My Office System - Παρουσίαση

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μετά από πολύ σκέψη και εμπιστοσύνη στην SMSL προχώρησα στο διαχωρισμό των συστημάτων μου σε AV στο σαλόνι (ακόμα δεν έχω πάρει ενισχυτή :)) και σε pure stereo ψηφιακό στο γραφείο όπου και λόγω δουλειάς ακούω μουσική την περισσότερη ώρα και είναι το μόνο σε ολοκληρωμένη φάση. Το σύστημα αποτελείται από τα παρακάτω:

1. Power Amplifier SMSL sa300 (ναι καλά διαβάζετε τον έχω ως τελικό)
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/565.html
2. Denon PMA-720AE premaplifier
Denon PMA-720AE Stereo Integrated Amplifier Manual | HiFi Engine
3. DAC SMSL M100 MKII
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/691.html
4. Radio TEAC T-R450
http://www.hifi-review.com/151517-teac-t-r450.html
5. Magnat Monitor Supreme 202 (under evaluation για αντικατάσταση)

Το σύστημα άρχισε χωρίς την λογική power και pre και επειδή ο Denon υπάρχει σκέφτηκα να τον συνδυασώ με τον sa300 καθότι έχει περισσότερες εισόδους αναλογικές από τον sa300 που έχει μια αναλογική και 2 ψηφιακές. Ο sa300 ένας απόλυτα ψηφιακά αθόρυβος ενισχυτής με καλά ρεύματα για ηχεία βάσης βρίσκεται με το volume στο τέρμα και με pure direct στο equalizer. O Denon έχει συνδεθεί μέσω της pre-out στην αναλογική του sa300 και το volume ρυθμίζεται μόνο στον Denon. Στον Denon έχει συνδεθεί το M100 MKII ένα εντυπωσιακό dac για τα λεφτά του πολύ καλύτερο στα αυτιά μου ακόμα και από το TEAC UD-501 που είχα. Είναι αλήθεια ότι η SMSL με έχει εντυπωσιάσει με την ποιότητα που παρέχει σε πολύ καλά χρήματα. Τα ηχεία που έχω τώρα αναβαθμίστηκαν απίστευτα καλά μουσικά σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό έχω προσπαθήσει αν και αξιολογούνται για να αντικατασταθούν από μεγαλύτερης κατηγορίας τιμής ηχείων βάσης.

Τώρα στο θέμα της απόδοσης (πάντα με γνώμονα τα αυτιά μου :)). Ο ήχος γέμισε από λεπτομέρεια σε όλα πρίμα, μεσαία, μπάσα. Ακούω rock, jazz και κλασσική μουσική σε όλες τις εντάσεις χωρίς παραμορφώσεις. Το pure direct του sa300 τον καθιστά έναν "υβριδικο" ας πούμε τελικό και ας έχει volume οπότε δεν ακούω σε καμία ένταση hiss ή παραμόρφωση. Σε live εγγραφές υπάρχει αρκετό staging ώστε να νιώθεις ότι ακούς σωστά τα όργανα. Μέχρι στιγμής χωρίς υπερβολές δεν έχω ακούσει καλύτερα με ότι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου και για αυτό θα ήθελα να του δώσω το κάτι της παραπάνω με ένα πολύ καλύτερο ηχείο βάσης που να ταιριάξει με την σύνθεση.

Ακούω τώρα καθώς γράφω Chuck Mangione - Feel So Good απο το Tidal (HiFi) και δεν υπάρχει όργανο που να μην ξεχωρίζει (το dac είναι ρυθμισμένο στα 24/192 στα οποία αποδίδει πιο αληθινά) και όλα παίζουν πεντακάθαρα.

