Oι Jethro Tull στην Λάρισα

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Την Τρίτη 26/6/07 ήρθαν στην Λάρισα οι Jethro Tull, για μία παράσταση.
Με μία λέξη ΜΑΓΕΙΑ...
Το μόνο μελανό σημείο, η μόλις 1ώρα και πενήντα πέντε λεπτά διάρκεια της συναυλίας.
Ο Ian Anderson, λες και ήταν βιονικός, έκλεψε ως συνήθως (απο το 1978 το ίδιο έκανε και στο Λονδίνο) την παράσταση. Αεικίνητος, εκφραστικός και καταπληκτική τεχνική στο φλάουτο όπως και στην μικρή κιθάρα που έπαιζε.
Είπε διαχρονικά τραγούδια που κάλυψε σχεδόν όλη την καριέρα του (έ σχήμα λόγου είναι όχι και όλη). Μου άρεσε πολύ το thick as a brick, καμμία σχέση με τον δίσκο, όπως και το it's easy. Το aqualang το απέδωσε διασκευασμένο. Εδωσε χώρο και στους συνεργάτες του, πολύ αξιόλογοι όλοι τους και ο κιθαρίστας και ο μπασίστας και τα πλήκτρα. Ειδική μνεία θα κάνω στον ντραμίστα, που ήταν αμερικανός, έπαιζε καταπληκτικά και είχε κυρίαρχο ρόλο σε όλα τα τραγούδια. Οταν δεν έπαιζε ντραμσ έπαιζε μπονγκο. Τα πλήκτρα έπαιζε και ακορντεόν και ένα είδος φλογέρας. Ο μπασίστας έπαιζε και μεταλλόφωνο και ο κιθαρίστας ένα είδος κλαρινέτου ή πίπιζας. Ο ίδιος έδινε ζωή, όντως ζωή με το φλάουτο και την κιθαρίτσα του.
Ενα καταπληκτικό δίωρο. Φυσικά περιττό να πώ ότι καμμία σχέση η δισκογραφική απόδοση με την ζωντανή. Τελαυταία ακούγαμε, λόγω προπόνησης, τους δίσκους του βινύλια και cd, σε διάφορα συστήματα, ακριβά, καλοστημένα κλπ. καμμία σχέση.
Μπράβο Ian!!!
 


gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
Δηλαδη για να καταλάβω, οι παπούδες, έπαιξαν "μόλις" 1 ώρα και 55 λεπτά;;;
 




gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
To 2007 τι ήταν, νέοι; Θυμίζω πως ξεκίνησαν το 1967.

Αν μια μπάντα 25άρηδων βγει και παίξει μια ώρα και 55 λεπτά, θεωρείται λίγο;
 



Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Τους είχα δει το '92 στην Λεωφόρο και περίμενα μια γερασμένη μπάντα, λόγω και του νεαρού της ηλικίας μου όλους πάνω των 30 γέρους τους έβλεπα... Τότε πάντως με ενθουσίασαν, ο Anderson βγήκε στη σκηνή σε αναπηρικό αμαξίδιο και με το πέρας της εισαγωγής άρχισε να χοροπηδάει και συγχρόνως να παίζει φλάουτο! Ο ντράμερ με δίκαση και οι κιθάρες σκληρές. Μου άρεσαν πιο πολύ απ' τον Santana που αν θυμάμαι καλά είχε βγει πρώτος.

Μεγαλώσα κι εγώ και εδώ και αρκετά χρόνια αρνούμαι να βλέπω δεινόσαυρους. Ούτε Stones είδα, ούτε Sabbath...ACDC...Maiden...Priest. Θα πήγαινα να δω τη Loreena McKennitt στα 70 της αλλά με πιάνει κατάθληψη να βλέπω ροκ παππούδες. Όταν κάποιος μου λέει πόσο καλοί ήταν αυτοί που είδε, σκέφτομαι ότι σίγουρα δεν ήταν τόσο καλοί όσο το ΄72 ή το '85.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
........μέχρι τα 35 οι ποδοσφαιριστές ,
μέχρι τα 45 οι τραγουδιστές ( μπάντες ) ....μετά ξεχνάνε τα λόγια και λένε ....δικό σας .
Ο ντράμερ γίνετε πιό αργός απο χελώνα ,
και ο πληκτράς πεινάει και τρώει νότες
και ο κιθάρας ...κάνει τα δικά του ,
....ζωή είναι αυτή ;


και μετά λές , .....πάλι καλά που τους είδα στα 30τους . Έχω αναμνήσεις , κάτι είναι και αυτό !

-
 

Μηνύματα
629
Reaction score
51
Πάντως προχθες στο Greek Theater η φωνή δεν έβγαινε, δυστυχώς.... 76 χρονών...
Η φωνή του έχει θέμα εδώ και χρόνια εξαιτίας σοβαρού προβλήματος
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.183
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top