NAS Synology - M.players , προβλημα επικοινωνιας

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια καλησπερα και Χρονια Πολλα ! Στο συστημα μου ,χρησιμοποιω σαν πηγες , δυο Μedia players, το Zappiti UHD mini ,και το Oppo 203 BR player, συνδεδεμενα με το NAS Synology DS416. Πριν απο μερικες μερες,προσπαθωντας ( με τις πολυ λιγες γνωσεις που εχω γυρω απο την λειτουργια αυτων των συστηματων) να αλλαξω την κατηγοριοποιηση των θεματων που εχω αποθηκευμενα στο Synology, κατι πειραχτηκε μαλλον,και χαθηκε η επικοινωνια- και των δυο- players,με το Synology. Συγκεκριμενα ,μου ζητουνται κωδικοι εισοδου .Οι κωδικοι εισοδου που πολλες φορες χρησιμοποιω για να δω το NAS μεσω του υπολογιστη,δεν ισχυουν για τα players. Θα ηθελα αν γνωριζει κανεις καποιον γνωστη των θεματων και επαγγελματια αν γινεται, για να απευθυνθω για βοηθεια ,ισως και επισκεψη αν χρειαζεται,με αμοιβη βεβαια....Ευπροσδεκτα και ΡΜ απο ενδιαφερομενους.Ευχαριστω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
Από το pc μπορείς να δεις τον NAS;

- Αν ναι, το πρώτο που πρέπει να κάνεις για να μην ξαναέχεις πρόβλημα είναι να δώσεις static ip στον NAS. Αν το ρούτερ σου έχει ip της μορφής 192.168.1.1, δώσε κάτι που να είναι εύκολο, πχ 192.168.1.100
- To username και password που θα ορίσεις στον NAS από το pc θα ισχύουν και για τα media players.
- Δώσε ένα όνομα στον NAS, πχ DS416. Με αυτό θα το βλέπουν τα media players.

Αν κολλήσεις κάπου, ρώτα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
...το πρώτο που πρέπει να κάνεις για να μην ξαναέχεις πρόβλημα είναι να δώσεις static ip στον NAS. Αν το ρούτερ σου έχει ip της μορφής 192.168.1.1, δώσε κάτι που να είναι εύκολο, πχ 192.168.1.100.
Απαραίτητο για απρόσκοπτη λειτουργία σε βάθος χρόνου και με διάφορες συσκευές που θα συνδέονται πάνω του.
Για ακόμη καλύτερα, φρόντισε το ΙΡ που θα δόσεις στο NAS να είναι εκτός του εύρους των ΙΡ που μοιράζει το router με το DHCP του.
Δηλαδή εκεί που το DHCP ξεκινάει και μοιράζει IPs από το 192.168.1.2 βάλε το να ξεκινάει από 192.168.1.100 π.χ. και κράτα όλες τις διευθύνσεις μέχρι το 100 για τα μηχανάκια σου που θα θες static. Media players, PCs, TVs κλπ. Από το 100 και πάνω θα το μοιράζει σε όσους συνδέονται ασύρματα. Κινητά, τάμπλετς κλπ
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.Λογω εορτων δεν μπορεσα ακομα να ασχοληθω με το θεμα λογω χρονου.Ελπιζω να μπορεσω μεσα στις αργιες. Να εχετε ολοι Καλα Χριστουγεννα ! !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top