Προτάσεις για ηχεία δεκτές για αγορά γιατί θέλω να το βελτιώσω και άλλο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Attachments


Μηνύματα
295
Reaction score
837
Μετά από πολύ σκέψη και εμπιστοσύνη στην SMSL προχώρησα στο διαχωρισμό των συστημάτων μου σε AV στο σαλόνι (ακόμα δεν έχω πάρει ενισχυτή :)) και σε pure stereo ψηφιακό στο γραφείο όπου και λόγω δουλειάς ακούω μουσική την περισσότερη ώρα και είναι το μόνο σε ολοκληρωμένη φάση. Το σύστημα αποτελείται από τα παρακάτω:

1. Power Amplifier SMSL sa300 (ναι καλά διαβάζετε τον έχω ως τελικό)
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/565.html
2. Denon PMA-720AE premaplifier
Denon PMA-720AE Stereo Integrated Amplifier Manual | HiFi Engine
3. DAC SMSL M100 MKII
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/691.html
4. Radio TEAC T-R450
http://www.hifi-review.com/151517-teac-t-r450.html
5. Magnat Monitor Supreme 202 (under evaluation για αντικατάσταση)

Το σύστημα άρχισε χωρίς την λογική power και pre και επειδή ο Denon υπάρχει σκέφτηκα να τον συνδυασώ με τον sa300 καθότι έχει περισσότερες εισόδους αναλογικές από τον sa300 που έχει μια αναλογική και 2 ψηφιακές. Ο sa300 ένας απόλυτα ψηφιακά αθόρυβος ενισχυτής με καλά ρεύματα για ηχεία βάσης βρίσκεται με το volume στο τέρμα και με pure direct στο equalizer. O Denon έχει συνδεθεί μέσω της pre-out στην αναλογική του sa300 και το volume ρυθμίζεται μόνο στον Denon. Στον Denon έχει συνδεθεί το M100 MKII ένα εντυπωσιακό dac για τα λεφτά του πολύ καλύτερο στα αυτιά μου ακόμα και από το TEAC UD-501 που είχα. Είναι αλήθεια ότι η SMSL με έχει εντυπωσιάσει με την ποιότητα που παρέχει σε πολύ καλά χρήματα. Τα ηχεία που έχω τώρα αναβαθμίστηκαν απίστευτα καλά μουσικά σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό έχω προσπαθήσει αν και αξιολογούνται για να αντικατασταθούν από μεγαλύτερης κατηγορίας τιμής ηχείων βάσης.

Τώρα στο θέμα της απόδοσης (πάντα με γνώμονα τα αυτιά μου :)). Ο ήχος γέμισε από λεπτομέρεια σε όλα πρίμα, μεσαία, μπάσα. Ακούω rock, jazz και κλασσική μουσική σε όλες τις εντάσεις χωρίς παραμορφώσεις. Το pure direct του sa300 τον καθιστά έναν "υβριδικο" ας πούμε τελικό και ας έχει volume οπότε δεν ακούω σε καμία ένταση hiss ή παραμόρφωση. Σε live εγγραφές υπάρχει αρκετό staging ώστε να νιώθεις ότι ακούς σωστά τα όργανα. Μέχρι στιγμής χωρίς υπερβολές δεν έχω ακούσει καλύτερα με ότι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου και για αυτό θα ήθελα να του δώσω το κάτι της παραπάνω με ένα πολύ καλύτερο ηχείο βάσης που να ταιριάξει με την σύνθεση.

Ακούω τώρα καθώς γράφω Chuck Mangione - Feel So Good απο το Tidal (HiFi) και δεν υπάρχει όργανο που να μην ξεχωρίζει (το dac είναι ρυθμισμένο στα 24/192 στα οποία αποδίδει πιο αληθινά) και όλα παίζουν πεντακάθαρα.

