NAD 356BEE: Ακούγεται ήχος όταν το ποτενσιόμεντρο είναι εντελώς off ?

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
με όλο το σεβασμό προς όλους , αυτό δεν είναι φυσιολογικό για κανέναν ενισχυτή, ιδιαίτερα για αυτούς με ψηφιακά ποτενσιόμετρα
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
με όλο το σεβασμό προς όλους , αυτό δεν είναι φυσιολογικό για κανέναν ενισχυτή, ιδιαίτερα για αυτούς με ψηφιακά ποτενσιόμετρα
Ειναι φυσιολογικο στους ολοκληρωμενους αν ακουγεται απειροελαχιστα και λεγεται crosstalk.
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δεν έχει ψηφιακό ποτενσιόμετρο.
Δεν το ξέρουμε αυτό ... πολλές φορές βλέπουμε εξωτερικά ένα μηχανικά περιστρεφόμενο ποτενσιόμετρο, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένας ψηφιακός κωδικοποιητής.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Αν έχει encoder είναι πρόβλημα.
Αν είναι απλό ποτενσιόμετρο , δεν κλείνει τελείως. Είναι λίγο αρρύθμιστο. Φιάχνεται δεν είναι τίποτα.
Εγω στην αρχή νόμισα ότι εννοούσε το φύσημα ο Ηλίας και έγραψα για απόλυτα φυσιολογικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Για να ειμαι ακριβής στην περιγραφή του προβλήματος. Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: Όταν το ποτενσιόμετρο είναι τέρμα κλειστό (fully counterclockwise), αν το dac παίζει κάποιο τραγούδι, ακούγεται αυτό από το tweeter σε εξαιρετικά χαμηλή ένταση.
 





Μηνύματα
121
Reaction score
41
Αν μπορεί κάποιος που είναι κάτοχος του ίδιο ενισχυτή, να μας πει αν παρατηρεί αυτή τη συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν μπορεί κάποιος που είναι κάτοχος του ίδιο ενισχυτή, να μας πει αν παρατηρεί αυτή τη συμπεριφορά.
Σου το λεμε τοσοι,φιλε μου.

Το μηχανημα εχει το συνηθες μειονεκτημα αυτης της κατηγοριας των ολοκληρωμενων.Μια χαρα ειναι-μην αγχωνεσαι!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.619
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top