Nα κατασκευάσω ενισχυτή και ηχεία ή ν’ αγοράσω έτοιμα;

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Βέβαια το θέμα μιλάει για ενισχυτές κ ηχεία... αλλά μπορεί να επεκταθεί.
Βεβαίως και μπορεί να επεκταθεί.
Καλή επιτυχία στην ολοκλήρωση της εγκατάστασης οθόνης στο DSP σου!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλή επιτυχία στην ολοκλήρωση της εγκατάστασης οθόνης στο DSP σου!
thank you,thank you!
πρόβλημα έλλειψης χώρου για μαστορέματα... που θα πάει όμως :p
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Το DIY δε γίνεται απαραίτητα για να "τη βγάλουμε φτηνότερα" ή για τη "χαρά της κατασκευής".
Ενίοτε γίνεται και για να πάρουμε features που δεν έχει κάποια εμπορική έτοιμη κατασκευή...
Συμφωνώ. Πολλοί που διαθέτουν γνώσεις κι εμπειρία, επιθυμούν μηδενικούς συμβιβασμούς σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά των συσκευών τους.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ προσωπικά το 2022 αν έφτιαχνα ηχείο θα πρόσεχα κάποια συγκεκριμένα πράγματα.
1. Να πάω σε κάποιο σχέδιο έτοιμο διότι η επιλογή μονάδων και καμπίνας δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση.
2. Σίγουρα ότι έφτιαχνα θα ήταν με hypex fusion για τον απλό λόγο ότι είναι επαρκής ενισχυτής με χαμηλό θόρυβο και ενεργό κρος. Μπορώ να βάλω peq φίλτρα όπου χρειάζεται πολύ πιο εύκολα από οποιοδήποτε παθητικό κρος μετά την δημιουργία του ηχείου. Γενικά δεν θα έμπλεκα ποτέ με παθητικό κρος σε diy κατασκευή.
3. Τις καμπίνες δεν θα τις έφτιαχνα μόνος μου αλλά θα πήγαινα σε επαγγελματία να τις φτιάξει ώστε να μην κάνω κάποιο λάθος που στο τέλος θα μου κοστίσει περισσότερο.

Τελικούς ενισχυτές δεν θα έμπλεκα με diy διότι οι hypex που χρησιμοποιώ είναι άψογοι για τα λεφτά τους και με υπερκαλύπτουν.
Για προενισχυτη πάλι δεν έχει νόημα για τις δικές μου ανάγκες καθώς προενισχυτη χωρίς σύστημα ισοστάθμισης δεν θα επερνα ποτέ...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Να πάω σε κάποιο σχέδιο έτοιμο διότι η επιλογή μονάδων και καμπίνας δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση.
Με αφορμή τον Αλέξανδρο από πάνω, που ως συνήθως τα γράφει εξαιρετικά.

Πρέπει να θεωρούμε ως ιδιοκατασκευές τις αντιγραφές; Γιατί να μην τις θεωρούμε δηλαδή μια λίγο περισσότερο σύνθετη συναρμολόγηση; Τι πρωτότυπο φέρουν τα σχέδια αυτά εκτός του σίγουρα μειωμένου κόστους, σε σχέση με κάποια επώνυμη εφάμιλλη λύση;

Τέλος με πιο κριτήριο περνάει μια τέτοια λύση από τη διαδικασία του ποιοτικού ελέγχου που θα πέρναγε μια αντίστοιχου επιπέδου εμπορική λύση; Πιο συγκεκριμένα μπορεί κάποιος να βρει οικονομικά υποδομες με τις οποίες θα διασφαλίσει ότι το παραγωμενο αποτέλεσμα είναι εντός προδιαγραφών;