Προτάσεις για ηχεία δεκτές για αγορά γιατί θέλω να το βελτιώσω και άλλο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Που να αλλάξεις και ηχεία... Καλός, χρυσός ο Γερμανός όμως... 🤔
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μετά από πολύ σκέψη και εμπιστοσύνη στην SMSL προχώρησα στο διαχωρισμό των συστημάτων μου σε AV στο σαλόνι (ακόμα δεν έχω πάρει ενισχυτή :)) και σε pure stereo ψηφιακό στο γραφείο όπου και λόγω δουλειάς ακούω μουσική την περισσότερη ώρα και είναι το μόνο σε ολοκληρωμένη φάση. Το σύστημα αποτελείται από τα παρακάτω:

1. Power Amplifier SMSL sa300 (ναι καλά διαβάζετε τον έχω ως τελικό)
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/565.html
2. Denon PMA-720AE premaplifier
Denon PMA-720AE Stereo Integrated Amplifier Manual | HiFi Engine
3. DAC SMSL M100 MKII
https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/691.html
4. Radio TEAC T-R450
http://www.hifi-review.com/151517-teac-t-r450.html
5. Magnat Monitor Supreme 202 (under evaluation για αντικατάσταση)

Το σύστημα άρχισε χωρίς την λογική power και pre και επειδή ο Denon υπάρχει σκέφτηκα να τον συνδυασώ με τον sa300 καθότι έχει περισσότερες εισόδους αναλογικές από τον sa300 που έχει μια αναλογική και 2 ψηφιακές. Ο sa300 ένας απόλυτα ψηφιακά αθόρυβος ενισχυτής με καλά ρεύματα για ηχεία βάσης βρίσκεται με το volume στο τέρμα και με pure direct στο equalizer. O Denon έχει συνδεθεί μέσω της pre-out στην αναλογική του sa300 και το volume ρυθμίζεται μόνο στον Denon. Στον Denon έχει συνδεθεί το M100 MKII ένα εντυπωσιακό dac για τα λεφτά του πολύ καλύτερο στα αυτιά μου ακόμα και από το TEAC UD-501 που είχα. Είναι αλήθεια ότι η SMSL με έχει εντυπωσιάσει με την ποιότητα που παρέχει σε πολύ καλά χρήματα. Τα ηχεία που έχω τώρα αναβαθμίστηκαν απίστευτα καλά μουσικά σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό έχω προσπαθήσει αν και αξιολογούνται για να αντικατασταθούν από μεγαλύτερης κατηγορίας τιμής ηχείων βάσης.

Τώρα στο θέμα της απόδοσης (πάντα με γνώμονα τα αυτιά μου :)). Ο ήχος γέμισε από λεπτομέρεια σε όλα πρίμα, μεσαία, μπάσα. Ακούω rock, jazz και κλασσική μουσική σε όλες τις εντάσεις χωρίς παραμορφώσεις. Το pure direct του sa300 τον καθιστά έναν "υβριδικο" ας πούμε τελικό και ας έχει volume οπότε δεν ακούω σε καμία ένταση hiss ή παραμόρφωση. Σε live εγγραφές υπάρχει αρκετό staging ώστε να νιώθεις ότι ακούς σωστά τα όργανα. Μέχρι στιγμής χωρίς υπερβολές δεν έχω ακούσει καλύτερα με ότι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου και για αυτό θα ήθελα να του δώσω το κάτι της παραπάνω με ένα πολύ καλύτερο ηχείο βάσης που να ταιριάξει με την σύνθεση.

Ακούω τώρα καθώς γράφω Chuck Mangione - Feel So Good απο το Tidal (HiFi) και δεν υπάρχει όργανο που να μην ξεχωρίζει (το dac είναι ρυθμισμένο στα 24/192 στα οποία αποδίδει πιο αληθινά) και όλα παίζουν πεντακάθαρα.

Προτάσεις για ηχεία δεκτές για αγορά γιατί θέλω να το βελτιώσω και άλλο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Τα μαγκνατάκια στο γραφείο είναι θανατηφόρα. Τα έχω και εγώ με μία μπούρδα κινεζιά λάμπα και ένα μακ για πηγή και είναι απίστευτο το αποτέλεσμα ;)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
πολυ ομορφο, μπραβο.

Πες μας λιγο, πως ειναι το αποτελεσμα, αν το δοκιμασες, κατευθειαν ολα και μονο απ το sa300 ?
Σαν ενισχυτης, dac, τα παντα αυτονομα. Πως παιζει?

