Optimo: High-End, two-way, TL loudspeaker

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Παιδιά έχω φτιάξει εδώ και 4 χρόνια το ΟΡΤΙΜΟ αλλά με δύο Scanspeak 18W8531G00 στο ηχείο και ένα TWEETER SEAS EXCEL MILLENIUM αντί γιά τα SCANSPEAK.
Ως τώρα δουλεύουν ενεργά και το αποτέλεσμα είναι άψογο.Αυτές τις ημέρες
δοκιμάζω διάφορα xovers σαν παθητικό και πάλι είναι τέλειο. Ο ήχος του TL δεν
έχει καμμία σχέση με τα bassreflex που είχα πριν (ODIN της SEAS).
Σίγουρα αξίζει να τα φτιάξει κάποιος.

Ωραιος ο ΚΟΣΒΑ

Βρε συ εκεινο ειναι το THOR της SEAS (με Scanspeak woofer). Ετσι ?

Και στο ODIN ειναι τα woofer του ?
 


Μηνύματα
10
Reaction score
0
Από το THOR πήρα την ιδέα αλλά την προσάρμοσα στα Scanspeak. Είχα βαρεθεί
το "μαγνήσιο" τόσα χρόνια.
Σύντομα θα αλλάξω και το tweeter με το καλό της SS ή το crescendo της Seas επειδή παίζoυν δυνατότερα από το millenium και αυτό χρειάζεται όταν δουλεύει
παθητικά λόγω του ότι έχει δύο woofers.
Στα Odin είναι τα 17E002.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Πάρα πολύ όμορφες όλες οι κατασκευές σου, μπράβο.

Νομίζω πως στο Thor η πρόταση της seas είναι η καμπίνα να είναι κενή, εσύ γιατί την έχεις "ντύσει" και τι υλικό είναι αυτό?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Δεν πήρα σαν πρότυπο το THOR αλλά διαβάζοντας από άλλες πηγές έπρεπε να
βάλω αποσβεστικό υλικό πάχους 1 cm (αν θυμάμαι καλά!) σφουγγαροειδές!
και από μέσα πισσόφυλλο. Επίσης έχω βάλει εσωτερικά και λίγο μαλλί διεσπαρμένο γιά να μου κόψει λίγο τα χαμηλά, λόγω του μικρού όγκου του
δωματίου γιά τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

Attachments




Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δεν πήρα σαν πρότυπο το THOR αλλά διαβάζοντας από άλλες πηγές έπρεπε να
βάλω αποσβεστικό υλικό πάχους 1 cm (αν θυμάμαι καλά!) σφουγγαροειδές!
και από μέσα πισσόφυλλο. Επίσης έχω βάλει εσωτερικά και λίγο μαλλί διεσπαρμένο γιά να μου κόψει λίγο τα χαμηλά, λόγω του μικρού όγκου του
δωματίου γιά τα συγκεκριμένα ηχεία.

Το γεμισμα της γραμμης μεταφορας με μαλλι ισοδυναμει με επιμηκυνση της γραμμης, που με την σειρα της ισοδυναμει με χαμηλωμα της συχνοτητας συντονισμου.
Το σημειο που χρειαζεται πιο πυκνο γεμισμα αντιστοιχει στο 1/4 περιπου της διαδρομης, (ξεκινωντας απο το μεγαφωνο και οδευοντας προς την εξοδο της γραμμης) γιατι εκει υπαρχει το μεγιστο πυκνωμα των Ηχητικων κυματων, στην περιοχη συχνοτητων που συντονιζει η καμπινα.(πχ 30-40 Ηz)
Ως προς το THOR τα πραγματα γινονται καπως πιο περιπλοκα καθως υπαρχουν δυο γουφερ και ειναι απροσδιοριστο το σημειο που θα θεωρησουμε σαν αρχη της γραμμης μεταφορας.
Ενα δευτερευον εφφε του γεμισματος ειναι η επιλεκτικη αποσβεση των μεσαιων-μεσουψηλων που παραγει το γουφερ, (οσες διαφευγουν απο το κροσοβερ).

