MM η MC στην ιδια τιμη ;

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Βλεπω οτι πχ η Sumiko BluePoint Evo3 που ειναι mc ,εχει την ιδια πςριπου τιμη με την Amethyst που ειναι mm.Η η Αudio Technica AT33 PTG II που ειναι mc εχει την τιμη με την VM760 SLC που ειναι mm.Aν καποιος πρεπει να διαλεξει μεταξυ mm και mc της ιδιας εταιρειας και της ιδιας τιμης ,ποια θα πρεπει να προτιμησει;
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Οι MC κεφαλές είναι πιο απαιτητικές στο θεμα Phono. Ό,τι λέει ο φίλος παραπάνω είναι σωστό. Αν η κεφαλή ταιριάζει με το βραχίονά σου, οσον αφορά την compliance της κεφαλής και τη μάζα του βραχίονα και κυρίως το phono σου παρέχει επαρκές gain και ρυθμίσεις impedance τότε είναι προτιμότερη η MC κεφαλή.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
ξεχασα να γραψω ,οτι κ τα 2 ζευγαρια ταιριαζουν απολυτα με τον βραχιονα κ ειναι στην ιδανικη συχνοτητα.
αλλα κ το phono εχει ολες τις απαιτουμενες ρυθμισεις.
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Εμπορικά πιστεύω πως με ίδια τιμή, ίδιο πράγμα πάνω κάτω.
Ειδικά αν και οι δύο είναι του ίδιου κατασκευαστή.
Τότε εγώ θα έπαιρνα την ΜΜ, για την ευκολία αλλαγής βελόνας
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Εφόσον η κεφαλή είναι εντός των προδιαγραφών σε σχέση με το βραχίονα και το phono μπορεί άνετα να την υποστηρίξει, τότε προτείνω χαμηλοέξοδη MC.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εγω θα αγοραζα και τις 2 και θα εδινα αυτη που μου αρεσε λιγοτερο (ή θα την κραταγα εφεδρικη). 🐒
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
ξεχασα να γραψω ,οτι κ τα 2 ζευγαρια ταιριαζουν απολυτα με τον βραχιονα κ ειναι στην ιδανικη συχνοτητα.
αλλα κ το phono εχει ολες τις απαιτουμενες ρυθμισεις.
Αυτή που έχει καλύτερες προδιαγραφές.

Θέλεις να αγοράσεις κεφαλή;
Αν ναι ποίος είναι ο βραχίονας και το phono stage;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αυτή που έχει καλύτερες προδιαγραφές.

Θέλεις να αγοράσεις κεφαλή;
Αν ναι ποίος είναι ο βραχίονας και το phono stage;
Έλα μου ντε. Αν το έλεγε θα μας βοηθούσε περισσότερο στο τι να προτείνουμε.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Πρόσφατα είχα το ίδιο δίλημμα. Ξεκινώντας για Denon DL-103R, λόγω ασυμβατότητας με τον βραχίονα μου, τελικά κατέληξα στην Audio Technica VM750SH (Shibata). Την οποία και παράγγειλα μόλις σήμερα :)
Πρόσφατα είχα το ίδιο δίλημμα. Ξεκινώντας για Denon DL-103R, λόγω ασυμβατότητας με τον βραχίονα μου, τελικά κατέληξα στην Audio Technica VM750SH (Shibata). Την οποία και παράγγειλα μόλις σήμερα :)
Ξέχασα να αναφέρω.... Σε Project Perspective με βραχίονα τον 9 (νομίζω) και Musical Fidelity X-LP + X-PSU
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Απ' αυτές τις δύο η MC υπερτερεί (στα χαρτιά) λόγω boron cantilever έναντι αλουμινίου. Μη ξεχνάμε ότι οι ΜΜ είναι ευαίσθητες στη χωρητικότητα καλωδίου, οι MC αντίθετα όχι. Επίσης, στις ΜΜ αλάζεις βελόνα αλλά το κόστος της δεν είναι αμελητέο.

