Onkyo TX-SR875

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Και απαντωντας μονος μου μετα απο λιγη ερευνα....δεν θα κλειδωσει ποτε ο onkyo σε trueHD.
Αφου το ps3 κανει εσωτερικα την αποκωδικοποίηση του truehd σε lpcm και στελνει τον ηχο ως lpcm στον ενισχυτη.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Να ευχεσαι να δωσει bitstream η sony sto PS3 αλλιως δε θα δεις ποτε μεταφορα ψηφιακου ηχου HD απο αυτο...
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Αλλοι λενε πως ενδεχεται σε καποιο μελλοντικο firmware update να δουμε truehd μεσω bitstream, αλλοι λενε πως λογο hardware περιορισμων στο ps3 αυτο δεν προκειται να γινει ποτε, αλλοι παλι λενε πως η αποκωδικοποίηση που κανει το ps3 σε lpcm ειναι θεωρητικα χωρις καμια απωλεια οποτε μικρο το κακο και αλλοι θεωρουν πως το ps3 κανει κακη δουλεια στην εσωτερικη αποκωδικοποιηση απο truehd σε lpcm.
Go figure. Παντως ολοι συμφωνουν πως το panasonic bd50 θα ειναι το ιδανικο player στο θεμα ηχου.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Να ευχεσαι να δωσει bitstream η sony sto PS3 αλλιως δε θα δεις ποτε μεταφορα ψηφιακου ηχου HD απο αυτο...
Ψηφιακό ήχο HD έχεις ούτως η άλλως με τη μορφή LPCM. Απλά το Decoding γίνεται στο PS3 αντί να γίνεται στον ενισχυτή. Θεωρητικά από θέμα ποιότητας ήχου είναι το ίδιο και με τους δυο τρόπους. Εκτός αν το Decoding υστερεί σε κάποιο από τα δυο μηχανήματα. Ο σημαντικότερος τομέας όμως που επηρεάζει άμεσα την ποιότητα του ήχου είναι η μετατροπή D/A που γίνεται ούτως η άλλως στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Αλλοι λενε πως ενδεχεται σε καποιο μελλοντικο firmware update να δουμε truehd μεσω bitstream, αλλοι λενε πως λογο hardare περιορισμων στο ps3 αυτο δεν προκειται να γινει ποτε
Ο Ηardware περιορισμός που λένε αναφέρεται στον HDMI transmitter της Silicon Image που πολλοί πιστεύουν μετά από μελέτη του DataSheet ότι δεν αναφέρει πουθενά για δυνατότητα Bitstream και αποκλείεται να έχει. 'Αλλοι υποστηρίζουν ότι αφού το συγκεκριμένο Chip είναι HDMI 1.3 έχει ούτως η άλλως αυτή τη δυνατότητα απλά δεν έχει υλοποιηθεί από τη Sony με το κατάλληλο Firmware. Πάντως όπως και να έχει το πράγμα το PS3 θα χρησιμοποιείται σαν BD Player στα πρώτα βήματα του φορμά στην αγορά. Σε κανένα χρονάκι που θα έχουν βγεί πιο ώριμα Players και σε χαμηλότερες τιμές, όλοι σχεδόν που θα θέλουν Blu-Ray Player με όλες τις δυνατότητες διασύνδεσης ήχου θα προτιμήσουν Standalone. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτό που είχε γίνει και με το PS2...μετά από κάποιο διάστημα όλο και λιγότεροι το αγόραζαν για DVD Player.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Ψηφιακό ήχο HD έχεις ούτως η άλλως με τη μορφή LPCM. Απλά το Decoding γίνεται στο PS3 αντί να γίνεται στον ενισχυτή. Θεωρητικά από θέμα ποιότητας ήχου είναι το ίδιο και με τους δυο τρόπους. Εκτός αν το Decoding υστερεί σε κάποιο από τα δυο μηχανήματα. Ο σημαντικότερος τομέας όμως που επηρεάζει άμεσα την ποιότητα του ήχου είναι η μετατροπή D/A που γίνεται ούτως η άλλως στον ενισχυτή.
Η ποιοτητα θεωρητικα δε χανεται στην αποκωδικοποιηση, αλλα χανετε απο A-D και D-A... Ετσι θεωρητικα ναι μεν ειναι το ιδιο με LPCM αλλα σκεψου οτι... το PS3 παιρνει ενα ψηφιακο σημα και το κανει decode και αναλογικο, μετα ο ενισχυτης παιρνει αυτο το αναλογικο απο την HDMI, το κανει ψηφιακο για την επεξεργασια και μετα το ξανακανει αναλογικο για να παει στα ηχεια... Συνολο 3 μετατροπες D->A->D->A...
Αντιθετως αν το PS3 στειλει bitstream... ο ενισχυτης θα το παρει ως εχει κανοντας μονο decode και θα το μετατρεψει στο τελικο σταδιο μονο αναλογικο... Συνολο 1 μετατροπη...
Οπως ξερουμε το αναλογικο επιρεαζεται απο το περιβαλον, (μαγνητικα, ηλεκτροστατικα, κλπ) δε μπορουμε να ξερουμε το PS3 ποσο προσοχη εχει δωσει στον τομεα αυτο οπως ενας AV που ειναι φτιαγμενος για τον "τελειο" ηχο...
Ετσι... θεωρητικα παλι... Σιγουρα η δευτερη μεθοδος ειναι καλυτερη...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Η ποιοτητα θεωρητικα δε χανεται στην αποκωδικοποιηση, αλλα χανετε απο A-D και D-A... Ετσι θεωρητικα ναι μεν ειναι το ιδιο με LPCM αλλα σκεψου οτι... το PS3 παιρνει ενα ψηφιακο σημα και το κανει decode και αναλογικο, μετα ο ενισχυτης παιρνει αυτο το αναλογικο απο την HDMI, το κανει ψηφιακο για την επεξεργασια και μετα το ξανακανει αναλογικο για να παει στα ηχεια... Συνολο 3 μετατροπες D->A->D->A...
ΛΑΘΟΣ! Το PS3 δεν κάνει τίποτα αναλογικό (απλά decode...φαντάσου το σαν ένα mp3 να γίνεται WAV), όπως επίσης η HDMI ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΑΤΑ. Οι μετατροπές D/A και στις 2 περιπτώσεις είναι ΜΙΑ!
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Onkyo TX-SR875

