Netflix on ps3.

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οσοι έχετε NETFLIX με τι το δουλεύετε ?
Το έχω μέσω ps3 .
Σήμερα είπα να δω μια παλιά ταινία , που την έχω και σε σκληρό και την αναπαραγάγει το dune duo που έχω σαν media player.
Εκανα ένα ελαφρό συγκριτικό και διεπίστωσα ότι η στάθμη του ήχου μέσω ps3 με netflix πάντα είναι ίσως και 10db χαμηλότερη.
Μπορεί και παραπάνω.
Μέσω dune , η συνήθης στάθμη είναι -20 -15db , στο ps3 για Netflix φτάνω 0db για πλάκα και ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίρνω από το dune. Πρέπει να πάω +10 για να πάρω κάτι κοντά στο dune.
Είμαι ο μόνος που το αντιμετωπίζω αυτό ?
Μιλάμε για δράμα ψόφιο ήχο. Το ps3.
Το dune σκοτώνει.
Δεν μπορώ να πάω πιο πάνω από το -10 , γιατί αρχίζουν και πέφτουν πράγματα γύρω γύρω.
Το έχετε πάρει χαμπάρι και οι υπόλοιποι ?
Τι θα ήταν καλό να πάρω, εκτός ίσως του nvidia shield? Νομίζω είναι το μοναδικό , αλλά βαριέμαι τα kondi και τα λοιπά.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
 


Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
Οσοι έχετε NETFLIX με τι το δουλεύετε ?
Το έχω μέσω ps3 .
Σήμερα είπα να δω μια παλιά ταινία , που την έχω και σε σκληρό και την αναπαραγάγει το dune duo που έχω σαν media player.
Εκανα ένα ελαφρό συγκριτικό και διεπίστωσα ότι η στάθμη του ήχου μέσω ps3 με netflix πάντα είναι ίσως και 10db χαμηλότερη.
Μπορεί και παραπάνω.
Μέσω dune , η συνήθης στάθμη είναι -20 -15db , στο ps3 για Netflix φτάνω 0db για πλάκα και ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίρνω από το dune. Πρέπει να πάω +10 για να πάρω κάτι κοντά στο dune.
Είμαι ο μόνος που το αντιμετωπίζω αυτό ?
Μιλάμε για δράμα ψόφιο ήχο. Το ps3.
Το dune σκοτώνει.
Δεν μπορώ να πάω πιο πάνω από το -10 , γιατί αρχίζουν και πέφτουν πράγματα γύρω γύρω.
Το έχετε πάρει χαμπάρι και οι υπόλοιποι ?
Τι θα ήταν καλό να πάρω, εκτός ίσως του nvidia shield? Νομίζω είναι το μοναδικό , αλλά βαριέμαι τα kondi και τα λοιπά.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
Ε αν είναι μόνο για Netflix μείνε στο ps3


Ναι ισχύει αυτό που λες για τον ήχο στο ps3
Στο 4 μου είπε φίλος ότι είναι σε καλύτερη φάση....δεν γνωρίζω περισσότερα
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Οσοι έχετε NETFLIX με τι το δουλεύετε ?
Το έχω μέσω ps3 .
Σήμερα είπα να δω μια παλιά ταινία , που την έχω και σε σκληρό και την αναπαραγάγει το dune duo που έχω σαν media player.
Εκανα ένα ελαφρό συγκριτικό και διεπίστωσα ότι η στάθμη του ήχου μέσω ps3 με netflix πάντα είναι ίσως και 10db χαμηλότερη.
Μπορεί και παραπάνω.
Μέσω dune , η συνήθης στάθμη είναι -20 -15db , στο ps3 για Netflix φτάνω 0db για πλάκα και ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίρνω από το dune. Πρέπει να πάω +10 για να πάρω κάτι κοντά στο dune.
Είμαι ο μόνος που το αντιμετωπίζω αυτό ?
Μιλάμε για δράμα ψόφιο ήχο. Το ps3.
Το dune σκοτώνει.
Δεν μπορώ να πάω πιο πάνω από το -10 , γιατί αρχίζουν και πέφτουν πράγματα γύρω γύρω.
Το έχετε πάρει χαμπάρι και οι υπόλοιποι ?
Τι θα ήταν καλό να πάρω, εκτός ίσως του nvidia shield? Νομίζω είναι το μοναδικό , αλλά βαριέμαι τα kondi και τα λοιπά.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
Το ίδιο συμβαίνει και με εμένα, εγω παίζω απο blu ray.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Είναι γενικό θέμα του Netflix η χαμηλή στάθμη του ήχου.
Κιεγω από Sony android TV σε σύγκριση με blue Ray disc, έχω διαπιστώσει 8 με 10 db διαφορά στην ίδια ταινία.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ανέβασα την ευαισθησία εισόδου του AVP-A1HD κατά 12 db , και πάλι φυσικά δεν φτάνει.
Μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά στάθμης.
Α! και κάτι άλλο , το PACIFIC RIM εγώ το έχω σε 7,1 FULL 16/9 το NETFLIX το έχει σε 5.1 2,35/1 .
Αλλά μάλον καλύτερη η εικόνα του.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Playstation 3
Ενεργοποιήστε τον στερεοφωνικό ήχο
  1. Από την αρχική οθόνη του PlayStation, μεταβείτε στην ενότητα Settings (Ρυθμίσεις).
  2. Μεταβείτε στην ενότητα Sound Settings (Ρυθμίσεις ήχου).
  3. Επιλέξτε Audio Output Settings (Ρυθμίσεις εξόδου ήχου).
  4. Επισημάνετε τον τύπο καλωδίου που χρησιμοποιείτε τη δεδομένη στιγμή για τη σύνδεση του PlayStation 3 στην τηλεόραση ή το σύστημα οικιακού κινηματογράφου και πατήστε το κουμπί X.
    • Αν επιλέξατε Audio Input Connector / SCART / AV MULTI (Υποδοχή εισόδου ήχου / SCART / AV MULTI), πατήστε το κουμπί X για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις και, στη συνέχεια, δοκιμάστε ξανά να ανοίξετε το Netflix.
    • Αν επιλέξατε HDMI, επιλέξτε Manual (Μη αυτόματα) και συνεχίστε στο επόμενο βήμα.
  5. Βεβαιωθείτε ότι είναι επιλεγμένες μόνο οι ρυθμίσεις Linear PCM 2. CH 44.1 kHz και Linear PCM 2. Ch 48 kHz.
  6. Βεβαιωθείτε ότι οι ρυθμίσεις Dolby Digital και Dolby Digital Plus δεν είναι επιλεγμένες.
  7. Πατήστε το Δεξιό βέλος.
  8. Πατήστε OK, αν σας ζητηθεί.
  9. Πατήστε το κουμπί X, για να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις.
  10. Δοκιμάστε ξανά να ανοίξετε το Netflix.


Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλες οι ρυθμίσεις , ειδικά για πολυκάναλο.
Αν επιλέξω LPCM ασχέτου δειγματολειψίας θα βγάζει μόνο PCM προς τον ενισχυτή , κανένα DOLBY και από ότι βλέπω θα είναι αυστηρά δικάναλο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top