Paradigm Speakers

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έφτιαξα αυτό το θέμα γιατί διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει νήμα για την Paradigm.

paradigm-building.jpg
Story




To Μάιο του 2019 οι ιδρυτές της Paradigm και members of National Research Council Canada (όπως και ο Floyd Toole) Scott Bagby και John Bagby, πήραν ξανά στα χέρια τους το 100% του ομίλου Paradigm (Anthem - Martin Logan).

Εχθές βγήκαν οι πρώτες φωτογραφίες από την πρώτη τους σειρά νέων ηχείων.
Την Founder Series.
Λεπτομέρειες δεν υπάρχουν ακόμα.

FB_IMG_1614658560161.jpg
FB_IMG_1614672543934.jpg


Φήμες θέλουν την νέα στρατηγική να ακολουθεί την σωστή σχεδίαση, δηλαδή flat frequency response.
Οι ίδιες φήμες μιλούν για κοστολόγια ανάμεσα στις σειρές Premier και Prestige
Το σίγουρο είναι ότι το μεγάλο Tower θα έχει ενεργά woofers, μάλλον και τα άλλα δύο μικρότερα. Οπότε έρχεται πακέτο 📦 και το ARC αναγκαστικά, όπως και σε όλα τα subs τους και στα μεγάλα Persona.
FB_IMG_1614676328060.jpg


Για να δούμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ομοαξονική αρχιτεκτονική βλέπω, μπόλικα μεγάφωνα βλέπω, ημιερνεργη οδήγηση λες, όλα δείχνουν οκ.

Το εξάγωνο σαμπ της φίρμας, μας έχει απασχολήσει και παλιότερα, δείχνει εκπληκτικό..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ομοαξονική αρχιτεκτονική βλέπω, μπόλικα μεγάφωνα βλέπω, ημιερνεργη οδήγηση λες, αν χρησιμοποιηθούν και τα κατάλληλα καλώδια για να γίνει σωστό ματσαρισμα, όλα δείχνουν οκ.
Αμάν ρε γιατρέ.. Ξεκόλλα επιτέλους!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Όχι δεν είναι γι' αυτό και δεν το είπα. Πειράζοντας μια άλλη φωτογραφία είναι waveguide.
IMG_20210302_120854.jpg


Επίσης η πρίζα είναι ξεκάθαρη.
IMG_20210302_121208.jpg
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Έχω μεγάλη συμπάθεια στον όμιλο. Πρόπερσι είχα ερωτευθεί εκείνο το Περσόνα-9, ξέρεις τώρα, όπως είχα ερωτευθεί στα 15 μου την Ορνέλα Μούτι :rofl:
Τώρα τελευταία έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αφού είδα ένα ηχείο που μέτρησε ο Αμίρ, έψαξα και άλλες μετρήσεις και βλέπω τις καμπύλες να μοιάζουν αρκετά με των μπιεντάμπλγιου. Και υποψιάζομαι μήπως εδώ και μερικά χρόνια ακολουθούν κι αυτοί την ίδια πρακτική, για τ' αυτχιά του χαλιεντά ρε γμτ! :smg:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το εξάγωνο σαμπ της φίρμας, μας έχει απασχολήσει και παλιότερα, δείχνει εκπληκτικό..
Εγώ είχα πάθει ΣΟΚ κοντά στο 2011-2012 με την σειρά Studio. Τα Studio 60 & 100 v5. Τι @λ@κ@$ που δεν τα άλλαξα και τα 5 τότε που μπορούσα.

Το εξάγωνο Sub είναι μια κατηγορία μόνο του.
Έχω μεγάλη συμπάθεια στον όμιλο. Πρόπερσι είχα ερωτευθεί εκείνο το Περσόνα-9, ξέρεις τώρα, όπως είχα ερωτευθεί στα 15 μου την Ορνέλα Μούτι :rofl:
Τώρα τελευταία έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αφού είδα ένα ηχείο που μέτρησε ο Αμίρ, έψαξα και άλλες μετρήσεις και βλέπω τις καμπύλες να μοιάζουν αρκετά με των μπιεντάμπλγιου. Και υποψιάζομαι μήπως εδώ και μερικά χρόνια ακολουθούν κι αυτοί την ίδια πρακτική, για τ' αυτχιά του χαλιεντά ρε γμτ! :smg:
Τα Persona δεν μετράνε καλά, σε αντίθεση με τα φθηνότερα Premier που μετράνε καλύτερα. Φαντάζομαι το λόγο αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Τα παλαιότερα ήταν καλύτερα. Για να δούμε τώρα.
Paradigm Monitor 70p, τέλος δεκαετία 90. Στη πρίζα.
2260772-e86e422d-paradigm-monitor-70p-active-subwoofers-speakers.jpg

2260770-dcc7ca4f-paradigm-monitor-70p-active-subwoofers-speakers.jpg
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εγώ έχω το Paradigm Ultracube 10. Σκ@τούλι αλλά καλά τα πάει για το μέγεθος του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Τα 6 τεμάχια 8"-ιντσων σε εξάγωνη κλειστή καμπίνα, είναι τρομερό σχέδιο για σαμπ, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε μια 4-αδα τέτοια σαμπ.