Αν μετα, προσθεσεις μονο το dac , M100 MKII , βελτιωνεται? υπαρχει διαφορα? η ελαχιστη?

Και τελος, αν προσθεσεις και τον denon σαν προ η σαν ολοκληρωμενο?
Παιζει καλυτερα? χειροτερα? διαφορετικα? πιο ρωμαλεα?

φιλικα, Γιαννης
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σας

Ο λόγος που προμηθεύτηκα τα παραπάνω ήταν για να αντικαταστήσω τον SMSL SA-36PRO και τα Lars and Ivan Bobo τα οποία δεν είχαν την απόδοση που ήθελα, δηλαδή έλλειψη clarity, και bass depth αν και ο SA-36PRO με τα watt του και την ποιότητα του με άλλα ηχεία θα ήταν πολύ καλύτερος αλλά όχι με τα magnat monitor supreme 202 που ήδη υπάρχουν και ζητάνε καλά watt. Θα μπορούσα να πάω και σε άλλες μάρκες (topping etc) αλλά ο ήχος τους 36Pro με είχε κερδίσει και είπα να πάω για μεγαλύτερο στον ίδιο κατασκευαστή.

Διάλεξα τον SA300 μετά απο reviews που είχα διαβάσει, για την ΒΤ δυνατότητα που παίζει απρόσκοπτα χωρίς διακοπές από το κινητό και βεβαίως για τα watt specs και την τιμή. Το ενσωματωμένο dac δεν το υπολόγισα τόσο αν και πριν πάω δοκίμασα τον SA300 σκέτο με το ενσωματομένo dac. Αυτό που μου έκανε εντύπωση από την αρχή ήταν ότι με την πηγή ανοιχτή χωρίς να παίζει κάτι και με το volume στο τέρμα ήταν σχεδόν αθόρυβο με ελάχιστο hiss ως ανύπαρκτο. Η ποιότητα του ήχου όπως έχω αναφέρει και νωρίτερα είναι η καλύτερη που έχω ακούσει από μηχανήματα που πέρασαν από τα χέρια μου. Ο κινέζος με την ποιότητα του με εξέπληξε. Όσων αφορά τα το εσωτερικό dac αρκετά καλό αλλά όχι σε τέτοιο επίπεδο που να πω ότι κέρδισε το TEAC. Του έλειπε η ζωντάνια που ψάχνω εγώ από ένα dac. Για απλή χρήση είναι πολύ καλό αλλά αν το ψάχνεις θα δεις πολύ γρήγορα τις αδυναμίες του. Οπότε η αγορά dac ήταν μονόδρομος και λόγω budget προχώρησα στο Μ100 ΜΚΙΙ το οποίο βρίσκεται στην δεύτερη έκδοση του και δεν βασίζεται μόνο στο dac chip αλλά και σε άλλα σημεία κάνοντας μια καλή συνταγή για απόδοση και ποιότητα. Ήθελα πολύ να πάω στο Μ500 αλλά με περιόριζε το budget οπότε έκανα μια παραχώρηση κυρίως στην επιλογή για ακουστικά. Η έκπληξη ήρθε όταν συνδέθηκε. Ένα dac των 100 ευρώ με τα μεταφορικά έδεσε τόσο καλά με τον SA300 που ο TEAC δεν κατάφερε πάντα για τα δικά μου αυτιά. Ο ήχος στο Tidal αναβαθμίστηκε (έχω hifi συνδρομή), καθαρός ήχος, βάθος στα live και αρκετό και σφιχτό μπάσο. Τα όργανα ξεχωρίζουν και ιδιαίτερα όταν ακούς jazz με έμφαση σε συγκεκριμένο όργανο (πχ. Chet Baker).