Εαν εκει ειχαμε ενα FR χωρις crossover αντι για το Woofer, πρωτα απ ολα θα θελαμε μικροτερου μηκους γραμμη μεταφορας, λογω της συνηθως υψηλοτερης συχνοτητας συντονισμου των FR σε σχεση με ενα αντιστοιχου μεγεθους woofer. Επισης το γεμισμα θα ηταν κρισιμοτατο για την εξασθενιση της γνωστης νευρικης αποδοσης μεσαιων των FR. Και βεβαια σε μια τετοια περιπτωση θα ειχαμε απομακρυθει απο το ζητουμενο της οικουμενικης αποδοχης και θα ειχαμε θριαμβο του υποκειμενικου παραγοντα.

Επισης να παρατηρησω οτι η τοποθετηση της εξοδου της γραμμης μεταφορας στο επανω πανελ της καμπινας, (αντι για το πισω οπως ειναι στο THOR) ειναι μια εξυπνη κινηση καθως ετσι μικραινει η αναγκαια αποσταση του ηχειου απο τον πισω τοιχο. Στην πραγματικοτητα μπορεις να λεπτορυθμισεις εν μερει τον ογκο των μπασσων στον χωρο σου, παιζοντας με αυτην την αποσταση.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Τα ηχεία ξεβιδώνουν από την κάτω πλευρά οπότε έχω κάνει πάρα πολλές
δοκιμές με γεμίσματα ή χωρίς, καθώς και με αποστάσεις από τοίχους, και
έχω βρεί τη χρυσή τομή γιά τις προτιμήσεις μου.
Το μόνο που θέλω να αλλάξω τώρα είναι τα tweeter (εκτός και αν φτιάξω ξαφνικά νέα ηχεία)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Τα ηχεία ξεβιδώνουν από την κάτω πλευρά οπότε έχω κάνει πάρα πολλές
δοκιμές με γεμίσματα ή χωρίς, καθώς και με αποστάσεις από τοίχους, και
έχω βρεί τη χρυσή τομή γιά τις προτιμήσεις μου.
Το μόνο που θέλω να αλλάξω τώρα είναι τα tweeter (εκτός και αν φτιάξω ξαφνικά νέα ηχεία)
Τα Ηχεια σου ειναι αξιοζηλευτα.Απο Ενισχυτικα τι παιζει ?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Ολα εκτος από το πικάπ-βραχίονα-κεφαλή και DAC είναι DIY από μένα.
CD PLAYER (με CD PRO2) (φωτό)
DAC THE PARTS CONNECTION Assemblage DAC-1 (προς το
παρόν)
Προενισχυτής ALEPH L όπως είναι στη διεύθυνση : http://www.passdiy.com/gallery/aleph5-p1.htm
Προεν. mm-mc ALEPH ONO (φωτο)
Ενεργό κ/ο 24dB/Oct δύο δρόμων (από diyaudio.com) (φωτό)
ALEPH 5 monoblock γιά τα δύο 18w8531g00
ALEPH 30 monoblock γιά το tweeter
 

Attachments



Μηνύματα
10
Reaction score
0
θαυμαστής του Νέλσονα από το Audio Amateur εδώ και 25 χρόνια. Το τροφοδοτικό είναι μόνο γιά τον ΟΝΟ.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
θαυμαστής του Νέλσονα από το Audio Amateur εδώ και 25 χρόνια. Το τροφοδοτικό είναι μόνο γιά τον ΟΝΟ.
Δεν ειναι too much ?Ξερω. Θα πεις "το μεγαλυτερο το καλυτερο".Παντως στο Ιντερνετ κυκλοφορουν διαφορες υπερβολικες βελτιωσεις. Ας πουμε για κυκλωματα που τραβανε 100-200 mA, βλεπεις να προτεινονται τροφοδοτικα 2-3 Αμπερ.βεβαια δεν γνωριζω τι ισχυει στην περιπτωση του Αλεφ-Ονο αλλα βλεπω πολυ πραμα εκει και σκιαζομαι.
 




Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Ωραίος ο kosva!

Όποιος ενδιαφέρεται για το Thor ας ρίξει μία ματιά και σε αυτό το thread πριν προχωρήσει. Τα παλικάρια προτείνουν κάποιες εναλλακτικές καμπίνες - βελτιώσεις πάνω στο αρχικό σχέδιο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.232
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top