onkyo for magnepan


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
βαλε μονο δυο καναλια.μην τον γεφυρώσεις γιστι υπαχει κίνδυνος να τον κάψεις
 



salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
...μια λέξη ......χάλια...
Ο ονκυο τα οδήγησε μεν και με στάθμες ,όχι κάτι εξωπσαγματικο βέβαια...σε χαμηλές εντάσεις και με alac αρχεία δεν ήταν άσχημος ήχος...
με τον επαγγελματικό ..σύνδεσα ένα blue ray σαν player για flac ....αλλά χωρίς sub με δικαναληη σύνδεση τι να πω...
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
όπως είπαν οι προλαλήσαντες, το setup σου είναι εντελώς ανισόρροπο.
Αν σκοπός σου είναι να ακούς μουσική, δίνεις τον Onkyo και ότι άλλο έχεις πλήν τον ηχείων και το sub ( αν και για μουσική θα άλλαζα και το sub αυτό ), και παίρνεις μοντέρνο stereo με έναν τελικό και παίζεις σωστότερα και πολύ καλύτερα.
Ειδάλλως πάνε στράφι τα magnepan.
 


salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
Ο ονκυο θα παραμείνει σαν atmos σύστημα(ξεχωριστό οπως και το sub) , όσο για τα Magnepan ...υπαρχει λύση προ-τελικού σε ένα σασί?
Να πω ότι άκουσα κάτι εντελώς φλατ...τίποτα ..
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
...μια λέξη ......χάλια...
Ο ονκυο τα οδήγησε μεν και με στάθμες ,όχι κάτι εξωπσαγματικο βέβαια...σε χαμηλές εντάσεις και με alac αρχεία δεν ήταν άσχημος ήχος...
με τον επαγγελματικό ..σύνδεσα ένα blue ray σαν player για flac ....αλλά χωρίς sub με δικαναληη σύνδεση τι να πω...
Φίλε δεν βγάζει νόημα το ποστ σου.

Ή "χάλια" ήταν, ή "τα οδήγησε μεν και με στάθμες" και "δεν ήταν άσχημος ήχος"

Όλα μαζί, δεν κολλάει.

Το σαμπ είναι άλλη κουβέντα, το θέμα είναι αν ο ΟΝΚΥΟ μπορεί να κάνει παιχνίδι.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
α)Το χάλια αφορούσε σε σύνδεση τα Maggie’s με τον επαγγελματικό σκέτο χωρίς τον ονκυο...μιας και όπως είπα ο ονκυο δεν έστειλε σήμα μέσω zone 2...
β)ο δε ονκυο με κυρίως ηχεία τα Maggie’s έπαιξε μια χαρά με το sub σαν στέρεο πρόγραμμα .... όχι κάτι εξωτικό αλλά μια χαρά στάθμες ανέβασε... βέβαια δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω από τα ηχεία αυτά μιας και δεν έχω ακούσει πουθενά άλλου παρά μόνο στον βίντεορυθμό κάποια λεπτά και μάλιστα τα πολύ μεγαλύτερα μοντελα
Ολη αυτή η ενασχόληση μου είναι στα τυφλά...ψάχνω μουρχονται ιδέες και το προσπαθώ..ούτε τεχνικός είμαι ούτε ηλεκτρονικοσ μα ούτε και μουσικός .....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Τα μαγκνεπαν άμα δε φτιάξεις σωστά το χώρο, δεν πρόκειται να παίξουν τίποτα.

Θέλει συγκεκριμένη μεθοδολογία στην τοποθέτηση των ηχείων, και πολύ ομοιόμορφες και ισορροπημένες αντανακλάσεις από τους πίσω και πλαϊνούς τοίχους.

Και τα μεταξωτά βρακιά είναι για μεταξωτούς πωπούς.
 


gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
β)ο δε ονκυο με κυρίως ηχεία τα Maggie’s έπαιξε μια χαρά με το sub σαν στέρεο πρόγραμμα .... όχι κάτι εξωτικό αλλά μια χαρά στάθμες ανέβασε... ς .....
Αυτό ακριβώς θα περίμενα κι εγώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Ιδίως τα 1.6 είναι εύκολα φορτία και σταθερά 4-ωμα, δε προβληματίζουν κανένα ενισχυτή.

Βάζοντας σαμπ κάτω από τους 80, πρακτικά έχει λυθεί το θέμα της οδήγησης, και 100-150 βατ είναι μια χαρά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα είναι καλύτερα για τα ηχεία αυτά ένας ενισχυτής 2*200 στα 8 ωμ που να διπλασιάζει στα 4.

Σ'αυτα τα ηχεία, ο χώρος είναι το πρόβλημα.
Φτιάξτε το χώρο, σωστοί χρόνοι αντήχησης και απόλυτα συμμετρικές αποστάσεις από τα τοιχωματικά όρια, και θα κελαηδούν.

Υπ'οψιν πως τα ηχεία αυτά θέλουν απόσταση από τον πίσω τοίχο 1,3-1,4μ.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
α)Το χάλια αφορούσε σε σύνδεση τα Maggie’s με τον επαγγελματικό σκέτο χωρίς τον ονκυο...μιας και όπως είπα ο ονκυο δεν έστειλε σήμα μέσω zone 2...
β)ο δε ονκυο με κυρίως ηχεία τα Maggie’s έπαιξε μια χαρά με το sub σαν στέρεο πρόγραμμα .... όχι κάτι εξωτικό αλλά μια χαρά στάθμες ανέβασε... βέβαια δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω από τα ηχεία αυτά μιας και δεν έχω ακούσει πουθενά άλλου παρά μόνο στον βίντεορυθμό κάποια λεπτά και μάλιστα τα πολύ μεγαλύτερα μοντελα
Ολη αυτή η ενασχόληση μου είναι στα τυφλά...ψάχνω μουρχονται ιδέες και το προσπαθώ..ούτε τεχνικός είμαι ούτε ηλεκτρονικοσ μα ούτε και μουσικός .....
Μια χαρά έπαιξε , για λίγο. Αν τον αφήσεις με αυτά και αρχίσεις να τσιτώνεις το volume κάποια στιγμή θα ρίξει προστασία , από θερμοκρασία , αν έχει , ή από υπερβολικό ρεύμα , επίσης αν έχει ΄τετοια προστασία.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
β)ο δε ονκυο με κυρίως ηχεία τα Maggie’s έπαιξε μια χαρά με το sub σαν στέρεο πρόγραμμα .... όχι κάτι εξωτικό αλλά μια χαρά στάθμες ανέβασε...
Σε ποια θέση έβαλες το volume για να ακούσεις τις στάθμες που γράφεις;
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
πηγα μεχρι 80 στο volume με μαξιμουμ τα 100
και πηρα 75-85 db...
η δικη μου ευχαριστηση βρισκεται καπου εκει 70-80 db....
4B7402EB-B937-4E28-A965-66E4E7E4E14A.png
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top