OLED LG CX - πρόβλημα με τον ήχο

Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
όταν βάζω το αυτί μου στο ηχείο της τηλεόρασης Κάνει ένα θόρυβο- παράσιτο.Όταν πατάω σίγαση εξαφανίζεται.Μερικές φορές μπορώ να ακούσω σε ένα ήσυχο δωμάτιο το θόρυβο μέχρι 2 M.Έχετε παρατηρήσει τίποτα για τη δική σας;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Όταν ακούς αυτόν τον θόρυβο που λες (περιέγραψε τον θόρυβο αυτό by the way, είναι φύσημα ? παράσιτα σαν της βελόνας στο πικάπ ? βόμβος ? επαναλαμβανόμενο μοτίβο ηλεκτρονικού ήχου ?), σε τι ένταση έχεις τα ηχεία της TV ?
Το κάνει σε όλες τις εντάσεις ? Μόνο σε υψηλές ?
 

Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Όταν ακούς αυτόν τον θόρυβο που λες (περιέγραψε τον θόρυβο αυτό by the way, είναι φύσημα ? παράσιτα σαν της βελόνας στο πικάπ ? βόμβος ? επαναλαμβανόμενο μοτίβο ηλεκτρονικού ήχου ?), σε τι ένταση έχεις τα ηχεία της TV ?
Το κάνει σε όλες τις εντάσεις ? Μόνο σε υψηλές ?
στην ένταση 1 το κάνει ως 100 στο 0- mute δεν το κάνει. Επίσης ο ήχος που αναπαράγει είναι 2-3db. Κάνει ένα βράσιμο,και ένα σφύριγμα, λες και έρχεται από το βουνό. Και σε βαράει στο νευρικό σύστημα .Γίνεται εύκολα αντιληπτό σε λειτουργία εικόνας.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.548
Reaction score
30.933
Αρχισε να το κανει ξαφνικα? Το κανει παντα, tv προγραμμα , νετφλιχ , media player?
 


Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Όταν ακούς αυτόν τον θόρυβο που λες (περιέγραψε τον θόρυβο αυτό by the way, είναι φύσημα ? παράσιτα σαν της βελόνας στο πικάπ ? βόμβος ? επαναλαμβανόμενο μοτίβο ηλεκτρονικού ήχου ?), σε τι ένταση έχεις τα ηχεία της TV ?
Το κάνει σε όλες τις εντάσεις ? Μόνο σε υψηλές ?
Ο συγκεκριμένος ήχος είναι White Noise αν κατέχεις είναι χαμηλές συχνότητες που σε βαράνε στο νευρικό σύστημα. Το ντεσιμπελόμετρο δεν κατέγραψε κάτι στο ένα μέτρο. Αντίθετος με το κινητό μου κολλημένο στο ηχείο μπόρεσα και κατέγραψε 10Db. Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ο συγκεκριμένος ήχος είναι White Noise αν κατέχεις είναι χαμηλές συχνότητες που σε βαράνε στο νευρικό σύστημα. Το ντεσιμπελόμετρο δεν κατέγραψε κάτι στο ένα μέτρο. Αντίθετος με το κινητό μου κολλημένο στο ηχείο μπόρεσα και κατέγραψε 10Db. Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό!
τι εννοείς σε βαράνε στο νευρικό σύστημα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
όταν βάζω το αυτί μου στο ηχείο της τηλεόρασης Κάνει ένα θόρυβο- παράσιτο.Όταν πατάω σίγαση εξαφανίζεται.Μερικές φορές μπορώ να ακούσω σε ένα ήσυχο δωμάτιο το θόρυβο μέχρι 2 M.Έχετε παρατηρήσει τίποτα για τη δική σας;
δηλαδή ακούς τα 10 αυτά db που μετρά το κινητό όταν το κολλάς στο ηχείο.....στα 2 μέτρα?:oops:
 

Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
τι εννοείς σε βαράνε στο νευρικό σύστημα?
Τα συγκεκριμένα hz μήκη κύματος σου κάνουν ημικρανίες και πονοκεφάλους είναι αυτά που χρησιμοποιούν μερικές εφαρμογές στο να διώχνουν τα κουνούπια!
δηλαδή ακούς τα 10 αυτά db που μετρά το κινητό όταν το κολλάς στο ηχείο.....στα 2 μέτρα?:oops:
Εγώ που έχω καλή ακοή το ακούω και στα τέσσερα μέτρα αργά το βράδυ σε ένα ήσυχο δωμάτιο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Τα συγκεκριμένα hz μήκη κύματος σου κάνουν ημικρανίες και πονοκεφάλους είναι αυτά που χρησιμοποιούν μερικές εφαρμογές στο να διώχνουν τα κουνούπια!
που τα διαβάσατε αυτά?