Ο Denon υπάρχει και ο λόγος που τον σύνδεσα ήταν γιατί ήθελα περισσότερες αναλογικές πόρτες κυρίως για το ραδιόφωνο (για να μην επιφορτίζεται η γραμμή με radio streaming) και ίσως στο μέλλον να φέρω και το pickup. Επίσης ο Denon έχει την δυνατότητα να παίξει ως PRO γιατί έχει έξοδο pro και απλά τον δοκίμασα. Αυτό που έδωσε ο Denon είναι λίγο αναλογική χροιά που έλειπε πριν στον SA300 και ευελιξία. Γενικά ο ήχος είναι πεντακάθαρος παίζει όλα τα είδη μουσικής και δίνει σε όλα στοιχεία να θες να ακούσεις. Δεν θεωρώ ότι χάνει σε κάποιο είδος (δεν έχω ακούσει μοντερνιές, hiphop ktl γιατί δεν ακούω τέτοιου είδους μουσική :)).

Γενικά είτε κάποιος επιλέξει να κρατήσει μόνο amp και dac ή βάλει και κάποιον pro (τουλάχιστον με τον 720 ταίριαξε στα αυτιά μου) η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή (μακάρι να μπορούσα να σας καλέσω να το ακούσετε). Επίσης αν θέλει κάποιος να πάρει μόνο τον SA300 με τον ενσωματωμένο dac θα μείνει ευχαριστημένος σε πολύ υψηλότερο επίπεδο από έναν απλό desktop amplifier. Τέλος η ποιότητα κατασκευής αν έχετε δει από κοντά smsl προϊόντα είναι άριστη και τα χρώματα εκτός από το μαύρο δίνουν μια όμορφη νότα μοναδικότητας.

Τελικά θεωρώ ότι ένα πιο ικανό ηχείο θα παίξει ακόμα καλύτερα οπότε είμαι σε φάση που το ψάχνω για αλλαγή ηχείων.

Ελπίζω να σας κάλυψα. Είμαι ανοιχτός και σε άλλες απορίες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
παροτι εχω γινει κουραστικος και γραφικος και κλισε, εχουμε μετρησεις ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
παροτι εχω γινει κουραστικος και γραφικος και κλισε, εχουμε μετρησεις ?
Δεν είσαι γραφικός καθόλου. Εγώ απλά δεν έχω εργαλεία να μετρήσω χιχιχι. Μπορώ να βρω από sites όμως.
 






Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Από την στιγμή που έχεις τον Denon και για να πιάνει τον χώρο, αλλά κυρίως να λειτουργεί, τι τον χρειάζεσαι τον SA300? Όλα πάνω στον Denon και θα ακούς καλύτερα (δεν μπορώ να πιστέψω ότι o SA300 παίζει καλύτερα από τον Denon). Αυτό που βλέπω είναι ότι όταν υπάρχει παντόφλα στο σπίτι, το πεδίο πειραματισμών μεταφέρεται στο desktop σύστημα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Από την στιγμή που έχεις τον Denon και για να πιάνει τον χώρο, αλλά κυρίως να λειτουργεί, τι τον χρειάζεσαι τον SA300? Όλα πάνω στον Denon και θα ακούς καλύτερα (δεν μπορώ να πιστέψω ότι o SA300 παίζει καλύτερα από τον Denon). Αυτό που βλέπω είναι ότι όταν υπάρχει παντόφλα στο σπίτι, το πεδίο πειραματισμών μεταφέρεται στο desktop σύστημα.
Ο χώρος είναι περιορισμένος φίλε και για αυτό πήγα στον SA300. O Denon παρέμενε σε αποθήκευση μετά και την λογική να φτιάξω ξανά στο σαλόνι ένα AV σύστημα. Τον είχα βάλει και σε πώληση αλλά το μετάνιωσα γιατί είναι πολύ καλός. Επίσης ήθελα και ραδιόφωνο (όχι streaming) και ο SA300 δεν έχει παρά μόνο μια αναλογική είσοδο που συνδέω τώρα τον Denon και πριν το Μ100 MKII. Όσων αφορά την απόδοση πρέπει να ακούσεις για να πιστέψεις. Ο SA300 παίζει πολύ καλαααα για τα αυτιά μου πάντα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top