NAD T778

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Το μόνο που δεν αλλάζει είναι το κεντρικό γιατί είναι μονό κανάλι.

Αν ο 740 είχε και ξεχωριστή έξοδο των δύο subs θα είναι killer.
αν τα ειχε και αυτα θα ηταν trinnov...χαχαχα
προσωπικά με νοιαζει το θεμα για τον επομενο av μου. ο nad φαινοταν κελεπούρι με dirac αλλα το channel assigment ( εχω 4 atmos και 5καναλο τελικο ) και το ενα 4k hdmi μου μετρίασαν τον ενθουσιασμο. Απο την αλλη ο anthem ειναι πιο flexibel αλλα δεν εχει dirac.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
αν τα ειχε και αυτα θα ηταν trinnov...χαχαχα
προσωπικά με νοιαζει το θεμα για τον επομενο av μου. ο nad φαινοταν κελεπούρι με dirac αλλα το channel assigment ( εχω 4 atmos και 5καναλο τελικο ) και το ενα 4k hdmi μου μετρίασαν τον ενθουσιασμο. Απο την αλλη ο anthem ειναι πιο flexibel αλλα δεν εχει dirac.
Φτιάξε ένα πίνακα με τα συν και πλην του καθενός και δεν τι σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Υπάρχει και ο 1140 με 11 κανάλια στα 140 Watts, 3 HDMI και 2 separate sub outputs.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Φτιάξε ένα πίνακα με τα συν και πλην του καθενός και δεν τι σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Υπάρχει και ο 1140 με 11 κανάλια στα 140 Watts, 3 HDMI και 2 separate sub outputs.
τα 11 καναλια δε μου χρειαζονται. καλυπτω τα 5 καναλια με τον πολυκαναλο τελικο μου . οποτε μου χρειάζονται 4 για τα ατμος μονο. και περισσεύουν και 3!! το θεμα απο εκει και περα που μενει ειναι dirac or arc?. και βεβαια ερχονται και το καλοκαιρι οι pioneer , onkyo και yamaxa ....
 



Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Ο nad 758 μπορεί να υποστηρίξει 7.1.4. και φυσικά Dirac, Spotify κλπ

7 δορυφόροι

Το 1 σαμπ μπορεί να γίνει όσα θες με minidsp (έχω 6)

4 atmos με εξωτερική ενίσχυση ή ενεργά ή συνδυασμό αυτών δηλ 2+2.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ο nad 758 μπορεί να υποστηρίξει 7.1.4. και φυσικά Dirac, Spotify κλπ

7 δορυφόροι

Το 1 σαμπ μπορεί να γίνει όσα θες με minidsp (έχω 6)

4 atmos με εξωτερική ενίσχυση ή ενεργά ή συνδυασμό αυτών δηλ 2+2.
αυτο λεμε ..οτι και ο 778 θελει εξωτερικη ενισχυση για τα ατμος ( για τα δυο τουλαχιστον) αν εκανε reassigne τα καναλια του θα ηταν μια χαρα.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
αυτο λεμε ..οτι και ο 778 θελει εξωτερικη ενισχυση για τα ατμος ( για τα δυο τουλαχιστον) αν εκανε reassigne τα καναλια του θα ηταν μια χαρα.
Σε διαταξη 5.Χ.4 υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις reassign ta Surround Back σε Height 2 χωρις εξωτερικη ενισχυση.
1626787495180.png
 
Last edited:



Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ναι, τα οριζει σε groups :
height 1 -> atmos 1, atmos 2.
height2 -> atmos 3, atmos 4.
αρα μπορεις να οδηγησεις τα 4 atmos με τα ενισχυτικα σταδια του Nad και τα 5 ( L-C-R-BR-BL) με εξωτερικο τελικο?
 



Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Για 5.Χ.4 ΔΕΝ χρειάζεται εξωτερικός τελικός!
εγω θελω να οδηγήσω τα 5 καναλια απο τον 5καναλο τελικο μου αφου ειναι πολυ καλυτερος απο τα τελικα σταδια του Nad και τα 4 atmos να τα οδηγησω απο τα τελικα σταδια του Nad. γινεται?
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
εσύ σαν πολλά να ξερς για τους nad και φωτό δεν μας ανέβασες :biggrin:
Χαχα τι φωτό θές? Αυτή τη στιγμή έχω στημένο ένα σύστημα πάνω στον nad με διάταξη 5.2.2. Είναι συνδεδεμένα όλα τα ηχεία στα τελικά στάδια του nad. Υπάρχει στο μενού η δυνατότητα (όπως έδειξα κ σε προηγούμενο screenshot) τα τελικά στάδια του nad των surround back na γίνουν assign είτε σε surround back με καλύτερη προοπτική τη διάταξη 7.x.2 είτε σε height 2 με καλύτερη προοπτική τη διάταξη 5.Χ.4.Αυτο καταλαβαίνω εγώ στη θεωρία. Από Σεπτέμβρη θα προστεθούν άλλα δύο ατμος ώστε να αποδειχθεί κ πρακτικά αυτό που βλέπω στο μενού.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Χαχα τι φωτό θές? Αυτή τη στιγμή έχω στημένο ένα σύστημα πάνω στον nad με διάταξη 5.2.2. Είναι συνδεδεμένα όλα τα ηχεία στα τελικά στάδια του nad. Υπάρχει στο μενού η δυνατότητα (όπως έδειξα κ σε προηγούμενο screenshot) τα τελικά στάδια του nad των surround back na γίνουν assign είτε σε surround back με καλύτερη προοπτική τη διάταξη 7.x.2 είτε σε height 2 με καλύτερη προοπτική τη διάταξη 5.Χ.4.Αυτο καταλαβαίνω εγώ στη θεωρία. Από Σεπτέμβρη θα προστεθούν άλλα δύο ατμος ώστε να αποδειχθεί κ πρακτικά αυτό που βλέπω στο μενού.
αν καταλαβαινω καλα μπορεις να κανεις reassign τα δυο back καναλια σε 2 atmos. + τα αλλα δυο atmos Που ηδη ειναι ορισμενα απο χερι. αρα οδηγεις με τα τελικα σταδια του nad τα 4 atmos.
απο σεπτεμβριο θα προσθεσεις εσυ εννοεις αλλα 2 atmos στο συστημα σου?
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
εγω θελω να οδηγήσω τα 5 καναλια απο τον 5καναλο τελικο μου αφου ειναι πολυ καλυτερος απο τα τελικα σταδια του Nad και τα 4 atmos να τα οδηγησω απο τα τελικα σταδια του Nad. γινεται?
Δεν έχω αυτή τη στιγμή τελικό για να τεσταρω στην πράξη αυτό που με ρωτάς. Με την κοινή λογική όμως , αφού υπάρχουν preouts για τα ear level channels κ τα 4 ατμος μπορούν να συνδεθουν στα τελικά στάδια του nad με τον τρόπο που είπα πιο πάνω ,θεωρητικά είναι εφικτό το 5.Χ.4 με τον τρόπο που λες.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
αν υπαρχουν preouts για ολα τα καναλια ναι. απο εκει και περα σημασια εχει το assigment των καναλιων. αν ενα καναλι εχει ορισθει απο τη nad οτι οδηγει τα back srnt για παραδειγμα ειτε οδηγηθει απο τελικο ειτε απο τα εσωτερικα τελικα σταδια στα ηχεια θα στειλει ηχητικη πληροφορια των back srnd. αν μπορεις τωρα να κανεις reassign και να του πεις του Nad οτι αυτο που στελενεις στα back srnd δεν ειναι το ηχητικο σημα back srnd αλλα το σημα atmos τοτε μπορεις να οδηγησεις ενα δευτερο ζευγαρι atmos ειτε απο τελικο ( μεσω preout) ειτε απο τα εσωτερικα τελικα σταδια του Nad. ολα εχουν να κανουν με το πως οριζει ο ρποσερσορας του nad το καθε καναλι.
στη φωτο εχει pre για HT2/SURR-B KAI HT1/SURR-B. Η / πως μεταφραζεται? σαν ή , η σαν "και"? αν μπορεις δηλαδη να οδηγησεις ταυτοχρονα αυτες τις pre outs οριζοντας τα SURR-B σαν HT3 +4 τοτε ολα οκ
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
το ολο θεμα που με απαοσχωλει ειναι αν μπορεις να του ορισεις τα SURR-B σαν HT3 και 4 και να τα οδηγησει απο μονςο του ( χωρις εξωτερικο τελικο)
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
"As you'd expect the T 778 is fully compatible with Dolby Atmos and DTS:X to 7.1.2 and 5.1.4 (although there's no IMAX Enhanced support). It can also cater to 7.1.4 arrays, outputting the processed signal for those additional two channels to an external power amp via phono pre-out."
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.768
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top