Αρκετά πιο οικονομική είναι η VM750SH που αναφέρθηκε, εκεί θα πήγαινα για MM.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Οι mc της sumiko είναι πολύ ευαίσθητες στην φθορά να ξέρεις.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Θα έλεγα ότι καμία mm δεν έχει πιθανότητα να ακουστεί έστω κοντά σε μια mc.
Καλημέρα, σίγουρα σεβαστή άποψη. Την ίδια είχα κι εγώ έως πρόσφατα, πιο πολύ ως δικό μου στερεότυπο (χωρίς να έχω δική μου εκτενή εμπειρία, λόγω της κατοχής της ίδιας κεφαλής εδώ και 20 χρόνια). Για αυτό και ήμουν έτοιμος να αγοράσω την Denon DL-103R, ως giant killer στο μυαλό μου με βάση αυτά που είχα διαβάσει. Μετά από συζήτηση με γνώστη των τεχνικών λεπτομερειών, τότε κατάλαβα ότι αυτή η κεφαλή δεν θα ταίριαζε στον βραχίονα μου ενεργής μάζας 11gr (σχετικά ελαφρύς). Ενώ ετοιμαζόμουν να κοιτάξω για MC αντίστοιχης κατηγορίας τιμής, μου ανέφερε την άποψη του ότι αυτό που φαντάζομαι ότι θα ακούσω από την MC, για να το βρω πρέπει να ανέβω αρκετά σε κατηγορία τιμής, ίσως με minimum reference κάτι σαν την Dynavector dv10x5 των 750 περίπου ευρώ (δικό μου παράδειγμα). Και ότι στις χαμηλότερες κατηγορίες τιμής, οι MM έχουν προχωρήσει πολύ ηχητικά. Επίσης (δικό μου σχόλιο, όχι δικό του) ψιλοφοβόμουν και το phono μου, ένα παλιό MF x-lp το οποίο αν και έχει είσοδο MC, δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις. Έτσι, ξεκινώντας από τα 11gr του βραχίονα, κατέληξα στην AT vm750sh (με upper market shibata διαμάντι, αλλά αλουμινένιο cantilever) των 8gr και 10 compliance στα 100HZ (αντιστοιχεί γύρω στα 15-20 στα 10hz) . Η οποία ταιριάζει γάντι και υπόσχεται παραπάνω από αξιοπρεπή ήχο στα περίπου 450 ευρώ. Τελικά θα έπαιζε μια αντίστοιχης αξίας MC "καλύτερα" δίνοντας την μαγεία που φανταζόμουν; Τελικά θα μείνω με την απορία, αλλά τουλάχιστον πιστεύω θα ακούσω ωραία μουσική με την ΑΤ.
Άρα, συνοπτικά, διαμόρφωσα στο μυαλό μου ένα άλλο στερεότυπο, διαβάζοντας και πολλά άρθρα, debate κλπ. στο διαδίκτυο: ξεκινάμε με το σύστημα μας και τις απαιτήσεις του και με βάση calculators κάνουμε ένα shortlist κεφαλών. Μετά έχουμε το δίλημμα mm vs mc, αλλά πέρνουμε ότι γουστάρουμε μέσα μας και μας φτιάχνει τη διάθεση, συμπεριλαμβάνοντας και το οπτικό αποτέλεσμα (?!)! Λόγω της ίδιας της φύσης των κεφαλών δεν έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε (στο σύστημά μας) πριν αγοράσουμε. Τελικά με ένα καλορυθμισμένο σύστημα και κατάλληλο περιβάλλον, κατά προτίμηση βραδινές ώρες, το πιθανότερο είναι να ακούσουμε ωραία μουσική, ανεξάρτητα με το τι είχαμε φτιάξει στο μυαλό μας / φαντασία μας! LOL
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Θα έλεγα ότι καμία mm δεν έχει πιθανότητα να ακουστεί έστω κοντά σε μια mc.
Αν δεν απατώμαι Γιάννη έχεις εμπειρία και με Jico οπότε έχει ενδιαφέρον η γνώμη σου, πολλοί θεωρούν ότι μια καλή γεννήτρια με Jico SAS κοντράρει MC κεφαλές.

...Για αυτό και ήμουν έτοιμος να αγοράσω την Denon DL-103R, ως giant killer στο μυαλό μου με βάση αυτά που είχα διαβάσει...
Μου κάνει εντύπωση πως η φήμη της 103 είναι ακόμα μεγάλη, μια κεφαλή με σφαιρική βελόνα... Ειλικρινά αναρωτιέμαι μιας και δεν έχω άποψη και με τιμή κοντά στα 300€ ούτε θ' αποκτήσω. Αν είχε 50 θα δοκίμαζα αλλά μόλις βλέπω σφαιρική στα χαρακτηριστικά σταματάει το ενδιαφέρον.

Για τη συνεργία κεφαλής - βραχίονα συμφωνώ, από 'κει πρέπει να ξεκινάμε.
 


N

nickmitro

Guest
Αν δεν απατώμαι Γιάννη έχεις εμπειρία και με Jico οπότε έχει ενδιαφέρον η γνώμη σου, πολλοί θεωρούν ότι μια καλή γεννήτρια με Jico SAS κοντράρει MC κεφαλές.



Μου κάνει εντύπωση πως η φήμη της 103 είναι ακόμα μεγάλη, μια κεφαλή με σφαιρική βελόνα... Ειλικρινά αναρωτιέμαι μιας και δεν έχω άποψη και με τιμή κοντά στα 300€ ούτε θ' αποκτήσω. Αν είχε 50 θα δοκίμαζα αλλά μόλις βλέπω σφαιρική στα χαρακτηριστικά σταματάει το ενδιαφέρον.

