Nέο πλυντήριο δίσκων από την Clearaudio

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301


Τα δεδομένα γύρω από τον καθαρισμό των δίσκων είναι λίγο-πολύ γνωστά: Οι δίσκοι θέλουν καθάρισμα, αλλά τα απλά καθαριστικά βουρτσάκια δεν κάνουν ποτέ τέλεια δουλειά με αποτέλεσμα ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα ο θόρυβος του δίσκου να φθάνει σε ενοχλητικά επίπεδα. Τα διάφορα υγρά είναι επικίνδυνα κυρίως γιατί, κατά την φάση του στεγνώματος, σωματίδια της ατμόσφαιρας έλκονται από το ίδιο το βινύλιο και καταλήγουν στο βάθος του αυλακιού κάνοντας (συνήθως) την κατάσταση χειρότερη. Ο καθαρισμός με την ίδια την ακίδα της κεφαλής (που φθάνει παντού) είναι μία καλή λύση αλλά και πάλι, μεσοπρόθεσμη. Τελικώς, δεν το αποφεύγετε με τίποτε: Μία συλλογή δίσκων βινυλίου που ξεφεύγει από το επίπεδο του ενθυμίου των εφηβικών σας χρόνων, πρέπει να συνοδεύεται από δύο πράγματα: Ενα καλό πλατό (για να την ακούτε) και ένα πλυντήριο (για να την διατηρείτε σε καλή κατάσταση). Το πλυντήριο δίσκων που παρουσίασε η Clearaudio, με την ονομασία Matrix, πριν από μερικά χρόνια άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις: Ηταν λειτουργικό, αποτελεσματικό και (για πολλούς) όμορφο. Στα αρνητικά του, η σχετικώς υψηλή τιμή. Από το 2005 ο γερμανός κατασκευαστής έχει παρουσίασει και μία οικονομική εκδοχή του Matrix, με την ονομασία Smart Matrix η οποία, όπως μας πληροφόρησε ο αντιπρόσωπός του, έφθασε και στην ελληνική αγορά. Το Smart Matrix βασίζεται στις ιδέες του μεγαλύτερου μοντέλου, χρησιμοποιώντας ισχυρούς κινητήρες για την αντλία και την περιστροφή, αλλά έχει μειωμένο κόστος επειδή δεν διαθέτει σύστημα έγχυσης του υγρού στην επιφάνεια του δίσκου (το υγρό είναι αυτό που προτείνει η Clearaudio και για το μεγάλο μοντέλο). Ο ίδιος ο χρήστης χρησιμοποιώντας ένα εξάρτημα όμοιο με αυτό του Matrix, απλώνει το υγρό, και η αντλία αναλαμβάνει την σημαντικότερη δουλειά, να τραβήξει δηλαδή υγρό και σωματίδια από το αυλάκι. Το Smart Matrix διαθέτει ένα εσωτερικό δοχείο για την αποθήκευση του χρησιμοποιημένου υγρού του οποίου η χωρητικότητα είναι μεγάλη, επομένως δεν χρειάζεται τακτικό άδειασμα. Το όλο σύστημα είναι τελείως κλειστό (έχει και καπάκι) και η εμφάνισή του είναι αρκετά προσεγμένη. Αυτό πάντως που είναι επίσης αρκετά ενδιαφέρον, είναι η τιμή του: Μπορείτε να το αποκτήσετε με 630 ευρώ, τιμή που κατεβάζει το κόστος καθαρισμού μίας δισκοθήκης 1000 δίσκων πολύ κάτω από το 1 ευρώ!
ΙΝFO: Orpheus Audio, τηλ.: 210-5221.524, web: http://www.orpheusaudio.gr, http://www.clearaudio.de
Πηγή http://www.avmentor.gr/clearaudio_smartmatrix.htm
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αυτό το πλυντήριο μου φαίνεται αρκετά μελετημένο. Εχουν τη γνώση οι άνθρωποι της Clearaudio.

Θα με ενδιεφερε πολυ ένα power buy.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Αν υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους το κανονίζουμε...

