New Wave 70's - 80's - 90's - 00's - 10's

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Το είδα το Χοτέλι και ζήλεψα. Αυτό ναι με χαλάει.
Το άλλο που σε κάθε ανάρτηση αφαιρείς και ένα χρόνο δεν μου κάνει αίσθηση, το μόνο που μ' ανησυχεί είναι ότι οταν επιστρέψεις θα έχουμε thread με mazoo and the zoo , στρουμφοτράγουδα και τέτοια.
Μεςα στο μυαλό μου είσαι ρε Thomas. Btw, ψάχνω εναγωνίως εδώ και χρονια το σιντι του Ευτυχή Μπλετσα, δίνω όσο όσο, δεν κάνω πλάκα. :rofl::rofl::rofl:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Eyeless In Gaza - Transience Blues from LP "Drumming The Beating Heart" (1982) Cherry Red Records


Αριστουργηματικό group, και κλασικός new wave ήχος, Ειναι υπεύθυνοι για τουλάχιστον 6 αριστουργηματικά albums. Ποίηση ντυμένη με μουσική.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Makaton Chat - The Shape of The Song from compilation LP "Your Secret's Safe With Us" (1982) Statik Records (exclusive track)


Άλλο ενα φανταστικό exclusive κοματι απο την θρυλική συλλογή της Statik "Your Secret's Safe With Us", έβγαλαν κι ενα πολυ καλό album.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Pete Ubu - Final Solution 7" single (1976) Hearthen Records


Το σοβαρευουμε αρκετά, Pere Ubu, στην Αμερικη τα πράγματα έβραζαν πολυ πιο νωρίς απο την Αγγλία, υπήρχαν ήδη groups που είχαν ήχο εκτός τόπου και χρόνου, ένας παράλληλος κόσμος σχεδόν, έβαλαν τον σουρεαλισμό στο Rock πολυ νωρίς, εδώ σε ενα απο τα συγκλονιστικότερα εφταιντςα όλων των εποχών αναμφισβήτητα.
 
Last edited:

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Teardrop Explodes - Bouncing Babies 7" single (1979) Zoo Records


Saint Julian σε εμβρυακη ηλικία, έβγαλαν 3 εκπληκτικά singles, το "Sleeping Gas", αυτό εδώ, και το "Treason, πριν μπουν στο στούντιο για να γράψουν το αριστούργημα "Kilimajaro" το 1980. Απο Liverpool, τα υπόλοιπα ειναι απλώς ιστορία.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Positive Noise - Hypnosis from LP "Heart Of Darkness" (1981) Statik Records


Αγαπημένη μπάντα, αγαπημένο album, ο δίσκος έχει λιώσει απο το 1981 που τον έχω και χρειάζεται άμεσα αντικατάσταση. Δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια όμως, δυςτυχως.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Names - Life By The Sea from LP "Swimming" (1982) Les Disques Du Crepuscule Records


Φοβερά επιδραστικη Βελγική μπάντα, δυςτυχως έβγαλαν μονο αυτό το αριστούργημα εσωτερικής κατατονικοτητας και διελυςαν, βγάζοντας μια κασσετα ακόμα. Το βινύλιο έχει λιώσει εδώ και χρονια κι έχει παρθεί το cd εδώ και καιρο για να κάνουμε την δουλειά μας.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Λευκή Συμφωνία - Μυστικοί Κήποι απο το LP "Μυστικοί Κήποι" (1986) Columbia Records



Θαυμάσια ελληνική μπάντα, παίζανε πολυ συχνά στο Σκιάχτρο στον Πειραιά, τους έχω δει άπειρες φορές εκεί. Στην κιθάρα, έμβρυο τότε, ο Τάκης Μπαρμπαγαλας (Will-O-The-Wisp, Manticore's Breath).
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Μεςα στο μυαλό μου είσαι ρε Thomas. Btw, ψάχνω εναγωνίως εδώ και χρονια το σιντι του Ευτυχή Μπλετσα, δίνω όσο όσο, δεν κάνω πλάκα. :rofl::rofl::rofl:
Τα τραγούδια λέει γράφτηκαν σε βάθος 15ετιας και κινούνται σε altenative pop rock στυλ. Ε αυτό πως μου ξέφυγε ρε γμτ? Ίσως επειδή δεν βγήκε βινύλιο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Τα τραγούδια λέει γράφτηκαν σε βάθος 15ετιας και κινούνται σε altenative pop rock στυλ. Ε αυτό πως μου ξέφυγε ρε γμτ? Ίσως επειδή δεν βγήκε βινύλιο.
:rofl::roflmao::lolsign::D
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Blue Orchids - Bad Education from LP "The Geatest Hit (Money Mountain)" (1982) Rough Trade Records