Για τη συνεργία κεφαλής - βραχίονα συμφωνώ, από 'κει πρέπει να ξεκινάμε.
Αν είναι δυνατόν στο 2021 να μιλάμε κι ακόμα περισσότερο να θεωρούμε αξιόλογες τις σφαιρικές βελόνες!
Η 103 απεκτησε τη φημη της,καλως η κακως, οχι σαν κεφαλη συνολικα αλλα λογω του σωματος της.Αυτο πηραν σαν βαση εταιριες οπως η VDH και τη βελτιωσαν.Καποτε κοστιζε οσο μια DL 160 η οποια ειναι σαφως ανωτερη ,ηχητικα,κεφαλη.Βεβαια,τη σημερον ημερα,η DL 160 εχει ξεπεραστει,εχοντας το μειονεκτημα της πολυ μεγαλης αυξησης στην τιμη που εχουν παρει οι Denon,εδω και πολλα χρονια.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
54
Reaction score
19
ευχαριστω ολους σας για την συνδρομη σας.Ο βραχιονας ειναι ο Project 9c κ phono το Trichord Dino +.
κ σκεφτομαι για κεφαλη μεχρι το πολυ 800 ευρω.
Καλημέρα, σίγουρα σεβαστή άποψη. Την ίδια είχα κι εγώ έως πρόσφατα, πιο πολύ ως δικό μου στερεότυπο (χωρίς να έχω δική μου εκτενή εμπειρία, λόγω της κατοχής της ίδιας κεφαλής εδώ και 20 χρόνια). Για αυτό και ήμουν έτοιμος να αγοράσω την Denon DL-103R, ως giant killer στο μυαλό μου με βάση αυτά που είχα διαβάσει. Μετά από συζήτηση με γνώστη των τεχνικών λεπτομερειών, τότε κατάλαβα ότι αυτή η κεφαλή δεν θα ταίριαζε στον βραχίονα μου ενεργής μάζας 11gr (σχετικά ελαφρύς). Ενώ ετοιμαζόμουν να κοιτάξω για MC αντίστοιχης κατηγορίας τιμής, μου ανέφερε την άποψη του ότι αυτό που φαντάζομαι ότι θα ακούσω από την MC, για να το βρω πρέπει να ανέβω αρκετά σε κατηγορία τιμής, ίσως με minimum reference κάτι σαν την Dynavector dv10x5 των 750 περίπου ευρώ (δικό μου παράδειγμα). Και ότι στις χαμηλότερες κατηγορίες τιμής, οι MM έχουν προχωρήσει πολύ ηχητικά. Επίσης (δικό μου σχόλιο, όχι δικό του) ψιλοφοβόμουν και το phono μου, ένα παλιό MF x-lp το οποίο αν και έχει είσοδο MC, δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις. Έτσι, ξεκινώντας από τα 11gr του βραχίονα, κατέληξα στην AT vm750sh (με upper market shibata διαμάντι, αλλά αλουμινένιο cantilever) των 8gr και 10 compliance στα 100HZ (αντιστοιχεί γύρω στα 15-20 στα 10hz) . Η οποία ταιριάζει γάντι και υπόσχεται παραπάνω από αξιοπρεπή ήχο στα περίπου 450 ευρώ. Τελικά θα έπαιζε μια αντίστοιχης αξίας MC "καλύτερα" δίνοντας την μαγεία που φανταζόμουν; Τελικά θα μείνω με την απορία, αλλά τουλάχιστον πιστεύω θα ακούσω ωραία μουσική με την ΑΤ.
Άρα, συνοπτικά, διαμόρφωσα στο μυαλό μου ένα άλλο στερεότυπο, διαβάζοντας και πολλά άρθρα, debate κλπ. στο διαδίκτυο: ξεκινάμε με το σύστημα μας και τις απαιτήσεις του και με βάση calculators κάνουμε ένα shortlist κεφαλών. Μετά έχουμε το δίλημμα mm vs mc, αλλά πέρνουμε ότι γουστάρουμε μέσα μας και μας φτιάχνει τη διάθεση, συμπεριλαμβάνοντας και το οπτικό αποτέλεσμα (?!)! Λόγω της ίδιας της φύσης των κεφαλών δεν έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε (στο σύστημά μας) πριν αγοράσουμε. Τελικά με ένα καλορυθμισμένο σύστημα και κατάλληλο περιβάλλον, κατά προτίμηση βραδινές ώρες, το πιθανότερο είναι να ακούσουμε ωραία μουσική, ανεξάρτητα με το τι είχαμε φτιάξει στο μυαλό μας / φαντασία μας! LOL

Ειναι σαν να τογραψα εγω.Το ιδιο εκανα κ κατεληξα σε 6 -7 .
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top