Εγώ που έχω καλή ακοή το ακούω και στα τέσσερα μέτρα αργά το βράδυ σε ένα ήσυχο δωμάτιο
ή κάτι λάθος μετρά το κινητό.....ή κάτι λάθος ακούτε εσείς

10db που μετρά το κινητό κολλητά
στο 1 μέτρο γίνονται 7db
στα 2....4
και στα 3 μέτρα 1db


αυτή είναι η καμπύλη ακουστότητας του ανθρώπινου αυτιού


1634132693654.png


δείτε από τα αριστερά πόσα δεκάδες db πρέπει να έχουν οι χαμηλές συχνότητες για να είναι ακουστές από τον άνθρωπο
και θα καταλάβετε ότι τα 10db χαμηλών συχνοτήτων (που ανακαλύψατε στην τιβι) δεν είναι αρκετά για να φτάσουν ούτε μεχρι την επιδερμίδα του αυτιού...πόσο μάλλον να χτυπήσουν το νευρικό σύστημα
 
Last edited:

Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
που τα διαβάσατε αυτά?



ή κάτι λάθος μετρά το κινητό.....ή κάτι λάθος ακούτε εσείς

10db που μετρά το κινητό κολλητά
στο 1 μέτρο γίνονται 7db
στα 2....4
και στα 3 μέτρα 1db


αυτή είναι η καμπύλη ακουστότητας του ανθρώπινου αυτιού


View attachment 225997

δείτε από τα αριστερά πόσα δεκάδες db πρέπει να έχουν οι χαμηλές συχνότητες για να είναι ακουστές από τον άνθρωπο
και θα καταλάβετε ότι τα 10db χαμηλών συχνοτήτων (που ανακαλύψατε στην τιβι) δεν είναι αρκετά για να φτάσουν ούτε μεχρι την επιδερμίδα του αυτιού...πόσο μάλλον να χτυπήσουν το νευρικό σύστημα
Για να καταγραφούν οι συγκεκριμένοι ήχοι πρέπει να έχεις συσκευή που κάνει 10.000€ ένα κινητό Τι ευαισθησία μπορεί να έχει; Οπότε για πόσα db μιλάμε; στα τέσσερα μέτρα που είναι υπαρκτό το φαινόμενο. Παραθέτω τον ήχο καταγράφεις.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Μπορεί να είναι ένα καλώδιο που έχεις συνδέσει επάνω στην TV σου το οποίο έχει κακή γείωση (πχ ένα scart).

Καλύτερα να βγάλεις όλα τα καλώδια της TV εκτός από της τροφοδοσίας και να δοκιμάζεις ένα προς ένα τί μπορεί να δημιουργεί τον θόρυβο.

Ύποπτο μπορεί να είναι και το καλώδιο της κεραίας (κακή γείωση στο βύσμα για παράδειγμα).

Αφαίρεσε το και αυτό
 

Rik

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Μπορεί να είναι ένα καλώδιο που έχεις συνδέσει επάνω στην TV σου το οποίο έχει κακή γείωση (πχ ένα scart).

Καλύτερα να βγάλεις όλα τα καλώδια της TV εκτός από της τροφοδοσίας και να δοκιμάζεις ένα προς ένα τί μπορεί να δημιουργεί τον θόρυβο.

Ύποπτο μπορεί να είναι και το καλώδιο της κεραίας (κακή γείωση στο βύσμα για παράδειγμα).

Αφαίρεσε το και αυτό
Οι δοκιμές έχουνε γίνει με όλα από συνδεδεμένα. Το θέμα είναι ότι πάνε να μου το φορτώσουν ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος από τα ηλεκτρονικά κυκλώματα που έχει τηλεόραση!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.863
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top