near field

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.257
Reaction score
8.154
τα ηχεια monitor τα οποια τοποθετουντα πανω σε ενα πχ γραφειο (αντε σε βασεις διπλα του) και η ακροαση γινεται πολυ κοντα, σε τι επιπεδο μουσικη αναπαραγωγης μπορουν να φτασουν?
για να γινω πιο συγκεκριμενος, εκτος απο τη λογικη μικροτερη εκταση στα χαμηλα, τι γινεται απο soundstage (βαθος, πλατος,ομοιογενεια), τονικη ισσοροπια και τελος ειναι ξεκουραστα σε πολυωρες ακροασεις?
ακουει καποιος μουσικη απο τετοιο συστημα? η ειναι μονο για δευτερο και για να ακους μονο οταν δουλευεις στο πισι?

εχω αγνοια και για αυτο ρωταω..
Νικος
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: near field

Εξαρτάται . . :116:

Με τι θα τα συγκρίνεις,
Την χρήση που θες + το αποτέλεσμα.

Προσωπικά θα έλεγα ΝΑΙ, μπορεί να ακούει κάποιος ικανοποιητικά, από αυτά. (Προσωπικά έτσι την πάτησα).

Έχει να κάνει και με την απόσταση (ηχείων-ακροατή) που περιορίζει την επίδραση του "χώρου".
Στήνονται πιο άνετα και αν πρόκειται για ενεργά, ησυχάζεις με το "ματσάρισμα" (ενισχυτή).
Μια καλή κάρτα ήχου στο pc, σχετικά φθηνότερη από τα dacs του "audio" και είσαι μια χαρά.

Για όποιον πιστεύει ότι η μουσική κρύβεται στις "μεσαίες", είναι μια καλή πρόταση. :126:

Ααα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε εταιρείες, ποιότητα, "μέγεθος", κτλ.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το μοναδικό σύστημα near field που ξέρω και παίζει ικανοποιητικά είναι του υπερηχητικού συντοπίτη και φίλου μου, του Παναγιωτίδη. Προφανώς ο άνθρωπος το ξεκίνησε έτσι λόγω χώρου αλλά το αποτέλεσμα είναι μια χαρά σε όλα. Σίγουρα με ένα σωστό ηχείο μπορείς να κάνεις θαύματα.

