εποχή της Αυστραλίας που τα έφερνε ο Αντωνόπουλος– τόσο δεν μου αρέσουν τα καινούργια.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ανήκει σε μια ιδιαίτερη κατηγορία κατασκευαστών, όπου η άποψη στην εμφάνιση έχει τον κύριο λόγο.
Δεν πουλάει φούμαρα, όντας εξαιρετικός μηχανικός ο ίδιος.
Προσβλέπει σε πολύ ιδιαίτερο κοινό που θα πληρώσει πολύ χρήμα για να βλέπει στο καθιστικό του το σετ του Μεταξά και να το ακούει ;) επίσης!!
Είναι ευγενέστατος και καλός συνομιλητής, τελευταία μετακόμισε το εργαστήριο του στη Χαλκίδα, όπου και διέμενε.
Πάω με χίλια αυτό που κάνει, άσχετα αν δεν ανήκω στους πιθανούς πελάτες του, γιατί έχει συγκεκριμένη φιλοσοφία, υλοποιεί τα σχέδια του, πουλάει όσο επιθυμεί και...εργάζεται ακόμη!
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Δεν ξέρω τι είναι πιο κιτς... η εμφάνιση αυτών ή των McIntosh
Κανείς από τους δύο σύμφωνα με το γούστο μου και τη διαχρονική αγάπη μου και στήριξη στο διαφορετικό. Η McIntosh ρετρό εμφάνιση έχει, καμία σχέση με την original εξεζητημένη αισθητική του Μεταξά. Αν είναι κιτς τα VUμετρα τότε είναι κιτς και οι Luxman, Accuphase, Yamaha και πολλοί άλλοι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Το τι είναι κιτς εξαρτάται από τα γούστα του καθενός φυσικά, όπως σε πολλά άλλα πράγματα.
Εγώ βρίσκω αντιαισθητικά τα μηχανήματα που μοιάζουν με στρατιωτικό ασύρματο, όπως π.χ. της Nagra.
Άλλος τα βρίσκει όμως πανέμορφα.
Του Μεταξά τα θεωρώ όμορφα, αν και κατασκευαστικά δίνει πολλή σημασία στα υλικά που χρησιμοποιεί και θα έλεγα ότι κάνει υπερβολική σπατάλη υλικού χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα με πολύ κόστος όμως, απλώς για την εμφάνιση.
Κόστος και λόγω υλικού και λόγω κατεργασίας με CNC μηχανήματα.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Το τι είναι κιτς εξαρτάται από τα γούστα του καθενός φυσικά, όπως σε πολλά άλλα πράγματα.
Εγώ βρίσκω αντιαισθητικά τα μηχανήματα που μοιάζουν με στρατιωτικό ασύρματο, όπως π.χ. της Nagra.
Άλλος τα βρίσκει όμως πανέμορφα.
Του Μεταξά τα θεωρώ όμορφα, αν και κατασκευαστικά δίνει πολλή σημασία στα υλικά που χρησιμοποιεί και θα έλεγα ότι κάνει υπερβολική σπατάλη υλικού χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα με πολύ κόστος όμως, απλώς για την εμφάνιση.
Κόστος και λόγω υλικού και λόγω κατεργασίας με CNC μηχανήματα.
καλά εχουμε cnc σοβαρά μηχανήματα και κατασκευάζουμε αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα ?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έχουν πολλά μαγαζιά μηχανήματα CNC.
Τόρνους, φρέζες, κοπή Laser και plasma, ηλεκτροδιάβρωση και κέντρα κατεργασίας.
Αυτό που χρειάζεται εκτός από τα μηχανήματα, είναι ο σωστός σχεδιασμός του κάθε εξαρτήματος σε Auto Cad.
Οι μηχανουργοί, ειδικά οι παλιοί, έχουν την γνώση της μηχανολογίας και της μηχανουργικής τεχνολογίας, αλλά δεν έχουν ιδέα από σχεδιασμό στον υπολογιστή.
Οπότε προσλαμβάνουν έναν νεότερο που έχει σπουδάσει μεν το Auto Cad, όμως δεν έχει την γνώση της μηχανουργίας, διότι δεν δούλεψε χειρονακτικά σε συμβατικά μηχανήματα, ώστε να έχει την εμπειρία του παλιού μάστορα.
Ο συνδυασμός των δύο όμως μπορεί να κατασκευάζει και να παράγει εξαιρετικά πράγματα.

