Multichannel Music

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Άκουσα τον Κάραγιαν σε ατμος.

Είναι απίστευτα καλή ηχογράφηση για την ηλικία της, εντυπωσιακά καλή.

Δυστυχώς δεν πετούσε τίποτα, και πάλι δε κρατήθηκα και σκαρφάλωσα (έχει καταντήσει αστείο) να δω αν δουλεύουν τα ηχεία στο ταβάνι.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά ενώ βλέπω τις στάθμες των πάνω καναλιών να είναι "αρκετές", δηλαδή λίγα ντιμπι μόνο πιο κάτω από τα κυρίως ηχεία, δεν ακούω τίποτα να έρχεται από εκείνη την κατεύθυνση, από πάνω. Τίποτα απολύτως. Θα νόμιζε κανείς ότι τζάμπα υπάρχουν τα πάνω κανάλια. Και δικαίως. Μέχρι να τα σταματήσεις, και να ακούς μόνον από τα κάτω, οπότε πέφτει το γέλιο της αρκούδας, είναι όντως αστεία τεράστια η διαφορά.

Αυτή η "αποκάλυψη" της ποιότητας της παλαιολιθικής ηχογράφησης του Κάραγιαν, σηκώνει πολύ ψηλά τον πήχη για επανακυκλοφορία αγαπημένων ροκ μπλουζ τζαζ ποπ ρεγγε κλπ ηχογραφήσεων των παιδικών μας χρόνων... Έρχονται ωραία πράγματα...

Άκουσα και τον άλλο δίσκο ατμος κλασικής, ομολογουμένως πιο καλή ηχογράφηση, πιο σύγχρονη, με περισσότερες πληροφορίες σε περιφερικά και ατμος κανάλια. Πολύ ωραία σαν ηχογράφηση, λίγο ανιαρή σα μουσική.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Επανέρχομαι με μια προειδοποίηση για τα δισκάκια της Pentatone: Μπορεί να έχουν σημαντική καλλιτεχνική αξία, και να ακούγονται εξαιρετικά, αλλά είναι τετρακάναλα (το γράφουν αλλά το αγνόησα :headbang:) και όχι πεντακάναλα.
Είναι ...pure μουλτιτσάνελε!! :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Τελικά είναι εξαιρετικό και το BR του ντιμιφουτ με τον μαγικό αυλό, immersive ήχος που σε μεταφέρει πραγματικά μέσα στο χώρο του έργου.

Εξαίσιος ήχος, εκπληκτική ηχογράφηση!


ΥΓ. Εικόνα μέτρια...:p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.337
Reaction score
661
Με ποιο player ακούτε πολυκάναλη μουσική?
Εγώ στο macmini έχω το audirvana v 3.xx αλλά πολυκάναλη δεν .......
Ποιό να διαλέξω?
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.002
Με ποιο player ακούτε πολυκάναλη μουσική?
Εγώ στο macmini έχω το audirvana v 3.xx αλλά πολυκάναλη δεν .......
Ποιό να διαλέξω?
Εγώ ακούω από Blu-Ray Player και από Kodi σε HTPC.

Aπο streaming μόνο το Qobuz απ ότι ξέρω αλλά δεν υπάρχει για Ελλάδα ακόμα και έρχεται το Amazon Music HD με Atmos.

Θα ήθελα να μάθω από που έχει ο άλλος στο Stereophile ήδη 40000 multichannel αρχεία.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.458
Με ποιο player ακούτε πολυκάναλη μουσική?
Εγώ στο macmini έχω το audirvana v 3.xx αλλά πολυκάναλη δεν .......
Ποιό να διαλέξω?
Το Audirvana παίζει πολυκαναλη. Πως συνδέεις το mac με το πολυκαναλο dac?
 

Μηνύματα
1.337
Reaction score
661
Το Audirvana παίζει πολυκαναλη. Πως συνδέεις το mac με το πολυκαναλο dac?
Εκεί είναι το πρόβλημα, ότι συνδέω το mac στο oppo 205 με usb, οπότε δεν το βλέπει σαν πολυκάναλο dac.:(
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.458
Εκεί είναι το πρόβλημα, ότι συνδέω το mac στο oppo 205 με usb, οπότε δεν το βλέπει σαν πολυκάναλο dac.:(
Δεν περνάει νομίζω να περνάει πολυκάναλο απο usb το mac, βαλε HDMI, και άλλαξε τις ρυθμίσεις στο Audio Midi Setup.

Το πιο σωστό ομως, μιας και το 205 απο όσο ξέρω υποστηρίζει Roon , ειναι να σοβαρευτείς και να βάλεις Roon να βρεις την υγεία σου. Εχει trial version. Στα advanced settings του Roon ρυθμίζεις την multichannel.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.458
Εννοείς να εγκαταστήσω το roon στον mac και με ethrnet να συνδέσω oppo και mac?
Ναι
Post automatically merged:

Εννοείς να εγκαταστήσω το roon στον mac και με ethrnet να συνδέσω oppo και mac?
Όχι μεταξύ τους όμως, με το ρούτερ
 
Last edited:









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.250
Members
37.937
Νεότερο μέλος
loud pleaky
Top