Δεν ευαγγελίζω υπέρ των έτοιμων λύσεων, αλλά έχω την εντύπωση ότι για το 90% καθοριστικός παράγοντας είναι αυστηρά και μόνο, το μειωμένο κόστος.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
1. Να πάω σε κάποιο σχέδιο έτοιμο διότι η επιλογή μονάδων και καμπίνας δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση.
Συμφωνώ. Είναι το καλύτερο ξεκίνημα για τους λιγότερο έμπειρους.
2. Σίγουρα ότι έφτιαχνα θα ήταν με hypex fusion για τον απλό λόγο ότι είναι επαρκής ενισχυτής με χαμηλό θόρυβο και ενεργό κρος. Μπορώ να βάλω peq φίλτρα όπου χρειάζεται πολύ πιο εύκολα από οποιοδήποτε παθητικό κρος μετά την δημιουργία του ηχείου. Γενικά δεν θα έμπλεκα ποτέ με παθητικό κρος σε diy κατασκευή.
Αν δε διαθέτεις ήδη κάποιον αξιόλογο ενισχυτή, αυτή είναι μια καλή λύση.
3. Τις καμπίνες δεν θα τις έφτιαχνα μόνος μου αλλά θα πήγαινα σε επαγγελματία να τις φτιάξει ώστε να μην κάνω κάποιο λάθος που στο τέλος θα μου κοστίσει περισσότερο.
Αν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα ξυλουργικά εργαλεία ή κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος στη χρήση τους ακόμα κι αν διαθέτει κάποια από αυτά, τότε ο ξυλουργός είναι μονόδρομος. Και φυσικά ο λουστραδόρος!😁
Για προενισχυτη πάλι δεν έχει νόημα για τις δικές μου ανάγκες καθώς προενισχυτη χωρίς σύστημα ισοστάθμισης δεν θα επερνα ποτέ...
Δεν ανέφερες προηγουμένως πως θα παραμετροποιούσες το ηλεκτρονικό crossover για την "επιπεδοποίηση" της απόκρισης; Δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως την ανάγκη χρήσης equalizer (ξέρω πως DSP το λέμε σήμερα 😁).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για προενισχυτη πάλι δεν έχει νόημα για τις δικές μου ανάγκες καθώς προενισχυτη χωρίς σύστημα ισοστάθμισης δεν θα επερνα ποτέ...
αφού θα εχεις τα peq των hypex....τι τη θες δεύτερη ισοστάθμιση στον προενισχυτή;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
αφού θα εχεις τα peq των hypex....τι τη θες δεύτερη ισοστάθμιση στον προενισχυτή;
Στο peq τα φίλτρα που βάζεις έχουν κυρίως μικρό q και σκοπό έχουν να μαζέψουν ξεσπάσματα που οφείλονται στις μονάδες και τα βάζεις στο στάδιο που κατασκευάζεις το ηχείο. Μπορείς βέβαια και να το χρησιμοποιήσεις και εντός του χώρου αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό προγράμμα ισοστάθμισης κυρίως σε χαμηλές συχνότητες.
Το πρόγραμμα ισοστάθμισης το τρέχεις για συγκεκριμένες θέσεις ακρόασης και σίγουρα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από εμένα .
 


Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Πρέπει να θεωρούμε ως ιδιοκατασκευές τις αντιγραφές; Γιατί να μην τις θεωρούμε δηλαδή μια λίγο περισσότερο σύνθετη συναρμολόγηση; Τι πρωτότυπο φέρουν τα σχέδια αυτά εκτός του σίγουρα μειωμένου κόστους, σε σχέση με κάποια επώνυμη εφάμιλλη λύση;
Όταν λέμε αντιγραφή προϊόντος, τότε μιλάμε κάτι κολάσιμο διότι καταπατούμε εμπορικά δικαιώματα. Κι αν αυτή η αντιγραφή, πετυχημένη ή αποτυχημένη είναι αδιάφορο, προορίζεται γι αποκλειστικά προσωπική χρήση έχει καλώς, αν όμως βρει το δρόμο προς στο εμπόριο τότε υπάρχουν και νομικές συνέπειες.
Η κατασκευή όμως που βασίζεται σε δημοσιευμένα εργοστασιακά σχέδια και υποδείξεις δεν είναι αντιγραφή, αλλά εφαρμογή! Και φυσικά δεν υπόκειται σε εμπορικούς περιορισμούς, αρκεί ν' αναφέρεται η προέλευση της σχεδίασης.
με πιο κριτήριο περνάει μια τέτοια λύση από τη διαδικασία του ποιοτικού ελέγχου που θα πέρναγε μια αντίστοιχου επιπέδου εμπορική λύση; Πιο συγκεκριμένα μπορεί κάποιος να βρει οικονομικά υποδομες με τις οποίες θα διασφαλίσει ότι το παραγωμενο αποτέλεσμα είναι εντός προδιαγραφών;
Η εξασφάλιση των αυθεντικών υλικών που προδιαγράφονται και προέρχονται από έναν καταξιωμένο κατασκευαστή, καθώς και η "πιστή" εφαρμογή των οδηγιών εφαρμογής, υπεραρκούν για την εξασφάλιση της τελικής ποιότητας.
Δεν ευαγγελίζω υπέρ των έτοιμων λύσεων, αλλά έχω την εντύπωση ότι για το 90% καθοριστικός παράγοντας είναι αυστηρά και μόνο, το μειωμένο κόστος.
Το μειωμένο κόστος αν συνοδεύεται κι από υψηλή απόδοση είναι, κατά τη γνώμη μου, δέλεαρ!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν ανέφερες προηγουμένως πως θα παραμετροποιούσες το ηλεκτρονικό crossover για την "επιπεδοποίηση" της απόκρισης; Δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως την ανάγκη χρήσης equalizer (ξέρω πως DSP το λέμε σήμερα 😁).
Ας το εξηγήσω περισσότερο και ας φέρουμε ως παράδειγμα ένα διδρομο ηχείο:
Πρώτα φτιάχνεις το gain ανάμεσα στις μοναδες. Ίδια διαδικασία που θα έκανες σε παθητικό κρος προσθέτοντας ας πούμε αντιστάσεις στην πιο ευαίσθητη μονάδα.
Το κρος μετά το βάζεις σε μια συγκεκριμένη συχνότητα π.χ 1000hz και με συγκεκριμένη κλίση π.χ 12db είτε ορίζοντας το q η τον τύπο του κρος (π.χ linkwitz Riley) ανάλογα με το dsp. Αυτό το κάνεις και για τους δύο κλάδους.
Το peq που βάζει φίλτρα σε συγκεκριμένες συχνότητες το θες π.χ για τα εξής:
Να φλαταρεις την απόκριση του woofer μέχρι πιο χαμηλές συχνότητες η να κόψεις κάποια ξεσπάσματα σε προβληματικές περιοχές . Είναι ουσιαστικά το ίδιο που θα εκανες και σε ένα παθητικό κρος με τη διαφορά ότι είναι πολύ πιο εύκολο το trial and error.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Για τους αρχάριους κάθε ηχείο τριών μεγαφώνων, είναι το ένα αντιγραφή του άλλου. Η πραγματικότητα βεβαίως, είναι εντελώς διαφορετική. Είναι σαν να λέμε πως όλα τα αυτοκίνητα είναι το ίδιο πράγμα, μόνο και μόνο επειδή μοιράζονται το κοινό χαρακτηριστικό να διαθέτουν τέσσερις ρόδες!
Καθρέπτης, ολόϊδιο.
Στην προκειμένη περίπτωση ποιοι είναι οι αρχάριοι;
Αν έγινε σαν εφαρμογή ή όχι όπως γράφεις αλλού δεν το γνωρίζω.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Χωρίς Klippel δεν έχει νόημα να κατασκευάζονται ηχεία το 2022.
Αν διατίθεται MLSSA ή LEAP ή MLS ή CLIO ή το ταπεινό OmniMic δεν αρκεί για να προχωρήσουμε με "ασφάλεια" στην κατασκευή ηχείου; Έχω παρατηρήσει πως οι περισσότεροι κατασκευαστές μεγαφώνων μετρούν κυρίως με τα τέσσερα πρώτα συστήματα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Ισχύει.
Ελαχιστότατοι έχουν δικό τους Κλιππελ, ακόμα και πραγματικά υψηλών προδιαγραφών ανηχοϊκό. Ολοι οι άλλοι σχεδιάζουν-μετρούν με φθηνότερες μεθόδους και όταν πλησιάζουν στο τελικό προϊόν αγοράζουν (μερικοί) ώρες σε κάποια υψηλών προδιαγραφών εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Καθρέπτης, ολόϊδιο.
Στην προκειμένη περίπτωση ποιοι είναι οι αρχάριοι;
Αν έγινε σαν εφαρμογή ή όχι όπως γράφεις αλλού δεν το γνωρίζω.
Πρόσεξα καλύτερα τι ακριβώς έγραψες και μάλλον έχεις δίκιο. Δεν αναφέρθηκες σε κατασκευή με τα ίδια ακριβώς μεγάφωνα, αλλά γι αντίστοιχα της ίδιας εταιρίας σε παρόμοια διάταξη και καμπίνα και κόστος στο 1000ρικο. Προφανώς με φθηνότερα μεγάφωνα η τιμή ανταποκρίνεται σ' αυτή ανέφερες.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Ο ενισχυτής SymAsym στηρίζεται στην τοπολογία που εισήγαγε η HITACH το 1973, λανσάροντας τα διάσημα, και καταργημένα πλέον, mos-fet 2SK134(5) και 2SJ49(50). Τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές μ' επιτυχία και στο διαδίκτυο υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για την κατασκευή, τη ρύθμιση και την απόδοσή του.
Χρησιμοποιεί συνηθισμένα υλικά, δίνει καλές μετρήσεις, είναι σταθερός ακόμα και σε δύστροπα φορτία και ο ήχος του είναι πάρα πολύ αξιοπρεπής αν όχι εξαιρετικός.
Το αρχείο GERBER για την κατασκευή του τυπωμένου κυκλώματος διατίθεται δωρεάν από τον ιστότοπο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το προβλημα είναι πως κάποιοι ήδη έχουν Klippel, και ανηχοικούς, και πρόσβαση σε μαζικές αγορές εξαρτημάτων, και τεχνογνωσία, και εμπειρία, και ομάδες σχεδιαστών-επιστημόνων με MSc και PhD, και οικονομικά περιθώρια για λάθη, και και και....

