Monoprice HTP-1 16CH Immersive Surround AV Processor


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τι αναιρεί το ένα το άλλο; μόνος σου τα λες, μόνος σου γελάς :lolsign:

Και τι προτείνεις μετά; να βγάλω τον τρίνοβ και να βάλω μάραντζ; από τα τσίπουρα κατευθείαν στο πληκτρολόγιο;

:tongue:
ειχε και συνεχεια, τωρα τελειωσα :tongue:

μην νομιζεις, γελανε απλα δεν εκφραζονται.....ειδικα τωρα τελευταια γραφεις κατι ωραια... :lolsign:

σου ειχα προτεινει παλια πριν τον 7καναλο να δοκιμασεις και να δεις, τωρα τα εσκασες, ειναι κριμα να απογοητευτεις :tongue: :biggrin:

Τον κορυφαίο της σειράς Marantz av8805 τον μέτρησε ο audiosciencereview και γέλαγε ο κόσμος. Το λίνκ εδώ Αυτή την στιγμή μόνο Trinnov.
αφου βρηκες αυτο, βρες και γιατι ειναι ολα λαθος ....:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μονίμως ασυναρτησίες.
Τελίτσες... και μετα γελάκια :lolsign:

Τα ίδια και τα ίδια, και “όλα λάθος”, και καλά γνώστης.

Άσε μας ρε ΚΚ, πήγαινε απο κει που ήρθες :tongue:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τον κορυφαίο της σειράς Marantz av8805 τον μέτρησε ο audiosciencereview και γέλαγε ο κόσμος. Το λίνκ εδώ Αυτή την στιγμή μόνο Trinnov.
Πολύ λογικό να προτείνετε μηχανήματα των 15000 euro και να γίνεται σύγκριση με κάτι που έχει 4-5 φορές μικρότερη αξία. Ούτε με τις ομάδες τέτοια κόντρα. Χωρίς λόγο νομίζω. Υπάρχουν αμέτρητα reviews που αριστεύουν. Προφανώς δεν μπορείς να τα βάλεις όλα στο ίδιο τσουβάλι.

όποιος μπαίνει τελευταία στο forum θα νομίζει ότι μπαίνει σε club εκατομμυριούχων και ότι αν δεν σπαταλήσει τουλάχιστον πενταψήφιο νούμερο να μην ασχοληθεί. έχουμε κρίση και με αυτά τρομάζουμε ανθρώπους που έχουν την όρεξη να ασχοληθούν. αν δε πάρεις Ferrari μη πάρεις αυτοκίνητο πήγαινε με τα πόδια.
το ότι πρότεινα πχ marantz είναι καθαρά για λόγους value for money και όχι για το αν είναι το καλύτερο μηχάνημα. Μακάρι να μπορούσα να κάνω απευθείας σύγκριση ίδιας τιμολογιακής αξίας διαφορετικής όμως φιλοσοφίας pro και να έβγαζα συμπεράσματα. το να πω είναι καλύτερο το τάδε χωρίς να το έχω ακούσει είναι άκυρο και αβάσιμο.
υπάρχουν δεκάδες group στο fb ή forum με υποστηρικτές ανά εταιρία. καλώς ή κακώς 8 στους 10 παίζουν με marantz και δεν τους αλλάζουν, ίσως να μην έχουν ακούσει το κάτι καλύτερο αλλά υπάρχουν πολλοί ιδικά στην Αμερική που τους αλλάζουν σαν τα πουκάμισα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
και ότι αν δεν σπαταλήσει τουλάχιστον πενταψήφιο νούμερο να μην ασχοληθεί
Δεν συμφωνώ.
Προτείνονται σε όλο το φάσμα, όπως Nad κάτω απο 1500, Emotiva κάτω απο 4000, Nad prepro 6000 και άλλα. Το συγκεκριμένο θρεντ προτείνει μηχάνημα των 5000 περίπου.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μονίμως ασυναρτησίες.
Τελίτσες... και μετα γελάκια :lolsign:

Τα ίδια και τα ίδια, και “όλα λάθος”, και καλά γνώστης.