ΛΑΘΟΣ! Το PS3 δεν κάνει τίποτα αναλογικό (απλά decode...φαντάσου το σαν ένα mp3 να γίνεται WAV), όπως επίσης η HDMI ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΑΤΑ. Οι μετατροπές D/A και στις 2 περιπτώσεις είναι ΜΙΑ!
Και εγω κατι τετοιο εχω καταλαβει. Απο το http://www.highdefdigest.com/news/show/1064 εχουμε το εξης:

HDMI - A PCM track can be transmitted in full quality over any version of HDMI and delivered to the receiver for D-to-A conversion and amplification.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Onkyo TX-SR875

ΛΑΘΟΣ! Το PS3 δεν κάνει τίποτα αναλογικό (απλά decode...φαντάσου το σαν ένα mp3 να γίνεται WAV), όπως επίσης η HDMI ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΑΤΑ. Οι μετατροπές D/A και στις 2 περιπτώσεις είναι ΜΙΑ!
A! οκ... τα ειχα μπερδεψει και νομιζα οτι τα PCM σηματα ειναι αναλογικα...)(

ΟΚ! Ευχαριστω! :respect:
 


Μηνύματα
27
Reaction score
0
Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Καλημέρα και από εμένα...

Έχοντας διαβάσει αρκετά στο φόρουμ για αυτό τον ενισχυτή αποφάσισα και εγώ να το πάρω από αυτό το μαγαζι στη Γερμανία...

https://www.medianess.de/index/Article/8155832_TX_SR_875_B.html;jsessionid=aHtgTSZzfFP9

Συνολικά με μεταφορικά € 1117 που νομίζω είναι πολύ καλή τιμή...

Εντυπώσεις μόλις ληφθεί σε κανα 2 εβδομάδες...

Από ηχεία έκανα ήδη την αγορά των B&W 683 & το μικρό κεντρικό....της B&W μένουν τα πίσω ηχεία που ακόμα θέλει ψάξιμο μιας και κάνω ανακαίνηση στο σπίτι που θα πάω και θα βάλω μάλλον στην ψευδοροφή......
 

Μηνύματα
27
Reaction score
0
Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Έφθασε τελικά το καμάρι....

Έχοντας δώσει ποιό πάνω το λινκ για το ιντερνετικό μαγαζι που το αγόρασα να σας πώ ότι μάλλον τυχερός ήμουν....

΄Μόλις έκανα την αγορά και ενώ έδειχνε χρόνο παράδοσης 4-7 ημέρες έλαβα ένα εμαιλ από το εν λόγω με τη σημείωση ότι δθστυχώς οενισχυτής θα παραληφθεί από αυτούς μετά από 21 ημέρες....και μου πρότειναν την ακύρωση εάν ήθελα.....Στην αρχή είπα άσε θα το πάρω από αλλού δεδομένου ότι η διαφορές από άλλα μαγαζιά ήταν της τάξης των € 100 περίπου.....
Σκεφτόμενος μετά λέω ενισχυτή έχω με DTS, Dolby λπ....τι έγινε ας περιμένω......Μπάινω και στο σιτε να δω το χρόνο παράδοσης και διαπιστώσνω ότι η τιμή είχε φθάσει στα €1390.....α...λέω πρόκειται περί λάθους.......τελικά τον έλαβα στις 10 ημέρες και όχι 21 όπως με είχαν ενημερώσει....και φυσικά με € 1117 συνολική τιμή...

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις πολύ καλές.....ειδικά με τα νέα BW 683......
 