Άλλος ένας δίσκος που με στοιχειώσε, έχει λιώσει κι αυτός το παίζω απο το σιντι πλέον. Δυςτυχως και αυτοί δεν εβγαλαν τίποτα άλλο με αυτό το όνομα. Και κάτι ακόμα αξιοσημείωτο, που ξέχασα να αναφέρω όταν άνοιξα αυτό το νήμα. Όλα αυτά τα γκρουπάκια, πλειον δεν έβαζαν άρθρα στο όνομα τους, οι μέρες του The xxxxxx, The zzzzzzzz, είχαν περάσει ανεπιστρεπτί. Βέβαια, αυτό το ειχανξεκινησει και πολλά progressive groups κατα κόρον, αλλα εδώ πια ήταν γεγονός.
 
Last edited:



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Forward Music Quintet - Waiting from LP "The Mystery Of A Dying Species" (1983) Forward Music Organization Records


Κατ'εμε, το καλύτερο ελληνικό group του είδους, και όχι μονο, μιας και οι FMQ ήταν κάτι πολυ περισσότερο απο αυτό, εβγαλαν 3 απίθανα, εξεζητημένα και υπερβολικά εκλεκτικά albums και διέλυσαν. Με 2 μέλη απο Παρθενογενεσις. Τεράστιο group, δεν είχε να ζηλέψει απολύτως τίποτα απο τα groups της εποχής και οποιασδήποτε εποχής.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
23 Skidoo - Kundalini from LP "Seven Songs" (1982) Fetish Records


Οι τρομεροί 23 Skidoo με το tribal experimental avant garde new wave ήχο τους, ενα σκοτεινό ταξίδι στα πιο απόκρυφα μέρη του μυαλού και της ψυχής μας. Απο τον πρώτο αριστουργηματικό δίσκο τους "Seven Songs".
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Steve Miro Amd The Eyes - It's A Long Way To Paris from LP "Rude Intrusions" (1980) Object Music Records


Καλά κρασιά....απο το Manchester, η Object Music, ήταν μια κολλεκτιβα μουσικών, που είχαν κλείσει μάτια κι αυτιά στον κόσμο και έγραφαν μονο μουσική. Steve Miro με τα Μάτια απο τον πρώτο αριστούργημα τους. Θα ακολουθούσε άλλο ενα, ενα χρόνο αργότερα, και τέζα ο cosmarpan. Τα 2 πρώτα τους albums, πρέπει να τα έχω ακούσει πανω απο 100 φορές το καθένα τουλάχιστον και τα έχω σε κάθε πιθανό και απίθανο φορματ. Χαρακίρι.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Normal Hawaiians - British Warm from LP "More Wealth Than Money" (1982) Illuminated Records


Δεν έχω λόγια πλέον, ειναι μερικά groups και albums που με αφήνουν ανήμπορο. Μετά απο Steve Miro And The Eyes, Normil Hawaiians, ε, αυτό πάει πολυ, δεν αντέχεται. Δεύτερο χαρακίρι βραδιάτικα. Ετοιμάζω κι ενα τρίτο και κάντε κουμάντα μόνοι σας.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Crawling Chos - Macambre Royale / Arabesque from LP "The Gas Chair" (1982) Factory Benelux Records



Αλλα 2 χαρακιρια, απο ενα group διαστημικό, ενα έξωκόσμο ήχο, μια διαολεμένη ένταση, τίποτα εδώ δεν μπορεί να ειναι φτιαγμένο απο άνθρωπο, δεν γίνεται. Τεζα, πάω για ύπνο.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Τεζα, πάω για ύπνο.
Ναι για υπνο απο τις 12.30 η ωρα και μετα μου θες και Punk τρομαρα σου.
Αγριο νιατο ε αγριο νιατο.:gotcha:

Αμε να ακουσεις καμια οπερα στην ηλικια σου, και ασε το Punk εκει που βρισκεται.
Βorn to be wild ε born to be wild. :gotcha:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top