Nissan qashqai η' BMW 116d

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Επειδή κοιτάζουμε με την γυναίκα μου να αλλάξει αυτοκίνητο κ της αρέσει να πάρει κάποιο απτά δύο παραπάνω,θα ήμουν πολύ ευτυχης να ακούσω γνώμες...Αρχικά να πω ότι μιλάμε για πετρελαιοκινητηρα,εννοείτε μεταχειρισμένο κ μοντέλο 2015 κ μετά...Ποιο πιστεύεται ότι είναι ποιο αξιόπιστο??
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Στη θέση σου θα έψαχνα για στατιστικά που συλλέγονται και δημοσιεύονται από ανεξάρτητους φορείς, και όχι για μερικές γνώμες σε ένα φόρουμ ήχου και εικόνας....
 


Μηνύματα
760
Reaction score
949
Ευχαριστώ για τις άσχετες με το θεμα απαντήσεις.Παρακαλω παιδιά,αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό...Απόψεις περί ζημιών από ιδιοκτήτες ψαχνω
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ευχαριστώ για τις άσχετες με το θεμα απαντήσεις.Παρακαλω παιδιά,αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό...Απόψεις περί ζημιών από ιδιοκτήτες ψαχνω
Είχαμε παλιότερο μοντέλο 116 και συγκεκριμένα του 2012. Δεν ξέρω αν το διόρθωσε μετά αλλά εγώ το βλαστιμησα άπειρες φορές όσο το είχαμε. Διαρκώς θέματα με τα ηλεκτρολογικά σε βαθμό να φοβάσαι να πας ταξίδι μη σε αφήσει πουθενά.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Επειδή κοιτάζουμε με την γυναίκα μου να αλλάξει αυτοκίνητο κ της αρέσει να πάρει κάποιο απτά δύο παραπάνω,θα ήμουν πολύ ευτυχης να ακούσω γνώμες...Αρχικά να πω ότι μιλάμε για πετρελαιοκινητηρα,εννοείτε μεταχειρισμένο κ μοντέλο 2015 κ μετά...Ποιο πιστεύεται ότι είναι ποιο αξιόπιστο??
Αν οπωσδήποτε η αξιοπιστία είναι το ζητούμενο, πάρε Nissan.
Βέβαια εγώ για τη γυναίκα μου, δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο, και μάλιστα μεταχειρισμένο.
Θα έπαιρνα κάτι καινούργιο, σε άλλη κατηγορία.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Παρότι είμαι μπεμβεδάκιας, δεν θα αγόραζα την 116, ή γενικότερα την σειρά 1. Βέβαια, ούτε το Κασκάι θα αγόραζα, νομίζω ότι έχει αδικαιολόγητα υψηλή τιμή για μεταχειρισμένο.
Σύγκρινέ τα με το Renault Captur που έχει τα ίδια μηχανικά μέρη με το Κασκάι και θα καταλάβεις τι εννοώ. Ή με την BMW Active Tourer που την βλέπεις σε αγγελίες σε τιμές Κασκάι. Αυτά τα δύο θα έβαζα στη δικιά μου λίστα!
 
Last edited:


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Επειδή κοιτάζουμε με την γυναίκα μου να αλλάξει αυτοκίνητο κ της αρέσει να πάρει κάποιο απτά δύο παραπάνω,θα ήμουν πολύ ευτυχης να ακούσω γνώμες...Αρχικά να πω ότι μιλάμε για πετρελαιοκινητηρα,εννοείτε μεταχειρισμένο κ μοντέλο 2015 κ μετά...Ποιο πιστεύεται ότι είναι ποιο αξιόπιστο??
Δύο διαφορετικά αυτοκίνητα απ’ όλες τις απόψεις.
Προσωπικά τα τελευταία 8 χρ. με bmw άλλης κατηγορίας κανένα πρόβλημα.

