Netflix

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Το παραπάνω άρθρο είναι μετάφραση από το Bloomberg. Το είχα διαβάσει χθες και κάτι δεν μου πήγαινε καλά στη σύνταξη. Το βασικό όμως λάθος ήταν η επικεφαλίδα που λέει "συνδρομητές" (στο ελληνικό) ενώ πρόκειται για "χρήστες".
Έχει μεγάλη διαφορά γιατί πιο μέσα αναφέρει ότι από τους 1 εκατομμύριο χρήστες που το έκοψαν μόνο το 1/3 ήταν συνδρομητές επί πληρωμή.

Αν και το Netflix δεν δίνει πιο αναλυτικά στοιχεία, αυτό που συμπεραίνουμε από τα όσα μας λέει είναι ότι τα 2/3 είναι από αυτούς που έχασαν την πρόσβαση από το sharing και δεν προχώρησαν σε συνδρομή. Και το υπόλοιπο 1/3 που σταμάτησε να πληρώνει βγαίνει από όσους είχαν συνδρομή και μοιράζονταν το κόστος με φίλους στο πλαίσιο του sharing.

Μεσοπρόθεσμα θα δούμε πόσο θα αλλάξουν τα νούμερα χωρίς password sharing στην Ισπανία. Μάλλον θα ακολουθήσουν τον Καναδά που παρά τα μέτρα έχει ήδη ξεπεράσει τον αριθμό συνδρομητών που είχε πριν τη θέσπισή τους.

Το πρόβλημα που έχει το Netflix με τους κοινούς λογαριασμούς δεν περιορίζεται μόνο στη χασούρα από τις συνδρομές. Είναι το έξτρα κόστος του infrastructure (bandwidth, cloud servers) για να καλύψει τους ημιτζαμπατζήδες. Αυτό καταρρίπτει τη δικαιολογία των sharers που ισχυρίζονται ότι είναι καλύτερα για το Netflix να παίρνει λεφτά για μία συνδρομή και να τη μοιράζονται 2,3,4... από το να μην την έχει καθόλου. Οικονομικά Βαρουφάκη... :biggrin:

Ένα κατατοπιστικό άρθρο για τη διαχείριση των δεδομένων του Netflix:

Netflix Architecture: How Much Does Netflix's AWS Cost? (cloudzero.com)
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Είναι γεγονός, ο Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ πρωταγωνιστεί στην πρώτη του σειρά.
Εφτασε 75 και ακόμα περπατά σαν να έχει συγκαεί.......προσωπικά μου αρέσει περισσότερο τώρα παρά όταν ήταν νέος.

Ηasta la vista baby.....
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Είναι γεγονός, ο Άρνολντ Σβαρτζενέγκερ πρωταγωνιστεί στην πρώτη του σειρά.

Αφού τανιές πλέον δεν γυρίζονται εδώ και πολλά χρόνια, όλοι σε σειρές παίζουνε. :)

Πλάκα φαίνεται να έχει, καλό φαίνεται. :)
 




Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Και εμένα αυτή μου άρεσε για αυτό είπα καλά λόγια (ασυνείδητα). 😀
 




Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Παραπαίει το νετφλι.
Μόνο παιδικά παίζει πλέον στο σπίτι μου.
Και αν έχεις Disney+ είναι overkill.
Σκέφτομαι να το κόψω δηλαδής.
 

jag

Μηνύματα
9.247
Reaction score
27.544
Η αλήθεια είναι ότι έχει πέσει τελευταία. Αλλά και τι α κάνεις. Χρειάζεται και άλλο ένα οπωσδήποτε.
 



blackhill66

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
351
Reaction score
256
καμμια δυνατη σειρα μιας σεζον παιζει? βαριεμαι τις πολλες σεζον...εβαλα αυτο το ozark αλλα δεν μπορεσα να δω πανω απο 8-9 επεισοδια...
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Εγώ βλέπω σπανιότατα.
Όμως δες το πολωνεζικο "τα πράσινα γάντια" για κωμωδία και το γιαπωνέζικο "χατζι-γκιρι" για ψυχολογικό. Και τα δύο έχουν αστυνομική βάση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top