Άσε μας ρε ΚΚ, πήγαινε απο κει που ήρθες :tongue:
εκει πηγα, που το καταλαβες !!!!!!!
πολυ πιομα σημερα :roflmao:
....τελος ομως, παμε για υπνο τωρα...

σιγα μην ασχοληθω dimi καμαρι μου....

οι διαφωνίες μας να μην αφορούν το χώρο, το στήσιμο των ηχείων, το δυναμικο εύρος και τις χροιές, αλλά μόνο για τις ελάχιστα διαφορετικές προτεινόμενες Target curves (ένα ντιμπι εδώ και ένα εκεί), ποια αρέσει στον καθένα, και για το τι μουσική θα ακούσουμε. Μότσαρτ ή Παπακωνσταντίνου.
να κανεις τον σταυρο σου που πηρες pro και εχει auro-3d και μετριασες την χασουρα.

Tα nad δεν εχουν auro3d. (To dsd δεν μας ενδιαφέρει, μετατρέπεται σε pcm χωρίς προβλήματα).
Για να εχεις και ποιότητα ήχου και auro3d δυστυχώς πρέπει να πας σε Trinnov/Datasat/Storm.
H anthem δεν υποστηρίζει auro, για Marantz/Denon δεν το συζητώ. Το audyssey είναι προς αποφυγήν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μάλλον θα είναι σαν και αυτούς που δεν βρίσκουν διαφορά σε Audyssey vs Anthem ARC. Κάτι τέτοιο θα έκαναν, μέτρηση σε μια θέση. :gotcha:

Το ARC θέλει 5 minimum αλλιώς μη το κάνεις καθόλου. Ακόμα και σε τριθέσιο καναπέ. Οι άνθρωποι το λένε ξεκάθαρα. Πρώτη μέτρηση στο κέντρο και μετά κάθε 70cm δεξιά αριστερά. Και το μικρόφωνο όπου είναι το αυτί, όχι όπου θες εσύ.
Αν δεν κάνεις ούτε τα βασικά ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να μιλάς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
όποιος μπαίνει τελευταία στο forum θα νομίζει ότι μπαίνει σε club εκατομμυριούχων και ότι αν δεν σπαταλήσει τουλάχιστον πενταψήφιο νούμερο να μην ασχοληθεί.
Καμία σχέση.
Πολλές φορές σε διάφορα θέματα έχουμε βγάλει αξιοπρεπή σετάκια ακόμα και Atmos με 3000€-4000€.

