Netatmo smart θερμοστάτης

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καλησπέρα στη κοινότης.

Έχω εναν Netatmo smart θερμοστάτη και θέλω να αντικαταστήσω τον παλιό του διαμερίσματός μου.
Ο Netatmo έχει συνδεσμολογία με 2 καλώδια ενώ στο διαμέρισμα (κεντρική εγκατάσταση φυσικού αερίου με αυτονομία στα διαμερίσματα) έχω 3 καλώδια στον παλιό θερμοστάτη. Μου είπαν πως το 3ο είναι το ουδέτερο που δίνει σήμα/έναρξη στην ηλεκτροβάνα έξω απο το διαμέρισμα.

Σε μια προσπάθεια να συνδέσουμε τα 2 motor καλώδια μόνο στο Netatmo (αν το λέω σωστά, δεν έχω ηλεκτρολογικές γνώσεις), ο θερμοστάτης δεν δούλεψε. Μου είπαν ότι δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψει λόγω ασυμβατότητας της συνδεσμολογίας.

Έχει κανείς άλλος σχετική εμπειρία να βοηθήσει ή μήπως έχει κανείς κανα τσακαλάκο ηλεκτρολόγο να μου συστήσει που θα μπορούσε να αναλάβει? Όντως τελικά είναι ασύμβατα και πρέπει να βρώ άλλη λύση?


Σας μερσώ προκαταβολικώς. :drinks:
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Κανένα σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας δεν υπάρχει από τον διακόπτη που πήρες;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κανένα σχεδιάγραμμα συνδεσμολογίας δεν υπάρχει από τον διακόπτη που πήρες;

Έχει εδώ το user manual αν βοηθάει.
Σχηματικό δεν μπορώ να βρώ.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά έχω τοποθετήσει wifi θερμοστάτες.
Η σύνδεση στον συγκεκριμένο από ότι μπορώ να καταλάβω, γίνεται μέσω του relay.
Το relay δεν έχει 4 καλώδια;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά έχω τοποθετήσει wifi θερμοστάτες.
Η σύνδεση στον συγκεκριμένο από ότι μπορώ να καταλάβω, γίνεται μέσω του relay.
Το relay δεν έχει 4 καλώδια;

Απο όσα έχω καταλάβει, το relay κάνει τη δουλειά που λές σε μονοκατοικίες ή διαμερίσματα που έχουν το boiler για ιδία χρήση, οπότε κουμπώνει απευθείας στο boiler και μιλάει μαζί του.

Σε περίπτωση διαμερισματος με κεντρική εγκατάσταση και αυτονομία, το relay αναλαμβάνει το ρόλο του bridge ώστε να συνδέσει το θερμοστάτη με το Wi-Fi και να εκτελείς τις λειτουργίες μέσω του app.
Το βάζεις δλδ μόνο στη πρίζα, παίρνει το Wi-Fi και αναλαμβάνει να μιλήσει με το θερμοστάτη.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης,απ' ότι είδα,έχει μιά "ψυχρή επαφή" που κάνει απλά on-off,εκεί θα πρέπει να συνδεθούν τα δύο καλώδια,η φάση και η επιστροφή ηλεκτροβάνας, το τρίτο καλωδιο πρέπει να είναι ο ουδέτερος που χρειάζεται στους παλαιού τύπου θερμοστάτες για να ανάβει η ενδεικτική λυχνία ,ώστε να καταλαβαίνει ο χρήστης πότε ενεργοποιήται η ηλεκτροβάνα του νερού, ώστε να ξεκινήσει το ζεστό νερό να κυκλοφορεί στον χώρο μας.
Οι "έξυπνοι" θερμοστάτες λειτουργούν με μπαταρίες.
Προσοχή μεγάλη ,όταν πάμε να συνδέσουμε να μην είναι υπό τάση η συγκεκριμένη καλωδίωση.
Βέβαια ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να μας κάνει την τοποθέτηση και την σύνδεση ένας έμπειρος ηλεκτρολόγος.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μήπως τυγχάνει να ξέρετε κάποιον έμπειρο ηλεκτρολόγο να μας συστήσετε;

