Oppo 95

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Καλημέρα,
Είπα και εγώ να έχω στο σύστημα μία ψηφιακή πηγή σοβαρή και άξια λόγου και όχι να απολαμβάνω τα μουσικά μου αρχεία, είτε αυτά είναι cd είτε αρχεία κλπ, από ένα pc...
Μάλλον καλώς, προτίμησα την ευκολία της εμφάνισης των αρχείων στην οθόνη μας και κινήθηκα προς την πλευρά του γιουνιβέρσαλ player...

Διαβάζοντας εδώ και εκεί, υπάρχει μία πηγή άξια λόγου, που διαθέτει σωστή κατασκευή, με σοβαρά επί μέρους υλικά και υποτίθεται ότι παίζει τα πάντα, είναι το oppo 95. Παλιό μεν, για τον λόγο όμως που το θέλω εγώ, (διάφορα μουσικά αρχεία, cd, sacd,) δεν με απασχολεί.
Η τιμή για μεταχειρισμένο και σε άριστη κατάσταση, πολύ καλή. Έτσι το αγόρασα.

Όμως άρχισαν τα προβλήματα:

α. Αργό (δεν με ενοχλεί και πολύ)
β. Πολλές φορές κολλάει και δεν ανταποκρίνεται το πληκτρολόγιο. Μετά από 1 - 2 επανεκκινήσεις, δουλεύει.
γ. Δεν βλέπει όλους τους δίσκους. Από 3 που του έθεσα στην usb, τους 2 δεν τους βλέπει με τίποτα: ¨Ενα 500 ssd και ένα 250άρη κανονικό 2,5.
Αντίθετα, έναν πάλι κανονικό 2,5" 250άρη τον βλέπει κανονικά.

Από ήχο δε, δεν είδα και κάτι το διαφορετικό από το pc μου. Ακόμη και με xlr σύνδεση. Μήπως τελικά όλα είναι ψυχολογικά στο θέμα αυτό, αφού μιλάμε περί ψηφιακών αρχείων? Πάντως μου έφυγε η περιέργεια στο θέμα αυτό. (το pc συνδέεται στο σύστημα, μέσω οπτικής, διότι η usb μου παρουσιάζει μηχανικό θόρυβο στα ηχεία).

Αυτά.

Είναι δε του χαρακτήρος μου, όταν μία αγορά δεν μου αρέσει, (όπως το παρόν μηχάνημα) να το δέχομαι! Και φυσικά να ψάχνω κατόπιν τρόπο να βελτιώσω την κατάσταση.

Έτσι:
Όποιος γνωρίζει τον λόγο που δεν βλέπει τους δίσκους, ας βοηθήσει. Αν δε γνωρίζει τρόπους βελτίωσής του τελικά, ακόμη καλύτερα!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όποιος γνωρίζει τον λόγο που δεν βλέπει τους δίσκους, ας βοηθήσει. Αν δε γνωρίζει τρόπους βελτίωσής του τελικά, ακόμη καλύτερα!
Δοκίμασες άλλη USB είσοδο;
Κάνε ένα reset. Δε μου έχει τύχει Oppo να μη βλέπει σκληρό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Πως γίνεται?
Post automatically merged:

Έκανα, τίποτα με τον έναν..
Post automatically merged:

Αυτόν που βλέπει είναι fat 32. Λέτε να μην βλέπει ntfs
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
To manual αναφέρει ότι παίζει όλες τις μορφές. Όμως στο δικό μου, αυτό δεν είναι εφικτό.
Μάλλον δεν βλέπει τους ssd(πιθανό διότι το 2011 δεν υπήρχε τέτοια μορφή δίσκου). Όμως και έναν ntfs απλό 250 γίγα δεν τον βλέπει. Θα δοκιμάσω και άλλον όμως και βλέπουμε.
Πάντως μικρό το κακό. Αν εξαιρεθεί το παραπάνω καθώς και η σχετική καθυστέρηση κατά την χρήση των διαφόρων εντολών, παίζει όλα τα φορμά ήχου, όπως επίσης 5κάναλο sacd, blueray κλπ.

Όλα καλά λοιπόν.

