Multimedia / Navigation για την 159

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Μόλις γύρισα από ηλεκτρολόγους χωρίς αποτέλεσμα.
Πήγα να εγκαταστήσω το κένγουντ και καθένας κάνει πειράματα χωρίς να ξέρει τι ακριβώς κάνει.
Βάλθηκαν να με κάνουν καρδιακό!:142:

Βγάλαμε το μαμά σύστημα εύκολα και μέσα η βάση του, που είναι 2 din, είναι χωρισμένη σε δυο μέρη.
Στην πάνω θέση μπαίνει το στερεοφωνικό και στην κάτω έχει ένα μαύρο κουτί το οποίο είναι καλά βιδωμένο.
Για να μπει το νέο πρέπει οπωσδήποτε να βγει αυτό το κουτί.
Τι είναι όμως αυτό το κουτί;
Είναι για πέταμα για να το αφαιρέσουμε;
Δεύτερο δεν μπορέσαμε να βγάλουμε τη βάση του για να βάλουμε τη νέα βάση που θα μπει πάνω το νέο σύστημα.
Μήπως πρέπει να ξηλωθεί ολόκληρη η κονσόλα;
Τρίτο το νavi πως θα επικοινωνεί με το δορυφόρο με την κεραία του αυτοκινήτου ή θέλει άλλη κεραία.
Ρε που καταντήσαμε!
Θα μάθω πρώτα εγώ πως γίνεται και μετά θα εξηγώ και τον ηλεκτρολόγο!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Μόλις γύρισα από ηλεκτρολόγους χωρίς αποτέλεσμα.
Πήγα να εγκαταστήσω το κένγουντ και καθένας κάνει πειράματα χωρίς να ξέρει τι ακριβώς κάνει.
Βάλθηκαν να με κάνουν καρδιακό!:142:

Βγάλαμε το μαμά σύστημα εύκολα και μέσα η βάση του, που είναι 2 din, είναι χωρισμένη σε δυο μέρη.
Στην πάνω θέση μπαίνει το στερεοφωνικό και στην κάτω έχει ένα μαύρο κουτί το οποίο είναι καλά βιδωμένο.
Για να μπει το νέο πρέπει οπωσδήποτε να βγει αυτό το κουτί.
Τι είναι όμως αυτό το κουτί;
Είναι για πέταμα για να το αφαιρέσουμε;
Δεύτερο δεν μπορέσαμε να βγάλουμε τη βάση του για να βάλουμε τη νέα βάση που θα μπει πάνω το νέο σύστημα.
Μήπως πρέπει να ξηλωθεί ολόκληρη η κονσόλα;
Τρίτο το νavi πως θα επικοινωνεί με το δορυφόρο με την κεραία του αυτοκινήτου ή θέλει άλλη κεραία.
Ρε που καταντήσαμε!
Θα μάθω πρώτα εγώ πως γίνεται και μετά θα εξηγώ και τον ηλεκτρολόγο!
Πολύ καλή η επιλογή σου,

1ον Άποψή μου είναι να μην το τοποθετήσει ηλεκτρολόγος.

2ον Υπάρχει ειδική βάση στήριξης της μονάδος που αγόρασες για το αυτοκίνητό σου. Σίγουρα θα πρέπει να βγεί η κονσόλα.

3ον Το navi έχει δική του μαγνητική κεραία.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Πολύ καλή η επιλογή σου,

1ον Άποψή μου είναι να μην το τοποθετήσει ηλεκτρολόγος.

2ον Υπάρχει ειδική βάση στήριξης της μονάδος που αγόρασες για το αυτοκίνητό σου. Σίγουρα θα πρέπει να βγεί η κονσόλα.

3ον Το navi έχει δική του μαγνητική κεραία.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όταν λέω ηλεκτρολόγος εννοώ αυτούς που πουλάνε και τοποθετούν στερεοφωνικά αυτοκινήτων,
μόνο που οι συγκεκριμένοι που πήγα δεν έτυχε να ξανασχοληθούν με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και δεν ήξεραν πως βγαίνει η βάση.
Την έχω αγοράσει την ειδική βάση στήριξης για την 159 όπως και τους αντάπτορες για να συνδεθεί η μονάδα με τα χειριστήρια του τιμονιού.
Ελπίζω στη δεύτερη εξόρμηση που θα κάνω αύριο μεθαύριο να είμαι πιό τυχερός και να καταφέρουμε να το φτιάξουμε.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

1ον Άποψή μου είναι να μην το τοποθετήσει ηλεκτρολόγος.

