New Sony ES Receivers

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Κατά την γνώμη μου η διαδικασία επιλογής μηχανήματος πάει όπως παρακάτω:

1) Εμφάνιση.
Που θα μπει; Σε ντουλάπι, σε ράφι, σε ρακ; Aν μπει κάπου που δεν φαίνεται, άντε, ντέφι να γίνει. Αν είναι μπροστά μου συνέχεια πρέπει να βλέπεται και να μην είναι σα ........ Δηλαδή, αν το βλέπω συνέχεια χίλιες φορές ένας Anthem παρά κάτι άλλο.

2) Hardware.
Έχει όσα θέλω - χρειάζομαι; Ενίσχυση; Θύρες; Ηχεία; Decoders; Πόσο εύκολη ή δύσκολη θα μου κάνει τη ζωή; Kάνει κάτι που δεν κάνουν οι άλλοι και θα μου είναι χρήσιμο; etc...

3) Software.
Έχει όσα θέλω - χρειάζομαι; Calibration software; Decoders; Streaming services; Apps, Πόσο εύκολη ή δύσκολη θα μου κάνει τη ζωή; Kάνει κάτι που δεν κάνουν οι άλλοι και θα μου είναι χρήσιμο; etc...

4) Ποιότητα κατασκευής - Support.
Είναι πλαστικό; Μεταλλικό; Φτηνιάρικο; Τι εγγύηση έχει; Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος και πόσο καλός είναι στο after sales service; Θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή θα τον κυνηγάω;

5) Μετρήσεις.
Τώρα έρχονται οι μετρήσεις, Δεν έχει καμία σημασία πόσο καλά "μετράει" αν δεν καλύπτει τα 1, 2, 3 και 4.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Κατά την γνώμη μου η διαδικασία επιλογής μηχανήματος πάει όπως παρακάτω:

1) Εμφάνιση.
Που θα μπει; Σε ντουλάπι, σε ράφι, σε ρακ; Aν μπει κάπου που δεν φαίνεται, άντε, ντέφι να γίνει. Αν είναι μπροστά μου συνέχεια πρέπει να βλέπεται και να μην είναι σα ........ Δηλαδή, αν το βλέπω συνέχεια χίλιες φορές ένας Anthem παρά κάτι άλλο.

2) Hardware.
Έχει όσα θέλω - χρειάζομαι; Ενίσχυση; Θύρες; Ηχεία; Decoders; Πόσο εύκολη ή δύσκολη θα μου κάνει τη ζωή; Kάνει κάτι που δεν κάνουν οι άλλοι και θα μου είναι χρήσιμο; etc...

3) Software.
Έχει όσα θέλω - χρειάζομαι; Calibration software; Decoders; Streaming services; Apps, Πόσο εύκολη ή δύσκολη θα μου κάνει τη ζωή; Kάνει κάτι που δεν κάνουν οι άλλοι και θα μου είναι χρήσιμο; etc...

4) Ποιότητα κατασκευής - Support.
Είναι πλαστικό; Μεταλλικό; Φτηνιάρικο; Τι εγγύηση έχει; Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος και πόσο καλός είναι στο after sales service; Θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή θα τον κυνηγάω;

5) Μετρήσεις.
Τώρα έρχονται οι μετρήσεις, Δεν έχει καμία σημασία πόσο καλά "μετράει" αν δεν καλύπτει τα 1, 2, 3 και 4.
Δεδομένου ότι ούτως ή άλλως οι περισσότεροι av μοιάζουν μεταξύ τους (σιγά τις διαφορές που θα δει κανείς από τον καναπέ στο έπιπλο, αν το έπιπλο έχει Pioneer, Denon, ή Sony) εγώ θα έβαζα την εμφάνιση κάπου μεταξύ 4 και 5. Αλλά οπωσδήποτε κριτήριο είναι το Hardware, Software, Ποιότητα κατασκευής - Support.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Μόνο δοκιμή δεν είναι.
παρουσίαση μπορεί.

αλλά και μετρήσεις να είχε.
5.1.2 ή 7.1 σύγκριση με ενισχυτή για 5.1.4 ή 7.1.2.
Αν έχει ας πούμε καλύτερο ήχο; (που ακόμα και με το... πεσμένο DAC και απόδοση του 3800H, πάλι παίζει να μην τον φτάνει, ούτε καν συζήτηση αν έβρισκες 3700H από αγγελία που είναι ακόμα ανώτερο μηχάνημα) υπάρχει και 2κάναλος με καλύτερο ήχο.
Τι νόημα έχει όταν έχουμε να κάνουμε με ολοκληρωμένο ενισχυτή για home cinema ?
πόσο μάλλον για 7κάναλο... στο 1000αρικο (+ μάλλον).
είμαστε στο 2023, που έστω και με... upfiring (!) στήνεις 5.1.4, σε λίγο θα μας γυρίσουν στην εποχή του Dolby Prologic με avr στα 1000€ :D
Ναι, μόνο που το 5.1.4 είναι μιάμιση με δύο φορές ακριβότερο για ενισχυτή, και προφανώς αυτός που το θέλει δεν θα κοιτάξει καν το συγκεκριμένο Sony. Προφανώς ο Sony μπορεί μέχρι 5.1.2, οπότε για εκεί γίνεται η όποια σύγκριση.

Πάντα με βάση όσα γράφει το άρθρο, επί του οποίου έγινε το σχόλιο.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.914
Reaction score
12.567
...αν έρθουν στην Ευρώπη (και αν οι τιμές είναι αντίστοιχες σε € - που δε θα είναι).
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top