Pairing 2 Marshall Woburn ii Bluetooth speakers

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα.

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ παρόλο που το διαβάζω αρκετά τα τελευταίο 1,5 χρόνο.

Χρειάζομαι την βοήθειά σας παρακαλώ προκειμένου να κάνω pair (όχι μέσω bluetooth αλλά ενσύρματα) δύο ηχεία marshall woburn II που έχω στο καθιστικό μου.

Μέχρι στιγμής η ζεύξη γίνεται μέσω bluetooth και μόνο μέσω της εφαρμογής της marshall σε smartphone.
Επειδή όμως αρκετές φορές κάνει διακοπές ο ήχος, αναζητάω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούν μεταξύ τους με καλώδιο.

Οι έξοδοι που έχει το καθένα ηχείο είναι οι ακόλουθες:
3.5 mm Stereo Plug
RCA Analogue Input
Optical Audio Digital Input

Τι λέτε υπάρχει τρόπος να γίνει ή το ξεχνάω;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Δυστυχώς ξεχνάς την ενσύρματη σύνδεση, καθώς τα ηχεία σου δεν παρέχουν καμία έξοδο (output) ήχου.
Αυτές που αναφέρεις είναι όλες είσοδοι (inputs) ήχου, δηλαδή δέχονται σήμα, αλλά δε στέλνουν...
Επομένως μόνο bluetooth :(.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αν συνδέσω το καθένα με καρφί 3.5mm (με 2 ξεχωριστά καλώδια) και μετά με jack splitter (male - 2x female) τα συνδέσω σε μια πηγή εισόδου πχ laptop θα γίνει η μεταξύ του ζεύξη;
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αν συνδέσω το καθένα με καρφί 3.5mm (με 2 ξεχωριστά καλώδια) και μετά με jack splitter (male - 2x female) τα συνδέσω σε μια πηγή εισόδου πχ laptop θα γίνει η μεταξύ του ζεύξη;
Με τα σωστά καλώδια και splitter λογικά θα παίξουν. Όχι όμως φυσικά stereo, δηλαδή σαν αριστερό και δεξί κανάλι (αν αυτό εννοείς), απλά το καθένα θα αναπαράγει το ίδιο ακριβώς ηχητικό αποτέλεσμα, δηλαδή stereo χ 2.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Υπαρχουν και καλωδια καρφι σε 2 rca εαν ενδιαφερει το στερεο.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Με τα σωστά καλώδια και splitter λογικά θα παίξουν. Όχι όμως φυσικά stereo, δηλαδή σαν αριστερό και δεξί κανάλι (αν αυτό εννοείς), απλά το καθένα θα αναπαράγει το ίδιο ακριβώς ηχητικό αποτέλεσμα, δηλαδή stereo χ 2.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.


Υπαρχουν και καλωδια καρφι σε 2 rca εαν ενδιαφερει το στερεο.
Ναι το ξέρω ότι υπάρχουν τα συγκεκριμένα καλώδια. Θα λειτουργήσουν όμως; το ρωτάω διότι τα ηχεία δεν έχουν καμία έξοδο ήχου παρά μόνο inputs.
Πριν λίγο το δοκίμασα έτσι όπως λες (με ένα jack splitter τα σύνδεσα με το smartphone) αλλά δεν μεταφερόταν ο ήχος στα ηχεία.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
τα ηχεία δεν έχουν καμία έξοδο ήχου παρά μόνο inputs.
Μα για τη συγκεκριμένη δουλειά δε χρειάζεται έξοδος ήχου στο ηχείου, αυτό θα γινόταν μόνο αν υποστήριζαν λειτουργία daisy chain κλπ, αλλά αυτό ξεπερνά το σκοπό ύπαρξης-λειτουργίας αυτών των συσκευών...
Μόνο η χρήση κάποιας εισόδου μπορεί να πετύχει αυτό που ζητάς, δηλαδή συγχρονισμένη αναπαραγωγή. Δηλαδή είτε με κάποιο splitter (mini jack male - 2 x female και από εκεί 2 καλώδια mini jack male - male, από ένα σε κάθε αντίστοιχη είσοδο aux κάθε ηχείου.
Ενδεικτικά :