.... επειδή και οι παντρεμενοι εχουν ψυχη…. ΒΜW.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ανάμεσα στα 2 σίγουρα qashqai.
Ομως να έχεις στα υπόψιν πως το αυτοκίνητο είναι Renault. Και κινητήρας και πλαίσιο και τα πάντα (ίδιο με το kadjar και όχι με το captur).
Η BMW σειρά 1 δεν έχει ΚΑΘΌΛΟΥ χώρους.
Είναι 2 ανόμοια αυτοκίνητα διαφορετικού μεγέθους και κατηγορίας.
Και επειδή προκειτε για τη σύζυγο, αυτή έχει τον τελευταίο λόγο φυσικά...
 



TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Ομως να έχεις στα υπόψιν πως το αυτοκίνητο είναι Renault. Και κινητήρας και πλαίσιο και τα πάντα (ίδιο με το kadjar και όχι με το captur).
Ναι, αλλά προφανώς για να κοιτάει το 116 δεν ενδιαφέρεται για τα τζιποειδή χαρακτηριστικά του Κασκάι. Οπότε το Καπτούρ κάνει τη δουλειά. Κατζάρ (που τα βρήκε αυτά τα ονόματα η Ρενώ;) δεν βρίσκεις μεταχειρισμένο γιατί δεν πουλάει καινούργιο!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τότε γιατί να μην πάρει Nissan που έχει πουλήσει περισσότερο;;
Θα το δώσει και ευκολότερα όταν το βαρεθεί.
Απλά όντως το αυτοκίνητο είναι τεράστιο για δεύτερο. (εκτός αν θα διαχειριστεί «πλήθος» παιδιών σε διάφορα deliveries...)

Εγώ ως δεύτερο θα επέλεγα το νέο i10 που έρχεται σύντομα...
Στα ίδια λεφτά έρχεται περίπου, ίσως θα έχει και ρέστα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ομως να έχεις στα υπόψιν πως το αυτοκίνητο είναι Renault. Και κινητήρας και πλαίσιο και τα πάντα (ίδιο με το kadjar και όχι με το captur).
Το αντίθετο. Όσο κι αν οι γραμμές είναι λεπτές σε εταιρείες με αλληλοϊδιοκτησίες και κοινή εξέλιξη, εκτός απο τους (diesel κυρίως) Renault κινητήρες τα Qashqai (και το Kadjar) είναι Nissan.
Γι' αυτό και δεν πάσχουν απο το "σύνδρομο ξαφνικής διάλυσης" των γαλλικών. :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτή τη στιγμή η ένωση Renault-nissan πουλάει τεχνογνωσία σε όλες τις εταιρίες. Οι ποιο αξιόπιστοι κινητήρες της Mercedes είναι αυτοί που αγοράζει από τους παραπάνω κατασκευαστές.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αυτή τη στιγμή η ένωση Renault-nissan πουλάει τεχνογνωσία σε όλες τις εταιρίες.
Μπα.
Η συνεργασία Renault/Mercedes αφορά μικρούς diesel κινητήρες και συνεχίζεται γιατί οι diesel τελειώνουν και δεν αξίζουν επένδυση.
Το RNM Alliance πάσχει αγρίως απο μοντέλα (και μεγαλύτερους απο 1,3 κινητήρες) παγκοσμίως, εκτός αν στα πλάνα τους είναι να γίνουν Suzuki εκτός Ευρώπης. :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Τότε γιατί να μην πάρει Nissan που έχει πουλήσει περισσότερο;; Θα το δώσει και ευκολότερα όταν το βαρεθεί.
Μα αγοράζεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με κριτήριο την αξία μεταπώλησης; Το αγγούρι μείωσης της αξίας το τρώει όποιος αγοράζει καινούργιο.
Σιγά μην άλλαζα το CR-V αν δεν μου το κλέβανε. Θα το κρατούσα μέχρι να διαλυόταν. Το ίδιο έχω σκοπό να κάνω με το Clio που αισίως κλείνει 15ετία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top