Monoprice HTP-1 16CH Immersive Surround AV Processor

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
απλά μεταφέρω μια γενική εικόνα
Ωραία, καλά κάνεις.
Ας το δούμε:
Δε λέω το αν είναι σωστό αυτό που προτείνουν τα παιδιά που προφανώς είναι αλλά πολλές φορές ένα κύριος πχ που έχει 2 ηχεία βάσης και θέλει ένα sub να καταλήγει ότι σωστό είναι να πάρει 3 sub και άλκα ηχεία και δώστα και πάρε ενεργά πίστεψέ με στο τέλος θα πάρει απλά ένα sub όπως το είχε στο μυαλό του στην αρχή γιατί έχει τρομάξει ή απογοητευθεί από τις απαντήσεις.
Εντάξει, θεωρείς και συ προφανές ότι είναι σωστά αυτά που λέγονται.

Ας δούμε το παράδειγμα:

Παρόλα αυτά, κι ενώ του προτείνουμε 3 σαμπ όπως λες, αυτός στη συνέχεια θα πάρει ένα σαμπ να τελειώνει.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μη μείνει ικανοποιημένος από την επιλογή του, διότι το ένα σαμπ δε θα του φτάσει, και θα έχει τραγικά προβλήματα στο μπάσο, καθώς είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα έχει ακυρώσεις και ιδιοσυντονισμούς και μπουμαρίσματα θανατερά. Μάλιστα, η επιλογή να παίζει ένα ηχείο (το σαμπ) τα μπάσα που ως τώρα τα έπαιζαν 2 ηχεία (τα κυρίως) σημαίνει ότι θα έχει πολλαπλάσια προβλήματα στα μπάσα από ότι είχε πριν, με 2 πηγές χαμηλών. Για να έχει τα ίδια προβλήματα με πριν, απλώς με καλύτερη στάθμη, θα χρειαστεί 2 σαμπ. Για να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από πριν, θα χρειαστεί 3 σαμπ, 3 πηγές χαμηλών, περισσότερες από τις 2 που είχε ως τώρα.

Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί στην πράξη από ένα σωρό παιδιά που είχαν ένα σαμπ, και σιγά σιγά πήγαν στα 2 στα 3 και κάποιοι στα 4, και όλοι έχουν επιβεβαιώσει την βελτίωση με πολλαπλές πηγές χαμηλών. Αναμενόμενο βέβαια, τα έχουμε εξηγήσει.

Άρα, η δικιά μας η θέση ποια θα πρέπει να είναι όταν κάποιος ζητάει ένα σαμπ; Να του πούμε "πάρε αυτό" και μετά να καταλήξει να λέει πόσο χάλια ακούει και τι βλακείες του προτείναμε;

Προτιμώ να του προτείνω να πάρει 4 σαμπ, οπότε θα έχει 2 καταλήξεις: ή θα πάρει 4 και θα μου στέλνει ευχαριστήρια πιεμ, ή θα πάρει 1 και στην πορεία θα το μετανιώσει και θα λέει "καλά μου τα'λεγε τελικά εκείνος να πάρω 4 μικρά παρά ένα μεγάλο, τι βλαξ ήμουν θεέ μου".

Αν διαφωνείς, εδώ είμαι να το συζητήσουμε.


Παρε τον Ζαπ.
Αυτός είναι δικός μου, αφήστε τον ήσυχο.
Το παίρνω γω.
Άντε, και ο αβουγουδού.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Παρόλα αυτά, κι ενώ του προτείνουμε 3 σαμπ όπως λες, αυτός στη συνέχεια θα πάρει ένα σαμπ να τελειώνει.

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μη μείνει ικανοποιημένος από την επιλογή του, διότι το ένα σαμπ δε θα του φτάσει, και θα έχει τραγικά προβλήματα στο μπάσο, καθώς είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα έχει ακυρώσεις και ιδιοσυντονισμούς και μπουμαρίσματα θανατερά. Μάλιστα, η επιλογή να παίζει ένα ηχείο (το σαμπ) τα μπάσα που ως τώρα τα έπαιζαν 2 ηχεία (τα κυρίως) σημαίνει ότι θα έχει πολλαπλάσια προβλήματα στα μπάσα από ότι είχε πριν, με 2 πηγές χαμηλών. Για να έχει τα ίδια προβλήματα με πριν, απλώς με καλύτερη στάθμη, θα χρειαστεί 2 σαμπ. Για να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από πριν, θα χρειαστεί 3 σαμπ, 3 πηγές χαμηλών, περισσότερες από τις 2 που είχε ως τώρα.

Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί στην πράξη από ένα σωρό παιδιά που είχαν ένα σαμπ, και σιγά σιγά πήγαν στα 2 στα 3 και κάποιοι στα 4, και όλοι έχουν επιβεβαιώσει την βελτίωση με πολλαπλές πηγές χαμηλών. Αναμενόμενο βέβαια, τα έχουμε εξηγήσει.

Άρα, η δικιά μας η θέση ποια θα πρέπει να είναι όταν κάποιος ζητάει ένα σαμπ; Να του πούμε "πάρε αυτό" και μετά να καταλήξει να λέει πόσο χάλια ακούει και τι βλακείες του προτείναμε;

Προτιμώ να του προτείνω να πάρει 4 σαμπ, οπότε θα έχει 2 καταλήξεις: ή θα πάρει 4 και θα μου στέλνει ευχαριστήρια πιεμ, ή θα πάρει 1 και στην πορεία θα το μετανιώσει και θα λέει "καλά μου τα'λεγε τελικά εκείνος να πάρω 4 μικρά παρά ένα μεγάλο, τι βλαξ ήμουν θεέ μου".
Καλά κάνεις και ενημερώνεις τον κάθε ενδιαφερόμενο για sub για το ποιο είναι το σωστό, σαφώς και το σωστό είναι αυτό που λες, δηλαδή >=2 sub, αλλά δεν είναι κακό να ξεκινήσει με ένα sub. Δε χρειάζεται να τον αποτρέψουμε από αυτό.
Ακόμα και με ένα sub θα ακούσει πράγματα που δεν άκουσε (και ας έρθουν και κάποια προβλήματα μαζί), θα μπει στη διαδικασία να μάθει πέντε πράγματα, θα καταφέρει να πετυχεί μια βελτίωση αν ασχοληθεί, θα αντιληφθεί από μόνος του την αξία πολλαπλών sub, θα ανοίξει η όρεξη τρώγοντας....
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Αυτός είναι δικός μου, αφήστε τον ήσυχο.
Τις αποκλειστικότητες να τις αφήσεις :dance2:
Όταν (αν τα καταφέρω) τον χρειαστώ, θα τον αρπάξω. Ακόμα και με Εισαγγελική εντολή αν χρειαστεί... :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλύτερα να πάρει 2 subs αργότερα παρά ένα τώρα. Έτσι θα γλιτώσει πολλά προβλήματα συν το άγχος μπας και δεν βρει το ίδιο όταν θα μπορεί.

Τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι εγώ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τον κορυφαίο της σειράς Marantz av8805 τον μέτρησε ο audiosciencereview και γέλαγε ο κόσμος. Το λίνκ εδώ Αυτή την στιγμή μόνο Trinnov.
Κανένας δεν είπε μόνο Trinnov.
Αυτό που είπαν είναι ότι επειδή το μηχάνημα είναι σε άλλη κατηγορία ηχητικά, αν θες το απόλυτο, αν θες future proof, αν θες πολλά ακόμα που κάνει πάρε αυτό.
Επίσης είπαν ότι αν θες να μην πετάς κάθε λίγο χρήματα, έως και χιλιάδες € κάθε 2 χρόνια κάνε μια και καλή την κίνηση, αν σε παίρνει βέβαια και χτύπα ένα να τελειώνεις.
Αυτοί που είπαν ότι ο Trinnov είναι μονόδρομος είναι όσοι δεν τον έχουν. Περίεργο; Έτσι γίνεται πάντα. Οι μεγάλες κουβέντες έρχονται πάντα από εκεί που υπάρχει η μικρότερη εμπειρία.
Και όσοι θέλουν το ταβάνι και ανήκουν στην κατηγορία που είναι οι κάτοχοι Trinnov.
Οπότε η παραπάνω σύγκριση είναι ότι το μηχάνημα των 5000 είναι για γέλια σε σχέση με των 15000.

ναι λογικό μου φαίνεται.

