Nordost QRT Power Products

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Σήμερα το πρωί, πέρασα από το κατάστημα του Ορφέα (Παλαιολόγου 6 στην Πετρούπολη) να πάρω μια ανταλλακτική βελόνα για το πικάπ και εντελώς τυχαία, έπεσα πάνω σε μια παρουσίαση ενός τύπου από τη Nordost σχετικά με τα προϊόντα της σειράς QRT Power Products.
Μιας και ήμουν εκεί, έκατσα να παρακολουθήσω την παρουσίαση, μιας και ήμουν πολύ περίεργος να δω πόσο διαφορά μπορούν να κάνουν αυτά τα παραμύθια.
Στην αρχή ο υπεύθυνος (δε συγκράτησα το όνομά του) μας έκανε μια σύντομη ανάλυση περί ρευμάτων και γείωσης και μετά περάσαμε σε ακροάσεις Α/Β.
Ό,τι και να πω είναι λίγο...η διαφορά ήταν απίστευτη, τόσο με τα Qk1 & Qv2 όσο και με το QKore Groung Unit.
Εντάξει, είχα διαβάσει στον Ήχο ότι γενικά αυτά τα μαραφέτια δουλεύουν, αλλά το να το ακους με τα αυτιά σου ήταν πραγματική εμπειρία...
Ενθουσιάστηκα !!

ΥΓ. Καμία σχέση δεν έχω ούτε με τη Nordost ούτε και με τον Ορφέα, περί αποφυγής παρεξηγήσεων...
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
QRT POWER PRODUCTS
Nordost’s QRT power products are designed to alleviate the impact of poor quality AC power on your sensitive electronics. By limiting RFI and timing errors associated with the AC line, QRT products bring AC power closer to the desired “distortion-less condition” without limiting the peak current of your electronics.

The QBASE distribution unit delivers a direct, star-grounded, low-loss route from your wall socket straight into your system. The revolutionary QRT technology found in the QX, QV and QK units provide measurable improvements in the musical integrity and picture quality.
QRT products are cumulative and their effects are best heard when used as a system. When arranged correctlthe effects include a lower noise floor, increased image depth with tighter focus, wider soundstage, as well as improved overtones, pacing, dynamic range and musical expression.



Με μία λέξη....
ΑΠΑΤΗ
Με δύο λέξεις ... άχρηστες αηδίες.
Με τρεις λέξεις .... αυτό μας μάρανε;
Με πολλές λέξεις... πόσο χαζός πρέπει να είμαι κανείς για να τα αγοράσει....
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Αυτά που δηλώνει οτι κανει πάντως, είναι συγκινητικα.
Είμαι και σε ευαισθητη φαση...
QRT POWER PRODUCTS
Nordost’s QRT power products are designed to alleviate the impact of poor quality AC power on your sensitive electronics. By limiting RFI and timing errors associated with the AC line, QRT products bring AC power closer to the desired “distortion-less condition” without limiting the peak current of your electronics.

The QBASE distribution unit delivers a direct, star-grounded, low-loss route from your wall socket straight into your system. The revolutionary QRT technology found in the QX, QV and QK units provide measurable improvements in the musical integrity and picture quality.
QRT products are cumulative and their effects are best heard when used as a system. When arranged correctlthe effects include a lower noise floor, increased image depth with tighter focus, wider soundstage, as well as improved overtones, pacing, dynamic range and musical expression.



Με μία λέξη....
ΑΠΑΤΗ
Με δύο λέξεις ... άχρηστες αηδίες.
Με τρεις λέξεις .... αυτό μας μάρανε;
Με πολλές λέξεις... πόσο χαζός πρέπει να είμαι κανείς για να τα αγοράσει....
Σύμφωνοι αλλά ο Anton λέει ότι την άκουσε στερεοφωνικά. Πώς γίνεται αυτό? Για πείτε οι γνώστες να μαθαίνουμε και εμείς.
 


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα.

Βρε παιδια...

Η τόση ειρωνεία δεν ταιριαζει στο AVsite, δεν βοηθάει κανέναν και δεν δίνει και απαντήσεις σ´εμάς τους άσχετους.

Κάποια πολύπριζα πουλάει ο τύπος, που ισχυρίζεται οτι βελτιώνουν αυτά που ακούμε, δεν ισχυρίστηκε ότι θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ!

:) :)
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Καλημέρα.

Βρε παιδια...

Η τόση ειρωνεία δεν ταιριαζει στο AVsite, δεν βοηθάει κανέναν και δεν δίνει και απαντήσεις σ´εμάς τους άσχετους.

Κάποια πολύπριζα πουλάει ο τύπος, που ισχυρίζεται οτι βελτιώνουν αυτά που ακούμε, δεν ισχυρίστηκε ότι θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ!