...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.257
Reaction score
8.154
αστε τα ντακ ενισχυτικα, θα τα ρυθμισω..
το θεμα ειναι, εαν βαλω 2 καλα ηχεια βασης (πχ τα usher 718 η τα pioneer S2EX στο γραφειο μου και ειμαι καθιστος στην καρεκλα, τι γινεται?
ο timbre λεει οτι οι μεσαιες ειναι σουπερ, αυτο με ικανοποιει.
γενικα τα μονιτορ οταν στηθουν σε χωρο κανονικο εχουν φοβερη περιγραφη της σκηνης και εξαφανιζονται στον χωρο. ισχυει το ιδιο οταν ακους πολυ κοντα τους?
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Μόλις χθές παρέλαβα ένα ζευγάρι BEHRINGER B2031P TRUTH.
Δέν τα έχω ακούσει ακόμα αλλά τα θεωρώ αξιόλογα και εντός και εκτός studio (δεδομένου οτι δεν θα υπάρχουν πολλές αντανακλάσεις).
Επι τη ευκαιρία να ρωτήσω μήπως έχει κανείς άποψη για το Β2029Α?
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Κάπου είχα διαβάσει ότι όσο πιο nearfield ακούει κανείς, τόσο λιγότερο "ακούει" τις ιδιαιτερότητες του χώρου... ισχύει, σωστά;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάπου είχα διαβάσει ότι όσο πιο nearfield ακούει κανείς, τόσο λιγότερο "ακούει" τις ιδιαιτερότητες του χώρου... ισχύει, σωστά;
Ισχύει αυτό αλλά παράλληλα ακούγονται όλες οι <<ιδιαιτερότητες>> (όπως τις λες) του ηχείου.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.257
Reaction score
8.154
ωραια, ασ γραψουμε λοιπον στα ... τις ιδιαιτεροτητες χωρου και ηχειων.
θα εχω ξεκουραστο ακουσμα με δημιουργια τριδιαστατης εικονας και ολογραμματα (τι λεω ο ποιητης, αντε και ριβιουερ..) οπως εχω με τα μαρτιν λογκαν στο σαλονι?
η θα εχω πεντακαθαρο αλλα δισδιαστατο ηχο, μονιτορ μεν κουραστικο για πολυωρες ακροασεις δε?
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
ωραια, ασ γραψουμε λοιπον στα ... τις ιδιαιτεροτητες χωρου και ηχειων.
θα εχω ξεκουραστο ακουσμα με δημιουργια τριδιαστατης εικονας και ολογραμματα (τι λεω ο ποιητης, αντε και ριβιουερ..) οπως εχω με τα μαρτιν λογκαν στο σαλονι?
η θα εχω πεντακαθαρο αλλα δισδιαστατο ηχο, μονιτορ μεν κουραστικο για πολυωρες ακροασεις δε?
Επειδή δουλεύω έτσι πανω από 12 χρόνια με ένα ζευγάρι ATC SCM10 (πρόγονος του SCM7), με επισκέπτεστε και σας λύνονται όλες σας οι απορίες. Φέρτε και μουσική σας.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
...το θεμα ειναι, εαν βαλω 2 καλα ηχεια βασης στο γραφειο μου και ειμαι καθιστος στην καρεκλα, τι γινεται?...γενικα τα μονιτορ οταν στηθουν σε χωρο κανονικο εχουν φοβερη περιγραφη της σκηνης και εξαφανιζονται στον χωρο. ισχυει το ιδιο οταν ακους πολυ κοντα τους?
Αυτό που δυστυχώς γίνεται (αρχίζω από τα άσχημα) είναι ότι αποκτάς ένα ακραία συγκεκριμένο sweet spot. Λίγο να κουνηθεί το κεφάλι σου, καταλήγεις ν'ακούς το ένα μόνο ηχείο (επειδή η επι τοις εκατό καταστροφή της συμμετρίας είναι αφύσικα μεγάλη λόγω της μικρής απόστασης από τα ηχεία).
Επι πλέον, κρισιμότατο (και πολύ συγκεκριμένο επίσης) είναι και το ύψος του αυτιού, καθώς η μεταβολή του επηρεάζει έντονα τις σχετικές αποστάσεις από γούφερ και τουίτερ, άρα και την συμφασικότητά τους. Εκτός βέβαια αν ακούς μονόδρομο, ή ομοκεντρικό.
Εννοείται δε, οτι και η παραμικρή αδυναμία των ηχείων ξεβρακώνεται κυριολεκτικά.

Τα πολύ καλά νέα είναι ότι η επίδραση του χώρου όντως μειώνεται δραματικά, έως εκμηδενίζεται στις ήπιες και βάλε στάθμες (βέβαια ούτε αυτό είναι απόλυτα επιθυμητό όσον αφορά την ρεαλιστικότητα της σκηνής), οτι δραματικά μειώνονται και οι απαιτήσεις από τον ενισχυτή, ότι μπορεί να έχεις πειστικό, καλοελεγχόμενο μπάσο αλλά και πειστικές υψηλές στάθμες χωρίς να σκάσεις ένα σακί χρήμα.

Ωστόσο μετά από οκτώ μήνες θετικής προσπάθειας, εγώ προσωπικά απέρριψα τη λύση nearfield, λόγω των προβληματων της πρώτης παραγράφου. Αυτά ξεπερνιώνται όταν στήνεσαι για ακρόαση, επειδή όμως στην πράξη στο γραφείο όλο και κάποια δουλειά κάνεις, και μόνο να σκεφτείς να κουνηθείς (δηλαδή πάντα) τσουπ! το sound stage εξαφανίζεται και νάσου ξεπροβάλλει μεγαλόπρεπο το ένα από τα δύο ηχεία - για να μην πω και ένα ένα τα μεγάφωνά του ξεχωριστά.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: near field

