Olympus vs Sony vs Nikon

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Η D750 έχει πίσω της τον έναν απο τους 2 μεγαλύτερους στόλους φακών να την υποστηρίζουν. Η Sony έχει σχεδόν όλους τους φακούς, όλων των κατασκευαστών με τους αντίστοιχους αντάπτορες κτλ κτλ. Χωρίς να θέλω να σ'επηρεάσω, μετά απο 10χρόνια χρήσης Canon επαγγελματικά* και ερασιτεχνικά, πηγαίνω σε Sony σύντομα.
Το πιο βασικο είναι να σ'αρέσει η μηχανή και να σου ταιριάζει εργονομικά.


*επαγγελματικά σε συγκεκριμένο πεδίο, όχι γάμο-βάπτιση κτλ
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτό χάζευα τώρα, η Sony δείχνει να έχει πλήρη γκάμα φακών και αν μπουν και οι αντάπτορες στο παιχνίδι τοτε υπάρχουν τα πάντα, διαβάζω οτι με τους ανταπτορες υπάρχει ένα θέμα στο autofocus όμως.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Διαβάζω οτι το φθινόπωρο θα βγει και mkiii, από τη μια θα πέσουν οι τιμες για τις ii από την αλλη θα έχουν καλούδια οι καινούργιες που θα τις κάνουν ζηλευτές.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Ελπίζω η σειρά mark3 να πάρει το σώμα της a9. Όσοι το δούλεψαν λένε τα καλύτερα για την εργονομία του. Γιάννη εσένα πώς σου φάνηκε?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Παιδια , μια ζωη να περιμενουμε τα νεα μοντελα, θα βγαινουν παλι νεα , κι ειναι ατερμονο αυτο.
Δεν εχει ουσια, ηλεκτρονικα ειναι που καθε χρονο η 2 αναβαθμιζονται.

Η εργονομια της Σονυ, γενικα δε μου αρεσει, η επειδη εχω συνηθισει στα Νικον που ναι πολυ πιο ευκολα προς τον χρηστη.
Αυτο που με ξενιζει ειναι περισσοτερο η απουσια καθρεπτη παρα ολα τ αλλα.
Δυσκολο πραμα η συνηθεια.

Η Α9 ειναι πολυ γρηγορη, τρομερη η ταχητητα της παντου.
Αλλα σαν εργονομια δεν παρατηρησα κατι διαφορετικο και ουσιωδες, να πω ουαου, αλλαγη σε σχεση με τα αλλα σωματα.
 


Μηνύματα
476
Reaction score
298
Καλημέρα και σορρυ για την καθυστέρηση!

Στο ευρυγώνιο άκρο, οι φακοί που θα κοίταζα εγώ θα ήταν:

1) Canon EF 17-40 F4
2) Tamron 15-30 F2.8
3) Sigma 12-24 F4 Art

Δεν αναφέρω τον Canon 16-35 F4IS γιατί αμφιβάλω αν θα συνεργαστεί σωστά το IS με το IBIS. Με δεδομένο πως θα χρειαστείς αντάπτορα (τον Sigma MC11 ή Metabones), ο μόνος τρόπος για να γλυτώσεις κάποιο αξιολογο ποσό θα ήταν με μεταχειρισμένο 17-40 στα €400-450 οποτε μαζι με τον αντάπτορα εισαι περίπου στα €700. Αν δεν χρειάζεσαι ζουμ ευρυγώνιο, οι σταθεροι ειναι παρα πολλοι. Απο τα 14mm του Samyang που με υπερ-εστιακη ξεχνας ουσιαστικά την ανάγκη AF, μέχρι και τους 35άρηδες ολων των εταιρειών.

