Oppo UDP-203 / UDP-205

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Θα παίζεις απο το pc μέσω του Oppo -απο την HDMI έξοδο του pc στην hdmi είσοδο του Oppo και απο εκεί στον προβολέα.
Με Dirac
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Εσύ δεν καταλαβαίνεις.


Θα παίζω τις ταινίες απο το πισί; Γιατί αν δεν είχα 2.700 δίσκους δεν θα είχα (3) zone free Oppo, θα είχα μόνο media player.
Αρχεία δεν παίζω απο τα πισιά εδώ και τέσσερα χρόνια γιατί δεν θέλω, δε μ' αρέσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εσύ δεν καταλαβαίνεις.


Θα παίζω τις ταινίες απο το πισί; Γιατί αν δεν είχα 2.700 δίσκους δεν θα είχα (3) zone free Oppo, θα είχα μόνο media player.
Αρχεία δεν παίζω απο τα πισιά εδώ και τέσσερα χρόνια γιατί δεν θέλω, δε μ' αρέσει.
Γιατι δεν μπορείς να βάλεις ενα 4Κ Bluray drive στο pc? Ή μηπως δεν θα βγουν?
Όσο για τους υπάρχοντες δίσκους σου και ενα απλό Bluray drive στο πισι αρκεί.

Και πάρε και πολλα να μην σε νοιάζουν οι ζώνες...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Καλά βρε, σε πειράζω...πως κανεις έτσι :roflmao:
[DOUBLEPOST=1474232196][/DOUBLEPOST](Επειδή μου έσβησες την πρόταση)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
η πλακα ειναι οτι ακομα δεν ξερουμε αν βγαζει atmos απο τις αναλογικες :roflmao::roflmao:

εσυ χρυσαυτια μου να παρεις το oppo και 2 τετοια να μπορεις να φτιαξεις και τα atmos που δεν μπορει να τα υποστηριξει το dirac στο pc
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
η πλακα ειναι οτι ακομα δεν ξερουμε αν βγαζει atmos απο τις αναλογικες :roflmao::roflmao:

εσυ χρυσαυτια μου να παρεις το oppo και 2 τετοια να μπορεις να φτιαξεις και τα atmos που δεν μπορει να τα υποστηριξει το dirac στο pc
Οπως είπες και εσύ παλαιότερα, πλακα κάνουμε.

Τωρα αν θα βγαζει atmos απο τις αναλογικές, είμαι επιφυλακτικός, προβλέπω πως τελικά δεν.

Οπότε πράγματι θα χρειάζεται ο πρεπρο.

Το Dirac στο πισι προβλέπω παλι πως δεν θα αργήσει πολυ να προσθέσει και αλλα κανάλια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Κατι επίσης ενδιαφέρουσα ειναι η συνεργασία της Oppo με την Dirac στο νέο της ηχείο.

Λέτε να περάσει και αλλού;
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
http://www.dirac.com/news/2016/5/2/...ac-room-calibration-for-sonica-wi-fi-speakers
[DOUBLEPOST=1474235939][/DOUBLEPOST]
μαλλον ταχεις μπερδεψει χρυσαυτια μου αλλα δεν εχει σημασια...:roflmao::roflmao:
Μπα...

Αυτο που λεω ειναι πως οταν δυο εταιρίες αρχίσουν μια συνεργασία, συχνά σκέφτονται και περαιτέρω δρόμους ανάπτυξης.

Εσύ τα εχεις μπερδέψει μάλλον που μου έβαλες το προϊστορικό 88Α για λύση...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Για να ανακεφαλαιώσουμε, τώρα που τελείωσε το movie:

Όποιος παίρνει Oppo δεν αγοράζει πολυμηχάνημα αλλά BD player με ευκολίες. Ούτε AV pre, ούτε media player.
Είναι απίθανο να υπάρξει Atmos decoder στο 205, οι πλακέτες και τα δικαιώματα δεν το επιτρέπουν.
Όποιος χρησιμοποιεί πανάκριβο player για interface PC με τελικούς δεν έχει κατανοήσει οτι θα κάνει καλύτερη δουλειά με κάρτα.

Τουλαχιστον αυτο έπρεπε να προτείνεις, που μένει σε digital domain, και με HDMI...

https://www.minidsp.com/products/ht-series/nanoavr-dl
Ούτε το NanoAVR ούτε το 88A μπορούν να αποκωδικοποιήσουν object based formats.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ούτε το NanoAVR ούτε το 88A μπορούν να αποκωδικοποιήσουν object based formats.
Γιαυτο το απέσυρα... και είπα οτι δεν βλέπω λύση
[DOUBLEPOST=1474237215][/DOUBLEPOST]
Είναι απίθανο να υπάρξει Atmos decoder στο 205, οι πλακέτες και τα δικαιώματα δεν το επιτρέπουν.
Ναι, γιαυτο και
Τωρα αν θα βγαζει atmos απο τις αναλογικές, είμαι επιφυλακτικός, προβλέπω πως τελικά δεν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Όποιος παίρνει Oppo δεν αγοράζει πολυμηχάνημα αλλά BD player με ευκολίες. Ούτε AV pre, ούτε media player.