Και θα πάει ο Δον Κιχώτης να τα βάλει με την Genelec, την Neumman, την Harman;;; Με τα simulations?

To DIY έχει πεθάνει. Λυπάμαι.
Ολοι οι άλλοι σχεδιάζουν-μετρούν με φθηνότερες μεθόδους και όταν πλησιάζουν στο τελικό προϊόν αγοράζουν (μερικοί) ώρες σε κάποια υψηλών προδιαγραφών εγκατάσταση.
Και το κάνει έστω αυτό ο Έλληνας μικροκατασκευαστής DIYer?
Έχουμε ανηχοικούς θαλάμους προς ενοικίαση;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν παίζει ρόλο μόνο τι έχεις αλλά να ξέρεις να το χρησιμοποιείς, όπως και να θέλεις να κάνεις κάτι που εσύ θεωρείς καλύτερο και customized στις ανάγκες και στα γούστα σου, γιατί όχι και πολλά άλλα πράγματα. Εξάλλου το Klippel έχει προβλήματα και ούτε εξασφαλίζει και αυτό τίποτε για το πως θα ακουστεί στο χώρο μας. Ενα άλλο σωστό εργαλείο είναι. Μην κάνετε τον μηχανικό. Θα κρίνετε και το DIY τώρα με δυο προτάσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Και το κάνει έστω αυτό ο Έλληνας μικροκατασκευαστής DIYer?
Έχουμε ανηχοικούς θαλάμους προς ενοικίαση;
Προς ενημέρωση, κι επειδή δεν έχω πρόχειρες τις σημειώσεις μου, σας δίνω στα γρήγορα δύο επιλογές πρόσβασης σε ανηχοϊκό θάλαμο στην πατρίδα μας.
Μπορείτε να συνεννοηθείτε μαζί τους για περισσότερες λεπτομέρειες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top