Neumann NDH 20 monitoring headphones


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Προσωπική μου εκτίμηση, είναι ότι η Νιούμαν το τερμάτισε το θέμα, μάλιστα με την πρώτη παρουσία στο χώρο των ακουστικών.

Ούτε πολλά μπάσα, ούτε πολλά πρίμα, ούτε προβολικά μεσαία, τίποτα.
Απαραμόρφωτα όλα.

Πιθανολογείται να είναι τα πιο αναλυτικά και ουδέτερα ακουστικά εβερ, πραγματικά "γυαλιά" στην ηχογράφηση.

Διάβασα κάτι διθυραμβικές κριτικές από μαστεράδες, που άκουσαν με αυτά τα ακουστικά προβλήματα στην ηχογράφηση που δε μπορούσαν να ακούσουν με κανένα άλλο τρόπο, και διορθώνοντας με βάση όσα άκουσαν με αυτά, βελτιώθηκε το αποτέλεσμα αισθητά σε κάθε άλλο μέσο αναπαραγωγής, και λέω ας ανοίξω ένα θρεντ...
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Έχουν και φιλική τιμη δεν χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό....και από την στιγμή που θεωρείται και εργαλείο για επαγγελματίες τζάμπα είναι.
Μάλλον στη Neumann λείπει το τελικό στάδιο τιμολόγησης, αυτό, του πολλαπλασιασμού.....όπως σε πολλές εταιρείες audio
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
The more I used them, for example, the more I appreciated that what I heard initially as a flat and unexciting sound is actually just the absence of distortion. It's not only that these headphones exhibit an unhyped tonality: they also possess a cleanness that is unusual in closed-back phones. In particular, their ability to lay bare problems in the lower mid-range is uncanny. When I took mixes that sounded good on both studio monitors and my usual headphones and played them on the NDH 20s, I found myself noticing resonances, unevenness and mud that I hadn't previously been aware of; and when I put the same mixes back on my other systems after EQ'ing them on the NDH 20s, there was a real improvement. Likewise, despite their relatively muted tonality, they proved a reliable aid to spotting vocal sibilance and other issues further up the frequency spectrum.

So, yes, the NDH 20s take some getting used to, but that's because they are so ruthlessly focused on what's useful rather than what's fun to listen to. And this is the quality that makes them pretty much unique.


Πραγματικά μόνιτορ.
Γυαλιά στην ηχογράφηση.
Θα τα ακούσεις όλα. ;)

Αν τυχόν πάρω ακουστικά, θα είναι με απόλυτη βεβαιότητα τα Νιούμαν. 8-)
 
Last edited:



Μηνύματα
885
Reaction score
883
Neumann ndh-20 out of the box (δηλαδή χωρίς εξτρά εργαλεία ισοστάθμισης εκτός αν παρέχονται από την μαμά εταιρεία πχ αν διατίθενται κάστομ φίλτρα ισοστάθμισης συμβατά με τους βασικούς players) ή Audeze LCD-1 ή Mobius τα οποία είναι κοντά τιμολογιακά;
Ποιά είναι τα πιο πιστά και ποιά τα πιο αρεστά στο ευρύ κοινό out of the box;
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Αυτός εδώ ο τύπος έχει μεγάλη βάση με τεστ. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι αλλά οι αξιολογήσεις του έχουν ενδιαφέρον.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Αυτός εδώ ο τύπος έχει μεγάλη βάση με τεστ. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι αλλά οι αξιολογήσεις του έχουν ενδιαφέρον.
Για το neumann:
Feels like an attempt at Harman but ultimately missing the mark in the midrange tuning.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
τα εχω εδω και κανα χρονο, δεν εχουν ακουσει καλυτερο ηχο τα αυτακια μου... απλα ειναι κουραστικα , πιεζουν αρκετα τα αυτια...
δοκιμασα και sennheiser 800s,650,660 αφου τα ειχα αγορασει για να παρω το 5ο ζευγαρι ακουστικα, απλα δεν...

καποιος προτεινε τις προαλες εδω μεσα grado και πηγα να παθω καρδιακο...
ndh20.jpg
 
Last edited:


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ας το πω, το σκεφτομαι καιρο... μετα απο αυτη την αγορα δυσκολευομαι να επενδυσω σε νεο συστημα...χλωμο να παιζει οπως αυτα τα ακουστικα σε τιμη κατω απο 15.000 και το σαλονι να μεινει σαλονι...
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
καμια σχεση... βαζεις στην εξισωση το χωρο και λειπει το μπασο...

παρε πρωτα ή ακουσε στο Νακα τα ακουστικα και τα ξαναλεμε...

στα 400 ευρω εγω σκεφτομαι να παρω και δευτερο ζευγαρι να μην τα κουβαλαω περα δωθε στο σπιτι
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top