:) :)
Πάντως και εγω που τα άκουσα σε τεστ στην έκθεση είχαν μεγάλες διαφορές προς το καλύτερο, θα έλεγα μόνο με δοκιμή στο κάθε σύστημα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...κοιτα συμπτωση!! Πριν απο λιγες ημερες αγορασα αυτο http://www.futureshop.co.uk/quantum-qb8mkii-8way-schuko-mains-block-p-6903.html#.WbTisHPl7qA, μτχ και σε τιμη που δεν μπορουσα να πω: οχι δεν το αγοραζω! Το επομενο βημα ειναι να τραβηξω ενα καλωδιο γειωσης, (ευκολο), και να το συνδεσω στο τριγωνο γειωσης που εχω στην αυλη του σπιτιου μου.
Μολις το κανω, θα ζητησω δυο qv2 να τα δοκιμασω.
Παντως ετσι οπως το δουλευω τωρα, δεν μπορω να πω οτι αγορασα αιγες, και μαλιστα παρδαλες!!

anton αντιγραφω τη φραση σου:

ΥΓ. Καμία σχέση δεν έχω ούτε με τη Nordost ούτε και με τον Ορφέα, περί αποφυγής παρεξηγήσεων...
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Δεν καταλαβαίνω την ειρωνία και τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, αλλά δε με απαοσχολεί κιόλας, έχω συνηθίσει τόσα χρόνια στα φόρουμ με τους διάφορους "γκουρού" που τα ξέρουν όλα και έχουν άποψη επί παντός επιστητού...
Κι εγώ από τη φύση μου είμαι γενικά δύσπιστος, απλά επειδή έτυχε να είμαι παρόν και να ακούσω με τα αυτιά μου τη (μεγάλη) διαφορά, θεώρησα σκόπιμο να πω δυο λέξεις για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται...

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι τσίμπησα ένα καλωδιάκι τσάμπα από τη Nordost για τη διαφήμιση και ένα phono δώρο από τον Ορφέα...:laugh::tongue:
 




Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Απατη δεν είναι σίγουρα...
Τελευταία είδα ότι και η Atlas έχει ένα ενσωματωμένο συστημα σε κάποια καλώδια της
που σου επιτρέπει να παίξεις με κάποια σχήματα γειωσεων.

Προσπαθούν να χαμηλώσουν τα επίπεδα θορυβου
( παρασιτικά ρεύματα των ίδιων των υλικών , RFI, EMI )
με σοφιστικέ σχεδιάσεις και υλικα και ανάλογο κόστος.
Μπορεί να γίνει και με DIY εν μέρει.

Είναι πραγματική αποκάλυψη να ακούς ένα σύστημα χαμηλού θορύβου.
Ακούγεται πολύ ρεαλιστικό.
Αξίζει να το ψάξει κάποιος με τον ένα ή τον άλλον τρόπο.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εχω το qv2 και το αγόρασα μετά απο ενα ντεμο παρουσίαση σε κατάστημα Ορφέα.
Δε σκοπεύω να το αποχωριστώ .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Εντάξει παιδιά, αφού πρόκειται για σοφιστικέ σχεδιάσεις και υλικά που χαμηλώνουν τα επίπεδα θορύβου, ζητώ συγγνώμη για την ειρωνεία. Ας όψεται αυτός ο vet που επιμένει να ακούει με σύστημα υψηλού θορύβου. Αυτός με παρέσυρε...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ακριβως αυτό .
Σιγα βέβαια μην ασχοληθώ με το να απαντώ και να πρέπει να πείσω κάποιον εαν κάνουν δουλεια η οχι όλα αυτα τα πράγματα
Ο καθένας σοβαρός άνθρωπος πολυ απλα σε μια έκθεση που θα παει τέτοιους είδους αφιερώνει 30 λεπτά ωστε να ξεκουραστεί απο το περπάτημα κ να παρακολουθήσει έστω και μια φορα την a/b παρουσίαση των προϊόντων της nordost .
Τι διάολο εινσι μια απο τις 3-4 κατασκευάστριες εταιρείες στον κόσμο .
Η οποία αποφάσισε να ασχοληθεί και με το ρεύμα
Εαν λοιπόν ειμαι σοβαρός άνθρωπος και δεν διαβάζω μόνο PDFs , η καθόλου PDFs , οπως κάνω τη βόλτα μου και ακούω τα διαφορα set ups που ΔΕΝ πρόκειται να αγοράσω , σταματάω και στο περίπτερο αυτό που βάζει και τραγουδάκια που δεν εχω ξανακούσει .
Ξεκουράζομαι κιόλας .
Εγω απο εκει έμαθα την ane brun
https://www.google.gr/search?q=ane+brun&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=el-gr&client=safari
Έτσι απλα για να μην πετάω χωρις να ξερω κοτσάνες .
Για να μην μιλάω χωρις να ξερω
Αλλα εγω ειμαι εγω
Εσυ γιατι να το κανεις ;
Απλές σκέψεις και δεν στοχοποιώ κανέναν ...
Στο κάτω κάτω πηγα να σκοτώσω την ώρα μου και να εχω να λέω .... Σάμπως θα αγοράσω ;;;
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Παντως ο Dennis Bonotto της Nordost, μας τα ειπε πολύ καλα, με αρκετα σε τεχνικο επιπεδο, στις 3 ωρες που μας αφιερωσε γι αυτό το Studio hi-fi Diapason του Χρηστου του Κοψια, την Παρασκευη το απόγευμα.

Καποιες από τις τεχνικες λεπτομεριες μπορει κανεις (ισως) να τις θεωρησει ακομη και "εμπορικες υπερβολες" (αν θελει), αλλα το σιγουρο είναι ότι 50 ανθρωποι (εκει υπηρχαν και γνωστοι δημοσιογραφοι) ειπαν ότι οι διαφορες ηταν μεγαλες.

Τιποτα λιγοτερο - τιποτα περισσοτερο.


21414591_1102043839933129_1437703021662709058_o.jpg
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top