Monoprice HTP-1 16CH Immersive Surround AV Processor

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Συνοψίζοντας:

Για κάποιον που θέλει να στήσει πολυκάναλο για ταινίες και μουσική:

Για av processor σήμερα που μιλάμε θέλουμε 16Κ και απο εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Διότι όταν κάποιος πρόκειται να δώσει άλλα τόσα και βάλε για τα ηχεία δεν θα ανεχθεί περιορισμούς στα φορμά κλπ θέλει αξιοπιστία και σοβαρό αποτέλεσμα. Ολες οι υπόλοιπες προτάσεις της αγοράς γύρω απο τα 5κ είτε υπολείπονται σε κάποια σημαντικά features (συμπεριλαμβάνεται και το σενάριο του θα μπούνε κάποτε...) είτε ως υλοποιήσεις είναι για πέταμα. Στο όριο >10κ πάμε απευθείας σε Trinnov λόγω σαφούς υπεροχής σε όλα απο τον ανταγωνισμό.

Καταλήγοντας το μόνο θέμα στο πολυκάναλο είναι το κόστος απόκτησης. Το start point δε, είναι δυστυχώς στα 16κ αυτή την στιγμή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Συνοψίζοντας:

Για κάποιον που θέλει να στήσει πολυκάναλο για ταινίες και μουσική:

Για av processor σήμερα που μιλάμε θέλουμε 16Κ και απο εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Διότι όταν κάποιος πρόκειται να δώσει άλλα τόσα και βάλε για τα ηχεία δεν θα ανεχθεί περιορισμούς στα φορμά κλπ θέλει αξιοπιστία και σοβαρό αποτέλεσμα. Ολες οι υπόλοιπες προτάσεις της αγοράς γύρω απο τα 5κ είτε υπολείπονται σε κάποια σημαντικά features (συμπεριλαμβάνεται και το σενάριο του θα μπούνε κάποτε...) είτε ως υλοποιήσεις είναι για πέταμα. Στο όριο >10κ πάμε απευθείας σε Trinnov λόγω σαφούς υπεροχής σε όλα απο τον ανταγωνισμό.

Καταλήγοντας το μόνο θέμα στο πολυκάναλο είναι το κόστος απόκτησης. Το start point δε, είναι δυστυχώς στα 16κ αυτή την στιγμή.
Δεν ισχύει αυτό.
Με 1500 παίρνεις Nad758v3, εχει preouts , και με παραπανω παίρνεις Emotiva. Και μετά Arcam-Nad στα 5-6000
 

A

amoustakas

Guest
Καταλήγοντας το μόνο θέμα στο πολυκάναλο είναι το κόστος απόκτησης. Το start point δε, είναι δυστυχώς στα 16κ αυτή την στιγμή.
Δε γνωρίζω και πολλούς που είναι διατεθειμένοι να δώσουν τόσα χρήματα για να ακούνε μουσική. Βέβαια ο καθένας με τη μούρλα του. Εγώ π.χ. θα έδινα πολύ περισσότερα για ένα καλό πιάνο με ουρά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Σε σχέση με τις γνωστές παρανοϊκές τιμές στο τυπικό Χάι Εντ, όπου ένας ενισχυτής δικαίως πουλιέται 150.000€ και ένας δικαναλος προενισχυτής χωρίς καμία δυνατότητα για τίποτα κοστίζει όσο ένα εξοχικό, ο τρινοβ είναι τζάμπα.

Παρόλα αυτά, ο τρινοβ αποτελεί το τέλος του δρόμου στο πολυκάναλο, και δε χρειάζεται όλοι να ξεκινήσουν από το απολύτως τελειότερο λες και δεν υπάρχουν άλλες επιλογές οικονομικότερες, όπως όλοι δεν είχαν στο δικάναλο τα προηγούμενα τοπ μηχανήματα κόστους όσο μια Φεράρι το καθένα.

Για κάθε κοστολογιο που κυμαίνεσαι, υπάρχουν αξιόλογες διαθέσιμες λύσεις, που προσφέρουν πραγματικά πάρα πολλά πράγματα.

