Optoma HD144x vs Viewsonic pro 7827hd

Μηνύματα
39
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζομαι για άμεση αγορά ενός προβολέα full HD χαμηλού κόστους και έχω καταλήξει σε αυτούς τους δύο. Επίσης παίζει και μια επιλογή γα ένα Benq W1070 μεταχειρισμένο με πολύ λίγες ώρες λειτουργίας (γύρω στις 100) με τιμή 450 ευρώ με 500.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν κάποιος έχει άποψη για κάποιον από τους παραπάνω και αν γνωρίζει αν ο επεξεργαστής του Optoma 144x είναι ίδιος ή καλύτερος σε σύγκριση με τα πιο παλιά μοντέλα 142x και 143x.
Θα προβάλλει ταινίες σε τελείως σκοτεινό δωμάτιο σε οθόνη 120 ιντσών με gain 1,1.
Κυρίως κινούμενα σχέδια μιας και ο χώρος είναι για ένα Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών.
Επίσης οποίαδηποτε άλλη πρόταση για προβολέα κάτω από 800 ευρώ δεκτή.
Είμαι κάτοχος ενός Panasonic PT AE3000, οπότε ότι εμπειρία έχω είναι με πιο παλιό μηχανημα

Ευχαριστώ
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Είναι καλά μηχανάκια και τα δύο. Θα μπορούσατε να μου πείτε τι εννοείτε με αυτό που αναφέρετε περί επεξεργαστή των παλαιών μοντέλων της Optoma;
 

Μηνύματα
39
Reaction score
1
Είναι καλά μηχανάκια και τα δύο. Θα μπορούσατε να μου πείτε τι εννοείτε με αυτό που αναφέρετε περί επεξεργαστή των παλαιών μοντέλων της Optoma;
Εννοώ το '' τσιπ'' που φοράει. Φοβάμαι μήπως είναι χαμηλότερων δυνατοτήτων σε σύγκριση ειδικά με τον 142x, επειδή τον 142 τον βρίσκω πιο ακριβά αν και πιο παλιό μοντελο
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Και οι δυο επιλογες θα σε υπερ καλυψουν. Τα πιτσιρικια θα κανουν παρτι! Απο θεμα αντοχης ο δικος μου 1070 εχει παιξει περιπου 23000 ωρες και συνεχιζει με την 5η λαμπα!Αν εχει εγγυηση με 450 θα τον προτιμουσα αν οχι θα πηγαινα στον 144 να χω το κεφαλι μου ησυχο και εχει και θεωρητικα πιο φτηνη λαμπα..
 

Μηνύματα
39
Reaction score
1
Και οι δυο επιλογες θα σε υπερ καλυψουν. Τα πιτσιρικια θα κανουν παρτι! Απο θεμα αντοχης ο δικος μου 1070 εχει παιξει περιπου 23000 ωρες και συνεχιζει με την 5η λαμπα!Αν εχει εγγυηση με 450 θα τον προτιμουσα αν οχι θα πηγαινα στον 144 να χω το κεφαλι μου ησυχο και εχει και θεωρητικα πιο φτηνη λαμπα..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Γενικά πιστεύεις ότι ο Benq 1070w είναι καλύτερος?
Έχει διαφορά περίπου 1200 Ansi Lummens σε σύγκριση με τον 144x
Αυτη η διαφορά να είναι πραγματική η είναι marketing της Optoma?
Μπορεί να απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει? Γενικά πάντως σεvideo που έχω δει στο YouTube μου φαίνεστε ο Benq καλύτερος
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Με τον 1070 εχω ζησει τον 144 τον εχω δει απλα σε demo. Σε φωτεινοτητα και πιοτητα ειναι πολυ κοντα κατα τη γνωμη μου. Εγω παιζω σε 120 ιντες με gain 0.9 σε γκρι πανι και το φως μου ειναι υπεραρκετο σε οικιακο περιβαλλον θα κοιταζα αποκλειστικα το θεμα εγγυησης
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Εννοώ το '' τσιπ'' που φοράει. Φοβάμαι μήπως είναι χαμηλότερων δυνατοτήτων σε σύγκριση ειδικά με τον 142x, επειδή τον 142 τον βρίσκω πιο ακριβά αν και πιο παλιό μοντελο
Καταρχή οτι τον βρίσκετε ακριβά σε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλυτερος. Επίσης μιλάμε για ένα μοντέλο του 2016 με ένα μοντέλο του 2018. Αυτα όσο αφορά τα δύο μοντέλα της Optoma.
Και ο Viewsonic είναι μοντέλο του 2016 με καλή εμπορική πορεία στην Ελληνική αγορά. Σε αυτήν την κατηγορία τιμής οι διαφορές είναι μικρές.
Τα σημεία που θα πρέπει να εστιάσετε είναι η τιμή, η πραγματική διάρκεια της λάμπας, το κόστος αυτής, ο χαμηλός θόρυβος κατα την λειτουργία, εδώ έχει ένα προβάδισμα ο optoma, και η εστιακή απόσταση.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
1
Καταρχή οτι τον βρίσκετε ακριβά σε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλυτερος. Επίσης μιλάμε για ένα μοντέλο του 2016 με ένα μοντέλο του 2018. Αυτα όσο αφορά τα δύο μοντέλα της Optoma.
Και ο Viewsonic είναι μοντέλο του 2016 με καλή εμπορική πορεία στην Ελληνική αγορά. Σε αυτήν την κατηγορία τιμής οι διαφορές είναι μικρές.
Τα σημεία που θα πρέπει να εστιάσετε είναι η τιμή, η πραγματική διάρκεια της λάμπας, το κόστος αυτής, ο χαμηλός θόρυβος κατα την λειτουργία, εδώ έχει ένα προβάδισμα ο optoma, και η εστιακή απόσταση.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Με βλέπω για 144x
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
καλημέρα
Ο Optoma 144x με τον Optoma 143x τι διαφορές έχουν , γιατί εγώ τους βρίσκω ίδιους στο site της εταιρίας:

Τελικά αγοράσατε τον 144x , γιατί σκοπεύω να πάρω τον ίδιο ή τον EPSON TW650 αλλά φοβάμαι τον θόρυβο (για ταινίες)

Ευχαριστώ
ΚΚ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top