Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Σήμερα παρέλαβα από τον Ορφέα την κεφαλή μου Ortofon 2M Blue. Πριν λίγο που γύρισα σπίτι είπα να την χαζέψω λίγο πρίν μπεί στο SL-1200MK2 που θα παραλάβω αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Κοιτάζοντας την άκρη του Cantilever που είναι στερεωμένη η ακίδα παρατηρώ ότι το διαμαντάκι δεν είναι εντελώς κάθετο προς τα κάτω αλλά υπάρχει μια κλίση πρός τα δεξιά. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ίσως το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ψιλο-ελατωματικό και έχω πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή, από την άποψη ότι η επιφάνεια επαφής του διαμαντιού με το αυλάκι δεν θα είναι μοιρασμένη ισόποσα και στα δυο κανάλια του αυλακιού με αποτέλεσμα να έχω λάθος αναπαραγωγή.

Σας επισυνάπτω τη φωτογραφία που είναι πρόχειρα τραβηγμένη με κινητό...στην πραγματικότητα φαίνεται να γέρνει περισσότερο από ότι στη φωτογραφία...




Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι φυσιολογικό ψεγάδι μέσα στα όρια της γραμμής παραγωγής; Μια τέτοια κλίση δεν θα δημιουργεί πρόβλημα;

Θα ήθελα τα φώτα σας...Please...
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Στραβή είναι φίλε μου, υπάρχει πρόβλημα αζιμούθιου
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Και μια δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται περισσότερο το πρόβλημα... Να πώ πως το Cantilever δεν είναι στραβό αλλά είναι σαν εκεί που εδράζεται στην ανάρτηση να μην έχει τοποθετηθεί με την ακίδα εντελώς κάθετη.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Στραβή είναι φίλε μου, υπάρχει πρόβλημα αζιμούθιου
...ώχχ...οπότε να υποθέσω θα έχω πρόβλημα ε;
Άρα θα ήταν καλό να την επιστρέψω υποθέτω :104:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

...ώχχ...οπότε να υποθέσω θα έχω πρόβλημα ε;
Άρα θα ήταν καλό να την επιστρέψω υποθέτω :104:
Να την επιστρέψεις φίλε μου
 


Μηνύματα
66
Reaction score
19
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για το αν η ακίδα της δικιάς μου 2m blue είναι εντελώς κάθετη. Μπορείτε να συμπεράνετε κάτι από την παρακάτω φωτογραφία ;

 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
H ortofon του subcode είναι 100% στραβή. Στην αναπαραγωγή μπορεί να μην αντιλαμβάνεται κάτι περίεργο, αλλά υπάρχει σίγουρα το θέμα της ανομοιόμορφης φθοράς του αυλακιού των βινυλίων.
 


Μηνύματα
27.309
Reaction score
25.334
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Παιδάκι μου τι της εχεις κάνει της κεφαλής και είναι σαν ξεφλουδισμένη απο τον ήλιο μπροστά?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Παιδάκι μου τι της εχεις κάνει της κεφαλής και είναι σαν ξεφλουδισμένη απο τον ήλιο μπροστά?
Tιποτα!! Η κεφαλη Γιαννη ειναι μια χαρα,το υγρο απο το καθαριστικο βουρτσακι ειναι.:142::143:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Για δείτε την τώρα... :444:

http://i53.tinypic.com/2lac2kg.jpg

...Μέσα στην ατυχία μου είμαι και τυχερός μάλλον. Χτες άρχισα να την βουρτσίζω απαλά με το παρεχόμενο βουρτσάκι και δια μαγείας λες και ξεκόλησε από τη λάθος θέση... :131:

Τώρα φαίνεται ολόισια και όσο και να την βουρτσίζω (με σωστό τρόπο, απαλά) στέκεται σωστά στο κέντρο :107:

Το Cantilever φυσικά είναι ολόισιο και δεν έχει στραβώσει πουθενά...δεν μπορώ να καταλάβω τι συνέβη. Πάντως θα περιμένω και το πικάπ να την βιδώσω, να την ρυθμίσω και να δώ πώς θα τα πάει.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Κι εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για το αν η ακίδα της δικιάς μου 2m blue είναι εντελώς κάθετη. Μπορείτε να συμπεράνετε κάτι από την παρακάτω φωτογραφία ;

χμμμμ...αν κατάλαβα καλά εσένα πάσχει από άλλο πρόβλημα μάλλον... Εσένα το Cantilever φαίνεται να μην είναι παράλληλο και να γέρνει όλο προς τη μια μεριά και όχι μόνο το διαμαντάκι μπροστά. Μήπως αυτό έχει συμβεί από εντελώς λάθος ρύθμιση Antiskating; Μήπως το έχεις σε υψηλή τιμή; Εκτός αν ήταν από καινούρια έτσι....
 

Μηνύματα
66
Reaction score
19
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Το Antiskating είναι στο 1.8 (ίδιο με το tracking force). Η κεφαλή τοποθετήθηκε από την αντιπροσωπία της Dual. Πάντως κατά την αναπαραγωγή δίσκων δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να "τρώει" τους δίσκους ? Μπορώ να κάνω κάποιο τεστ για να διαπιστώσω αν όντως είναι στραβή η βελόνα?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Το Antiskating είναι στο 1.8 (ίδιο με το tracking force). Η κεφαλή τοποθετήθηκε από την αντιπροσωπία της Dual. Πάντως κατά την αναπαραγωγή δίσκων δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να "τρώει" τους δίσκους ? Μπορώ να κάνω κάποιο τεστ για να διαπιστώσω αν όντως είναι στραβή η βελόνα?
Εαν η αντιολίσθηση που εφαρμόζεις είναι παραπάνω από ότι χρειάζεται, τότε ναι η εξωτερική όχθη του αυλακιού φθείρεται περισσότερο αλλά δεν μπορεί αυτή η δύναμη να στραβώσει ένα στέλεχος αλουμινίου. :102:
Αυτό που συμβαίνει ιδικά σε κεφαλές υψηλής ενδοτικότητας (15 CU plus) είναι να "κάθεται" η ανάρτηση του στελέχους της κεφαλής εκεί που δέχεται την πλευρική δύναμη.