.
Τώρα που άνοιξα το κουτί είδα οτι υπάρχει εξουσιοδοτημένος εγκαταστάτης της κενγουντ στην Καρδίτσα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω εκεί.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Τώρα που άνοιξα το κουτί είδα οτι υπάρχει εξουσιοδοτημένος εγκαταστάτης της κενγουντ στην Καρδίτσα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω εκεί.


To Θέμα δεν είναι να πετύχεις κάποιον να ξέρει την Kenwood.
Το ΘΕΜΑ είναι να βρεις κάποιον να ξέρει να λύσει/δέσει την κονσόλα της Α159 ΧΩΡΙΣ να τραυματίσει την πρόσοψη αλουμινίου ή σπάσει κανέναν κλιπ(σακι) κοκ......

Στην θέση σου θα καβάλαγα την 159 και θα κατέβαινα στην Αθήνα να την τοποθετήσω...
Και το αυτοκίνητο θα το ψιλοστρώσεις και δεν θα του κάνεις ζημιά...
Σε τελική ανάλυση, αν το αγόρασες από τον Καλογερόπουλο και πας και τους πεις να στο τοποθετήσουν, πιο σίγουρος θα είσαι σε σχέση με αυτούς που προσπαθείς....

ΜΗΝ ξαναπάς σε ανθρώπους που δεν ξέρουν.......:141:
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

To Θέμα δεν είναι να πετύχεις κάποιον να ξέρει την Kenwood.
Το ΘΕΜΑ είναι να βρεις κάποιον να ξέρει να λύσει/δέσει την κονσόλα της Α159 ΧΩΡΙΣ να τραυματίσει την πρόσοψη αλουμινίου ή σπάσει κανέναν κλιπ(σακι) κοκ......

Στην θέση σου θα καβάλαγα την 159 και θα κατέβαινα στην Αθήνα να την τοποθετήσω...
Και το αυτοκίνητο θα το ψιλοστρώσεις και δεν θα του κάνεις ζημιά...
Σε τελική ανάλυση, αν το αγόρασες από τον Καλογερόπουλο και πας και τους πεις να στο τοποθετήσουν, πιο σίγουρος θα είσαι σε σχέση με αυτούς που προσπαθείς....

ΜΗΝ ξαναπάς σε ανθρώπους που δεν ξέρουν.......:141:
γιαννημ παλαβωσες????Να κανει 700 χλμ πηγαινε -ελα ο ανθρωπος για να βαλει το νεο r/cd???Θα του παει ο κουκος α'ι'δονι.Εγω την Κυριακκη εκανα τη διαδρομη Λαρισα-Σαλονικα και ξανα πισω και πληρωσα 16 ευρωπουλα διοδια.Φαντασου τι θα πληρωσει ο ανθρωπος απο Καρδιτσα????
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Το έβαλα τελικά στη Λάρισα στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της κένγουντ.
Τα καταφέραμε και δεν διαλύσαμε τίποτα!
Η κορνίζα όμως που μπαίνει μπροστά στην πρόσοψη για να εφαρμόζει σωστά στο ταμπλό του αυτοκινήτου ήταν σπασμένη και την κολλήσαμε με λόγκο.
Φαίνεται λίγο.
Θα ζητήσω από τον Καλογερόπουλο να μου στείλει άλλη.
Για να δούμε θα το κάνει;
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Το έβαλα τελικά στη Λάρισα
Γιατι δεν εριξες ενα σφυριγμα να βρεθουμε και να σου ασημοσουμε το νεο σου εργαλειο εεεεε???????
Πρεπει να σε παμε στο δασκαλο να σε τημωρισει.:116:

φωτο θα ανεβασεις να δουμε το μαξι και το εσωτερικο του με το νεο,multimedia??
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Γιατι δεν εριξες ενα σφυριγμα να βρεθουμε και να σου ασημοσουμε το νεο σου εργαλειο εεεεε???????
Πρεπει να σε παμε στο δασκαλο να σε τημωρισει.:116:

φωτο θα ανεβασεις να δουμε το μαξι και το εσωτερικο του με το νεο,multimedia??
Πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη 100 φορές μέχρι να λύσουμε την κονσόλα.
Τα 'παιξα!
Ούτε καν σκέφτηκα εκείνη την ώρα κανέναν.
Σας είπα όμως.
Όταν βρούμε χρόνο να βρεθούμε για κανένα καφεδάκι και να τα πούμε.
Αύριο θα πάω εκδρομή στα Γιάννενα με τα πιτσιρίκια του σχολείου.Σαββατοκύριακο ή την Παρασκευή το βραδάκι θα μπορούσα να περάσω καμιά βόλτα.