Εναλλακτικά θα μπορούσες να δοκιμάσεις optical splitter (αν η πηγή σου έχει οπτική έξοδο) , οπότε συνδέεις πηγή στο splitter και από εκεί 2 toslink οπτικά καλώδια, από ένα σε κάθε ηχείο.
Ενδεικτικά :

Αυτά, μετρημένα κουκιά είναι, ελπίζω να βολευτείς με κάτι! :)
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Με μπέρδεψε το πρώτο σου μήνυμα όπου ανάφερες πως δεν μπορεί να γίνει ενσύρματη ζεύξη μεταξύ τους λόγω ότι έχουν μόνο inputs.
Θα κοιτάξω να βρω λοιπόν δυο καλώδια jack to jack να τα βάλω στο splitter που έχω μηπως και συνδεθούν.
Το άλλο που έγραψες με τον μετατροπέα toslink αν πράγματι μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους, αυτό μπορεί να επιτευχθεί σε stereo mode ή μπα;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.




Ναι το ξέρω ότι υπάρχουν τα συγκεκριμένα καλώδια. Θα λειτουργήσουν όμως; το ρωτάω διότι τα ηχεία δεν έχουν καμία έξοδο ήχου παρά μόνο inputs.
Πριν λίγο το δοκίμασα έτσι όπως λες (με ένα jack splitter τα σύνδεσα με το smartphone) αλλά δεν μεταφερόταν ο ήχος στα ηχεία.
Με στερεοφωνικό καρφί λειτουργεί τουλαχιστον το ενα; Ειναι ο σωστος τυπος για τη συσκευη κινητου σου; Δεν ειναι ολα τα 3,5 ιδια.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Προσωπικά,όταν σε μια bluetooth σύνδεση είχα διακοπές,έφταιγε ο bluetooth transmiter.
Μήπως το κινητό λοιπόν έχει κανα θέμα?Είναι παλιό,είναι φορτωμένο πολύ?
Δοκίμασες άλλο τηλέφωνο?
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Το άλλο που έγραψες με τον μετατροπέα toslink αν πράγματι μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους, αυτό μπορεί να επιτευχθεί σε stereo mode ή μπα;
Όχι, το optical splitter θα μεταφέρει αυτούσιο το σήμα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά, δηλαδή στερεοφωνικά και στα δύο.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Με στερεοφωνικό καρφί λειτουργεί τουλαχιστον το ενα; Ειναι ο σωστος τυπος για τη συσκευη κινητου σου; Δεν ειναι ολα τα 3,5 ιδια.
Ξεχωριστά το καθένα ηχείο το έχω δοκιμάσει με TRS audio jack με το huawei p40 της γυναίκας μου και λειτουργεί μια χαρά.


Προσωπικά,όταν σε μια bluetooth σύνδεση είχα διακοπές,έφταιγε ο bluetooth transmiter.
Μήπως το κινητό λοιπόν έχει κανα θέμα?Είναι παλιό,είναι φορτωμένο πολύ?
Δοκίμασες άλλο τηλέφωνο?
Δεν φταίει το τηλέφωνό μου (iphone 12 pro max). Το θέμα με τις διακοπές (δεν συμβαίνει πάντα) το έχω στην bluetooth ζεύξη μεταξύ των ηχείων. Όταν συνδεθεί το καθένα ξεχωριστά με οποιαδήποτε συσκευή μέσω bluetooth δεν υπάρχουν διακοπές.

Όχι, το optical splitter θα μεταφέρει αυτούσιο το σήμα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά, δηλαδή στερεοφωνικά και στα δύο.
Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top