Σαφώς όλοι μας θα θέλαμε ένα 40-καναλο προενισχυτή με xlr εξόδους και με ψηφιακές εξόδους μάλιστα, μη τυχόν και πάρουμε κανένα ενεργό ηχείο με ψηφιακή είσοδο, που να υποστηρίζει τα πάντα όλα και να έχει και την τοπ ισοστάθμιση και τα τοπ Ντακ και να έχει και ρουν και σποτιφαι και νετφλιξ και να ψήνει και καφέ, και να κοστίζει 300€ και πολλά λέω, σιγά, ένα πισι είναι.
Και ρουν δωρεάν, γιατί είμαστε όμορφοι, και δώρο και 2 σκληρούς δίσκους με τραγούδια πολυκαναλα της επιλογής μας.

Οκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Συνοψίζοντας:
Για κάποιον που θέλει να στήσει πολυκάναλο για ταινίες και μουσική:

Ας αναλογιστεί πόσο του κόστισε συνολικά το δικάναλο υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής σύστημα που έχει. Από τη βελόνα του πικάπ και το βραχίονα, μέχρι το τελευταίο καλώδιο και ρακ και ακίδα. Συνολικό κόστος.

Στα ίδια λεφτά, μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα με πολυκάναλο σεταπ.

Αν δώσει περισσότερα λεφτά, θα είναι ακόμα καλύτερο, όσο περισσότερα, τόσο καλύτερο.

Τα ηχεία πρέπει πάντα να είναι τα ακριβότερα στο σύστημα, αυτά ακούς, εκεί να πέσουν τα λεφτά.

Είναι απαράδεκτο να έχει 2 κυρίως ηχεία με κόστος 20.000+€ το καθένα, και όλα τα υπόλοιπα ηχεία του πολυκάναλου να κοστίζουν όσο ένα πακέτο τσιγάρα.
Όλα τα ηχεία πρέπει να είναι ή ίδια, ή ίδιου-παραπλησιου κοστολογιου και ίδιων δυνατοτήτων, τουλάχιστον με ίδια μεγάφωνα μεσαίων και υψηλών, και με ίδια ενισχυτικά.

Αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
καθόλου δεν κλαίγομαι
έκθεση ιδεών με φόντο το μέλλον κάνουμε
δεν έχω χώρο για χαιενδιές ακόμα.....έχω κατανοήσει το όριό μου....άδικος κόπος-κυνήγι ....
όταν αποκτήσω θα το συζητήσουμε και θα έχει και αξία και νόημα τότε8-)
Βασικά για νορμάλ τσέπες ο t758 v3 έχει τα πάντα. Δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς παραπάνω εκτός ίσως από τον Emotiva αν και όταν είναι έτοιμος... Βασικά στα 1300 ευρώ είναι πολλά αυτά που δίνει για να τον προσπεράσεις. Για πολλούς θα είναι end of the line. Έτσι κι αλλιώς το πιο σημαντικό πράγμα σε ένα σεταπ είναι η ισοστάθμιση και το dirac αυτή τη στιγμή είναι από τις κορυφαίες επιλογές. Αν ειδικά σε νοιάζει μόνο το ht δεν βλέπω λόγο να πας σε pre pro εκτός αν ξεφύγουμε σε τιμή.
Δεν είναι άδικος κόπος παντως και το έχεις πιάσει το νόημα με τις επιλογές που έχεις κάνει. Το όριο βέβαια εσύ ξέρεις που το βάζεις...
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Βασικά για νορμάλ τσέπες ο t758 v3 έχει τα πάντα.
Δε συμφωνώ. Έχει μόνο dirac και αυτό όχι full version. Είναι πολύ απλό σα μηχάνημα. Από συνδέσεις - ευκολίες χρήσης - applications -. Όταν ήθελα να αλλάξω τον 7012 από τα καλά λόγια που διάβαζα εδώ ήμουν έτοιμος. Αλλά όσο το έψαχνα οι ψηφιακές ευκολίες που προσφέρουν άλλα μηχανήματα ήταν πολλά περισσότερα. Ασε που πέρα από τον νόμο με τα πολλά sub είναι μη αποδεκτές οι unbalanced (rca) συνδέσεις. Οπότε προτίμησα να πάω σε pre-pro με τα xlr να ευχαριστιέμαι να ακούω το κλακ όταν κουμπόνουν.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δε συμφωνώ. Έχει μόνο dirac και αυτό όχι full version. Είναι πολύ απλό σα μηχάνημα. Από συνδέσεις - ευκολίες χρήσης - applications -. Όταν ήθελα να αλλάξω τον 7012 από τα καλά λόγια που διάβαζα εδώ ήμουν έτοιμος. Αλλά όσο το έψαχνα οι ψηφιακές ευκολίες που προσφέρουν άλλα μηχανήματα ήταν πολλά περισσότερα. Ασε που πέρα από τον νόμο με τα πολλά sub είναι μη αποδεκτές οι unbalanced (rca) συνδέσεις. Οπότε προτίμησα να πάω σε pre-pro με τα xlr να ευχαριστιέμαι να ακούω το κλακ όταν κουμπόνουν.
Καλα εσύ όπως και εγώ λόγω των επαγγελματικών τελικών και του htpc είχες θέμα με ground loop με τα rca. Οπότε +1 λόγος για pre pro. Πέραν από αυτό όμως τι ψηφιακές ευκολίες εννοείς;
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δεν ισχύει αυτό.
Με 1500 παίρνεις Nad758v3, εχει preouts , και με παραπανω παίρνεις Emotiva. Και μετά Arcam-Nad στα 5-6000
Δεν έχουν auro 3d

