Monitor vs TV

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Δεδομένου ότι υπάρχουν πλέον μεγάλα σε διαστάσεις monitor με πλήθος εισόδων - εξόδων, ενσωματωμένο τηλεοπτικό δέκτη, τηλεκοντρόλ και ηχεία και σε τιμές άμεσα συγκρίσιμες με αυτές μιας καλής τηλεόρασης και δεδομένου ότι υπάρχει κι ένα pc μόνιμα συνδεδεμένο, γιατί να μην πάρεις ένα τέτοιο monitor αντί για μια τηλεόραση; Δεν θα έχει εξ ορισμού καλύτερη εικόνα τουλάχιστον σε ότι παίζει από το pc;

Βλέπω για παράδειγμα το NEC E507Q. Δεν θα έχει καλύτερη εικόνα από μια τηλεόραση αντίστοιχης τιμής;
 



Μηνύματα
208
Reaction score
166
Καλύτερη εικόνα μπορεί να έχει, αλλά δεν πιάνει DIGEA (δεν βλέπω κάτι για DVB-T).
πόσο μάλλον DVBT2 αλλά όταν παίρνεις monitor θεωρείς ότι θα χρησιμοποιήσεις με καποιο τρόπο εξωτερικό δέκτη

το wi-fi είναι το λιγότερο. Καλώδιο = εγγύηση

Εγώ μιλάω καθαρά για εικόνα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
VA. 😍

Μάλλον δεν περιλαμβάνονται πόδια.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.573
769 ευρω για 50" οθονη? Και χρειαζεσαι και δεκτη,καποιο android box ή υπολογιστη για netflix ,κλπ δικτυακες υπηρεσιες.......φτασαμε 1000+. Με ενα 1000ρικο στη τσεπη ξερεις τι τηλεοραση αγοραζεις?
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
LED Direct-lit

Μάλλον δεν περιλαμβάνονται πόδια.
δε θέλουμε πόδια, στον τοίχο θα μπεί

769 ευρω για 50" οθονη? Και χρειαζεσαι και δεκτη,καποιο android box ή υπολογιστη για netflix ,κλπ δικτυακες υπηρεσιες.......φτασαμε 1000+. Με ενα 1000ρικο στη τσεπη ξερεις τι τηλεοραση αγοραζεις?
Προσωπκά έχω HTPC μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στην tv και παρόλο που έχει και κάρτα τηλεόρασης, για λόγους ευχριστίας ένας δέκτης έχει 20€. Για τις δικτυακές υπηρεσίες των τηλεοράσεων ας μη μιλήσω καλύτερα και netflix δεν έχω.
Ποιά τηλεόραση παίρνεις με 779€;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
LED Direct-lit


δε θέλουμε πόδια, στον τοίχο θα μπεί


Προσωπκά έχω HTPC μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στην tv και παρόλο που έχει και κάρτα τηλεόρασης, για λόγους ευχριστίας ένας δέκτης έχει 20€. Για τις δικτυακές υπηρεσίες των τηλεοράσεων ας μη μιλήσω καλύτερα και netflix δεν έχω.
Ποιά τηλεόραση παίρνεις με 779€;
55αρα qled και παίρνεις και ρέστα
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.573
LED Direct-lit


δε θέλουμε πόδια, στον τοίχο θα μπεί


Προσωπκά έχω HTPC μόνιμα συνδεδεμένο πάνω στην tv και παρόλο που έχει και κάρτα τηλεόρασης, για λόγους ευχριστίας ένας δέκτης έχει 20€. Για τις δικτυακές υπηρεσίες των τηλεοράσεων ας μη μιλήσω καλύτερα και netflix δεν έχω.
Ποιά τηλεόραση παίρνεις με 779€;
Eνας αξιοπρεπης δεκτης και οχι κινεζοφασονατζιδικος,κοστιζει αρκετα παραπανω (να ειναι τουλαχιστον εφαμιλλος με τον δεκτη μια μεσης τηλεορασης). Μια android tv,εχει μια χαρα δικτυακες υπηρεσιες. Θα συμφωνησω οτι οποιος βλεπει δικο του υλικο,ενα htpc ειναι η καλυτερη λυση,αλλα μιλαμε για ενα κοστος τουλαχιστον 500-600 ευρω (με ενα αξιοπρεπες τμημα γραφικων). Με 779 ευρω,αγοραζεις οτι θελεις (οχι oled βεβαια).
 

D

Deleted member 35

Guest
Είμαι στην ίδια φάση να αλλάξω την 24" οθόνη μου με 4K 43". Από άποψη PPI είναι στα ίδια. Αλλά έχω διαβάσει και εδώ θέλω βοήθεια ότι υπάρχει θέμα με τα pixels.

Οι οθόνες έχουν "κανονικά" pixel με Chroma subsampling 4:4:4 ενώ αντίθετα οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν διαφορετικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα γράμματα να "γκριζάρουν" και γενικά να υπάρχει θέμα ευκρίνειας στο κοντά.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Μια android tv,εχει μια χαρα δικτυακες υπηρεσιες. Θα συμφωνησω οτι οποιος βλεπει δικο του υλικο,ενα htpc ειναι η καλυτερη λυση,αλλα μιλαμε για ενα κοστος τουλαχιστον 500-600 ευρω (με ενα αξιοπρεπες τμημα γραφικων). Με 779 ευρω,αγοραζεις οτι θελεις (οχι oled βεβαια).
θα συμφωνήσω εν μέρη, αλλά το android δεν παύει να είναι ένα "προβληματικό" λειτουργικό ενώ με ένα pc έχεις απεριόριστες δυνατότητες.
Από την άλλη τι θα έπαιρνες με 779€ γιατί εγώ μια q60 που πήρα πρόσφατα την επέστρεψα με συνοπτικές διαδικασίες.
Βέβαια και το nec που συζητάμε δεν έχω ιδέα πως παίζει γι' αυτό και η αρχική ερώτηση. Μπορεί όντως να είναι πολύ μέτριο και να μην αξίζει τα λεφτά του.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top