New Desktop PC

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Εφτασε η ωρα μετα απο 10 χρονια :)

Το κουτι πρεπει να ειναι μεσαιου μεγεθους και φλατ απο πανω
Τωρα εχω το CoolerMaster Silencio 550 που ανετα θα ξαναεβαζα.

Για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα 8-) Δεν παιζω παιχνιδια . Τωρα ειμαι με onboard καρτα γραφικων .
Θελω να παιζει 4Κ ανετα ,που τωρα δεν.
Να ειναι αθορυβο γιατι το εχω πολυ κοντα !
Μεχρι 1000-1200 ευρω. Θελω να μεταφερω τα win που τωρα ειναι 10 γιατι τα ειχα αγορασει.

Δεν επαιρνα την αποφαση για αλλαγη γιατι βαριεμαι σφοδρα το στησιμο >:( αλλα τωρα εχω διαφορες δυσλειτουργιες
και δεν παει αλλο.

Θελω ενα μεσαιων δυνατοτητων σχετικα futureproof PC

Please help
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Τα windows 10 για ακόμα ενάμιση χρόνο,μετά υποχρεωτικά θα πας σε άλλο λειτουργικό γιατί δεν θα υποστηρίζονται από την Microsoft. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά χρή,ατα,ουσιαστικά αυτό που θέλεις είναι μητρική επεξεργαστής μνήμες και αναγκαστικά έναν nvme δίσκο. Κουτί τροφοδοτικό δίσκους κλπ τα κρατάς και στην νέα σύνθεση.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
Πριν κάτι μήνες είχα πάρει ένα μίνι πισι από το minisforum, με Ryzen 7 (εάν θυμάμαι, τον 4800H), 32 γίγα μνήμη και 512 nvme. 270 ευρώ, και πηγαίνει σφαίρα. Με Win 11 μέσα. Παίρνει ακόμη έναν 2,5ρη σκληρό. Το έχει ο μικρός. Ακόμη και σε παιχνίδια, κάτι lol κλπ που παίζει με τους φίλους του, πηγαίνει πολύ καλά. Έχει έναν μικρό ανεμιστήρα (δεν ακούγεται) και εξωτερικό τροφοδοτικό (μάλλον αναιμικό).
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εφτασε η ωρα μετα απο 10 χρονια :)

Το κουτι πρεπει να ειναι μεσαιου μεγεθους και φλατ απο πανω
Τωρα εχω το CoolerMaster Silencio 550 που ανετα θα ξαναεβαζα.

Για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα 8-) Δεν παιζω παιχνιδια . Τωρα ειμαι με onboard καρτα γραφικων .
Θελω να παιζει 4Κ ανετα ,που τωρα δεν.
Να ειναι αθορυβο γιατι το εχω πολυ κοντα !
Μεχρι 1000-1200 ευρω. Θελω να μεταφερω τα win που τωρα ειναι 10 γιατι τα ειχα αγορασει.

Δεν επαιρνα την αποφαση για αλλαγη γιατι βαριεμαι σφοδρα το στησιμο >:( αλλα τωρα εχω διαφορες δυσλειτουργιες
και δεν παει αλλο.

Θελω ενα μεσαιων δυνατοτητων σχετικα futureproof PC

Please help
αν δεν επρόκειτο να βάλω κάρτα γραφικών ή κάποια άλλη κάρτα,
θα έπαιρνα ένα mini ή micro από τα επώνυμα (HP, Dell),

αν ήθελα οικονομικό βρίσκω "refurbished" τέτοιο με 300-600 ευρώ αναλόγως γενιάς CPU,
δεν ξέρω περί 4Κ
αλλά για μένα αλλά και για 4Κ φαντάζομαι οτιδήποτε από 8th gen και μετά είναι ΟΚ

καταλαβαίνω την ανάγκη future proof για να μην ασχολείσαι, αλλά δεν ξέρεις ποτέ μετά από 3-4-5 χρόνια τι καινούριο μπορεί να υπάρχει και να είναι "απαραίτητο"

απλά μια άλλη ιδέα, πιθανότατα οι επιθυμίες ή ανάγκες σου να είναι άλλες
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Πρεπει να χωραει και τους 3 σκληρους μου μεσα. :)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Τα windows 10 για ακόμα ενάμιση χρόνο
Ε με το καινουργιο θα τα αναβαθμισω σε 11.