Υπάρχουν μερικά πράγματα όμως που δεν αναφέρονται στα βιβλία και τα μαθαίνεις με την εμπειρία πάνω στην δουλειά.
Π.χ. τώρα με τα κρύα και τις παγωνιές, όταν θέλεις να κάνεις σπείρωμα σε τρύπα σε ένα μέταλλο, πρέπει να ζεστάνεις λίγο τον σπειροτόμο (κολαούζο) αλλιώς μπορεί να σπάσει, καθώς το πολύ σκληρό ατσάλι από το οποίο είναι φτιαγμένο, γίνεται πιο εύθραυστο όταν είναι παγωμένο και έχει υποστεί κάποια συστολή.
Γενικώς το σκληρό υλικό δεν λυγίζει, σπάει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Κατά κύριο λόγο κιτς είναι το αταίριαστο, το ψεύτικο, η κακή απομίμηση.
Μπορεί να μην μας αρέσει κάτι και να μην είναι κιτς, γιατί ως σύνολο μπορεί να δένει αισθητικά αλλά να μη μας αρέσει γιατί εμείς θέλουμε κάτι άλλο. Σε αυτή την περίπτωση απλά έχουμε διαφορετική αισθητική, χωρίς αυτόματα να βαφτίζει το άλλο κιτς.
Δεν είναι απαραίτητο να μας αρέσουν τα πάντα, ούτε ότι δεν μας αρέσει να είναι κιτς. Μπορεί και να είναι, αλλά για άλλους λόγους.
Παλαιότερα σε παρόμοια κουβέντα κάποιο μέλος έλεγε ότι πήγε σε σπίτι φίλου του που είχε δώσει ένα σκασμό χρήματα σε διακοσμητή και δεν του άρεσε καθόλου, (του μέλους, όχι του ιδιοκτήτη). Ήταν εντελώς κίτς έλεγε
Λογικό είναι να μην του αρέσει. Ο διακοσμητής μίλησε και κατάλαβε τα θέλω και τις ανάγκες των ιδιοκτητών και όχι των επισκεπτών. Απλά το μέλος έχει διαφορετική αισθητική από το φίλο του. Το κιτς είναι άλλη κουβέντα.
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
......ας μπορούσα να το είχα μπροστά μου , να λαλάει για πάρτη μου - όχι μόνο αυτό -
......και ας με λέγατε , όχι κιτς , αλλά καρα κίτς .
-
---- 99.jpg


- Ο άνθρωπος :hi:, είναι πολύ μπροστά .....στρέμματα ολόκληρα !

-
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εμένα, όπως είπα, μου άρεσε αισθητικά αυτή η γενιά:
Είναι απίστευτο ότι οι σελίδες υπάρχουν ακόμα στο διαδίκτυο.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Κατά κύριο λόγο κιτς είναι το αταίριαστο, το ψεύτικο, η κακή απομίμηση.
Μπορεί να μην μας αρέσει κάτι και να μην είναι κιτς, γιατί ως σύνολο μπορεί να δένει αισθητικά αλλά να μη μας αρέσει γιατί εμείς θέλουμε κάτι άλλο. Σε αυτή την περίπτωση απλά έχουμε διαφορετική αισθητική, χωρίς αυτόματα να βαφτίζει το άλλο κιτς.
Δεν είναι απαραίτητο να μας αρέσουν τα πάντα, ούτε ότι δεν μας αρέσει να είναι κιτς. Μπορεί και να είναι, αλλά για άλλους λόγους.
Παλαιότερα σε παρόμοια κουβέντα κάποιο μέλος έλεγε ότι πήγε σε σπίτι φίλου του που είχε δώσει ένα σκασμό χρήματα σε διακοσμητή και δεν του άρεσε καθόλου, (του μέλους, όχι του ιδιοκτήτη). Ήταν εντελώς κίτς έλεγε
Λογικό είναι να μην του αρέσει. Ο διακοσμητής μίλησε και κατάλαβε τα θέλω και τις ανάγκες των ιδιοκτητών και όχι των επισκεπτών. Απλά το μέλος έχει διαφορετική αισθητική από το φίλο του. Το κιτς είναι άλλη κουβέντα.
Κιτς ....ειναι οτι σε προδιαθέτει είτε θετικά είτε αρνητικά !!!!!
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
οντως ειναι στην Χαλκιδα καμια 5ετια ! Εχουμε πιει καφεδακι στην παραλια .
Σχεδιαζει αρκετα πραγματα εκτος audio , μεχρι και πενες ( hi end )..... 😁
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
οντως ειναι στην Χαλκιδα καμια 5ετια ! Εχουμε πιει καφεδακι στην παραλια .
Σχεδιαζει αρκετα πραγματα εκτος audio , μεχρι και πενες ( hi end )..... 😁
το θέμα δεν είναι εάν είναι κιτς η όχι αλλά εάν παίζουν καλά και εάν αξίζουν τα λεφτά τους.......
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
οντως ειναι στην Χαλκιδα καμια 5ετια ! Εχουμε πιει καφεδακι στην παραλια .
Σχεδιαζει αρκετα πραγματα εκτος audio , μεχρι και πενες ( hi end )..... 😁
O άνθρωπος είναι καλλιτέχνης με όλη την έννοια του όρου, όχι αστεία.
 
  • Like
Reactions: PMC


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top