P A N A S O N I C PT-AE700E (This is)


Μηνύματα
91
Reaction score
1
Είναι αλήθεια ότι η Panasonic ανακάλεσε όλους τους AE700E γιατί είχαν πρόβλημα ? :?
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ναι, ειναι αληθεια.
Το προβλημα διορθωθηκε και ο προβολεας κυκλοφορει κανονικα.

Αντιθετως υπαρχουν πολυ εντονες φημες πως αλλος προβολεας σταματησε οριστικα και αφου ειχαν κυκλοφορησει μολις πολυ λιγα κομματια.Δεν μεταφερω το μοντελο και την εταιρεια διοτι οι φημες προερχονται απο συγκεκριμενη Ευρωπαικη χωρα(Γαλλια) και δεν υπαρχει διασταυρωση με αλλες χωρες.
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Προσεξτε τις φημολογιες που θα ακολουθησουν καθοτι-και απο οσο γνωριζω- μονο πολυ λιγα καταστηματα(το εξης ενα :lol: ) θα εχουν τον 700 στην διαθεση τους.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Ανδρέα δεν θεώρησες σωστό να μοιραστείς αυτή την πληροφορία (της ανάκλησης) με τα υπόλοιπα μέλη του forum?

Τελικά ποιο ήταν το πρόβλημα το οποίο διορθώθηκε?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
George, στις 21 Σεπτεμβριου 2004 εγραψα:
ΒTW ο Panasonic 700 δεν εχει κυκλοφορησει.Υπηρξαν ελαχιστα κομματια προπαραγωγης τα οποια και ανεκληθησαν λογω προβληματων.Ο προβολεας βγαινει κανονικα στην αγορα εντος λιγων ημερων.
Το ιδιο συμβαινει και με τον Ζ3...
Στο avsite θα εχετε παντα σωστη και αμεση πληροφορηση.
Για παραπληροφορηση θα πρεπει να ψαξετε αλλου.

Επαναλαμνανω λοιπον πως ο Panasonic 700 κυκλοφορει κανονικα

Το προβλημα της ανακλησης ειναι κατι που συμβαινει με σχεδον ολους τους βιντεοπροβολεις οι οποιοι βγαινουν βιαστικα και ως εκ τουτου εχουν πολλα bugs στο λογισμικο τους.
Μπορω να σας αναφερω πληθος εταιρειων βιντεοπροβολεων οι οποιοι εφαρμοζουν αυτη την τακτικη.(Sanyo, Infocus, Epson,Optoma,Barco, κλπ κλπ)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Επομένως φίλε Αντρέα, δεν θα πρέπει οι αγοραστές να περιμένουν λίγο να δοκιμαστεί ένα μοντέλο πριν ψωνίσουν??
Πόσο μάλλον όταν την ίδια τακτική ακολουθούν όλες οι εταιρίες? :roll: :roll:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Oxi Γιαννη δεν ειναι ετσι.
Απο την στιγμη που μια συσκευη περναει απο την φαση της προ-παραγωγης σε αυτη της κανονικης παραγωγης υποτιθεται πως ειναι ετοιμη απο πασης φυσης να ικανοποιησει τον μελλοντικο αγοραστη.

Οι μεγαλες εταιρειες δεν "βγαζουν" μονες τους τα ματια τους.

Απλα στο παρελθον εχει επαναληφθει η ιδια ιστορια πολλες φορες.

Μαλιστα, αν και εχω υποσχεθει να μην μιλησω θα σας πω κατι για να καταλαβετε.
Εχω στα χερια μου προβολεα(dlp) ο οποιος ειναι γεματος απο bugs.Μου εχουν ζητησει να μην γραψω τιποτα εως οτου ερθει στα χερια μου το κανονικο κομματι παραγωγης.

Αυτο τι σημαινει?Πως δεν θα ειναι καλο?
Καθε αλλο μαλιστα.Απλα ετσι οπως ειναι σημερα δεν κανει ουτε για τυφλο.

Η ολη ιστορια δεν ειναι παρα τεχνασμα των μεγαλων εταιρειων παραγωγης για να βγαλουν στα γρηγορα ενα μοντελο και να δημιουργησουν εντυπωσεις.

Την συνεχεια του ραδιο-αρβυλα αναλαμβανουν τα καταστηματα τα οποια δεν πωλουν καποιον βιντεοπροβολεα.Εχει ανακληθει, δεν τον πουλαμε γιατι δεν ειναι καλος κλπ

Περισυ εκανα εναν ολοκληρο αγωνα εναντια σε βιντεοπροβολεα για τον οποιον ειχαν ακουστει πολλα , τον εφερα, αλλα οταν ειδα πως τουλαχιστον για τα δικα μου κριτηρια "δεν εκανε" το εγραψα.
Ακουσα τα εξ αμαξης απο τους διαφορους γνωστους-αγνωστους.

Το ιδιο θα συμβει και εφετος εαν δεν μου αρεσει κατι.
Περιμενετε την επιθεση απο σημερα κιολας... :wink:

Υ.Γ.Αγαπητε maroulisk εαν μας ενημερωνες για το καταστημα απο το οποιο πηρες την πληροφορια ισως μας ελεγε πολλα.Βεβαια αυτο ειναι δικαιωμα σου και μονο οποτε εαν δεν θες αγνοησε την παρατηρηση μου :wink:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πάντως και ο δικός μου προβολέας (panasonic ae200) τέτοια εποχή το 2002 είχε ανακληθεί για ένα μήνα όπως και ο ae300. Μόλις κυκλοφόρησε ξανά επίσημα έπαιζε μια χαρά. Το ίδιο είχε συμβεί και με τον Z2 αν θυμάμαι καλά.
Όμως αυτά ήταν κάποια πρώτα κομμάτια.