Ζητάει το κάτι παραπάνω απο τιμή ο 16-35 της Sony, αλλα γλυτώνεις τη χρήση αντάπτορα αν δεν τον θες.
Το μονο αρνητικό του ειναι πως δεν εκμεταλλευτηκαν την ελλειψη καθρέφτη όπως στον 12-24, οπου βγαινει στο μισο βαρος απο τον ανταγωνισμο :/
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η D750 έχει πίσω της τον έναν απο τους 2 μεγαλύτερους στόλους φακών να την υποστηρίζουν. Η Sony έχει σχεδόν όλους τους φακούς, όλων των κατασκευαστών με τους αντίστοιχους αντάπτορες κτλ κτλ. Χωρίς να θέλω να σ'επηρεάσω, μετά απο 10χρόνια χρήσης Canon επαγγελματικά* και ερασιτεχνικά, πηγαίνω σε Sony σύντομα.
Το πιο βασικο είναι να σ'αρέσει η μηχανή και να σου ταιριάζει εργονομικά.


*επαγγελματικά σε συγκεκριμένο πεδίο, όχι γάμο-βάπτιση κτλ
Aν θέλεις πες μας τι είναι αυτό που σε οδηγεί στη Sony και δεν σε κρατάει στην Canon.

Πάντως εκεί στο dpreview βγάζουν πρώτες και καλύτερες της Nikon. Μια D750 όμως όσο καλή και προσιτή σε τιμή να είναι σήμερα δεν παύει να είναι μια μηχανή 3 ετών.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Δύο πράγματα βασικά με διώχνουν απο Canon

1) η διάθεσή της να μην δώσει καλό 4Κ σε φωτογραφικά σώματα (και μου χρειάζεται επαγγελματικά στο μέλλον)
2) το flange distance. Η απόσταση του οπίσθιου κρυστάλλου απο τον αισθητήρα είναι καθοριστική στη σχεδίαση φακών στο εύρος των χιλιοστών του φακού κοντά στα χιλιοστά που αντιστοιχουν στην απόσταση αυτή. Για να το πω πιο πρακτικά, η Leica δεν ειναι μάγκας που έχει μικροσκοπικούς ευρυγώνιους με μεγάλο διάφραγμα. Ο πιο βασικός λόγος ειναι πως ειναι mirrorless, οπότε μπορούν να σχεδιαστούν ευρυγώνιοι με πολύ μικρό μέγεθος. Στις dslr αυτό δεν γίνεται τεχνικά και γι αυτό οι ευρυγώνιοι φακοί μεγαλου διαφράγματος στην ουσία ειναι retrofocus, δηλαδή ένας ευρυγώνιος και ένας τηλεφακός μέσα στο ίδιο καλούπι, δύο φακοί ενωμένοι. Αυτό μ'ενδιαφέρει για ταξιδιωτική φωτογραφία κυρίως αλλά θα πρέπει κάποιος να μελετήσει λίγο να δει ποιοι φακοί του χρειάζονται, αν υπάρχουν στις διαστάσεις που επιθυμει (με AF ή χωρίς) και να δει και εάν υπάρχουν μειονεκτήματα που να μην αξίζουν την αγορά τους.
Πάντως, οι mirrorless έχουν αυτή τη δυνατότητα και αν θέλεις την εκμεταλλεύεσαι

Και υπάρχει και κάτι που με ελκύει πολύ στη Sony συγκεκριμένα. Το eye-AF. Κυρίως πορτραίτα βγάζω οπότε αυτό για μένα ειναι αιτία αλλαγής συστήματος
 

