Modulator HDMI + DVR

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Καλησπερα ,

προσπαθω να κανω να δουλεψει ενα dvr με ενα modulator αλλα εχω σκαλωσει και ηλπιζα στη βοηθεια σας

Το dvr ειναι στο υπογειο και το moduator στη ταρατσα. Η αποσταση μεταξυ τους ειναι καπου στα 9m. Απο το ενα στο αλλο τρεχει ηδη ενα utp στην εγκατασταση του κτηριου.
Το dvr και to modulator εχουν απο μια hdmi. To dvr εχει και vga εξοδο αλλα την εχω πανω σε μια οθονη εκει τοπικα.
Αρχικα χρησιμοποιησα το utp με ενα ζευγος hdmi extenders αλλα ειχαμε παταγωδη αποτυχια. Μεχρι 6μετρα περιπου με το utp η εικονα εφτανε δοκιμαζοντας σε οθονη pc αλλα οχι παραπανω. Δοκιμασα και με 10 μετρα stp αλλα τζιφος.
Αφου λουστηκα τους hdmi extenders πηρα ενα 15μετρο hdmi.
Απλωνω το hdmi τα συνδεω (dvr με modulator) αλλα δεν εχω εικονα στο modulator.- δεν αναβει και το λαμπακι signal που εχει
Ξεσυνδεω το hdmi απο το modulator και το βαζω την οθονη pc και εχω εικονα απο το dvr.
Συνδεω μια action καμερα με hdmi εξοδο στο modulator και εχω εικονα.

Ομως με την μεταξυ τους συνδεση dvr και modulator με το hdmi κατι παει λαθος. Ειναι θεμα ρυθμισεων?

Δεδομενου οτι απο το dvr δεν παιρνει ρυθμιση η εξοδος video υπαρχει περιπτωση να δω εικονα απο το modulator απο τις δικες του ρυθμισεις? Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω τιποτα απο το μενου του Modulator παροτι εχει αρκετες παραμετρους προς ρυθμιση και το manual δε μεβοηθαει.

modulator : https://www.edision.gr/el/detail/edi...r-single-dvb-t
manual : https://www.edision.gr/index.php?ACT...d_file&fp=1674

ευχαριστω εκ των προτερων
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
αυτο που δεν ειχα κανει ειναι να συνδεσω το dvr με το modulator με ενα κοντο καλωδιο. Το εκανα με ενα hdmi 2μ και το ledaki signal στο modulator αναψε αμεσως και μονιμα.
Αρα σχεδον σιγουρα φταιει το καλωδιο. Το θεμα ειναι φταιει το μηκος ή το ιδιο το καλώδιο?
Να δοκιμασω με ενα καλυτερο 15μ καλωδιο, να δοκιμασω hdmi repeater ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top