Απλά δεν καταλαβαίνετε μάλλον ότι το καλύτερο για κάποιον δε σημαίνει το απόλυτο.

και για να πάρεις ένα τέτοιο μηχάνημα πρέπει να έχεις και τα αντίστοιχα ηχεία και ότι άλλο χρειάζεται να το συνοδεύουν, όπως και τον κατάλληλο χώρο.

το future proof τι σημαίνει?

Γιατί θεωρώ ότι με τον pro που έχω, αγόρασα ένα από τα πιο future proof μηχανήματα μιας και σου προσφέρει ότι τελευταίο υπάρχει τεχνολογικά.
και μη μου πεις για τα modular με τα όποια προβλήματα και το κόστος τους που είναι σαν να αγοράζεις καινούριο.
ενώ ακουστικά για κάποιους μπορεί να είναι τενεκές (και είναι η δεύτερη εικόνα που παρουσιάζεται προς τα έξω από το forum)

άλλο πράγμα το future proof και άλλο οι δυνατότητες ισοστάθμισης.
για σκέψου μια όμορφη μέρα μιας και είναι pc based να το βγάλουν μόνο του προς πώληση?(trinnov)

Ξέρεις λένε "αν είσαι σε μέρος όπου είσαι ο ποιο έξυπνος ή ο ποιο επιτυχημένος ή ο ποιο πλούσιος ή στην ίδια κατηγορία με τους άλλους , είσαι σε λάθος μέρος".
το ξέρω το ίδιο συμβαίνει παντού όπως και εδώ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τον κορυφαίο της σειράς Marantz av8805 τον μέτρησε ο audiosciencereview και γέλαγε ο κόσμος. Το λίνκ εδώ Αυτή την στιγμή μόνο Trinnov.
Όχι, δεν είναι "μόνο τρινοβ".
Με ένα οποιοδήποτε av με dirac, όπως Ναντ, εμοτιβα, κλπ, θα κάνεις εξαιρετική δουλειά, σε πολύ προσιτό κόστος.

Οι μαραντζ έχουν τα μειονεκτήματά τους, αλλά προσφέρουν υπερβολικά πολλές δυνατότητες σε ελάχιστο κόστος. Οπότε, παραμένουν καλές αγορές για πολύ κόσμο που αδιαφορεί για τις μετρήσεις του audio science review, ασχέτως αν αυτές είναι σημαντικές για κάποιους άλλους αγοραστές.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλά κάνεις και ενημερώνεις τον κάθε ενδιαφερόμενο για sub για το ποιο είναι το σωστό, σαφώς και το σωστό είναι αυτό που λες, δηλαδή >=2 sub, αλλά δεν είναι κακό να ξεκινήσει με ένα sub. Δε χρειάζεται να τον αποτρέψουμε από αυτό.
Ακόμα και με ένα sub θα ακούσει πράγματα που δεν άκουσε (και ας έρθουν και κάποια προβλήματα μαζί), θα μπει στη διαδικασία να μάθει πέντε πράγματα, θα καταφέρει να πετυχεί μια βελτίωση αν ασχοληθεί, θα αντιληφθεί από μόνος του την αξία πολλαπλών sub, θα ανοίξει η όρεξη τρώγοντας....
Αυτό ακριβώς.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εντάξει, θεωρείς και συ προφανές ότι είναι σωστά αυτά που λέγονται.
Οι συμβουλές που έχω πάρει από εσάς είναι πολύτιμες και στο 90% σωστές.

Το θέμα είναι ότι σε μεγάλο βαθμό ήμουν προετοιμασμένος για αυτές πέρα όλων των άλλων και οικονομικά μέχρι των παράγοντα waf που εκεί η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

και τότε δεν υπήρχε τόσο έντονη η πίεση - συμβουλή για 2-4 sub ή πάρε ενεργά ....

αν υπήρχε δεν θα ήμουν εδώ που είμαι και δεν θα πειραματιζόμουν ούτε θα μιλούσαμε τώρα γιατί πολύ απλά θα είχα απογοητευθεί.

αυτό που έχω φτιάξει εδώ και 2-3 χρόνια δεν θα υπήρχε αν από την αρχή ένιωθα ότι θα σπαταλήσω τα λεφτά μου εφόσον δε μπορώ να έχω αυτά που προτείνετε.