Και όταν έχεις φτάσει σύνολο στα 30κ+ με πολύ κόπο έχεις απαιτήσεις, τα θέλεις όλα. Trinnov μονόδρομος σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Και εδώ που τα λέμε σπάνια βλέπεις μηχάνημα "τέλος δρόμου + future proof" το θεωρώ ευκαιρία.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
γενικά μιλάω για πράγματα που δεν είχε όταν το έψαχνα. remote app. ή μέσο web browser, μία έξοδο hdmi και μόνο 3 εισόδους. εγώ δουλεύω δεύτερη έξοδο και μέσω adpter hdmi to ethernet στέλνω εικόνα και στη κρεβατοκάμαρα. δεν υποστηρίζει google assistant ή alexa. όλο το σαλόνι το κάνω ότι θέλω μιλώντας σε ένα hub GA. Για συνδεσιμότητα στο internet μόνο μέσω extra dongle και μόνο μέσω wifi.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Για κάποιον που θέλει να στήσει πολυκάναλο για ταινίες και μουσική:

Ας αναλογιστεί πόσο του κόστισε συνολικά το δικάναλο υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής σύστημα που έχει. Από τη βελόνα του πικάπ και το βραχίονα, μέχρι το τελευταίο καλώδιο και ρακ και ακίδα. Συνολικό κόστος.

Στα ίδια λεφτά, μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα με πολυκάναλο σεταπ.

Αν δώσει περισσότερα λεφτά, θα είναι ακόμα καλύτερο, όσο περισσότερα, τόσο καλύτερο.

Τα ηχεία πρέπει πάντα να είναι τα ακριβότερα στο σύστημα, αυτά ακούς, εκεί να πέσουν τα λεφτά.

Είναι απαράδεκτο να έχει 2 κυρίως ηχεία με κόστος 20.000+€ το καθένα, και όλα τα υπόλοιπα ηχεία του πολυκάναλου να κοστίζουν όσο ένα πακέτο τσιγάρα.
Όλα τα ηχεία πρέπει να είναι ή ίδια, ή ίδιου-παραπλησιου κοστολογιου και ίδιων δυνατοτήτων, τουλάχιστον με ίδια μεγάφωνα μεσαίων και υψηλών, και με ίδια ενισχυτικά.

Αυτά.
Σε πληροφορώ οτι 2 atc 150asl και ένα rme adi2dac στα 20κ σύνολο δεν με χάλαγε καθόλου.

Τέλος πάντων το 93 που ξεκίνησα ο φίλος που μου έφτιαξε τα πρώτα diy ηχεία - φανατικός του ήχου (με λ7 για ξόδεμα) έλεγε ακριβώς αυτά που διαβάζω εδώ τα τελευταία χρόνια.
Πολυκάναλο ή τίποτα (τι να κάνει όμως τότε με Dolby pro logic και μια behringer ultracurve αν θυμάμαι καλά με μικρόφωνο ισοστάθμισης), τουλάχιστον ένα κεντρικό και 2 σάμπ στο δικάναλο, ο χώρος είναι το πάν, θα το γεμίσω με διαχύτες, θα βάλω 500 σάμπ να ακούσετε κλπ πηγαίναμε στο σπίτι του να δούμε τι έχει κάνει πάλι...