Μηνύματα
41
Reaction score
32
Δύο πράγματα βασικά με διώχνουν απο Canon

1) η διάθεσή της να μην δώσει καλό 4Κ σε φωτογραφικά σώματα (και μου χρειάζεται επαγγελματικά στο μέλλον)
2) το flange distance. Η απόσταση του οπίσθιου κρυστάλλου απο τον αισθητήρα είναι καθοριστική στη σχεδίαση φακών στο εύρος των χιλιοστών του φακού κοντά στα χιλιοστά που αντιστοιχουν στην απόσταση αυτή. Για να το πω πιο πρακτικά, η Leica δεν ειναι μάγκας που έχει μικροσκοπικούς ευρυγώνιους με μεγάλο διάφραγμα. Ο πιο βασικός λόγος ειναι πως ειναι mirrorless, οπότε μπορούν να σχεδιαστούν ευρυγώνιοι με πολύ μικρό μέγεθος. Στις dslr αυτό δεν γίνεται τεχνικά και γι αυτό οι ευρυγώνιοι φακοί μεγαλου διαφράγματος στην ουσία ειναι retrofocus, δηλαδή ένας ευρυγώνιος και ένας τηλεφακός μέσα στο ίδιο καλούπι, δύο φακοί ενωμένοι. Αυτό μ'ενδιαφέρει για ταξιδιωτική φωτογραφία κυρίως αλλά θα πρέπει κάποιος να μελετήσει λίγο να δει ποιοι φακοί του χρειάζονται, αν υπάρχουν στις διαστάσεις που επιθυμει (με AF ή χωρίς) και να δει και εάν υπάρχουν μειονεκτήματα που να μην αξίζουν την αγορά τους.
Πάντως, οι mirrorless έχουν αυτή τη δυνατότητα και αν θέλεις την εκμεταλλεύεσαι

Και υπάρχει και κάτι που με ελκύει πολύ στη Sony συγκεκριμένα. Το eye-AF. Κυρίως πορτραίτα βγάζω οπότε αυτό για μένα ειναι αιτία αλλαγής συστήματος
Καθώς είμαι και εγώ σε αναζήτηση σοβαρής μηχανής πριν λίγες ημέρες παρακολούθησα στο δίκτυο μια παράλληλη λήψη βίντεο με τις Canon 80d ( 1000 ευρώ ) και Linux g5 (2000 ευρώ) η πρώτη τραβούσε FD και η δεύτερη 4k . Παραδόξως η canon είχε πολύ καλύτερα εικόνα ( χρώμα και εστίαση ) κάνοντας με να σκεφτώ διάφορα...περί το 4k του σήμερα.. Όσο αφορά την Sony A7 II στην τιμή που σήμερα είναι η Canon 6d II μοιάζει πιο διαχρονική αξία αν και ακριβότερη. Την Sony A7 II ένας πωλητής μου έχει ζητήσει να μην βιαστώ μιας και έως τον Ιανουάριο θα μπορεί να την δώσει γύρω στα 1000 1100 ... η Nikon από την άλλη για κάποιον που τον ενδιαφέρει το βίντεο ακόμα και στην 810 να ανέβει η ποιότητα μοιάζει υποδεέστερη μικρότερων μοντέλων άλλων εταιριών. Προφανώς η εμπειρία μου είναι μικρή σε σχέση με τους προλαλήσαντες και το ταξίδι μεγάλο και συνεχίζεται...
 
Last edited by a moderator:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πήγα λίγο πίσω στις φωτογραφίες που είχα βγάλει με την Κ5 (crop) όπου ο πιο wide φακός που είχα ήταν ο κιτ 18-55. Το 18 σε crop γίνεται το αντίστοιχο του 27 σε full frame. Η πιο στριμωγμένη κατάσταση που είχα αντιμετωπίσει ήταν η φωτογράφιση μια καμπίνας σε ένα μικρό yacht. Είναι η φωτογραφία παρακάτω, μετά βίας κατάφερα και χώρεσα τουλάχιστον το κρεβάτι στο κάδρο λόγω του πολύ περιορισμένου χώρου.
Σκέφτομαι όμως ότι αν με το 18 είχα αυτό το αποτέλεσμα τότε με έναν 11-16 (όπως ο tokina που μπήκε παραπάνω) στο κάτω άκρο (ισοδύναμο ~17) θα είναι υπεραρκετό και για τέτοιες περιπτώσεις.
Θέλω να καταλήξω, μήπως τελικά η δουλειά γίνεται και με crop μηχανή; που είναι μια πιο οικονομική λύση σε ότι αφορά τους φακούς, γιατί στο σώμα αν πάω σε αυτή που λιγουρεύομαι δεν θα έχω σοβαρή εξοικονόμηση χρημάτων. Αναφέρομαι στη D500! Θα χάσω τον απόλυτο έλεγχο βάθους πεδίου που θα είχα σε ff αλλά μήπως το αντισταθμίσω με πολύ γρήγορους φακούς που βλέπω ότι υπάρχουν με f1.8;