Τώρα αν θες XLR και remapping σε αυτά τα λεφτά sorry αλλά δεν γίνεται. Όπως δεν γίνεται και το 0-100χλμ σε 3sec με 15000€.
Να ξέρουμε τη ζητάμε σε σχέση με ότι διαθέτουμε. Αυτό έχει σημασία.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αυτά τα Μονοπράις και τα Εμοτίβα δεν βλέπω να έχουν αντιπρόσωπους στην Ελλάδα, τουλάχιστον στη σελίδα του "Ήχου" δεν τούς έχει
Και ούτε θα βρεις, ούτε εδώ ούτε έξω.
Πολλά εργοστάσια πλέον κάνουν direct sales to the customer. Άλλες ξεκίνησαν έτσι από την αρχή όπως αυτές που λες, και άλλες έγιναν στην πορεία.
Άλλες συνεχίζουν μόνο με dealers.
Η Martin Logan πχ σούταρε με ένα mail 40 χρόνια συνεργασίας στην Αμερική. Οι ίδιοι πριν χρόνια βγήκαν στο social media και το είπαν.
Για κάποιους βοηθά να κρατηθεί η τιμή λιανικής χαμηλά και για άλλους να αυξήσουν το κέρδος.
Ειναι πολλά ακόμα τα εργοστάσια που βγάζουν πολύ λιγότερα από τους αντιπροσώπους. Και είναι όλα στην High End κατηγορία.
Για να καταλάβετε Τη πληρώνετε.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Και ούτε θα βρεις, ούτε εδώ ούτε έξω.
Πολλά εργοστάσια πλέον κάνουν direct sales to the customer. Άλλες ξεκίνησαν έτσι από την αρχή όπως αυτές που λες, και άλλες έγιναν στην πορεία.
Άλλες συνεχίζουν μόνο με dealers.
Η Martin Logan πχ σούταρε με ένα mail 40 χρόνια συνεργασίας στην Αμερική. Οι ίδιοι πριν χρόνια βγήκαν στο social media και το είπαν.
Για κάποιους βοηθά να κρατηθεί η τιμή λιανικής χαμηλά και για άλλους να αυξήσουν το κέρδος.
Ειναι πολλά ακόμα τα εργοστάσια που βγάζουν πολύ λιγότερα από τους αντιπροσώπους. Και είναι όλα στην High End κατηγορία.
Για να καταλάβετε Τη πληρώνετε.
Σωστά όλα αυτά και συμφωνώ, θεωρητικά τουλάχιστον, όμως εδώ τα μεταφορικά ενδέχεται να ανεβάσουν το κόστος πάνω και απ' το κέρδος των ενδιάμεσων.
Κυρίως όμως, τι γίνεται αν κάτι, οτιδήποτε, "στραβώσει"?? Εδώ μιλάμε για (πολλά ενδεχομένως) χιλιάρικα, όχι για καλωδιάκια απ' τον Αλί...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Υπάρχουν αντιπρόσωποι στην Ευρώπη, πχ
Ωχχχ μάναμ...! $4,999.00 vs 5,990,00 ευρά :eek:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σωστά όλα αυτά και συμφωνώ, θεωρητικά τουλάχιστον, όμως εδώ τα μεταφορικά ενδέχεται να ανεβάσουν το κόστος πάνω και απ' το κέρδος των ενδιάμεσων.
Κυρίως όμως, τι γίνεται αν κάτι, οτιδήποτε, "στραβώσει"?? Εδώ μιλάμε για (πολλά ενδεχομένως) χιλιάρικα, όχι για καλωδιάκια απ' τον Αλί...
Mε τίποτα. Το λες γιατί δεν έχεις δει καταλόγους χονδρική - λιανική.
Δεν ξέρεις για μηχανάκια του 500αρικου που πωλούνται 4000€ πχ ούτε του 4000αρου που πάνε στα 10000€. Δεν ανεβαίνω άλλο γιατί θα πάτε νοσοκομείο.
Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί. Και μόνο στο High End.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν συμφωνώ.
Προτείνονται σε όλο το φάσμα, όπως Nad κάτω απο 1500, Emotiva κάτω απο 4000, Nad prepro 6000 και άλλα. Το συγκεκριμένο θρεντ προτείνει μηχάνημα των 5000 περίπου.
Δεν θα κάτσω να βρίσκω ένα ένα τα thread που κάποιος θέλει πχ να φύγει από logitech για κάτι καλύτερο και οι πρωτάσεις φτάνουν εστω το 5000. Για να ηταν ικανοποιημένος με τα logitech των 300euro προφανόςτο κάτι καλύτερο δεν είναι με δεκαπλάδια χρήματα. Το λέω γιατί το βιώνω και στη καθημερινότητα όταν μου κάνουν τέτιου είδους ερωτήσεις. " έχω τα z5500 και θέλω έτσι κι αλιώς" και μόλις πείς για ενισχυτή τόσα για ηχεία τόσα για sub αλλα τόσα παγώνουν και σου λένε όχι ρε συ να ακούω λίγο καλύτερα. Αυτή η αντίδραση μέσα από το πληκτρολόγιο δε φένεται. Και γιαυτό πολλά ερωτήματα εδώ στις 5 απαντίσεις έχουν τελειώσει.

Μάλλον θα είναι σαν και αυτούς που δεν βρίσκουν διαφορά σε Audyssey vs Anthem ARC. Κάτι τέτοιο θα έκαναν, μέτρηση σε μια θέση
Το θέμα είναι ότι όλοι κάνουν την σύγκριση με το audyssey. Και αυτό θέλει πολλλες θέσεις για να δουλέψει δεν κάνει μαγικά.

Γιατί δε λές συγκριση arc με dirac ή αυτά τα 2 σε σχέση με trinnov. Προφανώς ο τελευταίος τα βγάζει παιδικά και τα 2.