ωραια, ασ γραψουμε λοιπον στα ... τις ιδιαιτεροτητες χωρου και ηχειων.
θα εχω ξεκουραστο ακουσμα με δημιουργια τριδιαστατης εικονας και ολογραμματα (τι λεω ο ποιητης, αντε και ριβιουερ..) οπως εχω με τα μαρτιν λογκαν στο σαλονι?
η θα εχω πεντακαθαρο αλλα δισδιαστατο ηχο, μονιτορ μεν κουραστικο για πολυωρες ακροασεις δε?
Κι όμως ο χώρος παίζει ρόλο γιατί συγκρίνεις με το "σαλόνι" σου (υπάρχον σύστημα).

Για τα υπόλοιπα πάλι η γνώμη μου είναι "εξαρτάται".
Τα "monitor" δεν τα προτιμούν ορισμένοι γιατί είναι "αναλυτικά" όπως τα χαρακτηρίζουν. Το "ξεκούραστο" που λες, ίσως είναι το αντίθετό του, οπότε.....πρόκειται για διαφορετικά πράγματα.

Πάντως όπως σου είπα και πριν, υπάρχουν πολλές προτάσεις και αν το ψάξεις λίγο, πιστεύω ότι θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Για χρονια ακουα απο δυο ζευγη μονιτορ Behringer B2030P συνοδειας sub.
Στημενα τα δυο στο 1.10 και τα αλλα δυο πισω μου στα 2.50 μετρα.
Ο ηχος που επαιρνα ντροπιαζε πολλα συστηματα που ακουσα της "υψηλης κατηγοριας"....αλλα....μονο στην αυστηρα μικρη θεση ακροασης.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Ενάμιση χρόνο τώρα που είμαι με τα Genelec και την TC 24D, δεν μπορώ να ακούσω αλλού και να είμαι ικανοποιημένος. Οτιδήποτε άλλο μου ακούγεται μουντό, χρωματισμένο, λειψό και εγώ δεν ξέρω τι ακόμα...
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Για χρονια ακουα απο δυο ζευγη μονιτορ Behringer B2030P συνοδειας sub.
Στημενα τα δυο στο 1.10 και τα αλλα δυο πισω μου στα 2.50 μετρα.
Ο ηχος που επαιρνα ντροπιαζε πολλα συστηματα που ακουσα της "υψηλης κατηγοριας"....αλλα....μονο στην αυστηρα μικρη θεση ακροασης.
Μπορείς να αναφέρεις με τί ενισχυτή και με ποιό sub τα συνδύασες?
 

Μηνύματα
150
Reaction score
0
Κατα καιρους επιαζαν με διαφορους.Απο πολυκαναλλο Yamaha,μεχρι λαμπατους push pull με ΕL34 και με λαμπατα SET με τις 845.
Καθε φορα τα ηχεια συμπεριφεροταν αλλιως.

Για sub ειχα ενα της Cambridge Soundworks 210W,κομμενο στα 80Hz
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
O.K. Ευχαριστώ.
Προχθές παρέλαβα τα Β2031P και είμαι στο ψάξιμο.
Τα πήρα μόνο και μόνο απο περιέργεια και για να πειραματιστώ.
Πρός το παρόν έχουν παίξει με έναν TAMP 1050 και με έναν Trends TA 10.1 και έχουν αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις και στις δύο περιπτώσεις. Εξετάζεται το ενδεχόμενο αγοράς subακίου αλλά δέν έχω βρεί άνθρωπο να μου πεί εντυπώσεις απο το συγκεκριμένο...
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: near field

......
για να γινω πιο συγκεκριμενος, εκτος απο τη λογικη μικροτερη εκταση στα χαμηλα, τι γινεται απο soundstage (βαθος, πλατος,ομοιογενεια), τονικη ισσοροπια και τελος ειναι ξεκουραστα σε πολυωρες ακροασεις?
......
Ο 'ήχος' των ακουστικών, σου αρέσει ?
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Να ρωτησω κατι? Στο thread εχουν αναφερθει 2 φορες τα Behringer 2030/31P. Για ποιο λογο επιλεξατε τα παθητικα και οχι τα ενεργα?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.209
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top