Off Topic

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Επειδή βάζουνε χαλί, φτιάχνουν το αρτί;
Κολοκύθια.
Απλά βάζουν άλλο ένα τυχαίο εκουαλάιζερ μόνο στο πάτωμα, και τα πρίμα, ιδίως τα ανώτερα, μόνο στο πάτωμα δε θα τα βρεις.

Ψάξε ψάξε δε θα τα βρεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επειδή βάζουνε χαλί, φτιάχνουν το αρτί;
Κολοκύθια.
Απλά βάζουν άλλο ένα τυχαίο εκουαλάιζερ μόνο στο πάτωμα, και τα πρίμα, ιδίως τα ανώτερα, μόνο στο πάτωμα δε θα τα βρεις.

Ψάξε ψάξε δε θα τα βρεις.
Οι τάπητες ρίχνουν περισσότερο το RT στην επίμαχη τελευταία οκτάβα...Έχοντας επίσης μετρήσει ο ίδιος αρκετούς τυπικούς οικιακούς χώρους,διαπιστώνω ότι με τις συνήθεις διαρρυθμίσεις κι επιπλώσεις τους η πορεία στο RT πάνω από τα 2 KHz τείνει γενικώς να είναι καθοδική...Εάν κιόλας δεν το έχεις αναλογιστεί,,σε κανένα από τα setup που έχω παρουσιάσει αναλυτικώς δεν θα υπήρχε στρωμένο χαλί ούτε κατά τους χειμερινούς μήνες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Οι τάπητες ρίχνουν περισσότερο το RT στην επίμαχη τελευταία οκτάβα..
Το ενδιαφέρον στα πρίμα, δεν επικεντρώνεται μόνο στην τελευταία οκτάβα (10-20κ), αλλά από πολύ χαμηλότερα.

Η μετρήσιμη πτώση του RT στα περισσότερα σπίτια με χαλιά, είναι μεν γεγονός, μα δεν οφείλεται ούτε κυρίως στα χαλιά, ούτε τα καθιστά αυτά ικανά να λύσουν σοβαρά θέματα, από την μετακίνηση του κεντρικού ειδώλου έως και την παραμονή φλατερ Έκο, με γυμνές παράλληλες επιφάνειες δαπέδου και ταβανιού, ακόμα και στις άκρες του χώρου ακρόασης.


..σε κανένα από τα setup που έχω παρουσιάσει αναλυτικώς δεν θα υπήρχε στρωμένο χαλί ούτε κατά τους χειμερινούς μήνες...
Το έχω παρατηρήσει. Είναι το πρώτο που κοιτάω ασυναίσθητα σε χώρους ακρόασης.
Δε θα περίμενα ποτέ από σένα να βάλεις χαλί κει κάτω, ούτε κεντρικό τραπεζάκι... ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εάν κιόλας δεν το έχεις αναλογιστεί,,σε κανένα από τα setup που έχω παρουσιάσει αναλυτικώς δεν θα υπήρχε στρωμένο χαλί ούτε κατά τους χειμερινούς μήνες...
Ωπα βρε συ! Τώρα θυμήθηκα πού αλλού έχω δει τούλια από αυτά που άρεσαν στον @costas EAR!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Για κάποιο λόγο λόγο η στάθμη ήχου του PS3 είναι χαμηλότερη όλων των υπόλοιπων πηγών που καταλήγουν στον denon - στον δικό μου, αλλά και στου συνφορουμίτη απ' όσο κατάλαβα.
Εγώ για να την εξισώσω με των υπόλοιπων πηγών -έστω στο περίπου- έχω ανεβάσει το level του ps3 στον denon στο +7.
Ε ας το ανεβάσει και ο Μάρκου τότε....τι φοβάται..?
μην κάψει τα γούφερ από την παραμόρφωση :laugh:
 







Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Επίσης, σπάνια πλέον θα ακούσουμε κάτι από κανονικό ηχείο, να 'χει δυο μεγάφωνα βρε αδερφέ! Τα περισσότερα τα ακούμε από κινητό/ταμπλετ/λαπτοπ/τηλεόραση, άρα απο κάτι μεγαφωνάκια μια σταλιά... Συνηθίζουμε σε αυτόν τον ήχο και ως γνωστό, ο γύφτος έμαθε ξυπόλητος, ντρέπεται με τα παπούτσια.... Στα σπίτια δεν υπάρχει στέρεο πλέον, κατι που παλαιότερα ήταν στα προαπαιτούμενα του νοικοκυριου!

