NAIM NAP 200 vs LINN KLOUT

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Καλησπέρα στο Forum.

Σκέπτομαι να επιλέξω έναν από τους δύο για να παίξει με προ τον Cary SLP 05. Ποιος από τους δυο θα «θάψει» λιγότερο τον Cary?
Θα οδηγήσει τα proac response d2 και ίσως αργότερα τα Montana EPS2.
Κάθε υπόδειξη και για άλλον τελικό δεκτή. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα στο Forum.

Σκέπτομαι να επιλέξω έναν από τους δύο για να παίξει με προ τον Cary SLP 05. Ποιος από τους δυο θα «θάψει» λιγότερο τον Cary?
Θα οδηγήσει τα proac response d2 και ίσως αργότερα τα Montana EPS2.
Κάθε υπόδειξη και για άλλον τελικό δεκτή. Ευχαριστώ.
Πάρε δύο monoblock Hypex NC1200 ( ή NC400) να ξεμπερδεύεις!
 





Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Γνωστό και σωστό αυτό αλλά με μπέρδεψες με το οτι είσαι της λάμπας :idk:
Όχι μόνο της λάμπας αλλά και του βινυλίου! Τα EPS2 οδηγούνται από δύο μονομπλόκ V12R της Κάρυ (σύνολο 40 λάμπες!). Αυτό που ακούω από ένα καλογραμμένο βινύλιο, στο Λινν ελ πι 12, είναι απλά μαγικό, και δεν ζητώ τίποτα καλύτερο. Ζήτησα βοήθεια για να μην πέσω σε τίποτα πολύ χειρότερο… Το παραπάνω σύστημα στον χώρο που βρίσκεται παίζει πολύ σπάνια και επομένως δεν έχει μέλλον.

Ακούω και streaming (nas hdd) από PC με Λυνκς αες 16e (να είναι καλά ο φίλος ο Κωσταυτιάς που βοήθησε πριν από χρόνια) πολύ καλή ποιότητα ήχου. Πιο πολύ από όλα ακούω ραδιόφωνο (με transistor) από κάτι ηχεία της πλάκας για PC της Creative ΕΝΕΡΓΑ!

Οι δύο τελικοί της επικεφαλίδας έχουν ελκυστικές αναφορές στο διαδίκτυο για αυτό ζητάω βοήθεια. Καλή αναφορα διάβασα και για κάποιον PS Audio Stellar S300 (?).

Ελπίζω να μην άνοιξα τους ασκούς του Αιόλου και αρχίσει πάλι κανένα ομηρικός καυγάς σαν αυτούς που παρακολουθούσα εδώ, την τελευταία δεκαετία, για solid state-λάμπα η βινύλιο-ψηφιακό αρχείο και με αφήσετε αβοήθητο. Καθένας ακούει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο ή όλα όπως εγώ.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
PS Audio Stellar S300
Και αυτός είναι class D, όπως οι Hypex. Έχει πολύ καλές κριτικές απ’ όσους τον δοκίμασαν, σε πλήθος περιοδικών. Κακά τα ψέματα. Το μέλλον της ενίσχυσης είναι class D.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Αν πραγματικά θέλεις ν'ακούσεις ατόφια την ηχητική υπογραφή του Cary, πάρε ncore (400, 500 ή 1200, μικρή διαφορά έχουν).

Πόσο μάλλον όταν ο προ είναι balanced όπως ο SLP05.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Μετά από πολύωρη έρευνα διαπίστωσα ότι οι θετικές αναφορές είναι πολύ περισσότερες από τις αρνητικές οπότε μάλλον έχετε δίκιο και αξίζει το κόπο και τα έξοδα (?) να τους δοκιμάσω. Αν υπήρχε και η δυνατότητα να τους ακούσω στην Αθήνα θα ήταν καλύτερα.

Τώρα βρίσκομαι στο στάδιο της έρευνας αγοράς, και κατασκευής.

Προφανώς πρόκειται για DIY project, στο οποίο μάλλον τα καταφέρνω ακόμα…

Προσανατολίζομαι στον NC400 Monoblock. Με ενδιαφέρει και ο NC500MP αλλά απευθύνεται μόνο στους OEM ή και σε εμάς? Έχουν διαφορές στον ήχο ή μόνο στην ισχύ? Είναι δυνατή η αγορά τους από αλλού εκτός της hypexnl ?

Το Case που δίνει στο κίτ είναι ακριβό και εκτός από ευκολία νομίζω ότι δεν προσφέρει τίποτε άλλο. Μάλλον με βλέπω στο modushop εκτός και αν μου υποδείξετε τίποτα καλύτερο…

Θέλω και RCA input εκτός της XLR…

Γιατί μου προτείνατε τον NC1200? H Ισχύς μου φαίνεται τεράστια, εκτός και αν είναι απλά ένα νούμερο στα χαρτιά…
 
Last edited:




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top