:drinks:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Σίγουρα γίνεται, γιατί το έχω κάνει κι εγώ στο σπίτι. Στη θέση του παλιού θερμοστάτη μπήκε το relay, και ο θερμοστάτης είναι στο σαλόνι ή στο γραφείο (όπου θέλω, δηλαδή - ασύρματο είναι). Δες και το συνημμένο. Επειδή μιλάμε για ρεύμα, καλύτερα όντως να το αναλάβει κάποιος ηλεκτρολόγος.

1637082669987.png
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Απο όσα έχω καταλάβει, το relay κάνει τη δουλειά που λές σε μονοκατοικίες ή διαμερίσματα που έχουν το boiler για ιδία χρήση, οπότε κουμπώνει απευθείας στο boiler και μιλάει μαζί του.

Σε περίπτωση διαμερισματος με κεντρική εγκατάσταση και αυτονομία, το relay αναλαμβάνει το ρόλο του bridge ώστε να συνδέσει το θερμοστάτη με το Wi-Fi και να εκτελείς τις λειτουργίες μέσω του app.
Το βάζεις δλδ μόνο στη πρίζα, παίρνει το Wi-Fi και αναλαμβάνει να μιλήσει με το θερμοστάτη.
Εγώ κατάλαβα αυτό που λέει ο Κώστας Φ.
Στην θέση του παλιού θερμοστάτη βάζεις το relay και το συνδέεις σύμφωνα με το διάγραμμα.
Δηλαδή παίρνει τροφοδοσία από τα 2 καλώδια και από το τρίτο θα ανοιγοκλείνει την ηλεκτροβάνα.
Τον θερμοστάτη τον βάζεις όπου θες και αυτός απλά θα δίνει απλά την εντολή στο relay.
Με ένα πολύμετρο ή με ενα δοκιμαστικό κατσαβίδι μπορείς να καταλάβεις πως ακριβώς θα λειτουργεί, εφόσον του συνδέσεις τα 220V.
Υπ όψιν, επειδή είναι κεντρική η εγκατάσταση, θα πρέπει να κατεβάζεις τον γενικό από τον χώρο που είναι ο λέβητας. Δεν θα κοπεί το ρεύμα να κλείσεις τον γενικό του διαμερίσματος σου.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης,απ' ότι είδα,έχει μιά "ψυχρή επαφή" που κάνει απλά on-off,εκεί θα πρέπει να συνδεθούν τα δύο καλώδια,η φάση και η επιστροφή ηλεκτροβάνας, το τρίτο καλωδιο πρέπει να είναι ο ουδέτερος που χρειάζεται στους παλαιού τύπου θερμοστάτες για να ανάβει η ενδεικτική λυχνία ,ώστε να καταλαβαίνει ο χρήστης πότε ενεργοποιήται η ηλεκτροβάνα του νερού, ώστε να ξεκινήσει το ζεστό νερό να κυκλοφορεί στον χώρο μας.
Οι "έξυπνοι" θερμοστάτες λειτουργούν με μπαταρίες.
Προσοχή μεγάλη ,όταν πάμε να συνδέσουμε να μην είναι υπό τάση η συγκεκριμένη καλωδίωση.
Βέβαια ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να μας κάνει την τοποθέτηση και την σύνδεση ένας έμπειρος ηλεκτρολόγος.
Αυτά που ανέφερα παραπάνω ισχύουν τελικά για άλλους ''έξυπνους'' θερμοστάτες αυτόνομους,για τον συγκεκριμένο με την τοποθέτηση του relay στην θέση του παλιού θερμοστάτη ισχύει το διάγραμμα του Κώστα Φ.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top