Ολα αυτά στοιχίζανε τότε και στοιχίζουν τώρα δεν έχει αλλάξει τίποτε.
Και την dolby που έβριζε ο φίλος λέγοντας ότι είναι ο νταβάς της βοομηχανίας δίκιο είχε όταν έκλεισαν μέχρι και την oppo ενώ δεν αφήνουν το auro να μπεί πουθενά.

Κλείνοντας είμαι υπέρ του πολυκάναλου και θα κινηθώ προς αυτή την κατεύθυνση στο μέλλον. Δεν είναι εύκολο ούτε στην υλοποίηση ούτε στα λ7. Είναι όμως τέλος διαδρομής αλλά πρέπει να γίνει σωστά εξ αρχής. Δεν χωράνε τράμπες και λάθη στις επιλογές.

Παραμένω προς το παρόν κάτοχος δικάναλου (με ψαροκασέλες για καμπίνες) και πικάπ (με 2 βραχίονες μάλιστα). Α έχω και ενεργά. Η αλήθεια όμως να λέγεται - δεν έπρεπε να μπώ στο demo room του Λάμπρου σε εκείνη την έκθεση παλιότερα...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
γενικά μιλάω για πράγματα που δεν είχε όταν το έψαχνα. remote app. ή μέσο web browser, μία έξοδο hdmi και μόνο 3 εισόδους. εγώ δουλεύω δεύτερη έξοδο και μέσω adpter hdmi to ethernet στέλνω εικόνα και στη κρεβατοκάμαρα. δεν υποστηρίζει google assistant ή alexa. όλο το σαλόνι το κάνω ότι θέλω μιλώντας σε ένα hub GA. Για συνδεσιμότητα στο internet μόνο μέσω extra dongle και μόνο μέσω wifi.
Οκ πάω πάσο για τέτοιες ανέσεις. Για να βγει το κόστος τόσο χαμηλά από κάπου έπρεπε να κόψουν. Εγώ το δέχομαι να μην έχω τέτοιες ανέσεις για να έχω dirac. Το γεγονός ότι δεν είναι balanced είναι πολύ πιο σοβαρό ωστόσο...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Νομίζω χάσαμε λίγο τη μπαλίτσα.
Όπως σε όλα στη ζωή ή θα κάνεις συμβιβασμούς ή θα πας εκεί που θες whatever it takes. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Ξεκινάς χαμηλά αν δεν έχεις, και σιγά σιγά ανεβαίνεις. Αν τώρα είσαι από αυτούς που τα θέλουν όλα (τη στιγμή που κάπου μέσα σου υπάρχει μια μικρή αμφιβολία ότι ούτε το 30% δεν θα χρειαστείς τελικά από αυτά που κάνει ένας Trinnov πχ), καλά να πάθεις. Και εγώ εκεί ήμουν. Δύσκολο. Πρέπει να το δεις. Δεν είναι θέμα τεχνολογίας αλλά ψυχολογίας.

Όταν υπάρχουν κεφαλές με 15000€ - 30000€, βραχίονες με άλλα τόσα, καλώδια με άλλα τόσα και βάλε και Χ5, δικάναλα λαμπατέρ με τόσα και Χ10 και Χ20 και ηχεία κασέλες με Χ100 συγνώμη αλλά ο Trinnov είναι τσάμπα. Αυτός που θέλει σφαλιάρες ειναι όλοι οι άλλοι.


Είναι απαράδεκτο να έχει 2 κυρίως ηχεία με κόστος 20.000+€ το καθένα, και όλα τα υπόλοιπα ηχεία του πολυκάναλου να κοστίζουν όσο ένα πακέτο τσιγάρα.
Κάτι ξέρεις εσύ.
Wilson Audio μπροστά και Tannoy του 300ευρου πίσω, σου λέει κάτι;
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446

Μπήκε τούτο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
JBL και storm είναι το ίδιο πράγμα με άλλο ταμπελακι στην ουγια.
Άρα storm, nad, arcam.

Δηλαδή η vfm επιλογή παραμένει η nad.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878

Μπήκε τούτο;
η jbl ειχε trinnov optimizer , αλλαξε σε dirac?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπερδευτήκατε όλοι.

Η storm είναι με την Bryston.
Η Lexicon/Harman μοιάζει με την Arcam, και λιγότερο με την Nad (η Nad είναι και modular, δηλαδη αναβαθμίζεται). Ολοι αυτοί έχουν Dirac.

H Harman/Synthesis είναι Trinnov χωρίς όμως 3D optimisation.

Απλό ε;

:lolsign:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top