Πάραυτα ξεκίνησα ένα ταξίδι, που με έχει φέρει εδώ και το μόνο που μου λείπει (για τα δικά μου δεδομένα) είναι ένα δεύτερο sub.

για πολλούς άλλους αυτά που έχω κάνει είναι υπερβολές και σπατάλες αφού είναι ικανοποιημένοι και με πολύ λιγότερα.

Και αυτό είναι το νόημα, ότι οι απαιτήσεις δεν είναι ίδιες. δεν θέλουν όλοι το απόλυτο το 100% σωστό. παίζουν stereo... και ανακαλύπτουν και το sub.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Προσωπικά θεωρώ ότι κάποια πράγματα έχουν υψηλό κόστος δικαιολογημένα.

Ένας επεξεργαστής αυτού του επιπέδου έχει εξειδικευμένη τεχνολογία κατασκευής, χρειάζονται γνώσεις, χρόνο, και άρα αναμενόμενα ανεβασμένο κόστος για την ολοκλήρωσή του. Χώρια το κόστος για τα δικαιώματα τρίτων κατασκευαστών (στάμπες), Χώρια που λόγω ότι είναι μια εξειδικευμένη κατασκευή, απευθύνεται σε πολύ μικρή αγορά, (λίγα κομμάτια δηλαδή πρέπει να φέρουν το αναμενόμενο κέρδος) κλπ.

Έτσι ο ενδιαφερόμενος καταναλωτής, εκ των πραγμάτων ξέρει ότι θα βάλει το χέρι βαθιά!

Τώρα αν λάβουμε υπόψη μια εταιρεία σαν την marantz, η οποία διαθέτει προϊόντα και για την οικονομική κατηγορία, κατασκευάζοντας κάποια προϊόντα που απευθύνονται στην παραπάνω , συγκρινόμενα απ ευθείας μαζί τους δείχνουν οικονομικότερα, λόγω του ότι δεν βασίζεται σε αυτά για το τελικό της αποτέλεσμα (έσοδα). Επί πλέον έχει και τον τρόπο να ρίχνει ακόμη και σε αυτήν την κατηγορία το κόστος, χρησιμοποιώντας αναλώσιμα από τις χαμηλότερες κατηγορίες, σασί δηλαδή και διάφορα άλλα ανταλλακτικά. Έτσι αναμενόμενα υπολείπεται αυτών, όπως αναφέρει και το σχετικό τεστ παραπάνω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
"Πάρε τρίνοβ" ειπώθηκε μόνο σε εμένα και στον @jiovani75 :whistling:

Αν υπάρχει κάπου αλλού αυτό γραμμένο στα σοβαρά, βάλτε λινκ.

Να μην λέμε ο,τι νάναι για δημιουργία εντυπώσεων.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Τις αποκλειστικότητες να τις αφήσεις :dance2:
Όταν (αν τα καταφέρω) τον χρειαστώ, θα τον αρπάξω. Ακόμα και με Εισαγγελική εντολή αν χρειαστεί... :laugh:
Χεχε, θα αργήσει... Τον έχω καβατζωσει εγώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Οπότε η παραπάνω σύγκριση είναι ότι το μηχάνημα των 5000 είναι για γέλια σε σχέση με των 15000.
ΌΧΙ. Αυτό το test λέει ότι μόνο το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι για γέλια γενικά για αυτά που ζητάει.
Υπάρχουν άλλα σε αυτά τα χρήματα αστέρια.



το future proof τι σημαίνει?