Γενικά μόλις αρχίσει η φουλ παραγωγή και πώληση καταρχήν στην Ιαπωνία οι προβολείς είναι ΟΚ.

Πολλές φορές υπάρχει και το κόλπο της τεχνιτής αναμονής η αλλιώς της τεχνιτής ζήτησης που ανεβάζει την προσδοκία και αυξάνει τις πωλήσεις στην αρχή της κυκλοφορίας τους.
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Αντιγράφω πρώτες εντυπώσεις από το Αμερικάνικο αντίστοιχο με εμάς φόρουμ:

"All I will say is that we saw NO vertical banding, that when the Iris was turned on the black level improved perceptively, but not by much, and that we saw no scaling artifacts at either 480 p or at 720 p with input from three different DVD players. I was quite suprised that the 700's picture was sharper than my well focused Sony 10HT, via Avia test patterns and eyeballing. That is all!"
 

Μηνύματα
91
Reaction score
1
AΝΤΡΕΑ δεν νομίζω πώς να νομίζεις ότι έγραψα αυτό που έγραψα διότι είχα κάποιο σκοπό.
Η αλήθεια είναι πως δεν είδα ότι έγραψες κάτι και εσύ γι αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχα κακή πρόθεση .
Ειλικρινά η απορία μου είναι για τη σε [πείραξε ] .
Το να πω το κατάστημα που πήγα και μου το είπαν δεν έχω απόλυτος κανένα πρόβλημα , και αν το επιθυμείς θα το κάνω.
Τώρα εάν κάνω λάθος να θέλω να μοιρασθώ κάτι με τα παιδία το οποίο μου έκανε εντύπωση τότε τη να πω .ΣΥΓΝΩΜΗ παιδία για την αναστάτωση.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
"Oxi Γιαννη δεν ειναι ετσι.
Απο την στιγμη που μια συσκευη περναει απο την φαση της προ-παραγωγης σε αυτη της κανονικης παραγωγης υποτιθεται πως ειναι ετοιμη απο πασης φυσης να ικανοποιησει τον μελλοντικο αγοραστη.

Οι μεγαλες εταιρειες δεν "βγαζουν" μονες τους τα ματια τους."

Δυστυχώς Ανδρέα καλά θα ήταν να ήταν όλα τόσο όμορφα και αγγελικά πλασμένα. ¨Ομως εξ ιδίας εμπειρίας ένα όνομα θα πω Sony HC-85....Μοντέλο παραγωγής....με αποδεδειγμένο πρόβλημα (βλ www.camcorderinfo.com (όχι η δική μου ευτυχώς)) και αυτοί που την είχαν αγοράσει ακόμα είναι ξεκρέμαστοι. Απλώς είναι θέμα το τι συμφέρει την κάθε εταιρία (να δεχτεί το πλήγμα και την αρνητική δημοσιότητα ή να αντικαταστήσει τα μοντέλα με πρόβλημα;)


Ανδρέα ΠΟΙΟ ήταν το πρόβλημα των μοντέλων προ-παραγωγής;

Και φίλε maroulisk εννοείται ότι θέλουμε να μαθαίνουμε ποιός ξεκινάει τις φήμες και με ποιά στοιχεία....

Αλήθεια Ανδρέα, τελικά μονάχα εσείς θα πουλάτε τον ΑΕ700...Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ από τα γραφόμενά σου

"Προσεξτε τις φημολογιες που θα ακολουθησουν καθοτι-και απο οσο γνωριζω- μονο πολυ λιγα καταστηματα(το εξης ενα ) θα εχουν τον 700 στην διαθεση τους."

Μου φαίνεται απίστευτο να μην ενδιαφέρεται κανένας άλλος να τον πουλήσει....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
George,δεν αντιλεγω πως παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις στον κανονα.
Αυτο ομως δεν σημαινει πως αντιμετωπιζουν ολες ετσι τις συνθηκες αγορας.
Δυο εταιρειες που πραγματικα παραδεχομαι ειναι η Epson και η Infocus οι οποιες ουκ ολιγες φορες εχουν ανακαλεσει-προς διορθωση και επανακυκλοφορηση-συσκευες τους.

Οπως εγραψα και σε αλλο post δεν γνωριζω ποιο ηταν το προβλημα.Συνηθως στους LCD το προβλημα στα προ-παραγωγης ειναι το πανελ.

Οσο για το θεμα της πωλησης , υποθετω πως ελευθερη αγορα ειναι οποιος θελει μπορει να πουλησει.
Αυτο που γνωριζω και μπορω να σας μεταφερω ειναι πως ενα καταστημα εχει προαγορασει ολοκληρο το quota που προοριζεται για Ελλαδα.Συνηθως αυτο σημαινει καλη τιμη.Απο εκει και περα πηγες υπαρχουν απειρες.Υπομονη να εχει κανεις να ψαχνει... :wink:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αγαπητε maroulisk , δεν με εχει πειραξει απολυτως τιποτα.
Εαν αυτο εγινε κατανοητο μεσα απο το κειμενο μου, τοτε μαλλον εγω ειμαι αυτος που πρεπει να απολογηθω. :wink:

Οσο για την αναφορα του καταστηματος η οχι ,ειναι καθαρα δικη σου επιλογη.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.784
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top