Ενα επίσης λάθος που γίνεται είναι η συχνή τοποθέτηση της ακίδας σε προτράκτορα και σε ζυγαριά με εφαρμοσμένη αντιολίσθηση στον βραχίονα. Εκεί η πλευρική δύναμη που εφαρμόζεται στο στέλεχος είναι στατική.

Υπάρχουν test records στην αγορά που μπορείς να δείς εάν όντως έχει πρόβλημα η ανάρτηση και πολλά άλλα
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας...με βάλατε σε σκέψεις και χθές άνοιξα να δω και την δικιά μου blue που κάθετε εδω και καιρό λόγω dl-160. Φαίνεται να μην έχει καθόλου διαμαντάκι και είναι του κουτιού σχεδόν αν και την είχα πάρει μεταχειρισμένη. Μου έπαιζε μια χαρά,δοκίμασα και λίγο να παίξει πάνω σε ενα παλιοδίσκο κρατώντας την για 2-3 δευτερόπτα με το χέρι πάνω στο δίσκο (καθώς έχει ρυθμίσεις για την 160,βάρος,κλπ) και ακούστικε να παίζει. Πήρα μεγενθυντικό φακό αλλά γμτ ούτε μυωοία έχω ούτε τπτ και πάλι μυτούλα δεν είδα. Πότε να την έσπασα και δε πήρα είδηση..και πώς παίζει μόνο με την βελόνα..δλδ το σιδεράκι.? Ευχτυχώς με την dl-160 "έδεσα" και δεν την βγάζω αν δεν πάθει κάτι..αλλά έχασα την καβάτζα μου την blue. θα βγάλω φώτο όταν πάω σπίτι να μου πείτε και εσείς... :-(
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Από πότε παίζει η ακίδα?

Η ακίδα διαβάζει, το στέλεχος ταλαντώνεται, η άκρη του στελέχους συνδέεται με την γεννήτρια κινητού μαγνήτη/σιδήρου/πηνιού και μετατρέπει την ταλάντωση σε ηλεκτρισμό

Αμα λείπει η ακίδα το στέλεχος μπορεί (υπό προϋποθέσεις) εάν είναι μικρό να ακολουθήσει το αυλάκι και να ταλαντωθεί αυτό... Μόνο που φθείρεται αν είναι αλουμίνιο, λιγότερο εάν είναι βόριο, καθόλου εάν είναι διαμάντι (karat)


Μπορεί η ακίδα της ortofon να είναι "tipped" (το διαμαντάκι στην άκρη της ακίδας μόνο) και να έφυγε.... οπότε "διαβάζει" και έτσι
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Μπορεί η ακίδα της ortofon να είναι "tipped" (το διαμαντάκι στην άκρη της ακίδας μόνο) και να έφυγε.... οπότε "διαβάζει" και έτσι
H blue είναι Nude, οπότε μάλλον του φίλου του έσπασε :(
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

:101: Γκρρρρ... τα νεύρα μου! Πάνω που απολάμβανα το νέο μου πικάπ, πάω να αλλάξω πλευρά και βλέπω πάλι την ακίδα όπως στην αρχή...με κλίση προς τα δεξιά! Έλεος, 160€ κεφαλή και το Quality Control της Ortofon για τα μπάζα... Τετάρτη την επιστρέφω (αύριο είναι αργία ρε γμτ στην Πάτρα...)

Εν τω μεταξύ ακούγοντας προσεκτικά παρατηρώ παραμόρφωση στις μεσαίες στο ένα κανάλι, όπως οι τυπάδες εδώ , εδώ και εδώ... και ίσως και αλλού :133:

Η παραμόρφωση φεύγει όταν κατεβάζω το Tracking force σε πολύ χαμηλά επίπεδα, κάτω από τα όρια του κατασκευαστή.

Εν τω μεταξύ δεν παίζει να φταίει το πικάπ γιατί έβαλα την παλιά Stanton Τ4P με τον αντάπτορα που έχει για 1/2 mount και μπορεί να παίζει άθλια αλλά δεν έχει καμία παραμόρφωση στις μεσαίες και ειναι και ολόισια.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
2
Απάντηση: Ortofon 2M Blue Stylus Tip... είναι φυσιολογικό;

Ακόμα κλαίω...δεν έχει με τπτ διαμαντάκι..και σαν να μην έφτανε αυτό όπως την είχα αφήσει στο κομοδίνο και έκλαιγα τη μοίρα μου έρχετε και ο πατέρας μου και μέχρι να πει τι είναι αυτό..παει να ανοίξει το καπακάκι της και σπάει και το κούμπωμα - αυτάκι- για να εφαρμόζει το καπάκι και να προστατεύει την "πρώην βελόνα"...ωραία πάει για πέταμα όπως είναι ή να την κάνω μπρελόκ ή διακοσμητικό....:110:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.710
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top