Γιατί θεωρώ ότι με τον pro που έχω, αγόρασα ένα από τα πιο future proof μηχανήματα μιας και σου προσφέρει ότι τελευταίο υπάρχει τεχνολογικά.
και μη μου πεις για τα modular με τα όποια προβλήματα και το κόστος τους που είναι σαν να αγοράζεις καινούριο.
Future proof κατά βάση είναι το upgradetable μηχάνημα.
Oι κάρτες και τα προβλήματα ανήκουν σε μηχανάκια τύπου Πλαίσιο. Σε workstations τύπου Dell, HP κλπ δεν ανήκουν. Όπως και ο παλιός Mac Pro. Κτήνος. Τα έχω ξαναπεί αυτά.
Ποτέ στο παρελθόν δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, ούτε καν στο Media center στο σπίτι (δεν κάνω τον έξυπνο, δεν το έστησα εγώ).
Μάλλον δεν έχετε δουλέψει με τέτοια μηχανήματα και υπάρχει η λογική "Πλαίσιο". Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Και η Trinnov κατασκευή είναι επιπέδου workstation. Μεγάλο ΣΥΝ το κλειστό λειτουργικό. Κάνει ένα πράγμα και τέλος. Τα modules σχεδιάζονται για αυτό το μηχάνημα και μόνο και αυτό είναι ότι πιο σημαντικό.
Τα άλλα τα μπουρδέλα τα κάνουν όλα για αυτό και είναι μπουρδέλα. Και οι κάρτες είναι σχεδιασμένες να δουλέψουν σε πολλά διαφορετικά setups σε αντίθεση με τον Trinnov που είναι μόνο για αυτόν. Εκεί είναι όλη η ουσία.
Πουθενά σε επαγγελματικό χώρο που οι ITs ξέρουν τη τους γίνεται δεν έχουν ένα μηχάνημα για 3 δουλειές και μάλιστα τα έχουν και εκτός πρόσβασης στο Internet. Οι εξαιρετικά ψαγμένοι και στο παρελθόν καμμένοι έχουν κλειδώσει και όλα τα ports να μην μπορείς να βάλεις τίποτα (USB κλπ).
Το δικό μου media center το έφτιαξα το 2009. Έχουμε 2019. Δεν έχει βγάλει άχνα. Μόνη φορά που ασχολήθηκα ήταν να βάλω κάρτα για HD AUDIO.
Open - Play - Close. 10 χρόνια. Internet δεν έχει. Μόνο στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού μπαίνει για να περάσω ταινίες που κατεβαίνουν από iMac.
Όσο περισσότερο ψάχνεις και σερφαρεις με τα Windows τόσο πιο μπουρδέλο γίνονται. Κανόνας.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ΌΧΙ. Αυτό το test λέει ότι μόνο το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι για γέλια γενικά για αυτά που ζητάει.
Υπάρχουν άλλα σε αυτά τα χρήματα αστέρια.
Φένεται αυτός δε πείρε αυτά που ζητούσε και προσπάθησε να το θάψει. Ένα google search και υπάρχουν δεκάδες άλλα reviews που το βγάζουν κορυφαίο. Αλλά πραγματικα δε με νοιάζει. Δε με πληρώνει η marantz για να την υπερασπιστώ απλά ήθελα να τονίσω τις άκυρες συγκρίσεις.

Στο δεύτερο σκέλος μου μπερδεύεις το τι κάνουμε στη πληροφορική με τα έτοιμα μηχανήματα. Και εγώ έχω στημένα μηχανήματα που δουλευουν πεταμένα χρόνια σε παταρια και εξυπηρετούν μια δουλειά και μόνο.
Και προφανώς κάθε σωστος It θέλει να έχει τον αποκλειστικό έλεγχο και ήσυχο το κεφάλι του 24/7. Εδώ όμως μιλάμε για οικιακές συσκευές που πρέπει να μας κάνουν την ζωή μας ευχάριστη και εύκολη τη καθημερινότηταά μας.

Το να έχεις πάνω από μία έξοδο οί περισσότερες εισόδους δεν είναι κάτι πολύπλοκο ούτε καθιστά ένα μηχάνημα κουβά βλέπε nad. To τι είναι εσωτερικά ο trinnov και γενικά το σασί το είδαμε. Δεν είναι φτιαγμένος από εξωτικά υλικά. Κατά βάση πληρώνεις το κορυφαίο πρόγραμμα ισοστάθμισης.

Αν ξαφνικά μια ωραία μέρα οι κουστουμάτοι έκλειναν συμφωνία και έβλεπες έναν μη σου πω marantz -denon έναν pioneer με trinnov ισοστάθμιση. Εκεί τι θα γινόταν? Ξαφνικά θα το βγάζαμε κορυφαίο μηχάνημα και ας ήταν πριν σουγιάς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Στο δεύτερο σκέλος μου μπερδεύεις το τι κάνουμε στη πληροφορική με τα έτοιμα μηχανήματα
Και εδώ το ίδιο είναι. Κανένα μπέρδεμα. Λάθος τα έχεις στο μυαλό σου.


