Mogami 2354 XLR to XLR απόψεις

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Είναι οπωσδήποτε μεγάλος μάστορας στην...επισήμανση παραδρομών.
Αλλά στον JMF είναι ιεροσυλία να φέρνουμε αντιρρήσεις ακόμα και σε περιπτώσεις όπου δεν θα είχε...απόλυτο δίκιο. :wink:

Τα φαινόμενα επαλληλίας ηχούς αφορούν κυρίως σε παράλληλα τοιχωματικά όρια...Το δάπεδο είναι παράλληλο προς την οροφή αλλά όχι προς τις κατακόρυφες τοιχωματικές επιφάνειες...

Ευτυχώς που έχουμε μάθει από τον...Ear να μην απασχολούμαστε με τις εμπειρίες άλλων... :sneaky:
Κακιούλες. :rofl:
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
καλησπέρα,

αν θες δες αυτό το video για star-quad cables και αποφασίζεις
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τελικά ο θόρυβος προέρχεται από τα ηχεία; όπως γράφεις και επιβεβαιώνει ο Kotsidis John
ή από άλλη αιτία
O Θόρυβος προέρχεται απο τον Pro. Με τα Mogami βελτιώθηκε αλλα δεν εξαφανίστηκε. Βέβαια είναι ψυχολογικό γιατί για να τον ακούσεις πρέπει είτε να βάλεις το Gain τέρμα και να μην ακούγεται κάτι άλλο ή να έχεις το αυτί σου δίπλα στο ηχείο στο ύψος του tweeter σαν να ήταν το ηχείο ακουστικά. Και επειδή το ψυχολόγησα και άλλο, θα τα κρατήσω όλα και θα αφοσιωθώ σε ακροάσεις γιατί με τις μετρήσεις με πιάνει πονοκέφαλος και όλο θα ξοδέυω για το καλήτερο. Είναι πολύ καλά τα mogami και θα παραμείνω σε αυτό το setup για κάμποσο καιρό γιατί το πηγάδι δεν έχει πάτο δυστυχώς.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...και θα αφοσιωθώ σε ακροάσεις γιατί με τις μετρήσεις με πιάνει πονοκέφαλος και όλο θα ξοδέυω για το καλήτερο...
...θα παραμείνω σε αυτό το setup για κάμποσο καιρό γιατί το πηγάδι δεν έχει πάτο δυστυχώς.
η φωνή της λογικής! ευτυχώς που και που ακούγεται :p
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πούλα τον προ.
Πούλα τον προ.
Πούλα τον προ.
Πούλα τον προ.
Πούλα τον προ.
Πούλα τον προ.
Πούλα το γ@μημένο να ησυχάσουν τ"αυτιά σου.
Θα κάνω τον κουφό.....καθότι ο κουφός είναι και ταιριαστός χαχαχα
 

P

panag 505

Guest
O Θόρυβος προέρχεται απο τον Pro. Με τα Mogami βελτιώθηκε αλλα δεν εξαφανίστηκε. Βέβαια είναι ψυχολογικό γιατί για να τον ακούσεις πρέπει είτε να βάλεις το Gain τέρμα και να μην ακούγεται κάτι άλλο ή να έχεις το αυτί σου δίπλα στο ηχείο στο ύψος του tweeter σαν να ήταν το ηχείο ακουστικά. Και επειδή το ψυχολόγησα και άλλο, θα τα κρατήσω όλα και θα αφοσιωθώ σε ακροάσεις γιατί με τις μετρήσεις με πιάνει πονοκέφαλος και όλο θα ξοδέυω για το καλήτερο. Είναι πολύ καλά τα mogami και θα παραμείνω σε αυτό το setup για κάμποσο καιρό γιατί το πηγάδι δεν έχει πάτο δυστυχώς.

Σκεπτόμουν την αγορά των μικρών Tannoy για τον υπολογιστή και επειδή δεν βρίσκω στα λεφτά τους κάτι καλύτερο απογοητεύτηκα με όσα γράφτηκαν.....
κάνε μια ακόμα προσπάθεια με ή άνευ phono.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Απογοητεύτηκες; Γιατί; Το ηχείο είναι πολύ καλό, ποιοτικό και πολύ καλά ζυγισμένο. Για μένα το καλύτερο ηχείο που έχει περάσει από την κατοχή μου. Όσων αφορά τον θόρυβο δεν είναι για αναφορά αν υπάρχουν καλά καλώδια xlr και είναι θέμα πιο πολύ ψυχολογικό. Αν θέλεις έστω και λίγο να πάρεις μια δόση της ποιότητας τους δες στο youtube συγκριτικά.
Το phono μου είναι το ifi zen phono και το πικάπ το mkii 1600 ανακαλωδιομενο και χωρίς θόρυβο. Το πρόβλημα το δικό μου είναι μόνο ο pro. Αν συνδέσω το dac μου στα ηχεία απευθείας δεν υπάρχει θόρυβος αλλά το teac δεν έχει volume.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εγώ μιά φορά σου βρήκα λύση , να αντικαταστήσεις και προ και dac με ένα και καλό μηχάνημα , χωρίς θορύβους ,φίδια κλπ ,αλλά εσύ θέλεις να ακούσεις αυτό που ακούγεται που και που.
Τι να σου κάνω?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top