optical cable and hdmi arc

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Παιδιά καλησπέρα, θέλω βοήθεια όπως γνωρίζει γιατί έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω.
έχω 5.1 και yamaha rx a 870 ενισχυτή.
τόσο καιρό είχα συνδέσει την οπτική ίνα στο audio 1 στον ενισχυτή. ΟΜΩΣ όταν έβαζα νετφλιξ δε μου έβγαζε 5.1 ή atmos στις ταινίες όπως έβγαζε σε ένα φίλο μου το δικό του. Υπέθεσα πως θα πρεπε να πάρω ένα hdmi arc καλώδιο να τα κάνω όλα απο κει.
τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Ενώ το έβαλα το καλώδιο στη μια άκρη hdmi arc στην τηλεόραση και στην άλλη στη θέση arc στον ενισχυτή,
η επιλογή hdmi 2 έχει γίνει broadcast. ΚΑΙ συμβαίνει το εξής : όταν επιλέγω στην τηλεόραση hdmi arc σαν έξοδο ήχου, δεν εκούγεται τίποτα απο την τηλεόραση και στον ενισχυτή δεν υπάρχει κανένα ηχείο σαν να μην έχω ΟΜΩΣ όταν μπαίνω στο νετφλίξ μου βγάζει 5.1 δίπλα απο τον τίτλο της ταινίας και ας μην μπορώ να ακούσω τπτ. όταν επιλέγω optical στην τηλεόραση βγάζει τα πάντα ακούω τα πάντα ΑΛΛΑ δεν βγάζει 5.1 ή atmos δίπλα απο τις ταινίες.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε antbarakos,
Όντως έχεις μπερδευτεί λίγο, επειδή δε γνωρίζεις κάποιες λειτουργίες.
Από οπτική ίνα δε μπορεί να πάρουμε ήχο dolby atmos μόνο DD και DTS.
Τώρα η σύνδεση που έχεις κάνει από τη τηλεόραση στον ενισχυτή σου σωστά με Hdmi και ARC (Audio Return Channel) αλλά θα πρέπει να ρυθμίσεις και τον ενισχυτή σου από το menu. Tο ARC να είναι ON.
αν έχεις το manual πήγαινε εδώ ..... και ρύθμισε το

1605185529620.png
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Στον ενισχυτή θα πρέπει να διαλέξεις στο Input Assign στο TV/AUX σαν audio input το HDMI/ARC.
Οπτική την πετάς, δεν περνάνε τα μοντέρνα lossless πρότυπα ήχου από αυτή.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Ναι κ εγω θελω να την καταργησω πηρα ενα καλο hdmi και δεν ακουω τπτ το manual δε μπορω να καταλαβω τι λεει. Ερωτηση συνδεω και τις δυο ακρες σε hdmi arc η μονο στην τηλεοραση η στον ενισχυτη. Θα τα κανω οτι μου πειτε κ θα επανερθω
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Παιδια εβγαλα την οπτικη και στο input audio in δεν μου βγαζει hdmi mono audio kai av. Και οταν βαζω τηλεοραση ο ενισχυτης παει αυτοματα στο audio 1 το κοντρολ αυξανει την ενταση του ενισχυτη ΑΛΑ δεν βγαζει κανενα ηχειο και δεν ακουω τπτ
 

Attachments


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για να μπορέσει να λειτουργήσει το ARC θα πρέπει και στις δυο συνδέσεις TV-Ενισχυτής να το αναγράφει.
άρα από ARC Τηλεόρασης στο HDMI OUT 1 ARC του ενισχυτή σου.
Στις υπόλοιπες HDMI υποδοχές του ενισχυτή το ARC δε δουλεύει.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Αυτο εχω κανει και δε το βρισκει. Και τις δυο ακρες σε src δηλ. Δκεφτομαι να βαλω στον ενισχυτη το hdmi in tv να δω τι θα γινει
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Στο πορτοκαλί συνδέεις το HDMIαπο τη TV σου... είναι το ARC
Στο κίτρινο μπορείς να συνδέσεις από τη τηλεόραση σου αλλά δε θα έχεις επιστροφή εικόνα - ήχου,
αλλά μόνο εισαγωγή ήχου από τη TV σου.
Αν κάνεις όλες τις ρυθμίσεις σωστά θα δουλέψουν όλα.
Εσύ αποφασίζεις ARC η χωρίς ?
Και πιστεύω το καλώδιο hdmi από τη τηλεόραση σου να το έχεις βγάλει στο ARC.


Inkeds-l1600 (1)_LI.jpg
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Στο πορτοκαλί συνδέεις το HDMIαπο τη TV σου... είναι το ARC
Στο κίτρινο μπορείς να συνδέσεις από τη τηλεόραση σου αλλά δε θα έχεις επιστροφή εικόνα - ήχου,
αλλά μόνο εισαγωγή ήχου από τη TV σου.
Αν κάνεις όλες τις ρυθμίσεις σωστά θα δουλέψουν όλα.
Εσύ αποφασίζεις ARC η χωρίς ?
Και πιστεύω το καλώδιο hdmi από τη τηλεόραση σου να το έχεις βγάλει στο ARC.


View attachment 186452
Ετσι το χω βαλει. Απο το arc στην τηλεοραση στο arc στον ενισχυτη στο πορτοκαλι οπως εφτιαξες κ σ ευχαριστω. Το stadby throu τι ειναι και πως το βαζω off
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
παιδιά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, είναι τόσο απλο αλλά όταν συνδεθώ hdmi arc δεν υπάρχουν τα ηχεία μου δεν ακούω τιποτα έχω κάνει όλα τα παραπάνω, πείτε μου μόνο πώς κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να το κάνω κάποια στιγμή μήπως τα χω μπερδέψει και δεν το αναγνωρίζει
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Δοκίμασε να συνδέσεις το HDMI σε μία από τις δύο εισόδους που σου έχω μαρκάρει με κίτρινο να δεις αν έχεις τότε ήχο.
 


Μηνύματα
14
Reaction score
3
παιδιά ευχαριστώ πολύ, ευτυχώς που χω και σας γιατί στην lg δεν έχουν ιδέα απο τεχνικά θέματα και στα μαγαζιά δε βρίσκω άκρη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top