Εσύ το δικό σου πότε θα το τελειώσεις;
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Πήγε η ψυχή μου στην Κούλουρη 100 φορές μέχρι να λύσουμε την κονσόλα.
Τα 'παιξα!
Ούτε καν σκέφτηκα εκείνη την ώρα κανέναν.
Σας είπα όμως.
Όταν βρούμε χρόνο να βρεθούμε για κανένα καφεδάκι και να τα πούμε.
Αύριο θα πάω εκδρομή στα Γιάννενα με τα πιτσιρίκια του σχολείου.Σαββατοκύριακο ή την Παρασκευή το βραδάκι θα μπορούσα να περάσω καμιά βόλτα.

Εσύ το δικό σου πότε θα το τελειώσεις;
μεσα προς τελος ιουνιου.Ισως και νωριτερα,θα δουμε.Εχει πολυ δουλεια και δεν πρεπει να γινει το παραμικρο λαθος.Ασε που τωρα τελευται λεω να αγορασω και καινουργιο ενισχυτη για το γουφερ.Αλλα λεφτα εκει παλι.Οχι οτι αυτος που εχω τωρα ειναι
κακος.Αντιθετος.απλα δεν ειναι στο επιπεδο των αλλων 3 εισχυτων που θα παιζουνε τα εμπρος ηχεια.Θα δουμε οταν φτασουμε να το ρυθμισουμε.Αν δεν μου βγει αυτο που θελω,μαλλον θα τα ξανασκασω.
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Αν (εξακολουθείς να) σκέφτεσαι multimedia πηγή 2DIN, θα επιλέξεις κάποια οικονομική πηγή της Kenwood (με κόστος κάπου στα 1100€ για την DDX8026BT ή 870€ για την DDX8024BT) και για πλοήγηση η επιλογή σου είναι μονόδρομος: navibox (γύρω στα 500€). Συνεργάζεται άμεσα με την touch της Kenwood και έχεις την καλύτερη πλοήγηση στην Ελλάδα (ελληνικοί χαρακτήρες σε όλα) και άριστη στο εξωτερικό.

Προσωπικά θα πήγαινα στην 8024+navibox

επανερχομαι καθοτι ενα παλικαρι χακεψε το nve 300m της alpine (με τον 600αρι επεξεργαστη) και πλεον παιζει τα παντα
συνεπως για καλη λυση mulitmedia / navi πλεον η alpine δεν παιζεται , ουτε σε εικονα, ουτε ηχο (εκει δεν παιζοταν απο παλια) και πλεον ουτε σε navi!!!
δωστε και σωστε λεμε!!!!:145::145::145:

η συγκριση με navibox σε ταχυτητα ειναι χωρις νοημα...
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Thoma - Τακησκυτη στη διαθεση σας για τα παντα ολα!

ΥΓ: Τακη μπας και ηρθε η ωρα να αλλαξεις ονομα;κατι σε...Τακησφαρσαλα);:135:
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

καλησπερα thomas ενδιαφερομαι και εγω για τοποθετηση 2 din και ειμαι στο ψαξημο.σε πιον εβαλες την kenwood στην Λαρισα;ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Thoma - Τακησκυτη στη διαθεση σας για τα παντα ολα!

ΥΓ: Τακη μπας και ηρθε η ωρα να αλλαξεις ονομα;κατι σε...Τακησφαρσαλα);:135:

Επ! Εδώ είμαι!:605:
Αύριο ίσως βρω χρόνο.
Έχετε εκεί στη Λάρισα καλό καφέ;
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

καλησπερα thomas ενδιαφερομαι και εγω για τοποθετηση 2 din και ειμαι στο ψαξημο.σε πιον εβαλες την kenwood στην Λαρισα;ευχαριστω

Την έβαλα στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο της kenwood.
Ηρώων Πολυτεχνείου 196.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Thoma - Τακησκυτη στη διαθεση σας για τα παντα ολα!

ΥΓ: Τακη μπας και ηρθε η ωρα να αλλαξεις ονομα;κατι σε...Τακησφαρσαλα);:135:
τριτη απογευμα και τεταρτη πινουμε καφε,ανα θελετε.Τεταρτη απογευμα θα ειμαι Τρικαλα,παω να παρω την μηχανη.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Αν βάλω στην καρτούλα χάρτη άλλης εταιρίας. Tης MIO πχ. Θα τους διαβάζει;

Τώρα έχει της Garmin.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
6
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

ξερει κανεις αν μπορει χακεψη το pioneer 4100 να μπορει να παιζει το usb και audio και video η γενικα αν χακευετε?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.027
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top