Καμία σχέση.
Πολλές φορές σε διάφορα θέματα έχουμε βγάλει αξιοπρεπή σετάκια ακόμα και Atmos με 3000€-4000€.
Για τσέκαρέ το καλύτερα. Αυτό που λέω μου το είπαν άλλα παιδιά που μπαίνουν και διαβάζουν χωρίς να ασχολούνται περισσότερο. Στη παρέα (6-7) ατομα που συζητάμε όλοι έχουν την ίδια άποψη.

Δε λέω το αν είναι σωστό αυτό που προτείνουν τα παιδιά που προφανώς είναι αλλά πολλές φορές ένα κύριος πχ που έχει 2 ηχεία βάσης και θέλει ένα sub να καταλήγει ότι σωστό είναι να πάρει 3 sub και άλκα ηχεία και δώστα και πάρε ενεργά πίστεψέ με στο τέλος θα πάρει απλά ένα sub όπως το είχε στο μυαλό του στην αρχή γιατί έχει τρομάξει ή απογοητευθεί από τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Και γιαυτό πολλά ερωτήματα εδώ στις 5 απαντίσεις έχουν τελειώσει.
Καπως έτσι εχουν τα πράγματα.Ασχετως των πλαισίων που θετει καποιος στην αναζητηση-απορία- ερωτηση του οι απαντήσεις συνοψιζονται στα :

Παρε ενεργά (πολλα)
Παρε σαμπ (πιο πολλα)
Παρε τον Ζαπ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν θα κάτσω να βρίσκω ένα ένα τα thread που κάποιος θέλει πχ να φύγει από logitech για κάτι καλύτερο και οι πρωτάσεις φτάνουν εστω το 5000. Για να ηταν ικανοποιημένος με τα logitech των 300euro προφανόςτο κάτι καλύτερο δεν είναι με δεκαπλάδια χρήματα. Το λέω γιατί το βιώνω και στη καθημερινότητα όταν μου κάνουν τέτιου είδους ερωτήσεις. " έχω τα z5500 και θέλω έτσι κι αλιώς" και μόλις πείς για ενισχυτή τόσα για ηχεία τόσα για sub αλλα τόσα παγώνουν και σου λένε όχι ρε συ να ακούω λίγο καλύτερα. Αυτή η αντίδραση μέσα από το πληκτρολόγιο δε φένεται. Και γιαυτό πολλά ερωτήματα εδώ στις 5 απαντίσεις έχουν τελειώσει.
Αυτή η αντίδραση οφείλεται στην λάθος εκπαίδευση σε συνδυασμό με την απουσία χρημάτων. Αν είχε την εκπαίδευση θα καταλάβει γιατί θέλει τόσα. Αν είχε τα χρήματα θα τα έδινε. Δεν έχει όμως τίποτα από τα δύο οπότε δεν καταλαβαίνει γιατί.


Για τσέκαρέ το καλύτερα. Αυτό που λέω μου το είπαν άλλα παιδιά που μπαίνουν και διαβάζουν χωρίς να ασχολούνται περισσότερο. Στη παρέα (6-7) ατομα που συζητάμε όλοι έχουν την ίδια άποψη.
Να τσεκάρω τη; Και εγω έχω γράψει και ξέρω ότι υπάρχουν.


Δε λέω το αν είναι σωστό αυτό που προτείνουν τα παιδιά που προφανώς είναι αλλά πολλές φορές ένα κύριος πχ που έχει 2 ηχεία βάσης και θέλει ένα sub να καταλήγει ότι σωστό είναι να πάρει 3 sub και άλκα ηχεία και δώστα και πάρε ενεργά πίστεψέ με στο τέλος θα πάρει απλά ένα sub όπως το είχε στο μυαλό του στην αρχή γιατί έχει τρομάξει ή απογοητευθεί από τις απαντήσεις.
Λάθος. Θα πάρει το Sub γιατί στο μυαλό του έχει κλειδώσει το Sub πριν καν πάρει τις απαντήσεις. Οπότε του αρέσει ή όχι η απάντηση θα κάνει ότι νομίζει.
Αν σεταρεις το μυαλό από πριν αυτά που ακολουθούν δεν έχουν σημασία.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οπότε καταλαβαινόμαστε. Σχόλια τύπου μόνο trinnov είναι άκυρα για το 99% αυτών που μας διαβάζουν.
το τι είναι τεκμηριωμένα σωστό και ιδανικό με τις απαιτήσεις των περισσοτέρων είναι η μέρα με τι νύχτα.

