Olympus sp-590uz


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.721
Reaction score
94.816
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Δεν την έχω δει, αλλά λόγω του 26 zoom, θα την έπαιρνα!

Εχω το παλιό μοντέλο με το 10χ και είμαι ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Και εμένα αυτό μου κέντρισε την προσοχή.
Ψήνομαι πολυ!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.721
Reaction score
94.816
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Είναι και ευρυγώνιος ο φακός της, τώρα το είδα: 26-676mm:111:

Εεε...τώρα πιστεύω να ξεροψήθηκες!:137:
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Οχι ρε φούστη μου.....!!!!

Ο προιστάμενος στην δουλειά είναι άρωστος με την φωτογραφία, είναι σε συλλόγους και άλλα τέτοια!!!
Τον ρωτάω λοιπόν και μου λέει την εξής ατάκα: "μην πετάξεις τα λεφτά σου, πάρε καλύτερα την E-420 που μπορείς να την αναβαθμίσεις, ασε που την έχω δεί και στα 270 ευρο τώρα τελευταία...''

Γιατί τώρα που ξεροψηνόμουνα...γιατι? (τα ήθελα και εγω όμως που πήγα και ρώτησα!!!)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Οχι ρε φούστη μου.....!!!!

Ο προιστάμενος στην δουλειά είναι άρωστος με την φωτογραφία, είναι σε συλλόγους και άλλα τέτοια!!!
Τον ρωτάω λοιπόν και μου λέει την εξής ατάκα: "μην πετάξεις τα λεφτά σου, πάρε καλύτερα την E-420 που μπορείς να την αναβαθμίσεις, ασε που την έχω δεί και στα 270 ευρο τώρα τελευταία...''

Γιατί τώρα που ξεροψηνόμουνα...γιατι? (τα ήθελα και εγω όμως που πήγα και ρώτησα!!!)
έχει δίκιο ο "προϊστάμενος".

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η συγκεκριμένη δεν είναι καλή αγορά. Ίσα ίσα.

Σημαίνει όμως, ότι πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο (και ακριβότερο). Οπότε, θέσε όριο χρημάτων και κατέληξε κάπου.

Όπου και να καταλήξεις, ΙΜΗΟ με Olympus δε θα βγεις "χαμένος".
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Το οριο είναι τα 300 ευρο MAX!

Επειδή είμαι κέντρο (Πλατεία Κοραη), για πείτε μου κανα μαγαζί να πάω να τις δώ από κοντά?
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Την αγόρασα εχτές!
Ο πωλητής με ''βοήθησε'' στη επιλογή μου, με το να μου παρουσιάσει αναλυτικά και τα 2 μοντέλα.
Έμεινα στην αρχική μου επιλογή πολύ απλά γιατί καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα τον αναγκων μου όπως είναι από το κουτί, αυτή την στιγμή. (όπως πολύ σωστά επισημάνατε εσείς με τα γραφόμενα σας)
Επειδή έχει μπόλικη παραμετροποίηση (αν θελήσω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω και να μην χρησιμοποιώ μόνο το auto πρόγραμμα), θα μου ''δείξει'' αν αξίζει μελλοντικά να σπρώξω χρήμα και να δω την φοτογραφία σαν χόμπι, οπότε να αγοράσω και d-slr με ότι αυτό συνεπάγεται.

Μόλις ασχοληθώ λίγο θα σας πω και τις εντυπώσεις μου....(αν θέλετε..)!!!
Αυτά.
 


Μηνύματα
13.653
Reaction score
6.621
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Απο μπαταριες πως ειναι? Ποσο κρατουν με λογικη χρηση?
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

Το Σαβ/κο κατέβηκα μέχρι τα πάτρια εδάφη κοντά στο Γύθειο, και πήρα και την μηχανή μαζί για να σχοληθώ λίγο.

Πρώτες εντυπώσεις: Το ζουμ ειναι όλα τα λεφτά! Θα ανεβάσω φωτο για να καταλάβετε. Βέβαια αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει μια φωτογραφία με φουλ ζουμ σε μεγάλη εκτύπωση, δεν θα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά (αναλογικά πάντα με την χρηματική αξία της).

Το σύστημα σταθεροποίησης δουλεύει πολύ καλά. Τράβηξα στην επιστροφή μέσα από το αυτοκίνητο (σε πορεία) προπορευόμενα οχήματα σε απόσταση 600-700μ, με φούλ ζουμ, και η εικόνα βλέπεται. Περίμενα να βγεί μια θολούρα αλλά διαψεύστικα.

Οι μπαταρίες (4 ΑΑ αλκαλικές) από Παρασκευή μέχρι εχθές βράδυ, με νορμάλ χρήση (70-80 φωτο με τα ανάλογα φλάς-δές-σβήσε κλπ) δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Η ένδειξή τους ε'ιναι ακόμα στο φουλ. Πιστεύω ότι με 4 επαναφορτιζόμενες και ένα σετ απλές αλκαλικές για καβάτζα, μπορείς εύκολα να περάσεις ένα 5ήμερο διακοπών π.χ. χωρίς να ξεμείνεις!

Το φλάς για εσωτερικό χώρο είναι επαρκέστατο. Η εργονομεία της (λαβή, πλήκτρα ) πολύ καλή.
Το βίντεο πολύκαλής ποιότητας (η μηχανή δίνει και έξοδο hdmi για σύνδεση με HD τηλεώραση).

2-3 αρνητικά:
Το φλάς είναι φτιαχμένο από πλαστικό και έχει αίσθηση ''φτηνού'' εξαρτήματος.
Καλό θα ήταν να υπάρχει δυνατότητα για εξωτερικό φλάς (για κάποιον που θέλει κατι παραπάνω...)
Εγγραφή ήχου και ζουμ δεν πάνε μαζί στην λειτουργέια εγγραφής βίντεο. Ή το ένα ή το άλλο.
Δεν έχει raw format.


Επειδή δεν έχω εντρυφύσει στον χώρο της φωτογραφίας, δεν μπορώ να την κρίνω ακόμα ποιοτικά σαν αποτέλεσμα. Προσωπικά οι φωτογραφίες που βλέπω με καλύπτουν πλήρως. Αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι σαν μηχανή είναι πολύ εύκολη στον απλό χρήστη, και με λίγη μελέτη προσφέρει δυνατότητες για το κάτι παραπάνω σε κάποιον που θα ενδιαφερθεί.

(πώς μπορώ να κάνω upload φωτο απο τον υπολογιστή μου και όχι από url? )
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Olympus sp-590uz

H θέα στο απέναντι χωριό χωρίς ζουμ



Και μέρος της με ζουμ 26X



Εδώ η φωτο με φουλ ζουμ μέσα από το αυτοκίνητο.

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.111
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top