Είναι ένα dynaudio 18s on steroids, ή 3 τέτοια dynaudio μαζί στην ίδια καμπίνα..
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
To 2006, μια Παρασκευή πήγα να ρωτήσω για να παραγγείλω το STUDIO 100, και την Δευτέρα που πήγα να δώσω την προκαταβολή που συνεννοηθήκαμε, μου είπε +500€ στην τελική τιμή και παράδοση σε 6 μήνες, οπότε την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τα 6 τεμάχια 8"-ιντσων σε εξάγωνη κλειστή καμπίνα, είναι τρομερό σχέδιο για σαμπ, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να έχουμε μια 4-αδα τέτοια σαμπ.

Είναι ένα dynaudio 18s on steroids, ή 3 τέτοια dynaudio μαζί στην ίδια καμπίνα..
Κώστα αυτό έχει 13Κ το ένα ! ! ! ...
Έχεις αφήσει εκτός το Core Sub, σκέψου αντί για 4 Paradigm, να πάρεις 10 CoreSub 8-) :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Κώστα αυτό έχει 13Κ το ένα ! ! ! .
Ναι, δεν πουλάνε φτηνά το τομάρι τους..

Προφανώς με όσα λεφτά κοστίζουν 4 τέτοια εξάγωνα κουκλιά, αγοράζεις 12 τεμάχια dynaudio 18s και σου μένουν μπόλικα λεφτά στην τσέπη, αλλά δες το ανάποδα τώρα, σε ένα δωμάτιο 30-35τμ μια χαρά βολεύεις 4 τεμάχια εξάγωνα κουκλιά, ενώ είναι πρακτικά αδύνατο να βολεψεις 12 dynaudio σαμπ...

Το καινούριο πιτσιρίκι της κεφ είναι ανάλογων δυνατοτήτων και ποιότητας και τρομακτικά μικρού μεγέθους, και υποθέτω πως άνετα θα βολεψεις 16 μικρά κεφ σε όλο το δωμάτιο. ;)
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Το μέσο ύψος των συνηθισμένων δωματίων χωράει πέντε 18ς (ή όποια άλλα). Ένα αρέι δηλαδής. Είναι αυτό καλύτερο ή να τα σκορπίσεις στον χώρο?
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κώστα αυτό έχει 13Κ το ένα ! ! ! ...
Έχεις αφήσει εκτός το Core Sub, σκέψου αντί για 4 Paradigm, να πάρεις 10 CoreSub 8-) :roflmao:
13K έχει το sub 2 με 6x10'' woofers. Δυστυχώς το Sub 1 δεν κυκλοφορεί πλέον.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εγω παντως ειχα αυτα...ηταν το μακρινο 1997 νομιζω. Πολυ ομορφα ηχεια με υγροψυκτο τουιτερ αλλά δε θυμαμαι πως επαιζαν.Τοτε ακουγα με...πικαπ. :rolleyes: :roflmao:

1977670-4ed0b0ba-paradigm-7se-mkiii-floor-standing-speakers.jpg
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν κρίνω από την θέση του ηχείου και αυτά που είναι πίσω του καλύτερα που δεν θυμάσαι.
Τι να θυμάσαι? το αίσχος? Κοίτα καλύτερα το τοίχος του βερολίνου. Λιγότερο αίσχος θα είναι. :fuckyou:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Αν κρίνω από την θέση του ηχείου και αυτά που είναι πίσω του καλύτερα που δεν θυμάσαι.
Τι να θυμάσαι? το αίσχος? Κοίτα καλύτερα το τοίχος του βερολίνου. Λιγότερο αίσχος θα είναι. :fuckyou:
Ναι αλλά δεν φαίνεται το σαμπ που έχει πάνω στον καναπέ. Τυχαία νομίζεις ξεκίνησε ο γκουρού να τα βάζει πάνω σε καναπέδες και κρεβάτια, αφού προηγουμένως είχε συναντηθεί με τη Ρόζυ? :lol:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top