20140617-IMGP3658.jpg




Και μία ερώτηση: Έχω καταλάβει καλά ότι όλοι οι FF φακοί στης Nikon κουμπώνουν και στα DX σώματα όπου αλλάζει μόνο το εστιακό μήκος λόγω αισθητήρα;
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
ΝΑΙ
Oi Nikkor με μοντούρα F από το 1959 μέχρι και το... μέλλον κουμπώνουν σε ποσοστό 98% στα SLR και DSLR σώματα.
Υπάρχουν γενεές και ανάλογα τον συνδυασμό δεν έχεις πχ Autofocus, δεν έχεις έλεγχο διαφραγμάτων (G) σε παλιά σώματα, ένας DX φακός μπορεί να κροπάρει σε ένα FF σώμα κτλ κτλ κτλ....
Η Nikon σε άποψη συστήματος έχει τις περισσότερες επιλογές σε μαμά φακούς για όλα τα πορτοφόλια και για όλα τα γούστα.

Διάβασε και τι λέει ο μαέστρος Ken !

http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm
 

Μηνύματα
59
Reaction score
24
Καλησπέρα. Να πώ και εγώ την άποψη μου μετά από περισσότερα από 30 χρόνια σοβαρής ερασιτεχνικής ενασχόλησης με τον χώρο.

Αν δεν έχεις φακούς FF δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε σώμα FF. Οι φακοί FF είναι μεγαλύτεροι, βαρύτεροι και ακριβότεροι. Η διαφορά δε στις φωτογραφίες είναι ορατή μόνο σε εκτυπώσεις μεγάλου μεγέθους (Α3+ και πάνω).

Η ποιότητα του φακού και πλέον και του αισθητήρα είναι αυτό που καθορίζει την ποιότητα της φωτογραφίας.

Επίσης η διαχείρηση και επεξεργασία ιδιαίτερα μεγάλων αρχείων απαιτεί και την αντίστοιχη υπολογιστική ισχύ.

Εγώ μετά από πολλά χρόνια Canon και στην συνέχεια Nikon χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια Fujifilm. Διαθέτει μια σειρά εξαιρετικών φακών (XF) και παράγει ένα πολύ καλό Jpeg.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και περισυλλογή έχω καταλήξει ότι η επόμενη μηχανή θέλω να είναι η D750.
Οι κύριοι λόγοι σε σύγκριση με την Α7 είναι:
υψηλότερη ταχύτητα ανταπόκρισης από το on-off μέχρι το auto focus
πολύ (πάρα πολύ) μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας
δύο θέσεις για SD κάρτα
μεγαλύτερη ευκολία μεταπώλησης του όλου συστήματος στην Ελλάδα
καλύτερη εργονομία

Αν κάποιος έχει σοβαρή αντίρρηση να το πει τώρα αλλιώς να σωπάσει για πάντα :laugh::laugh::laugh:

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για φακούς ακολουθώντας την παρακάτω συλλογιστική.

1. Ο ένας πρώτος φακός γενικής χρήσης, που θα τον έπαιρνε κάποιος και θα έμενε ίσως με αυτόν για πολύ καιρό
(Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G).
2. Το πιο πολυχρηστικό σετ prime φακών με καλή ποιότητα και χαμηλό κόστος.
(Nikon AF-S NIKKOR 20mm f/1.8G ED, Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G, Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro)
3. Στη σειρά των zoom πιο εύρος θα προτείνατε περισσότερο και γιατί.
(Nikon AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR).

Εντός παρενθέσεων οι δικές μου πρώτες επιλογές.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
κατσε, σε καμια βδομαδα μπορει να ξανα αλλαξεις γνωμη, θα ξανααλλαζουμε κ μεις μετα κ θα λεμε αλλα???