Πρεπει να κανω pc με μεσαιο κουτι γιατι το χρησιμοποιω σαν επεκταση της επιφανειας του μικρου γραφειου που εχω :geek:
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
επίσης αποφεύγω όσο μπορώ κινεζιές γιατί γλιτώνεις λίγα λεφτά αλλά συνήθως έχουν άθλια υποσυστήματα π.χ. NICs,
προτιμώ αν θέλω να γλιτώσω λεφτά λιγότερα specs ή μία γενιά πίσω ή μτχ
Πρεπει να χωραει και τους 3 σκληρους μου μεσα. :)
Ε με το καινουργιο θα τα αναβαθμισω σε 11.

Πρεπει να κανω pc με μεσαιο κουτι γιατι το χρησιμοποιω σαν επεκταση της επιφανειας του μικρου γραφειου που εχω :geek:
μεσαίο κουτί τότε,
έχοντας χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και custom made και επώνυμα, πολλά και διάφορα,
θα πήγαινα σε επώνυμο HP ή DELL και κατά προτίμηση από τις workstation σειρές τους,
αλλά και πάλι αν κάποιος θέλει συγκεκριμένα specs ή γνωρίζει ακριβώς τι θέλει η custom build λύση μπορεί να είναι προτιμότερη
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.202

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Πρεπει να χωραει και τους 3 σκληρους μου μεσα. :)
Έχω pc που συναρμολόγησα το 2020, με 2 nvme, 1 SSD και ένα σκληρό δίσκο HDD. Σκέφτομαι, πέρα από άλλες αναβαθμίσεις (ίσως κάρτα γραφικών, κάποιον νεώτερο Ryzer όσο υπάρχει στην αγορά για την μητρική, μεγαλύτερο nvme) να καταργήσω τελείως τον σκληρό και να τον αντικαταστήσω με SSD ίδιας ή μεγαλύτερης χωρητικότητας (2TB). Κι αυτό γιατί μόνο καθυστερήσεις προκαλεί στο σύστημα όποτε πάω να ανοίξω explorer για να δω κάποια αρχεία σε άλλους δίσκους, όχι μόνο σε αυτόν δηλαδή, ή και σε άλλες λειτουργίες (ψάξιμο, κλπ). Μέχρι να "ξυπνήσει" κοιμάται όλο το σύστημα. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση να μην "κοιμάται", αλλά γενικά είναι ενοχλητική η καθυστέρηση, χωρίς λόγο...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
σε αυτό το μπάτζετ ξεκινάς με Ryzen 5 7600X
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.622
Μέχρι να "ξυπνήσει" κοιμάται όλο το σύστημα. Δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση να μην "κοιμάται"
Υπάρχει, στις ρυθμίσεις παροχής ενέργειας/αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου.

Αν δε το βρεις πάρε τηλέφωνο.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
σε αυτό το μπάτζετ ξεκινάς με Ryzen 5 7600X
Ελεγα για ιντελ γιατι ειχα μια ασχημη εμπειρια με AMD

Τωρα εχω intel(r) core(tm) i7-3770 cpu @ 3.40ghz :)

Ειναι μικρο το μπατζετ?
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
Πρεπει να χωραει και τους 3 σκληρους μου μεσα. :)

Με χιλιάρικο μπάτζετ φτάνει να πάρεις και μινιπισάκι και NAS άνετα αβάδιστα αβίαστα. Μην πω ακόμη και 1-2 12ρηδες δίσκους για το NAS.


Δεν το συζητάμε ότι οι ανάγκες σου καλύπτουνται ακόμη και από intel N100.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
α υποθέσω την χρονιά που αγόρασες το pc που έχεις τώρα?
cyrix 166

Δεν το συζητάμε ότι οι ανάγκες σου καλύπτουνται ακόμη και από intel N100.
Δεν καταλαβαινεις οτι μετα θα με κοροιδευουν?
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.202
άνθρωπας σεβάσμιος γένεσαι αν έχεις τη σωστή συμπεριφορά, να για παράδειγμα δεν ασχολείσαι με πισια παρά μόνο με μακ μηχανάκια που σε κάνουν άνθρωπα και καλύτερο άνθρωπα αμέσως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top