Εδώ όμως μιλάμε για οικιακές συσκευές που πρέπει να μας κάνουν την ζωή μας ευχάριστη και εύκολη τη καθημερινότηταά μας
Αυτό κάνουν. Την κάνουν ευχάριστη ήδη. Για σένα ευχάριστο μάλλον είναι να κάνει 500 πράγματα. Για μένα είναι να κάνει τα 5 - 10 που θέλω, αλλά όμως να τα κάνει χωρίς να μου σπάει τα @@. Να κάνει ότι λέει χωρίς αν και ίσως και εφόσον.


Δεν είναι φτιαγμένος από εξωτικά υλικά. Κατά βάση πληρώνεις το κορυφαίο πρόγραμμα ισοστάθμισης.
Δεν χρειάζεται εξωτικά υλικά. Αυτό που χρειάζεται είναι τα κατάλληλα υλικά και το ανάλογο software.


Αν ξαφνικά μια ωραία μέρα οι κουστουμάτοι έκλειναν συμφωνία και έβλεπες έναν μη σου πω marantz -denon έναν pioneer με trinnov ισοστάθμιση. Εκεί τι θα γινόταν? Ξαφνικά θα το βγάζαμε κορυφαίο μηχάνημα και ας ήταν πριν σουγιάς.
Μην ασχολείστε με πράγματα που δεν θα συμβούν ποτέ. Καθαρό χάσιμο χρόνου.
Τώρα αν ψάχνεις γιατί δεν θα συμβεί αυτό η απάντηση μου είναι η ίδια γιατί τα μηχανάκια του 1000αρικου δεν θα πάρουν ποτέ XLR.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Φένεται αυτός δε πείρε αυτά που ζητούσε και προσπάθησε να το θάψει
Ξέρεις ότι αυτά που γράφεις καταντούν έως και να είναι ανέκδοτο, έτσι;
Μετρήσεις κάνει ο μάστερ στο εκεί φόρουμ όπου συμμετέχουν σοβαροί άνθρωποι, μέχρι και ο Τουλ, δε κάνει χαβαλε... Δεν αστειεύονται οι μετρήσεις... Εκεί είναι, τις βλέπουν όλοι. Και εκεί, σε κείνο το φόρουμ, δε χωράνε αηδίες, την τρως τη μπάτσα σε ντετε. Δεν είναι κει χαλαρά όπως εδώ... ;)

Τί να πει μια είσοδος ακόμα δεν έχει κόστος; Κι ο μαραντζ στις μετρήσεις βγαίνει τραγικά χειρότερος από μια είσοδο ακόμα..

Τες πα, δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα θρεντ για το monoprice νιώθεις την ανάγκη να υπερασπιστείς την μαραντζ και να υποτιμήσεις την τρινοβ, που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο και νταξ μια ισοστάθμιση αγοράζεις 15 χιλιάρικα; Έλεος κάπου, ας σταματήσει αυτός ο χαβαλες.

Μην πάρεις ποτέ τρινοβ, πες ότι είναι κοροϊδία, χαϊεντιά. Και κανένας σε αυτό το φόρουμ δε σου πρότεινε να πάρεις τρινοβ. Ποτέ.

Αν έχεις μαραντζ, κάποιοι θα σου προτείνουν να τον δώσεις και να πάρεις στα ίδια λεφτά ένα άλλο μηχάνημα. Θα χάσεις σε μπλιμπλικια, σε δυνατότητες και ευκολίες, σε βύσματα και "μια είσοδο ακόμα", αλλά θα παίζει καλύτερα. Κι έχει αντικειμενική βάση αυτή η προτροπή...

Και εντός θέματος: το monoprice, που δεν είναι τρομερά ακριβό μηχάνημα, δεν φαίνεται να έχει αντίπαλο από το στρατόπεδο της μαραντζ, ακόμα και από τα τοπ μηχανήματα της φίρμας. Δείχνει να είναι μια κατηγορία πάνω, στο επίπεδο του μεγάλου εμοτιβα. Άρα; Άρα να:

Πάρτε Monoprice ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έτσι. Και εγώ τον Anthem δεν τον αλλάζω γιατί παίζει απίστευτα. Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με οτιδήποτε ανατολικό. Δεν με ενδιαφέρει που έχει περιορισμούς σε διάφορα γκατζετοτέτοια. Με αποζημιώνει 1000% όταν παίζει και έχω ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εσείς αυτό καταλάβατε ότι προσπαθώ να ρίξω το trinnov?