Πάντως για να είμαστε ειλικρινείς, ένα htpc σωστά δομημένο, καλύπτει τα πάντα, από τα πιο απλά players έως τα πιο σύνθετα, τα ποιο hiend. Ευκολία, ποιότητα, άπειρες δυνατότητες, παραμετροποίηση, εύκολη αναβάθμιση, είναι μερικά από τα προτερήματά του! Καθολική λοιπόν επικράτηση! Έτσι ένα ένα όλα τα υπόλοιπα μέσα, σιγά σιγά πάνε στο χρονοντούλαπο.... ότι συνέβη δηλαδή με τα πικάπ, τα κασετόφωνα, τα μπομπινόφωνα κλπ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όταν αύριο το pc κλατάρει και τα Windows αποφασίσουν ξαφνικά να μην μπουταρουν, τα ξαναλέμε ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Εντάξει , και σε αυτή όμως την απίθανη περίπτωση, κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση σε iso από την Microsoft - νόμιμα, φορμάρουμε τον δίσκο και σε 30 λεπτά το πολύ, είμαστε με νέο καθαρό λειτουργικό, που πετάει!
Άντε να κάνουμε κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε άλλο μέσο είτε αυτό λέγεται oppo είτε marantz είτε zapiti είτε τρέχα γύρευε ....
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Επειδή ανέφερες και κάτι παλιά formats να σου πω , ότι σε ένα dat κάνεις power off , power on και συνέρχεται με τη μία.
Σε ποιο πισι το κάνεις αυτό και ακούει?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μάλλον δεν βλέπει τους ssd(πιθανό διότι το 2011 δεν υπήρχε τέτοια μορφή δίσκου).
Τα players δεν ενδιαφέρονται αν οι δίσκοι είναι SSD. Μήπως αυτοί που δεν αναγνωρίζει δεν έχουν εξωτερική τροφοδοσία; Δοκίμασες άλλη USB θύρα;
NTFS διαβάζουν πάντως.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Τα players δεν ενδιαφέρονται αν οι δίσκοι είναι SSD. Μήπως αυτοί που δεν αναγνωρίζει δεν έχουν εξωτερική τροφοδοσία; Δοκίμασες άλλη USB θύρα;
NTFS διαβάζουν πάντως.
Μάλλον αυτό είναι το πιθανότερο. Όχι όλοι είναι οι απλοί φορητοί με θήκες 2,5 ". Καλή λοιπόν η ιδέα, θα δοκιμάσω με εξωτερική τροφοδοσία και τα λέμε... Ευχαριστώ.
Post automatically merged:

Επειδή ανέφερες και κάτι παλιά formats να σου πω , ότι σε ένα dat κάνεις power off , power on και συνέρχεται με τη μία.
Σε ποιο πισι το κάνεις αυτό και ακούει?
Κάθε άποψη αποδεκτή. :drinks:. Είναι και από μέρους μου, λίγο τραβηγμένη η παραπάνω γνώμη :frown:. Γιαυτό και το oppo, παρά τα αρχικά μου προβλήματα, θα παραμείνει στο σύστημα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Έτσι για την συζήτηση & μόνο!

Τελικά τον ssd δεν τον βλέπει με τίποτα!
Ούτε με έξτρα ενέργεια από εξωτερικό τροφοδοτικό, ούτε με μετατροπή σε fat32, ούτε με χέρι γκόμενας!
Μία είναι η απάντηση! No disk! Δεν του σηκώνεται με τίποτα!

Πάλι γκάφα, αγόρασα έναν κωλόγερο.... 95 ετών!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Επανέρχομαι στο θέμα.
Ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα συντροφιάς, αναφέρω τις εντυπώσεις μου, οι οποίες είναι καλές.
Από ήχο είναι αξιοπρεπέστατο και αρκετά καλύτερο από το pc μου.
Με τους δίσκους διαβάζοντας εδώ και εκεί, έλυσα τελικά το πρόβλημα....... και τους βλέπει!

Έτσι είμαι ευχαριστημένος από την επένδυση.

Η χρήση του είναι αποκλειστικά για μουσική ακρόαση: Cd, sacd, μουσικά αρχεία κάθε ανάλυσης, στα καλύτερά τους.
Από video, δεν με απασχολεί και πολύ το θέμα, διότι υπάρχει και το dune που σκοτώνει στο θέμα αυτό.
Απλά έχω 2 - 3 χιλιάδες μουσικά video κατεβασμένα από το youtube σε έναν δίσκο, και τα απολαμβάνω, διότι πράγματι από ήχο, είναι θαύμα, ακόμη και με αυτά τα αρχεία.