το να θέλω ένα καλύτερο αμάξι από το υπάρχων δε σημαίνει 0-100 σε 3. μπορεί να έχει ένα i10 και να πάρει ένα passat. και τα 2 0-100 12 έχουν αλλά για εκείνους το passat είναι το όνειρο ζωής.

ξεφύγαμε όμως από το θέμα. είπαμε μόνο marantz :roflmao:

Για να καταλάβεις και εγώ πριν 2-3 χρόνια μια ερώτηση έκανα. και έχω τώρα αυτά που έχω όταν πριν 7-8 ήμουν με ένα 5.1 samsung. Πήγα σε ένα 5.1 crystal audio άλλαξα 3-4 ενισχυτές και sub και στο τέλος τα άλλαξα ΌΛΑ.

Τηρώ τον κανόνα να μπορώ να παίξω reference κάτι που στα περισσότερα νοικοκυριά δε μπορεί να γίνει όχι μόνο λόγο μηχανημάτων αλλά για χίλιους 2 άλλους λόγους και προσπαθώ να συμμορφωθώ με τα sub μιας και αυτά που θέλω είναι τεράστια.

οπότε βλέπεις ότι είμαι από αυτούς που ακούν τις συμβουλές.

απλά μεταφέρω μια γενική εικόνα που μου έχουν πει αρκετά άτομα που συζητάμε μέσα και έξω από το forum για τον ήχο και τα μηχανήματά μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σχόλια τύπου μόνο trinnov είναι άκυρα για το 99% αυτών που μας διαβάζουν.
Κανένας δεν είπε μόνο Trinnov.
Αυτό που είπαν είναι ότι επειδή το μηχάνημα είναι σε άλλη κατηγορία ηχητικά, αν θες το απόλυτο, αν θες future proof, αν θες πολλά ακόμα που κάνει πάρε αυτό.
Επίσης είπαν ότι αν θες να μην πετάς κάθε λίγο χρήματα, έως και χιλιάδες € κάθε 2 χρόνια κάνε μια και καλή την κίνηση, αν σε παίρνει βέβαια και χτύπα ένα να τελειώνεις.
Αυτοί που είπαν ότι ο Trinnov είναι μονόδρομος είναι όσοι δεν τον έχουν. Περίεργο; Έτσι γίνεται πάντα. Οι μεγάλες κουβέντες έρχονται πάντα από εκεί που υπάρχει η μικρότερη εμπειρία.
Και όσοι θέλουν το ταβάνι και ανήκουν στην κατηγορία που είναι οι κάτοχοι Trinnov.
δε σημαίνει 0-100 σε 3
Αυτό το είπα γιατί μίλησαν για XLR στα 1000€ - 1500€.
Δεν έχει νόημα αυτή η κίνηση για τα εργοστάσια. Θα καταστρέψει την Premium κατηγορία τους. Δεν είναι βλάκες. Απαίτηση XLR από τον user σημαίνει γνώσεις, απαιτήσεις που αυτό συνεπάγεται κόστος. Έτσι πάνε αυτά.


απλά μεταφέρω μια γενική εικόνα που μου έχουν πει αρκετά άτομα που συζητάμε μέσα και έξω από το forum για τον ήχο και τα μηχανήματά μας.
Καλά κάνετε. Φτάνει να υπάρχει και ένας με περισσότερες γνώσεις από εσάς. Ξέρεις λένε "αν είσαι σε μέρος όπου είσαι ο ποιο έξυπνος ή ο ποιο επιτυχημένος ή ο ποιο πλούσιος ή στην ίδια κατηγορία με τους άλλους , είσαι σε λάθος μέρος".
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top