Ακριβώς το αντίθετο. Ότι εσείς και δεν αναφέρομαι προσωπικά καθημερινά σε αμέτρητες αναφορές προσβάλετε εμάς που έχουμε marantz.

Τέσπα ο καθένας με τις επιλογές του.
Δε υπάρχει λόγος να χαλαστούμε για μηχανήματα.

Ο καθε ένας ότι μπορεί έχει.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έτσι. Και εγώ τον Anthem δεν τον αλλάζω γιατί παίζει απίστευτα. Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με οτιδήποτε ανατολικό. Δεν με ενδιαφέρει που έχει περιορισμούς σε διάφορα γκατζετοτέτοια. Με αποζημιώνει 1000% όταν παίζει και έχω ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.
Αμ έτσι πες μας :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εσείς αυτό καταλάβατε ότι προσπαθώ να ρίξω το trinnov?
Ναι. Χαρακτηριστικά έγραψες το εξής:

"To τι είναι εσωτερικά ο trinnov και γενικά το σασί το είδαμε. Δεν είναι φτιαγμένος από εξωτικά υλικά. Κατά βάση πληρώνεις το κορυφαίο πρόγραμμα ισοστάθμισης. "

Και σου απάντησα επί τούτου:

"να υποτιμήσεις την τρινοβ, που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο και νταξ μια ισοστάθμιση αγοράζεις 15 χιλιάρικα;"

Είναι σαφώς αναληθές ότι "κατά βάση πληρώνεις την ισοστάθμιση".
Δηλαδή αν βγάλεις την ισοστάθμιση, δεν κάνει τίποτα το αξιόλογο και δεν έχει ενδιαφέρον ως συσκευή, ε;
Ασχέτως της ισοστάθμισης, κάνει απίστευτα πράγματα. Έχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις όσα σαμπ θες, χωρίς περιορισμούς, 20 σαμπ θες; 20, κανένα πρόβλημα. Κάνει κρος όπου θες, ξεχωριστό σε κάθε έξοδο. Με ότι είδους φίλτρα θες, με ότι κλίση θες. Κάνει και για ενεργό κρος πολλών δρόμων. Το μπας μάνατζμεντ που διαθέτει, είναι εντελώς μοναδικών δυνατοτήτων.
Και η ποιότητα των 16 αναλογικών σταδίων εξόδου, όπως και των Ντακ, είναι εργαστηριακού επιπέδου ελέγχου, με τρελές δυνατότητες οδήγησης.
Έχει και roon ready πιστοποίηση, και παίζει όλα τα format, και κάνει όλα τα upmix με παραμετροποίηση.
Κάνει απίστευτα πράγματα, πέραν της ισοστάθμισης.

Οπότε, ναι, ήταν σαφής προσπάθεια να το υποτιμήσεις.
εσείς και δεν αναφέρομαι προσωπικά καθημερινά σε αμέτρητες αναφορές προσβάλετε εμάς που έχουμε marantz.
Μην μπερδεύεσαι τζάμπα κι άδικα.
Δεν προσβάλει κανείς εσένα, φίλε μου ankokdog, όταν δείχνει τα μειονεκτήματα ενός μηχανήματος που έχεις στην κατοχή σου.
Εσύ είσαι αυτός που είσαι, και χαίρεις της αγάπης και της εκτίμησης που αξίζεις ως άνθρωπος, και είναι παράλογο να θεωρείς ότι προσβάλλεται η προσωπικότητά σου και η όλη σου ύπαρξη επειδή η μαραντζ βγάζει μηχανήματα γτπκ.

Τέσπα ο καθένας με τις επιλογές του.
Δε υπάρχει λόγος να χαλαστούμε για μηχανήματα.
Φυσικά, κανένας λόγος, χαβαλε κάνουμε για τα κωλοστέρεα.
Ο καθε ένας ότι μπορεί έχει.
Εννοείται.
Και μπορεί να μην έχει και τίποτα.
Αδιάφορο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top