Olympus O-MD EM10 mkii - ΤΡΙΠΟΔΟ

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους

Έχω την Olympus O-MD EM10 mk2 και έχω ένα τρίποδο bluesky (απο αυτά του carrefur :p). Καλό για μικρές αυτόματες αλλά για την O-MD μου είναι "λίγο" ειδικά για αστροφωτογράφιση που θέλω να την χρησιμοποίησω. Τι προτείνετε μέχρι 100 ευρώ για πιο στιβαρό τρίποδο; Μιλάμε για ευρυγώνιους φακούς για φωτογραφίση θόλου και όχι ζουμ με τρελό βάρος ώστε να θέλω τρελά στιβαρή κεφαλή. Το πολύ να φορέσει τον 40-150 που είναι ήδη compact και ελαφρής.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,

Χρειάζεσαι εξαιρετικά στιβαρό τρίποδο για αστροφωτογράφηση - σκέψου ότι μια μετακίνηση ενός χιλιοστού στο φακό σου θα μεταφραστεί σε μερικές εκατοντάδεις ή και χιλιάδες χιλιόμετρα στην απόσταση που βρίσκεται το άστρο (το οποίο επίσης κινείται, όπως κινείται και η γη). Ο αέρας επίσης είναι πάντα ένα πρόβλημα.
Όπου και αν καταλήξεις να προσέξεις το τρίποδο να έχει γάντζο στο κάτω μέρος της κεντρικής κολόνας, ώστε να μπορείς να κρεμάσεις βάρος για να γίνει πιο σταθερό. Τα Manfroto είναι πάντα μια ασφαλής επιλογή, σε συνδυασμό με μια καλή κεφαλή τύπου μπίλιας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,

Χρειάζεσαι εξαιρετικά στιβαρό τρίποδο για αστροφωτογράφηση - σκέψου ότι μια μετακίνηση ενός χιλιοστού στο φακό σου θα μεταφραστεί σε μερικές εκατοντάδεις ή και χιλιάδες χιλιόμετρα στην απόσταση που βρίσκεται το άστρο (το οποίο επίσης κινείται, όπως κινείται και η γη). Ο αέρας επίσης είναι πάντα ένα πρόβλημα.
Όπου και αν καταλήξεις να προσέξεις το τρίποδο να έχει γάντζο στο κάτω μέρος της κεντρικής κολόνας, ώστε να μπορείς να κρεμάσεις βάρος για να γίνει πιο σταθερό. Τα Manfroto είναι πάντα μια ασφαλής επιλογή, σε συνδυασμό με μια καλή κεφαλή τύπου μπίλιας.
Καλησπέρα George.

Δεν θέλω να στοχεύσω άστρα. Για αυτή την δουλειά έχω ένα 8ιντσο dobson με κάμερα ccd. Θέλω φωτογραφίες θόλου με ευρυγώνιο φακό. Καθαρά φωτογραφίες νυχτερινές τοπίου με έναστρο ουρανό.

Σε ευχαριστώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top