Όποιοι λοιπόν eνδιαφέρεστε για power buy στείλτε μου ένα pm.
 

Μηνύματα
14.620
Reaction score
1.525
Πολύ ενδιαφέρον.Αν και προτιμώ να ασχολούμαι εγώ η ίδια με τον κάθε δίσκο ξεχωριστά.Είναι αγάπη το βυνίλιο...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Giota said:
Πολύ ενδιαφέρον.Αν και προτιμώ να ασχολούμαι εγώ η ίδια με τον κάθε δίσκο ξεχωριστά.Είναι αγάπη το βυνίλιο...
Η δουλεια που κάνει ένα πλυντήριο δεν μπορεί να συγκριθεί με "το χέρι". Ο καθαρισμός με το πλυντήριο είναι πολύ πιο αποτελεσματικός. Για όποιον έχει μία μεγάλη δισκοθήκη βυνιλίου το πλυντήριο δίσκων είναι μονόδρομος.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Λοιπόν μετά από επικοινωνία με τον Κο Τσακίρη της Orpheus Audio μπορώ να σας ανακοινώσω ότι μας γίνεται έκπτωση 15% στο συγκεκριμένο πλυντήριο δίσκων αλλά μόνο για παραγγελία άνω των 5 τεμαχίων.

Με την έκπτωση λοιπόν η τιμή του πάει στα 535,5€

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι για το powerbuy να μου αποστείλουν pm με έναν αριθμό τηλεφώνου.
O τρόπος διάθεσης του ποσού θα καθοριστει με μεταξύ μας επικοινωνία...
 




Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
jimdamian said:
plintirio gia diskous dvd exei i en logo etaireia ?? pos mporoume na mathoume ?? times i kanena tilefono
Τα DVD να μην τα πλένεις. Δεν χρειάζεται. Να τα σκουπίζεις μόνο με ένα καθαρό πανάκι.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Υπενθύμιση
Σπύρο, εγώ το σκέφτομαι για μετά το καλοκαίρι. Δεν έχω μία και πρέπει να πάμε πρώτα την οικογένιεα διακοπές.
Επίσης θέλω να το δοκιμάσω πριν το πάρω. Ολα αυτά θα πάρουν κάποιο χρόνο. Ελπίζω κατά το Σεπτέμβριο να είμαι έτοιμος για αγορά.


Να μας κάνει και καλύτερη τιμή.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Γιώργο καλύτερη τιμή δεν βλέπω να γίνεται.

Μπορούμε φυσικά να παρατείνουμε την διάρκεια του power buy...
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Γιώργο καλύτερη τιμή δεν βλέπω να γίνεται.

Μπορούμε φυσικά να παρατείνουμε την διάρκεια του power buy...
Σπύρο,καλύτερα τον Σεπτέμβρη,εαν μας έχουν μείνει λεφτά φυσικά... :) :lol:
 

V

VIDEOMIX

Guest
g.kar said:
jimdamian said:
plintirio gia diskous dvd exei i en logo etaireia ?? pos mporoume na mathoume ?? times i kanena tilefono
Τα DVD να μην τα πλένεις. Δεν χρειάζεται. Να τα σκουπίζεις μόνο με ένα καθαρό πανάκι.
Μπα. Καμμία σχέση. Ρώτα τα παιδιά όπως ο μάκ πχ που αγόρασαν μεταχειρισμένα dvd με 5 ευρό. Αυτά που τους έφερα. Ρώτα και τον Ανδρέα Κ.
Εαν δείς αυτά τα δισκάκια θα νομίζεις οτι μόλις τώρα ανοίχθηκαν. Θα νομίζεις οτι ειναι καινούργια. Και ας έχουν περάσει απο καμμια 50ριά σπίτια τουλάχιστον.
Είναι βλέπεις το επαγγελματικό "πλυντήριο" που έχει το video club. Απο εκεί τα περνάει πρίν μου τα πουλήσει.
Θα ήθελα και εγώ λοιπόν ενα τέτοιο "πλυντήριο" εαν υπάρχει.
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.345
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top