Μηνύματα
27
Reaction score
0
Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Ευχαριστώ....

Διαβάζοντας άρθρο στο Ηχος σχετικά με το LPCM ουσιαστικά έχοντας δισκάκια με uncompressed το προτείνει ενεπιφύλακτα...

Όντως το PS3 me firmware 2.01 που μόλις πήρα έχει επιλογή bitstream LPCM...όταν επιλέγεις bitstream σε προειδοποιεί ότι κάποιοι ήχοι δε θα παίζουν όπως με το LPCM. Δοκιμάζοντας το LPCM οντως ο ήχος ήταν πολύ καλός με πολλές λεπτομέρειες...Στον ενισχυτή γράφει PCm 5.1 48Kh.

Ουσιαστικά από ότι έγραφε το αρθρο το ασυμπίeστο σήμα δε συγκρίνεται με το TrueHD Master κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Τώρα θα ήθελα και τη βοήθειά σας σε ένα θέμα σχετικά με το δορυφορικό δέκτη που έχω συνδέσει μόνο οπτικό σήμα ίνα στον ενισχυτή...
Όταν βλέπω κανάλι με Dolby Digital ενώ ο ενισχυτής το διαβάζει ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι δεν ακούγεται όμως ο ήχος....(Ο αποκωδικοποιητής είναι ρυθμισμένος για DD και το σήμα έρχεται..) ¨οταν βγάzω το DD από το αποκωδικοποιητή έρχεται PCM και ακούγεται ο ήχος χωρίς DD ομως....Καμία πρόταση / βοήθεια??? Σημειωτέον ότι με το Sony που είχα ο ήχος έβγαινε κανονικά DD......
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Onkyo TX-SR875

Όντως το PS3 me firmware 2.01 που μόλις πήρα έχει επιλογή bitstream LPCM...όταν επιλέγεις bitstream σε προειδοποιεί ότι κάποιοι ήχοι δε θα παίζουν όπως με το LPCM. Δοκιμάζοντας το LPCM οντως ο ήχος ήταν πολύ καλός με πολλές λεπτομέρειες...Στον ενισχυτή γράφει PCm 5.1 48Kh.

Ουσιαστικά από ότι έγραφε το αρθρο το ασυμπίeστο σήμα δε συγκρίνεται με το TrueHD Master κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Το ασυμπιεστο σημα ειναι το καλυτερο για αποδοση, ναι... εκτος αν μπορεις να περασεις το ακριβες ψηφιακο (bitstream) dolby digital true HD ή DTS HD Master Audio που μπορει να εχει το δισκακι.

Αν δεν εχεις ενισχυτη (που εσυ εχεις) με αποκωδικοποιηση των δυο παραπανω το καλυτερο ειναι να του στειλεις (αποκωδικοποιημενο αλλα ασυμπιεστο) 7.1 LPCM ωστε να μη χασεις ποιοτητα απο τα αρχικα ψηφιακα (συνηθως bitstream) οσο το δυνατον γινεται σε σχεση με το να στα εβγαζε συμπιεσμενα στα παλαια απλα dts και DD...
 

nzg

Μηνύματα
41
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Πραγματικά η τιμή που βλέπω στο Internet αυτή τη στιγμή 1084 ευρώ με μεταφορικά είναι τέλεια. Το ερώτημα είναι ότι θα με ενδιέφερε το network του 905 ο οποίος είναι ακατέβατος στα 1800. Δε με πολυενδιαφέρουν οι άλλες δυνατότητες για να δώσω 700 ευρώ παραπάνω.
Υπάρχει κάποιο device που να κάνει αυτή τη δουλειά κι ακόμη καλύτερα να είναι και wifi (όπως στο denon 4308)? Αν ναι πόσο κοστίζει?
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Δεν έχω κάτι τέτοιο υπόψη μου και έχω και εγώ 875... Αν όμως υπήρχε κάτι... ουσιαστικά όμως τον ρόλο του network στο setup μου τον παίζει το PS3. Κάποια στιγμή θα του βάλουν και internet radio... που θα πάει???
 

nzg

Μηνύματα
41
Reaction score
0
Σ' ευχαριστώ.

Υπάρχει μία υποβόσκουσα φήμη ότι σκάνε τα τροφοδοτικά των 875, κι ότι κάποτε έχουν αποσυρθεί κάποιες συσκευές, ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
So far so good! Ευτυχώς έχω μήνει με τον φόβο και εγώ!!!! Είναι ΚΤΗΝΟΣ από ΟΛΕΣ τις απόψεις πάντως το μηχάνημα! :)
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Σ' ευχαριστώ.

Υπάρχει μία υποβόσκουσα φήμη ότι σκάνε τα τροφοδοτικά των 875, κι ότι κάποτε έχουν αποσυρθεί κάποιες συσκευές, ισχύει κάτι τέτοιο?
Εγώ πρώτη φορά το ακούω!!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top