One Man's Dream


Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Δεν ξέρει ο άνθρωπος
Δεν ξέρω τι λες, εγώ πάντως όταν βάζω κλασική με cross στο 80 το Sub ανάβει. :p
Χιούμορ έκανα επί την ευκαιρία από κάποια σχόλια ότι η κλασσική βρωμιζει με τα σαμπ και δεν τα θέλουμε !!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808

24 subs ο παππούς. Πε & παι.
O alexis μπορεί καλώς να νηματοθέτησε,όμως μην ξεχνάμε ότι υπάρχει μια λεπτή και συχνά αδιάκριτη γραμμή ανάμεσα στην ευτυχία και τη ματαιοδοξία...Προσπαθώ κιόλας να πείσω εαυτόν ότι η κατάνυξη του κατόχου καθώς χειριζόταν το βινύλιο από τη "Λίμνη των Κύκνων" λες και ήταν ο...δίσκος της Φαιστού παρουσιαζόταν έτσι ελέω σκηνοθετικής σκοπιμότητας...

Ακόμα κι εδώ μπορούν ν'ανιχνευθούν ΄΄αμαρτήματα΄΄,όπως αισθητικής με κραυγαλέα σπατάλη πόρων κι ενέργειας,Όσα φαίνεται να ξοδεύτηκαν από τον κάτοχο θα μπορούσαν αντί για στερεοφωνικά να εξασφαλίσουν ολόκληρο τρόπο ζωής σε παραδεισένιες τοποθεσίες αντί παραμονής σε εσωτερικούς χώρους.

Αν πάντως τιθόταν δίλημμα ανάμεσα σε ανεπανάληπτο ηχοσύστημα και καλή υγεία με ανάλογη φυσική κατάσταση άμα έφτανε καθένας μας στην ηλικία του κατόχου,είμαι βέβαιος ότι η πλειοψηφία θα διάλεγε το δεύτερο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918


 

D

Deleted member 48513

Guest
Πολλά λεφτά έφαγε ο παππούς.
Χαλάλι του, δικά του ήταν, καλά τα έκανε.

Ωστόσο, αυτό είναι ένα θέμα..

Μόνο στα κρελ έφαγε μια περιουσία.

Με κάποιους άλλους συνδυασμούς, θα είχε σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα με ένα κλάσμα των χρημάτων.

Πόσο πιο φτηνά θα ήταν 7 me Geithain πακέτο με 7 (!!!) δικά τους σαμπ κι ένα τρινοβ 16-αρη;

Με τόσο ύψος εκεί μέσα, έστηνε και τρομερό ιμερσιβ πανεύκολα.

Τες πα. Όλα καλά, όλα ανθηρα.
Όντως, πάρα πολλές συσκευές και υπερβολικά μεγάλου μεγέθους ηχεία. Τα καρα-diy projects μερικές φορές οδηγούν σε άνευ ουσίας (κιτς) αποτελέσματα. Από την άλλη περί ορέξεως και γούστου..
Είναι και μακριά για να πάμε να το "ακροαστούμε", θα ήθελα να ακούσω το ηχητικό αποτέλεσμα που πέτυχε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
θα ήθελα να ακούσω το ηχητικό αποτέλεσμα που πέτυχε.
Προσωπικά όχι, δεν θα είχα κανένα ενδιαφέρον να το "ακούσω".

Αλλά τον παππού να πίνει μπύρες μαζί μας στην ένωση βλαμμενων, ναι, αυτόν θα τον άκουγα με ευχαρίστηση περισσή!
 

D

Deleted member 48513

Guest
Τον κόβω να έχει δικό του εργοστάσιο ζυθοποίας αν του αρέσουν οι μπύρες. Τα λ7 δεν κρύβονται.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.207
Εγω παντως ανετα πηγαινα, τα λεγαμε, ακουγα το συστημα, ακουγα τη Λινμη των Κυκνων σε 5 διαφορετικες εκτελεσεις, και γενικα θα περνουσα πολυ ομορφα, ο χωρος του ειναι πολυ ομορφος, αν κ αρκετα βεβαια κιτσ για τα γουστα μου
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Και εγώ μια χαρά πήγαινα. Θα ήθελα να ακούσω πως παίζει. Έχω ακούσει "παρόμοια" ηχεία στο παρελθόν οπότε πάνω κάτω ίσως και να περιμένω κάτι.
Η αισθητική του χώρου δεν με αφορά, δεν την βρίσκω κιτς καθώς δεν βλέπω να υπάρχουν πράγματα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Δεν θα έκανα κάτι τέτοιο για μένα με τίποτα, αλλά αισθητικά είναι όμορφο.

Έχω ακούσει τα Infinity IRS ή Genesis G1, δεν θυμάμαι.
unnamed (1).jpg


Και τα Genesis 2.2
IMG_20210511_154857.jpg

Ειδικά αυτα τα άκουσα παραπάνω από μια φορές. 8 x 8" woofers (τα 4 πίσω), 15 ribbon transducers και 48 ribbon tweeters στο κάθε ηχείο (είχε και πίσω tweeters). Στην τιμή ερχόταν πακέτο και 1000 watts ενισχυτής για κάθε ηχείο.

Με τίποτα δεν θα έλεγα ότι δεν μου άρεσε αυτό που άκουγα. Βασικά μου άρεσε τόσο που προσπαθούσα να βρω ηχεία να παίζουν κάπως έτσι και εκεί κατέληξα στα δικά μου Mirage που έχουν μονάδες μπρος πίσω.
Τεράστιο sound stage, νομίζεις ότι είσαι εκεί ή ότι έχεις μπροστά σου ένα τοίχο γεμάτο ηχεία. Πέρασαν διάφορα ηχεία από τη θέση τους αλλά κανένα δεν τα έδιωξε. Έλειπε αυτός ο πελώριος ήχος, είχε συρρικνωθεί το σύμπαν. Με προβληματίζει πολύ τι θα τα αντικαταστήσει όταν έρθει η ώρα.

Το ξέρω ότι γελάνε μερικοί με τους χαρακτηρισμούς αλλά γελάω και εγώ γιατί δεν με ενδιαφέρει. 😋
Εξάλλου και ο Toole τα ίδια λέει, να τα λέμε και αυτά 🙃
 



Μηνύματα
833
Reaction score
776
καποιος να κανει ενα φωτομονταζ και να βαλει λιγο ενεργα στον χωρο...να δω κατι.. 🐒
βρηκα και 2 σελιδες με το συστημα του εδω και εδω
και ενα σποιλερ
Έχει πληθωρικά γούστα, γενικότερα, ο μίστερ Φρίτζ !!!
Μπαμπάτσικη η κυρά....!!! :laugh:

(ελπίζω να έδινε και κανένα χαρτζιλίκι στα παιδιά του και όχι όλα σε δίσκους....!!! αν και γελαστούς τους βλέπω όλους....)
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.547
Reaction score
37.775
η καρδουλα ηταν στο σχολιο, ειδα οτι υπαρχει καποια παθηση, αλλα δεν το αλλαξα σε sad.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.820
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top