Εκεί που δεν μπορώ να κάνω ακόμη τίποτα, είναι με το youtube. Δεν το βλέπει με τίποτα. Απλά βγάζει την πρώτη εικόνα που αναφέρει youtube και εκεί κολλάει. Αν κάποιος γνωρίζει, ας αναφέρει κάτι. Θα είμαι υπόχρεος!

Χρόνια Πολλά σε όλους μας, και Καλή Χρονιά!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Για όσους έχουν ασχοληθεί ή γνωρίζουν την ιδιομορφία oppo 95.

Υπάρχει τρόπος να ''δω'' Υουtube ?
Υπάρχει κάποιο site να κατεβάσω εφαρμογές, αν φυσικά υπάρχουν?

Και αν υπάρχει περίπτωση να δει δίσκους ssd θα ήταν για μένα ευχής έργο!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλήμερα Vakis2000
Εγώ θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία με το Oppo 95 το οποίο και έχω ακόμα, το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο από ebay μέχρι τώρα δουλεύει άψογα, και επειδή είμαι ταινιάκιας είπα να πάρω ένα σκληρό δίσκο για να βλέπω ταινίες έτσι αγόρασα ένα 500 HDD και όλα καλά, μόλις πήρα έναν δεύτερο 1TB το Oppo δε το διάβαζε και ρώτησα ένα κομπιουτεράκια και αλλάξαμε στο MBR και VBR στη διαχείριση δίσκου και μετά το διάβαζε κανονικά.
Αν ο δίσκος έχει αρχεία και δε τα διαβάζει μήπως πρέπει να φτιάξεις new partition.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα......
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Πολύ περίεργο μηχάνημα.
Μάλλον πάω για άλλο. Αλλά λόγω του ότι έχει αξιόλογη κατασκευή και ήχο, το λυπάμαι.
Δισκάκια διαβάζει πάντως κανονικά.

Ο δίσκος είναι ssd 500 μβ και δεν τον βλέπει με τπτ. Τεςπαντων.

Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να δει τίποτα ιτερνετικό. Αν γνωρίζετε παρακαλώ βοήθεια.
Καλήμερα Vakis2000
Εγώ θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία με το Oppo 95 το οποίο και έχω ακόμα, το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο από ebay μέχρι τώρα δουλεύει άψογα, και επειδή είμαι ταινιάκιας είπα να πάρω ένα σκληρό δίσκο για να βλέπω ταινίες έτσι αγόρασα ένα 500 HDD και όλα καλά, μόλις πήρα έναν δεύτερο 1TB το Oppo δε το διάβαζε και ρώτησα ένα κομπιουτεράκια και αλλάξαμε στο MBR και VBR στη διαχείριση δίσκου και μετά το διάβαζε κανονικά.
Αν ο δίσκος έχει αρχεία και δε τα διαβάζει μήπως πρέπει να φτιάξεις new partition.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα......
Αυτό το MBR kai VBR στην διαχείριση πως γίνεται?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Συνδέεις το SSD στο PC σου και πηγαίνεις εδώ και στο δείχνει και θα πρέπει να είναι μπλε.
1587979494354.png

Εγώ το χρησιμοποιώ για ταινίες blu-ray, το σκληρό δίσκο, στικάκια με flac, και cd δεν έχω βάλει ποτέ τις λειτουργίες του internet, η άποψη μου είναι να μη το δώσεις αν μπορείς είναι πολύ καλό μηχάνημα, για να φανταστείς είχα ένα cd player το Marantz cd-6003 και το έδωσα γιατί το Oppo είχε καλύτερο ήχο.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Ευχαριστώ για την συμβουλή.
Εντάξει ούτως ή άλλως ο υπολογιστής είναι ότι καλύτερο για ιντερνετ.
Φιλάμε το oppo για καλή μουσικούλα. Παίζει όντως πολύ καλά, βλέπει και παλιούς δίσκους, κανένα πρόβλημα.
επίσης έχω και αρκετούς δίσκους υψηλής ανάλυσης, (sacd). Και αυτοί επίσης έχουν φοβερή απόδοση...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Εγώ ψάχνω να βρω το Oppo bdp-105 σε ασημί ( δύσκολο) γιατί έχω και ένα κόλλημα δε μου αρέσουν τα μαύρα μηχανήματα γιατί το αντίστοιχο νέο μοντέλο udp-205 είναι πολύ ακριβό και μαύρο.>:(
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top