Εντάξει δεν ειναι προ, αλλα εχει άριστο digital volume control, 7.1 εξόδους, ρυθμίσεις trim/distance, crossover. Μπορει να μην εχει όλες τις ευκολίες ενός σύγχρονου πρεπρο, αλλα σε 7.1 λειτουργεί μια χαρα. Αυτο προφανως πιστεύουν και στην Oppo, αλλιως γιατι να βγάλουν τις 7.1 εξόδους, θα βγάζαν μονο ψηφιακές και HDMI,, το πολυ 2.1.

Άντε και εχεις δίκιο. Media player ομως τουλαχιστον ναι, γιατι όχι;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
7.1 εξόδους έχουν τα κορυφαία players όλων των εταιρειών. Δε θα έχουν τα Oppo, κι ας είναι άχρηστα στο 98% των αγοραστών; (Υπάρχει κι η πλακέτα ήδη.)

Έχεις χρησιμοποιήσει το media player του Oppo; Έχεις χρησιμοποιήσει άλλο media player;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
καλε με ξυπνησατε...!!!!!!:laugh:

Ούτε το NanoAVR ούτε το 88A μπορούν να αποκωδικοποιήσουν object based formats.
καλε ποιος μιλησε για αποκωδικοποιηση !

καλα...το νανο που εβαλε ο χρυσαυτιας :roflmao:

Μπα...

Εσύ τα εχεις μπερδέψει μάλλον που μου έβαλες το προϊστορικό 88Α για λύση...
προιστορικο το DDRC-88A...με dirac :roflmao::roflmao:
....μαυρα μεσανυχτα εχεις χρυσαυτια μου :laugh:

ειναι η μονη λυση αν εχεις 12 η 14 αναλογικες εξοδους απο καποιο player
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Έχεις χρησιμοποιήσει το media player του Oppo; Έχεις χρησιμοποιήσει άλλο media player;
Ναι. Το βρίσκω μια χαρα, δεν με ενδιαφέρουν οι ευκολίες των λοιπών.
[DOUBLEPOST=1474239341][/DOUBLEPOST]
προιστορικο το DDRC-88A...με dirac :roflmao::roflmao:
....μαυρα μεσανυχτα εχεις χρυσαυτια μου :laugh:

ειναι η μονη λυση αν εχεις 12 η 14 αναλογικες εξοδους απο καποιο player
Κανει A to D και D to A conversion.

Το να περνάς απο κει μεσα για να κανεις room equalization δεν το θεωρώ καθόλου σύγχρονο, ειδικά αν εχεις να κανεις με αρχεία πολυκαναλης μουσικής HiRes.

Δεν σου πέρασε απ το μυαλό οτι υπάρχουν κι αυτα, έτσι; :roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Δε θα χρειάστηκε ποτέ να αλλάξεις chapter ή να κάνεις reverse σε remux. ;)
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί τα έχω κάνει delete απ' τη μνήμη μου, αλλά είναι χειρότερη εμπειρία κι απ' το φρικτό remote.


EDIT: Έχει βέβαια κάποια χρησιμότητα στο 1/100 γιατί παίζει κάποια που άλλα players δε θένε. Και δεν παίζει κάποια που επίσης δεν παίζει το Dune πχ, ενώ τα παίζει το Med.
 
Last edited:


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ναι. Το βρίσκω μια χαρα, δεν με ενδιαφέρουν οι ευκολίες των λοιπών.
[DOUBLEPOST=1474239341][/DOUBLEPOST]

Κανει A to D και D to A conversion.

Το να περνάς απο κει μεσα για να κανεις room equalization δεν το θεωρώ καθόλου σύγχρονο, ειδικά αν εχεις να κανεις με αρχεία πολυκαναλες μουσικής HiRes.

Δεν σου πέρασε απ το μυαλό οτι υπάρχουν κι αυτα, έτσι; :roflmao::roflmao::roflmao:
οχι βρε που να μου περασουν αυτα απο το μυαλουδακι μου :laugh:

........αρα παρε εναν pre/pro που εσυ λες οτι δεν χρειαζονται να ακους σωστα...:laugh:
[DOUBLEPOST=1474239756][/DOUBLEPOST]χρυσαυτια μου νασαι καλα βρε.....περασα ομορφα και εριξα πολυ γελιο...:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top