Μόνο σε κάνα κλαμπ/μπαρ ακούμε μουσική απο ηχεία (κι όχι απο μεγαφωνάκια) πλέον...

Δεν ηταν λιγες οι περιπτώσεις που ο ήχος ταινίας στο χώρο μου, αρχικά ακουγόταν περίεργος κοινό (δεδομένου ότι πάντα ακούνε απο τα μεφαγωνάκια της τηλεόρασης).... Μετά βέβαια ρωτόυσαν πότε θα ξαναδουμε!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα σας πω ένα μόνο. Σήμερα έβαλα σε ένα Micro SD του γιου μου τα mp3 μου μέσα σε δύο ώρες να τα ακούει από το FiiO. Ποσο αληθινό χρόνο θέλαμε για τις κασέτες μας εμείς; Η ζωή δυστυχώς έχει γίνει portable.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καλα εδω που τα λεμε δεν ειχατε και πολλα να κανετε τοτε παλια... δε φτανει που ζησατε μια απλη ζωη με πολυ λιγοτερες σκοτουρες απο τα παιδια σημερα.. 🐒
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
απο τη στιγμη που τα νεα παιδια δεν εχουν αντιληφθει καταληλα τη μεταβαση απο την αναλογικη εποχη στην πσηφιακη, ειναι σφαλμα και των δγυο απο κοινου.
(ο καθενας ας κανει την αυτοκριτικη του)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
απο τη στιγμη που τα νεα παιδια δεν εχουν αντιληφθει καταληλα τη μεταβαση απο την αναλογικη εποχη στην πσηφιακη, ειναι σφαλμα και των δγυο απο κοινου.
(ο καθενας ας κανει την αυτοκριτικη του)
Απόλυτα σωστός. Εμένα είναι μικρά ακόμα αλλά ευτυχώς ο γίος μου ρωτάει και του βάζω και δίσκους να ακούσει. Βέβαια η τεχνολογία προχωράει και όπως δείχνει και η Sony στο παρακάτω link θα ζήσουν τα παιδιά άλλες καταστάσεις από εμάς:

360 Reality Audio | So Immersive. So Real. | Sony US
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@hawkwind78 δεν γραφω επι προσωπικου, ειναι γενικες οι παρατηρησεις .. (ουτε εμενα μου αρεσει η εικονα των σημερινων παιδιων-και οχι μονο παιδιων, και μεγαλων παιδιων και πολυ μεγαλων παιδιων-... αλλα μπορουμε να τα κατηγορησουμε τοσο αυστηρα τα ιδια (μονο)?edit: ναι σιγουρα υπαρχουν παντα οι εξαιρέσεις)
το νεο παιδι, καλειται να καλυψει τη μουσικη προηγουμενων ετων οπως και την σημερινη(τρεχουσα) αλλα και την αυριανη ... ε δε γινεται να αντιγραφει κασσετες .. 🐒
και βεβαια οφειλει να εντοπισει τις παγιδες που κρυβει η τεχνολογια 8-)
 
Last edited:


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ελα μωρέ σιγά τις παγίδες!
Το πολύ πολύ να καταλήξει σαν εμένα με τα 50 μηχανήματα στο σπίτι , με 4 συστήματα , κάπου στα 18 ηχεία , μόνο 2 σαμπς , και κάμποσα άλλα.
Η σαν τον εαρ με 17 ηχεία 4 υποβαθύφωνα, και δεν ξέρω γω τι άλλο.
Σιγά . Ε και τι έγινε?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top