Nvidia shield ερωτησεις

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
καλησπερα παιδιά...
Σκέφτομαι να πάρω το ένα λόγω και εχω κάποιες απορίες...
1) κάνει stream 4K hdr ταινίες από το δίκτυο του σπιτιού ,από σκληρό δίσκο του pc, απροβλημάτιστα?
2)επειδή εχω ένα chromecast.... to shield μπορεί να το αντικαταστήσει 100%.? Δηλαδή με το shield μπορώ να κάνω cast απτό κινητό μου οτιδήποτε ,ότι έκανα και με το chromecast?
3) Dolby Atmos υποστηρίζει ?
 
Last edited:


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αγόρασα σήμερα το Nvidia shield, οι πρώτες εντυπώσεις είναι παρά πολύ καλές.
Πάει σφαίρα,πολύ ωραίο μενού, το κοντρόλ περίεργο αλλά το συνήθισα αμέσως...

Ταινίες 4Κ βλέπω από το σκληρό δίσκο του pc μου και για να το κάνω αυτό εγκατέστησα το kodi.
Δε ξέρω αν υπήρχε κάτι καλύτερο η πιο ωραίο αν ναι ακούω προτάσεις.

Βλέποντας hdr 4K movies βάζω τις ρυθμίσεις του πέσουν 9300 που είναι για προβολή hdr αλλά χάνεται τ9 βάθος νομίζω στην εικόνα και με στεναχωρεί λίγο Αυτό. Αν αφήσω τις ρυθμίσεις για Sdr είναι πολύ ωραία μεν η εικόνα και με το ωραίο βάθος αλλά σκοτεινή λίγο.

ΣΤις ρυθμίσεις του shield έβαλα manual 4:2:2 12bit rec2020
Ενώ σαν recommended μου είχε 60hz 4:2:0 8bit rec709
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
36
Reaction score
26
Για να δεις σωστό hdr σε προβολέα θες η hd fury linker η lumagen η hdfury intergral2
Εγώ έχω στον δικό μου epson 9300 με hdfury linker σε 2020 sdr όπου στην ουσία " κοροϊδεύει" τον προβολέα όπου νομίζει ότι είναι sdr αλλά στην πραγματικότητα hdr. Πραγματικά παίζει πολύ ωραια
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για να δεις σωστό hdr σε προβολέα θες η hd fury linker η lumagen η hdfury intergral2
Εγώ έχω στον δικό μου epson 9300 με hdfury linker σε 2020 sdr όπου στην ουσία " κοροϊδεύει" τον προβολέα όπου νομίζει ότι είναι sdr αλλά στην πραγματικότητα hdr. Πραγματικά παίζει πολύ ωραια
Γιατί δεν παίζει μόνος του ο 9300 σωστό hdr?
[DOUBLEPOST=1551697407][/DOUBLEPOST]
Ο 9300 για να παίξει σωστά 4Κ θέλει τον Καστρουνη του.
Toν έχει ήδη πάρει τον καστρουνη του αυτός ο προβολέας.
Θα τον ξαναπάρει βέβαια συντόμως
[DOUBLEPOST=1551697457][/DOUBLEPOST]
Για να δεις σωστό hdr σε προβολέα θες η hd fury linker η lumagen η hdfury intergral2
Εγώ έχω στον δικό μου epson 9300 με hdfury linker σε 2020 sdr όπου στην ουσία " κοροϊδεύει" τον προβολέα όπου νομίζει ότι είναι sdr αλλά στην πραγματικότητα hdr. Πραγματικά παίζει πολύ ωραια
Έχεις να.μας δείξεις καμία φωτό με και χωρίς το fury?
[DOUBLEPOST=1551697953][/DOUBLEPOST]Ερώτηση
Στο nvidia shield τι ρύθμιση να αφήσω; Την recommended? Αυτή είναι είναι 8bit 4:2:0 rec709.
Εγώ το έχω αφήσει 12 bit 4:4:4 rec2020
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
kai αλλη μια ερωτηση. αν εχω το shield px se 4K αναλυση 8bit 4:2::0 και αυτο που θα δω ειναι κατι ανωτερο.
πως μπορω να κανω το upscaling να το κανει ο προβολεας μου και οχι το shield?
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Με ενδιαφέρει και εμένα ένα nvidia shield. Έχω κάποιες απορίες αν μπορειται να με βοηθήσετε. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά αν υπάρχει ένα μοντέλο ή αν υπάρχει παλιό και νέο. Δεν έχω βγάλει άκρη από το site της nvidia.

Ο σκοπός είναι καθαρά για player και κύριος Kodi το βλέπω. Αν υπάρχει καινούργιο και παλιό, θα ήθελα το καινούργιο φυσικά, και μια πρόταση από που μπορώ να το παρω, χωρίς χειριστήριο.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Με ενδιαφέρει και εμένα ένα nvidia shield. Έχω κάποιες απορίες αν μπορειται να με βοηθήσετε. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά αν υπάρχει ένα μοντέλο ή αν υπάρχει παλιό και νέο. Δεν έχω βγάλει άκρη από το site της nvidia.

Ο σκοπός είναι καθαρά για player και κύριος Kodi το βλέπω. Αν υπάρχει καινούργιο και παλιό, θα ήθελα το καινούργιο φυσικά, και μια πρόταση από που μπορώ να το παρω, χωρίς χειριστήριο.
υπαρχουν 2 μοντελα του 2015 και 2017 .
υπαρχουν rumours οτι συντομα θα βγει καινουριο.
https://www.skroutz.gr/s/7243685/NVidia-Shield-16GB.html
https://www.amazon.de/dp/B075TBK232...m-pk-21&ascsubtag=iZ44SOt6-_Nd8SG-gKw6_g&th=1
 




Μηνύματα
279
Reaction score
668



Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Ως 480 το εχω δει όμως τις περισσότερες φορές παίζει background*....εξυπηρετεί στο kodi γιατί βάζουμε δικούς μας υποτίτλους.

*δεν έχω καταφέρει να παίξει σωστά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top