:D:p:fuckyou:
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Μπορεί να είναι ακριβό αλλά χαρίζει στην μηχανή πολύ πολύ καλό Balance και σε πολύωρη χρήση αντί να σε κουράζει το extra βάρος σε ξεκουράζει
http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/power-packs/mb-d16-multi-battery-power-pack.html
Για φακό ...
http://www.kenrockwell.com/nikon/28-300mm.htm
Για να μήν είσαι βγάλε βάλε συνέχεια...
Έχεις Πάρα πολλές επιλογές
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μπορεί να είναι ακριβό αλλά χαρίζει στην μηχανή πολύ πολύ καλό Balance και σε πολύωρη χρήση αντί να σε κουράζει το extra βάρος σε ξεκουράζει
http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/power-packs/mb-d16-multi-battery-power-pack.html
Ωραίο το Grip αλλά το γνήσιο είναι πανάκριβο, βλέπω και κάποια σε προσιτή τιμή με μάρκες όπως neweer, meke, mcoplus...ξέρει κανείς ποιος κλώνος κάνει καλή δουλειά με καλή εφαρμογή;

κατσε, σε καμια βδομαδα μπορει να ξανα αλλαξεις γνωμη, θα ξανααλλαζουμε κ μεις μετα κ θα λεμε αλλα???

:D:p:fuckyou:
Πες μας εστιακά μήκη και άσε τις λοιπές λεπτομέρειες απέξω ώστε να έχει εφαρμογή σε όλες τις μηχανές :fuckyou::laugh:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
32
Ωραίο το Grip αλλά το γνήσιο είναι πανάκριβο, βλέπω και κάποια σε προσιτή τιμή με μάρκες όπως neweer, meke, mcoplus...ξέρει κανείς ποιος κλώνος κάνει καλή δουλειά με καλή εφαρμογή;



Πες μας εστιακά μήκη και άσε τις λοιπές λεπτομέρειες απέξω ώστε να έχει εφαρμογή σε όλες τις μηχανές :fuckyou::laugh:
Η d750 ήταν μια εποχή που είχε ανακληθεί και κατέβει από τα ράφια στο μεγαλύτερη μέρος της Ευρώπη μα όχι στην Ελλάδα έχω την εντύπωση. αν κάνω λάθος παρακαλώ να επαναφέρει στην τάξη οποίος γνωρίζει περισσότερα . Από το Amazon είχε σταματήσει η διάθεση για κάποιο διάστημα ίσως .

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...YQwqsBCCMwAQ&usg=AOvVaw29okASLjiu4P7nFG4UlZOm

http://www.pttl.gr/nikon-d750-problem-announcement-01192/

Από την άλλη υπάρχουν διαβάζω και πραγματικά ικανοποιημένοι χρήστες του μοντέλου ..
Μοιάζει τούτος ο αγώνας εξέλιξη με την Alfa Romero μεγάλες συγγινήσεις σήμερα με το ανάλογο ποιοτηκό/οικονομικά κόστος αύριο .
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η d750 ήταν μια εποχή που είχε ανακληθεί και κατέβει από τα ράφια στο μεγαλύτερη μέρος της Ευρώπη μα όχι στην Ελλάδα έχω την εντύπωση. αν κάνω λάθος παρακαλώ να επαναφέρει στην τάξη οποίος γνωρίζει περισσότερα . Από το Amazon είχε σταματήσει η διάθεση για κάποιο διάστημα ίσως .

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch?v=pWwxgDwmu8U&ved=0ahUKEwjs7ZXhrvvWAhXDOhoKHb5nAbYQwqsBCCMwAQ&usg=AOvVaw29okASLjiu4P7nFG4UlZOm

http://www.pttl.gr/nikon-d750-problem-announcement-01192/

Από την άλλη υπάρχουν διαβάζω και πραγματικά ικανοποιημένοι χρήστες του μοντέλου ..
Μοιάζει τούτος ο αγώνας εξέλιξη με την Alfa Romero μεγάλες συγγινήσεις σήμερα με το ανάλογο ποιοτηκό/οικονομικά κόστος αύριο .
Ανακλήσεις κάνουν όλες οι σοβαρές εταιρείες όταν παρατηρηθεί συστηματικό σφάλμα σε προιόν τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top